Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» didactic grupa: mare "cand, cum si de ce se intampla?" - "e toamna iar in calendar"


didactic grupa: mare "cand, cum si de ce se intampla?" - "e toamna iar in calendar"


PROIECT DIDACTIC

GRUPA: MARE

TEMA ANUALA: "CAND, CUM SI DE CE SE INTAMPLA?"

TEMA PROIECTULUI: " E TOAMNA IAR IN CALENDAR"



SUBTEMA: " CARNAVALUL TOAMNEI"

ACTIVITATEA DE INVATARE:DEC - educatie muzicala

TEMA ACTIVITATII: "MI-E DRAGA TOAMNA"

"TOAMNA CEA BOGATA"

TIPUL ACTIVITATII: mixt ( predare cantec, repetare joc);

MIJLOC DE REALIZARE:1.cantec : "Mi-e draga toamna";

2.joc cu text si cant: "Toamna cea bogata"

SCOPUL ACTIVTATII: Consolidarea deprinderii de a canta corect sunete lungi si scurte in combinatii sincopate , expresiv si omogen in colectiv, pe grupe mici si individual, respectand pozitia corecta, tonul, semnalul de inceput, dictia si respiratia in emisia sunetelor; consolidare deprinderii copiilor de a executa diferite miscari dupa indicatiile textului unui cantec.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1- sa interpreteze corect melodia cantecului, respectand durata si inaltimea sunetelor muzicale, ritmul si intensitatea lor;

O2 - sa-si insuseaasca corect formula ritmica sincopata (patrimea urmata de doime, in aceeasi masura);

O3 - sa execute corect jocul muzical, respectand linia melodica si sarcinile (rolurile) acestuia sincronizand miscarile cu textul si ritmul melodiei;

O4 - sa redea expresiv linia melodica a cantecului dupa interpretarea model a acesteia;

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE:-conversatia; ;- explicatia.- demonstratia;- exercitiul.

MIJLOACE DIDACTICE: retroproiector, cd-player, costumatie adecvata pentru joc.

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual.

Bibliografie:

Curriculum pentru invatamantul prescolar ( 3-6/7 ani) MECI, 2008;

Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru invatamantul prescolar , nivel 5-7 ani;

Eugenia Maria Pasca - Caiet metodic- educatie muzicala pentru prescolari, volumul II, Editura Sfera, Barlad, 2006.

NR. CRT.

SECVENTA

DIDACTICA

CONTINUT

STIINTIFIC

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

METODE

SI

PROCEDEE

MIJLOACE DIDACTICE

FORMA DE

ORGANI

ZARE

Moment organiza-

toric

Se pregatesc sala , mobilierul si materialul diactic pentru activitate

Captarea atentiei

Se va realiza prin intrarea in sala a Zanei Toamna.

-surpriza;

Reactualiza-rea cunostinte-

lor

Zana Toamna este trista pentru ca trebuie sa plece si a auzit ca noi i-am pregatit o sarbatoare .

convorbi-

rea;

-aprecieri

verbale;

Anuntarea temei si a obiectivelor

Vom invata un cantec care se numeste "Mi-e draga toamna", apoi vom repeta jocul cu text si cant "Toamna cea bogata", ca s-o mai inveselim putin pe Zana Toamna si o invitam sa ia parte la sarbatoarea noastra.

explicatia

frontal;

Dirijarea invatarii

Voi prezenta copiilor la retroproiector cantecul ce urmeaza sa fie invatat.

Pentru a avea o activitate cat mai reusita va trebui sa facem cateva exercitii de incalzire si omogenizare a vocii.

Exercitii de cultura muzicala:

1. Exercitii de respiratie:

a) "Suflam spre frunza care cade din copac"- se trage aer adanc in piept si se sufla usor spre o frunza imaginara;

b) "Umflam baloane colorate pentu sarbatoarea toamnei"-se trage aer adanc in piept si se elimina puternic aerul printr-o singura expiratie;

c) "Facem valuri in paharul cu apa"- se trage aer adanc in piept si se sufla usor intr-un pahar cu apa, imaginar.

Exercitiile se repeta ,fiecare de doua ori.

2. Exercitii de dictie:

"Nas, pas, in balans.

Huri, turi ,ruri, muri,

Toc, poc, hai la joc."

Pe timpul 1 se trage aer in piept , iar pe timpul 2 se spun versurile respective.

3.Exercitii melodice:

a) de incalzire a vocii:

- sunete joase: "Bat ciocanele"

Cio-ca, bo-ca, poc, poc!

Cio-ca, bo-ca, poc, poc!

sunete inalte:"Clopotelul"

Cling, cling, cling, ciing, cling,cling.

b) de omogenizare a vocilor:

-se folosesc fragmente dificile din cantecul nou cu silaba neutra "la":

La, la, la, la , la, la,

La, la, la, la, la, la.

Exercitiile se vor face pe grupuri , respectandu-se gesturile dirijorale .

Dupa efectuarea acestor exercitii se va trece la invatarea cantecului.

Copiii vor audia cantecul integral prezentat si pe retroproiector, apoi se va purta o discutie pe marginea textului . Se invata textul pe fragmente logice, apoi se va intona linia melodica a cantecului cu silaba neutra "la", dupa care se va trece la imbinarea textului cu melodia.

Obtinerea performantei - se va realiza printr-o intrecere pe grupuri: se vor alege doi copii din fiecare grupa . Acestia trebuie sa continuie cantecul atunci cand il voi opri. Verificarea se va face pe loc , realizandu-se astfel o atmosfera de intrecere colegiala. Va castiga echipa care a reusit sa cante mai multe fragmente corecte.

O voi intreba pe Zana Toamna daca i-a placut cantecelul nostru dupa care voi spune cateva versuri:

"Zana Toamna, intra-n joc

Si ne-arata tu ce poti!"

Aceste versuri vor face tranzitia catre a doua parte a activitatii : jocul muzical "Toamna cea bogata".

Copiii vor executa jocul fiind atenti la miscari si la intonarea corecta a liniei melodice, avand o tinuta vesela, de sarbatoare.

explicatia

demon-

stratia;

exercitiul

demon -

stratia

exercitiul

intrecerea

pe grupe

auditia;

conversa-

tia

exercitiul;

intrecerea

pe grupe

exercitiul

retroproiector;

cd-player;

frontal

frontal

pe grupe

aprecieri

verbale

aprecieri verbale

aprecieri

verbale

aplauze;

Evaluare

Dupa executarea jocului, copiii se vor aseza jos, pe covor si vom realiza impreuna evaluarea intregii activitati prin completarea versurilir eliptice din textul cantecului nou invatat.

convorbi-rea

Incheierea activitatii

Pe fundalul sonor al cantecului nou predat Zana Toamna isi ia ramas bun si   copiii o vor insoti ,iesind impreuna din sala de grupa.

frontal

MI-E DRAGA TOAMNA

Versuri: ***  Muzica:Pislaru Silvia

1.Toamna, zana din povesti
Vine si ne spune,
Despre tot ce ne-a adus,
Fructe si legume.

Refren:
. Mi-e draga toamna
Mi-e drag de ea bis

Mi-a lasat multe , De va pleca.

2.Si mai are toamna mea
Pasari calatoare,
Ce se vad plutind usor
Pana-n departare.


Refren: . . .

3.Pleaca toamna mea cantand,
Pleaca dupa soare,
Dar ca s-o pastrez in gand
Mi-a lasat o floare.


Refren: . . . . .

TOAMNA CEA BOGATA- joc muzical -

Versuri si muzica: Pislaru Silvia

1.Eu sunt toamna ruginie

Si-am intrat tiptil in vie

Sa imprastii dintr-odata. bis

Iz de poama coapta

Refren: Tra, la, la, tra, la, la,

Tra, la, la, la, la, la, la, la, la, la.

2.Marul mandru se intoarce

Semn cu mana-mi face:

-Uite, toamna fructe coapte bis

Dulci si aromate

Refren: . . . . . .

3. Rosia cea dolofana

In gradini ma cheama:

-Vino, toamna la legume bis

Si le du in lume.

Refren . . . ..

4.Eu sunt toamna cea bogata

Voi pleca indata

Imi iau rochia si bostanu` bis

Si ma-ntorc la anu`.

Refren . . . .





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate