Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
GRUPA: Mare
DENUMIREA ACTIVITATII: Activitate matematica
TEMA: "Calatorie in lumea cifrelor"
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare-sistematizare
SCOPUL ACTIVITATII: Consolidarea cunostintelor de numarat si socotit in limitele
1-7
OBIECTIVE OPERATIONALE:
COGNITIVE:
Sa numere crescator si descrescator in limitele 1-7,
Sa stabileasca locul fiecarui numar in sirul numeric;
Sa stabileasca vecinii numerelor din concentrul 1-7;
Sa raporteze numarul la cantitate si cantitatea la numar;
Sa ordoneze elementele unei multimi dupa anumite criterii;
Sa rezolve sarcinile de pe fisa de lucru.
AFECTIVE:
v Sa participe cu placere la joc;
v Sa manifeste spirit cooperant;
PSIHO-MOTORII:
Sa manuiasca materialul in ritm rapid;
Sa-si coordoneze miscarile corpului cu ritmul melodiei.
SARCINA DIDACTICA:
Extragerea biletelelor din cosulet prin imitarea unor miscari si rezolvarea sarcinilor de lucru. Raspunsurile corecte vor fi recompensate, iar cele gresite vor fi corectate. Castiga echipa care acumuleaza cele mai multe puncte.
ELEMENTE DE JOC: aplauze, surprize, intrecerea, asteptarea, ghicitori
REGULILE JOCULUI: Copilul numit se deplaseaza, extrage biletul si da raspunsul la
intrebare sau rezolva sarcina ceruta. Pentru fiecare raspuns corect
primesc pe panou cate o figurina din desene animat.
STRATEGII DIDACTICE
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, expunerea
MATERIALE DIDACTICE: flanelograf, siluete ale personajelor: Alba ca Zapada, 7 pitici,
capra, 3 iezi; 5 brazi, simboluri matematice,
jetoane, cifre, fise, plicuri cu cerinte, silute ale personajelor din
desene animat.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: "Curriculum pentru invatamantul prescolar 3-6/7 ani"
"Activitati matematice in invatamantul prescolar
Editura Polirom, 1999.
DURATA: 35 minute
EVALUARE: chestionare orala, scrisa, aprecieri verbale, stimulente.
FORME DE ORGANIZARE: frontala, individuala, pe echipe.
SCENARIU DIDACTIC
Eveniment didactic |
Continut stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
Tranzitie |
Intrarea copiilor in activitate se va face pe baza cantecului "Numaratoarea". | ||
1.Captarea atentiei |
Introducerea in activitate se realizeaza prin elementul surpriza: un cos asezat in mijlocul clasei in care se gasesc o multime de surprize. Se intuiesc materialele. |
Conversatia | |
2.Anuntarea temei si a obiectivelor |
Se precizeaza ca se va desfasura un joc didactic numit: "Calatorie in lumea cifrelor", in care copiii vor trebui sa numere corect, crescator si descrescator, sa gaseasca locul fiecarui numar in sirul numeric si sa rezolve probleme simple. |
Conversatia | |
3.Reactualizarea cunostintelor |
Se face prin versurile: Fiindca timpul trece, tace Sa numaram pana la 7. Fiindca timpul trece usor Sa numaram si descrescator. Numarati de la 3 la7. Cate fiice are batranul an? Dati ex. de cuvinte cu 2 silabe. Ce povesti cunoasteti voi in care intalnim nr.3? |
Conversatia examinatoare |
Aprecieri verbale |
4.Dirijarea consolidarii prin joc |
Jocul se va desfasura sub forma de concurs: grupa fulgilor rosii si grupa fulgilor verzi. Titlul jocului se va fixa prin repetarea denumirii de catre copii | ||
a)Explicarea si demonstrarea regulilor jocului |
Se explica regulile jocului: Cerintele jocului sunt asezate in plicuri. Alternativ, de la fiecare echipa va veni cate un reprezentant, va extrage cate un plic, iar educatoarea va citi sarcina. Dupa fiecare raspuns corect, echipa va primi un personaj din desene animat ce se va afisa pe panou. In functie de numarul punctelor acumulate se va stabili echipa castigatoare. |
Explicatia | |
b)Jocul de proba |
Pentru fiecare varianta in parte.Se va verifica daca s-au insusit regulile si sarcinile jocului. Exemplu:un copil din echipa fulgilor rosii va extrage plicul in care se afla cerinta: "Numara si spune cati pitici avea Alba ca Zapada?" |
Exercitiul conversatia | |
c)Executarea jocului propriu-zis |
Intrecerea incepe cu participa- rea a doi copii, cate unul din fiecare echipa, care vor extrage cate un plic ce cuprinde urmatoarea cerinta: "Ordoneaza crescator, respectiv descrescator sirul numeric la flanelograf" .Raspunsul corect va fi apreciat prin plasarea unui punct pe panou si stimulat de colegi prin aplauze. Concursul va continua dupa modelul prezentat. In plicuri se vor afla urmatoarele cerinte: 1.Numara piticii de langa Alba ca Zapada si raporteaza cifra la cantitate. 2.Numara iezii din spatele Caprei si lipeste jetonul care are tot atatea buline. 3.Ordoneaza crescator dupa marime iezii. Numeroteaza locul ocupat de fiecare. 4.Ordoneaza descrescator, de la cel mai inalt la cel mai scund, brazii din padure. Numeroteaza locul ocupat de fiecare. 5.Al catelea ied este cel cel mijlociu? 6.Al catelea brad este cel mai scund? Compuneti o problema dupa imagine: 7. problema dupa imagine 8. problema dupa imagine Aceste probleme vor fi puse in exercitiu cu ajutorul materialului individual. 9.Ca varianta a jocului se propune urmatorul exercitiu: educatoarea va spune: - Eu sunt 6. Dupa mine cine vine? - Eu sunt 4. Dupa mine cine vine? Participantii vor preciza astfel vecinii mai mari cu o unitate ai lui 4, respectiv 6. 10. Voi indica cifra 3. -Arata vecinul mai mare, respectiv mai mic cu o unitate a lui 3. |
Exercitiul Problematizarea Expunerea Exercitiul Problematizarea |
Chestionare orala Aplauze Aprecieri verbale Stimulente Chestionare orala Aprecieri verbale |
5.Asigurarea feed-back-ului |
Compuneti o problema dupa exercitiul de pe paleta: |
Problematizarea |
Chestionare verbala |
6.Obtinerea performantei |
Joc "Buchetelul" (pe o melodie la alegere copiii danseaza, la oprirea melodiei copiii se grupeaza in buchetele de 2, 4, 6copii) | ||
7. Evaluare |
Se intuieste fisa de lucru care cuprinde itemii: 1.Deseneaza un numar egal cu numarul piticilor. 2.Lipeste vecinii cifrelor care se afla pe scufiile piticilor. 3.Incercuieste cu al doilea pitic, cu al patrulea si cu al saptelea pitic. |
Chestionare scrisa |
|
8.Incheierea activitatii |
Cuprinde aprecierea si desemnarea echipei castigatoare, care se realizeaza prin corespondenta de unu la unu a punctelor de pe panou; evaluarea fiselor si fixarea titlului jocului desfasurat. |
Conversatia |
stimulente |
FISA DE LUCRU
Deseneaza un numar de cerculete egal cu numarul piticilor
Lipeste in casute vecinii cifrelor care se afla pe scufiile piticilor.
2 6
Incercuieste: cu al doilea pitic; cu al patrulea pitic; cu al saptelea pitic;
AUTOAPRECIERE
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||