Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
( schita)
GRUPA MARE
EDUCATOARE:
CATEGORIA DE ACTIVITATE: "Educatie pentru societate " -educatie moral- civica
TEMA ACTIVITATII : "Legenda ghiocelului" de Eugen Jianu
MIJLOC DE REALIZARE : lectura educatoarei
DURATA :30 minute
SCOPUL ACTIVITATII :
-dezvoltarea capacitatii copiilor de a aprecia situatii concrete d p d v moral si civic ;
-cultivarea sentimentelor de prietenie, respect, curaj ;
OBIECTIVE OPERATIONALE :
-O1 : sa identifice comportamente pozitive/ negative din text
-O2 :sa-si manifeste dezacordul fata de atitudinile negative ale personajelor, prin mimica, gesturi, tonul vocii;
O3: sa inteleaga ce e prietenia , importanta acesteia pentru oameni si criteriile corecte dpdv moral si civic dupa care trebuie sa-si alega prietenii.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: expunerea, jocul de rol, conversatia, explicatia, problematizarea, brainstormingul
MIJLOACE DE INVATAMANT: coala si carioca pt notarea ideilor, o plansa pt evaluarea relatiilor de prietenie dintre copii, elemente sugestive pentru jocul de rol "De-a ghiocelul , Baba Iarna si prietenii acestora", flori (viorele pt fete si ghiocei pt baieti), planse
BIBLIOGRAFIE :
-M.E.C. « Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii"
Bucuresti 2005 ;
-Orientari metodice pentru aplicarea Programei activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii, Editura SCOALA GALATEANA, Galati, 2006
-Educatia pentru societate- Indrumator pentru educatoare, Editura ARAMIS PRINT, Bucuresti, 2005
ETAPELE ACTIVITATII |
OB. OP. |
CONTINUTUL ACTIVITATII |
STRATEGIA DIDACTICA |
|||
ACTIVITATEA EDUCATOAREI |
ACTIVITATEA COPIILOR |
METODE SI PROCEDEE |
MIJLOACE DE INVATAMANT |
MODURI DE INSTRUIRE |
||
1.Moment organizatoric |
-aerisirea salii de grupa ; -pregatirea materialului didactic ; -introducerea copiilor in sala de grupa ; |
Copiii intra in sala de grupa. | ||||
2.Captarea atentiei |
Poezia « Ghiocelul » |
Recita un copil |
expunerea |
Plansa |
Individual frontal |
|
3.Reactualizarea cunostintelor |
Ce stim despre ghiocel ? |
E mic, plapind, vesteste primavara |
Conversatia |
frontal |
||
4.Anuntarea temei si a obiectivelor |
-Astazi va voi prezenta o legenda (o istorioara despre aparitia acestei flori), in care apar si alte personaje. La sfarsitul povestirii, ne vom juca De-a ghiocelul si Baba Iarna, cu prietenii lor. Vom invata cate ceva despre prietenie. |
Copiii asculta in liniste. |
Expunerea |
frontal |
||
5.Dirijarea invatarii |
O1 O2 |
.1 Lectura educatoarei Legenda ghiocelului (explicarea cuvintelor noi : omaturi, plapind, burzului, nea, mania, Crivat, vrajmas) -Scurta convorbire pentru a asigura intelegerea mesajului transmis de legenda: accent pe tipurile de prietenii: prietenia dintre Ghiocel- Soare si Baba Iarna si Mos Omat, si Crivat. |
Asculta; Raspund Povestesc |
Conversatia |
Simboluri, |
Frontal Individual |
6. Atingerea performantei |
O3 |
Brainstorming Ce inseamna sa fii prieten cu cineva? Educatoarea noteaza simboluri (inima pt dragoste, mana pt ajutor, telefon pt legatura dintre persoane, fata zambitoare sau trista (pentru a arata ca cel care se bucuria cuiva ii este prieten acestuia etc. Concluziile: Proverbe: "Prietenul la nevoie se cunoaste" si "Cine se-aseamana se-aduna" |
Copii raspund Copiii repeta proverbele |
Conversatia Expunerea exercitiul Stimulente (inimioare) |
Coala carioca |
Individual si frontal |
7.Evaluarea ctivitatii |
O1 |
Joc- dramatizare Prin mimica, expresia fetei, ton, copiii vor reliefa acordul/ dezacordul fata de personaje |
Jo c de rol |
Pe grupe |
||
O3 |
Cine are mai multi prieteni? Fiecare copil primeste o floare pe care o va inmana educatoarei s-o puna la panou, in dreptul inimioarei care il reprezinta pe prietenul lui cel mai bun din grupa |
Isi manifesta dorinta de a-si face prieteni pe viitor, asa cum au invatat din legenda de astazi. |
Problematizarea |
Panoul "Hora prieteniei" Floricele din hartie( viorele pentru fete si ghiocei pentru baieti) |
Individual si frontal |
|
8.Incheierea activitatii |
-aprecieri mobilizatoare |
Copiii intoneaza Cantecul Primavara |
Aprecieri verbale. |
Stimulente |
Individual Frontal |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||