Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
DATA
GRUPA MIXTA 1. grupa pregatitoare
2. grupa mijlocie
3. grupa mica
PROPUNATOR:
DOMENIUL DE ACTIVITATE
Grupa pregatitoare: Domeniul stiinta
Grupa mijlocie/mica: Domeniul estetic creativ
ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE
CAND/CUM SI DE CE SE INTAMPLA?
Grupa pregatitoare: CUNOASTEREA MEDIULUI
Grupa mijlocie: ACTIVITATE ARTISTICO-PLASTICA
FELUL ACTIVITATII
Grupa pregatitoare: JOC DIDACTIC INTERDISCIPLINAR
Grupa mijlocie/ mica: PICTURA
TEMA ACTIVITATII
Grupa pregatitoare: "SURPRIZELE PRIMAVERII"
Grupa mijlocie/mica:"CULORILE PRIMAVERII" (tema la alegere)
SCOPUL ACTIVITATII
Grupa pregatitoare |
Grupa mijlocie/mica |
Ø Verificarea cunostintelor copiilor despre aspectele specifice anotimpului primavara |
Ø Stimularea creativitatii in vederea utilizarii elementelor de limbaj plastic -pata cromatica |
SARCINA DIDACTICA (a jocului didactic interdisciplinar)
Ø Realizarea unui peisaj de primavara cu elemente corespunzatoare: vegetatie, animale, pasari, activitatea omului, fenomene ale naturii specifice.
Ø Sortarea florilor de primavara si realizarea unei propozitii din atatea cuvinte cate arata cifra.
REGULILE JOCULUI
Ø Copiii aleg, sorteaza si amplaseaza in tablou elementele corespunzatoare anotimpului primavara
Ø La semnalul dat de educatoare copiii sorteaza florile de primavara formuland propozitii dintr-un anumit numar de cuvinte
Ø Se deplaseaza la centrele pregatite in sala de grupa si lucreaza in echipa realizand sarcina primita.
Ø Fiecare raspuns corect va fi recompensat de catre educatoare
OBIECTIVE OPERATIONALE
Grupa pregatitoare |
Grupa mijlocie/mica |
Ø Sa descopere si sa plaseze corect elementele corespunzatoare aspectelor de primavara Ø Sa sorteze flori de primavara enumerand asemanarile si deosebirile dintre acestea Ø Sa formuleze propozitii dupa imaginile realizate Ø Sa interpreteze in grup un cantec cunoscut |
Ø Sa realizeze compozitii plastice utilizand culorile primare Ø Sa cunoasca si sa foloseasca monocromia( amestecul dintre culori si nonculori) Ø Sa redea tehnici de aplicare a culorilor pe suprafete date sau libere Ø Sa lucreze independent si in echipa |
STRATEGII DIDACTICE
1. Metode si procedee
Grupa pregatitoare |
Grupa mijlocie/mica |
Ø Explicatia, conversatia, exercitiul, problematizarea, munca in echipa, invatarea prin descoperire, brainstormingul, |
Ø Brainstorming, munca in perechi, problematizarea, algoritmizarea, exercitiul, explicatia, turul galeriei |
2. Mijloace de invatamant
Grupa pregatitoare |
Grupa mijlocie/mica |
Ø Siluete plastifiate reprezentand elemente specifice primaverii: soare, nori, pasari , copaci inmuguriti, infloriti, fire de iarba, oameni avand imbracaminte adecvata anotimpului etc |
Ø Dvd Ø Pensule groase, panza, hartie A4, farfurioare din carton, burete, vata, resturi textile, fire de lana groasa. |
RESURSE
BIBLIOGRAFIE
Ø "Curriculum pentru invatamantul prescolar", M.Ed.C.T., 2008.
Ø Preda,V. "Ghid pentru proiecte tematice", Ed. Humanitas Educational, 2005.
Ø "Jocuri didactice pentru prescolari"Aramis, 2002.
Ø Ghid metodic "Metode interactive de grup", ed. Arves.
DESFASURAREA ACTIVITATII
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
||
Grupa pregatitoare |
Grupa mijlocie/mica |
Grupa pregatitoare |
Grupa mijlocie/mica | ||
I. Organizarea activitatii |
Activitate directa Aerisirea salii de grupa Pregatirea si distribuirea materialului didactic la centre si individual Aranjarea mobilierului pe grupuri mici Intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa |
Activitate directa Aerisirea salii de grupa Pregatirea si distribuirea materialului didactic Aranjarea mobilierului pe grupuri mici Intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa |
|
||
II. Captarea atentiei |
Activitate independenta Copiii sunt grupati si primesc imagini si carti ilustrate avand ca tematica anotimpul primavarafiind rugati sa descopere asemanarile dintre imaginile oferite spre studiu |
Activitate directa Se intuieste materialul didactic de pe masute si copiii denumesc felul activitatii |
Observarea Conversatia Brainstorming-ul Munca in grup |
Observatia conversatia |
Sa descopere asemanarile dintre elementele imaginilor prezentate |
III. Anuntarea temei |
Activitate directa Se deschide plicul descoperit de copii la centrul biblioteca prin intermediul caruia copiii vor afla tema jocului didactic "Surprizele Primaverii" |
Activitate directa In acelasi plic se specifica si tema pentru subgrupa mijlocie/mica anuntand totodata surpriza cu urmarirea filmului didactic "Culorile Primaverii" |
Expunerea Explicatia observatia |
Expunerea, explicatia |
Sa retina titlul jocului, tema la activitatea plastica |
IV. Prezentarea continutului si dirijarea invatarii |
Activitate directa Educatoarea expune regulile jocului: grupa se imparte in grupuri mici, pe echipe avand fiecare echipa un anumit simbol specific anotimpului. Fiecarei echipe i se prezinta sarcina didactica pe care o are de dus la indeplinire: Grupa randunelelor: sa gaseasca elemente cu care sa realizeze un peisaj de primavara Grupa viorelelor: sa sorteze flori de primavara avand ca si criteriu forma si marimea petalelor iar in functie de cifra atasata florii sa formuleze o propozitie cu acelasi numar de cuvinte Pentru fiecare sarcina didactica se va realiza mai intai o demonstratie impreuna cu copiii. |
Activitate independenta Copiii vizioneaza in centrul Arta un DVD cu tablouri de primavara pictate de pictori celebri. Au sarcina de a urmari culorile care predomina. |
Demonstratia Explicatia Algoritmizarea Exercitiul Munca pe echipe |
Observatia explicatia |
Sa retina sarcinile primite in fiecare subgrupa |
V. Obtinerea performantei |
Activitate independenta Copiii se grupeaza pe echipe si trec la rezolvarea in grup prin cooperare a sarcinii primite Activitate directa Fiecare grupa isi desemneaza un reprezentant care va veni si va expune modul de realizare a sarcinii |
Activitate directa se executa exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainilor: joc de degetele, joc ritmic cu batai incete si repezi din palme Activitate independenta Copiii vor fi invitati sa execute tema propusa in grupuri mici alegand tehnica dorita-pete de culoare cu burete, pe panza, pe hartie, aplicarea petei de culoare pe o sfoara groasa si trasarea urmei pe hartie etc.copiii pot lucra si in grup la aceeasi lucrare. Se specifica de catre educatoare criteriile care vor fi urmarite in evaluarea lucrarilor |
Invatarea prin cooperare, Problematizarea, Munca pe echipe, |
Exercitiul, Munca in grupuri mici, Algoritmizarea, Explicatia, |
Sa rezolve itemii propusi Formarea de propozitii corecte gramatical respectand numarul de cuvinte -G. Pregatitoare Aprecieri verbale |
VI. Asigurarea retentiei si a transferului |
Activitate directa Complicarea jocului: se vor desfasura sarcini de joc variate anuntate de educatoare Activitate independenta la centrul "Joc de masa"- jocul umbrelor- copiii vor potrivi jetonul reprezentand un element specific anotimpului primavara cu umbra lui la "Stiinta"-Cercetatorii in actiune- copiii vor studia cu lupa frunze si petale de flori de primavara redand apoi pe hartie cele observate-grafisme |
Activitate independenta Copiii picteaza folosind tehnica si ustensilele specifice. Activitate directa Educatoarea apreciaza activitatea copiilor invitandu-i sa evalueze lucrarile prin metoda Turul galeriei. |
Conversatia, Invatarea prin descoperire, Exercitiul, Problematizarea, |
Exercitiul |
G. Preg. - sa execute sarcina primita G. Mijlocie-sa execute corect tehnica aplicata-acuratete, combinare de culori. Sa rezolve sarcini in timp util |
VII. Incheierea activitatii |
Aprecierea activitatii: Copiii vor fi recompensati cu ecusoane Impreuna copiii vor canta un cantec de primavara. |
Expunerea lucrarilor Lucrarile vor fi expuse in cadrul unei expozitii intitulate "Primavara in gradinita" |
Evaluare orala Se ofera recompense copiilor Se apreciaza aportul fiecarui copil la activitate |
PROIECT DIDACTIC
DATA
GRUPA MIXTA 1. grupa mare
2. grupa mijlocie
3. grupa mica
PROPUNATOR: Viorica Pop, Gradinita "Otilia Cazimir"Baia Mare
DOMENIUL DE ACTIVITATE
Grupa mare: Domeniul stiinta
Grupa mijlocie/mica: Domeniul om si societate
ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE
CAND/CUM SI DE CE SE INTAMPLA?
Grupa mare: ACTIVITATE MATEMATICA
Grupa mijlocie/mica: ACTIVITATE PRACTICA
FELUL ACTIVITATII
Grupa mare: JOC DIDACTIC
Grupa mijlocie/ mica: APLICATIE / MOTOTOLIRE- lucrare colectiva
TEMA ACTIVITATII
Grupa mare: "JOCUL NUMERELOR"
Grupa mijlocie/mica:"DE ZIUA PAMANTULUI"
SCOPUL ACTIVITATII
Grupa mare |
Grupa mijlocie/mica |
Ø Sistematizarea si consolidarea cunostintelor matematice referitoare la numaratul in limitele 1- 6 Ø Exersarea operatiilor matematice de numarare exprimate intr-un limbaj corespunzator |
Ø Consolidarea cunostintelor despre vietuitoarele care traiesc pe pamant Ø Formarea unei atitudini de ocrotire a planetei prin comportamentele manifestate de copii in relatie cu mediul |
SARCINA DIDACTICA
Ø Aprecierea cantitatii prin numarare
Ø Raportarea cantitatii la cifra corespunzatoare
REGULILE JOCULUI
Ø Jocul se desfasoara sub atenta indrumare a educatoarei
Ø Se va lucra pe echipe respectand timpul acordat
Ø Raspunsurile corecte vor fi recompensate de educatoare
ELEMENTE DE JOC
Ø Surpriza, semnalul sonor, recompensele.
OBIECTIVE OPERATIONALE
Grupa mare |
Grupa mijlocie/mica |
Ø Sa formeze multimi de obiecte dupa criterii date Ø Sa numere obiectele unei multimi Ø Sa raporteze corect numarul la cantitate Ø Sa sesizeze locul unui numar in sirul natural 1-6 Ø Sa transcrie grafic sarcini propuse spre rezolvare Ø Sa respecte regulile jocului |
Ø Sa utilizeze materiale refolosibile in realizarea lucrarii colective Ø Sa colaboreze cu colegii in realizarea temei Ø Sa mototoleasca hartia in realizarea unor elemente ale Pamantului Ø Sa aplice corect in mediul lor de viata vietuitoarele realizate Ø Sa lucreze curat, ordonat , in spirit de echipa. |
STRATEGII DIDACTICE
1. Metode si procedee
Grupa mare |
Grupa mijlocie/mica |
Ø Explicatia, conversatia, exercitiul, problematizarea, munca in echipa, invatarea prin descoperire, |
Ø Brainstorming, munca in perechi, problematizarea, algoritmizarea, exercitiul, explicatia, |
2. Mijloace de invatamant
Grupa mare |
Grupa mijlocie/mica |
Ø Siluete plastifiate reprezentand elemente ale Pamantului-plante animale, oameni, flanelograf, paleta matematica Ø Cosulete cu jetoane, cifre, fisa individuala, instrumente de scris |
Ø Hirtie creponata de diferite culori, lipici, siluete cartonate reprezentand elementele Pamantului: animale, flori, copaci etc. pe care copiii vor aplica hartia mototolita |
RESURSE
BIBLIOGRAFIE
Ø "Curriculum pentru invatamantul prescolar", M.Ed.C.T., 2008.
Ø "Gradinita mileniului trei"-revista invatamantului prescolar maramuresean, an IV, nr. 1(6)-2005,
Ø Preda,V. "Ghid pentru proiecte tematice", Ed. Humanitas Educational, 2005.
Ø "Jocuri didactice pentru prescolari"Aramis, 2002.
Ø Ghid metodic "Metode interactive de grup", ed. Arves.
DESFASURAREA ACTIVITATII
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
||
Grupa mare |
Grupa mijlocie/mica |
Grupa mare |
Grupa mijlocie/mica | ||
I. Organizarea activitatii |
Activitate directa Aerisirea salii de grupa Pregatirea si distribuirea materialului didactic Aranjarea mobilierului pe grupuri mici Intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa |
Activitate directa Aerisirea salii de grupa Pregatirea si distribuirea materialului didactic Aranjarea mobilierului pe grupuri mici Intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa |
| ||
II. Captarea atentiei |
Activitate independenta Copiii sunt invitati sa descopere materialul si sa se joace individual jocul "Darurile Pamantului", se va sorta materialul distributiv pe masute dupa criteriul formei si a cantitatii. |
Activitate directa Se intuieste materialul didactic, se discuta despre planeta Pamant , despre vietuitoarele care traiesc pe Pamant si se prezinta motivatia alegerii acestei activitati |
Observarea Conversatia Brainstorming-ul Munca in grup |
Observatia conversatia |
Proba practica Sa identifice forma si cantitatea fiecarei multimi |
III. Anuntarea temei |
Activitate directa Educatoarea anunta titlul jocului motivand alegerea celui mai bun matematician ecologist. |
Activitate directa Se anunta tema de azi "De ziua Pamantului" -copiii fiind motivati sa participe cooperand in realizarea unei lucrari colective care va fi expusa cu ocazia Zilei Pamantului |
Expunerea Explicatia observatia |
Expunerea, explicatia |
Sa retina titlul jocului, tema la activitatea practica |
IV. Prezentarea continutului si dirijarea invatarii |
Activitate independenta Se prezinta regulile jocului de catre educatoare Jocuri -exercitiu cu material individual si in grupuri mici " Numara florile Pamantului!" "Cate vietuitoare sunt?" Activitate directa "Numere cu surprize"se va lucra la flanelograf frontal cu toata grupa de copii |
Activitate directa Se prezinta demonstrativ de catre educatoare modul de realizare prin mototolire a unor siluete reprezentand vietuitoarele Pamantului, se prezinta etapele de realizare, si modul de lucru prin cooperare in echipe . se executa exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainilor "picuri de ploaie curg siroaie","10 degetele mititele" |
Demonstratia Explicatia Algoritmizarea Jocul-exercitiul Munca pe echipe |
Observatia Explicatia, Demonstratia, Exercitiul, |
Sa raporteze cantitatea la numar Sa aprecieze cantitatea prin numarare, comparand multimile Sa identifice asocierea numerelor la multimea corespuinzatoare |
V. Obtinerea performantei |
Activitate directa "Numere cu surprize"se va lucra la flanelograf frontal cu toata grupa de copii Jocuri -exercitiu "Cate animale salbatice ai in cusca ta?" Complicarea jocului "Cel mai bun matematician" Joc exercitiu de verificare utilizand paleta matematica |
Activitate independenta Copiii vor fi invitati sa execute tema propusa in grupuri mici alegand tehnica dorita -mototolire, lipire, Se specifica de catre educatoare criteriile care vor fi urmarite in evaluarea lucrarilor |
Problematizarea, Exercitiul, |
Exercitiul, Munca in grupuri mici, Algoritmizarea, |
Sa denumeasca materialul Sa aseze multimi in diagrame Sa asocieze numarul la cantitate, Sa rezolve sarcini in timp util Sa identifice vecinii unui numar |
VI. Asigurarea retentiei si a transferului |
Activitate independenta Fise cu continut matematic "deseneaza atatea animale in regiunile hasurate de pe glob cate iti arata cifra" "alege vecinii numarului 5!" Copiii se vor autoevalua printr-o bulina rosie sau albastra |
Activitate directa Educatoarea apreciaza activitatea copiilor ,se va evalua lucrarea realizata impreuna |
Conversatia, Invatarea prin descoperire, Exercitiul, Problematizarea, |
Exercitiul Explicatia, |
Se apreciaza comportamentul copiilor, raspunsurile corecte. |
VII. Incheierea activitatii |
Aprecierea activitatii: Copiii vor fi recompensati cu ecusoane "Micul ecologist" Se va dansa pe melodia "Oda Bucuriei" |
Expunerea lucrarilor Lucrarea va fi expusa in holul gradinitei cu ocazia zilei Pamantului |
Evaluare orala Se ofera recompense copiilor Se apreciaza aportul fiecarui copil la activitate |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||