Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
GRUPA :MARE CAMPIONII
EDUCATOARE:
DENUMIREA ACTIVITATII : ACTIVITATE MATEMATICA
TEMA:"PLICUL FERMECAT"
SCOPUL ACTIVITATII :constientizarea numaratului in limitele 0-8 ,operarea cu cifre si cu numere in aceste limite pe baza consolidarii deprinderilor de munca intelectuala specifice:recunoastere-identificare,ordonare dupa criteriul dat,completarea cifrelor care lipsesc,compararea lor,etc.
OBIECTIVE OPERATIONALE : 1.sa recunoasca cifrele in limitele 0-8 si sa numere corect in ordine crescatoare si descrescatoare;
2.sa recunoasca vecinii cifrelor intre aceste limite si sa ordoneze sirul numeric dupa o cerinta data ,sa compare vecinii cifrelor folosind semnele:>(mai mare),<(mai mic);
3.sa foloseasca limbajul specific activitatilor matematice in functie de cerinta de joc;
4.sa respecte regulile de joc si sa duca la bun sfarsit sarcina primita;
5.sa constientizeze rolul si locul sau in joc si sa participe activ in cadrul grupului.
SARCINA DIDACTICA:consolidareadeprinderii de comparare a numerelor;formarea rationamentului ipotetico-deductiv prin rezolvarea problemelor dupa imagini.
REGULILE DE JOC:Cat timp copiii spun formula de joc:
« Plicule,plic fermecat
Arata-ne ce am invatat! »
un plic circula din mana in mana si se opreste la un copil .
I etapa Se scoate din plic o margareta,se citeste cifra si se aseaza pe flanelograf.Procedam la fel cu toate cele 8 margarete.
aIIa etapa Se ordoneaza ghioceii pe flanelograf crescator,de la 0-8 si descrescator de la 8-0
aIIIa etapa:Se vor recunoaste vecinii clopoteilor si se vor compara intre ei folosindu-se semnele:<,>
ELEMENTE DE JOC:formula laitmotiv,aplauze,competitia,manuirea materialelor,elementul surpriza simularea, transpunerea, miscarea.
METODE SI PROCEDEE:
jocul didactic,exercitiul,algoritmizarea,problematizarea,explicatia,demonstratia, expunerea, conversatia euristica, explicatia, brainstorming-ul, brainwriting-ul, exercitiul, invatarea prin descoperire, dialogul, dezbaterea, relatarea;
FORME DE ORGANIZARE:frontal , pe grupuri mici ,individual
MATERIAL DIDACTIC:cifre,flanelograf,tabla magnetica,plicuri,flori,probleme ilustrate,semnele mai mare,mai mic.
DURATA:
EVENIMENUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
CAPTAREA ATENTIEI |
Se va face printr-un recitativ ritmic: « Doua maini doua picioare, Doi ochi mandri omul are Haideti numarati si voi, Unu-doi,unu-doi» cantecul numaratoare: »Sade rata pe butoi » |
Expunere pe baza de cantec numaratoare Conversatia examinatoare Intuirea |
REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR |
Se va face printr-o convorbire examinatoare privind folosirea cifrelor, a numerelor,a elementelor de numarat in activitatile matematice.Se vor prezenta materialele de lucru colectiv si pentru lucru individual. |
Convorbirea examinatoare Intuirea |
ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR OPERATIONALE |
Se va face prin enuntare directa:Astazi vom juca jocul: « PLICUL FERMECAT »,pentru a cunoaste mai bine cifrele,locul lor in scara numerica,vom rezolva probleme si exercitii,ca sa ne fie mai usor cand vom fi la scoala,la cumparaturi. |
Expunerea Conversatia |
PREZENTAREA NOULUI CONTINUT SI DIRIJAREA INVATARII OBTINEREA PERFORMANTEI |
Explicarea si demonstrarea jocului:se va face pe etape.Fiecare explicatie e urmata de un joc de proba facut cu ajutorul unui copil. Desfasurarea jocului: Un plic cu flori cifrate va circula din mana in mana in timp ce toti copiii spun: « Plicule,plic fermecat, Arata-ne ce-am invatat! » Prima etapa: Copilul la care s-a oprit plicul,scoate o floare din plic,citeste ce cifra este si o aseaza pe flanelograf.Procedam la fel pentru tote cele opt cifre.Se aplauda raspunsurile corecte. A doua etapa: Educatoarea citeste cerintele din plic,iar copiii le rezolva individual pe tablita magnetica .se vor aseza cifrele crescator si descrescator(concurs) .se vor aseza cifrele din doi in doi.pornind de la 0 .se vor aseza cifrele din doi in doi.pornind de la 1. Atreia etapa: Cauta vecinii. Pe rand copiii vor scoate din plic o floare cu cifra pe ea si ii va cauta vecinii vor arata care vecin este mai mare si care este mai mic Dupa rezolvarea fiecarei sarcini de joc,copiii vor fi stimulati verbal sau cu aplauze Complicarea jocului: Se va organiza un concurs intre trei grupe. Regula de joc: Se prezinta trei plicuri colorate diferit.Fiecare grupa isi alege o culoarea dorita.Deschide plicul citeste problema din fisa si desemneaza un reprezentant ca sa o rezolve in fata grupei.Primeste o floare grupa care rezolva repede si bine. Probleme ghicitori: « Sapte margarete, Si -nca una-n rod, Sapte si cu una, La un loc fac..OPT ». « Cati sunt plini de roua? Sa vi-i dau chiar voua, Cinci i-am rupt,trei i-am scos, In total sunt de toti ..OPT » « Auras pacuras, Opt zambile sunt pe strat, Daca una s-a uscat, Doar cu SAPTE am mai ramas » « Sapte ghiocei balai Ies din plapuma de scai. Unul verde cere soare , Impreuna cati sunt oare? » « Patru mei si patru iezi Cati sunt la un loc? I-a vezi! » |
Explicatia,invatarea prin descoperire Demonstratia,explicatia, exercitiul Algoritmizarea Invatarea prin descoperire, conversatia euristica Complicarea sarcinii de joc,jocul dirijat Problematizarea,invatarea prin descoperire |
EVALUAREA |
Se va face evaluarea jocului prin autoevaluare si prin evaluarea facuta de educatoare. |
Conversatia,dezbaterea,relatarea |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||