Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
DATA:
GRUPA: Mare B Step by Step
TEMA: " Darurile toamnei"
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrata
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de cunostinte si deprinderi
FORME DE ORGANIZARE: in grupuri, in perechi, individual, frontal
CATEGORII DE ACTIVITATI:Cunoasterea mediului:Concurs -"Darurile toamnei"
Activitate practica:Colaj -"Tablou de toamna"
CENTRE: Stiinta: Concurs -"Darurile toamnei"
Arta: Colaj -"Tablou de toamna"
Alfabetizare:"Cartea toamnei"
Joc de rol: ""Salata de fructe"
Manipulative:Puzzle cu imagini de toamna
SCOP: Consolidarea si aplicarea cunostintelor si deprinderilor insusite in legatura cu diferite aspecte ale anotimpului toamna
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 Sa formeze grupe de fructe dupa anumite criterii(marime, culoare);
O2 Sa coloreze florile care infloresc toamna;
O3 Sa precizeze modul in care diferite vietuitoare se pregatesc pentru anotimpul rece;
O4 Sa descrie succint muncile care se desfasoara in anotimpul toamna;
O5 Sa reconstituie puzzle-uri reprezentand imagini specifice anotimpului toamna;
O6 Sa citeasca jetoane cu imagini de toamna,asamblandu-le intr-o carte;
O7 Sa prepare dupa o reteta data o salata de fructe;
O8 Sa realizeze colaje avand ca subiect fructe, legume sau flori specifice toamnei;
STRATEGII DIDACTICE
à METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, jocul de rol, exercitiul,
demonstratia,munca independenta,
à MATERIAL DIDACTIC
STIINTA: computer, soft educational "Piticlic Toamna", creioane colorate, fise, ruleta, zar, jetoane cu imagini de toamna, frunze decupate;
ALFABETIZARE: coli de diferite culori in forma de frunze,jetoane, lipici, creioane colorate, sabloane, imagini cu aspecte de toamna suitas, foarfece, perforator;
ARTA :legume si fructe de toamna, scobitori, aracet, samburi, boabe de porumb, boabe de fasole, malai, gris,hartie glasee,castane, dovleac,bureti, acuarele, pensule;
JOC DE ROL : struguri, mere, pere, gutui,frisca, servetele, cutite , linguri, fund pentru tocat, castronele;
MANIPULATIVE :puzzle cu imagini de toamna;
Desfasurarea activitatii
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUT |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR ANTERIOR DOBANDITE |
Copiii vor fi introdusi in sala de grupa, unde vor participa la intalnirea de dimineata dupa urmatorul plan: -salutul -prezenta -stabilirea coordonatelor temporale:anotimpul, luna, ziua saptamanii -completarea calendarului naturii -aspecte caracteristice toamnei: Fructe Legume Flori Pregatirea vietuitoarelor pentru anotimpul rece Munci specifice |
Intalnirea de dimineata Conversatia |
Evidentierea de catre copii a aspectelor specifice anotimpului toamna |
CAPTAREA SI ORIENTAREA ATENTIEI |
Educatoarea arata copiilor un cos plin cu fructe si legume de toamna, in care se afla si o scrisoare de la Zana Toamna. Citeste copiilor scrisoarea,in care Zana le cere sa ii arate cat de multe lucruri auinvatat ei despre ea. |
Explicatia Conversatia | |
ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR |
Se va realiza in mod direct, prin anuntarea temei si a ascopului activitatii, in termeni accesibili prescolarilor |
Expunerea | |
PREZENTAREA OPTIMA A CONTINUTULUI |
Prezentarea centrelor de activitate cu materialele si sarcinile specifice se va face de catre educatoare. Copiii intuiesc materialele de la fiecare centru , asculta cerintele educatoarei si sarcinile pentru fiecare dintre centre;isi aleg semnul individual si il asaza in compartimentul corespunzator zonei in care vor sa lucreze. |
Explicatia Demonstratia | |
OBTINEREA PERFORMANTEI |
STIINTA Copiii se vor imparti in doua echipe:Echipa Strugurilor si Echipa Perelor. Vor participa, pe rand la fiecare dintre probele concursului: Proba 1: "Ruleta harniciei" -Rotesc ruleta si descriu succint activitatea observata pe jetonul in dreptul caruia s-a oprit Proba 2 :"Arunca zarul" -Numesc animalul observat pe fata unde s-a oprit zarul, precizand modul in care acesta se pregateste pentru anotimpul rece. Proba 3 "Piticlic"-Folosind softul educational Piticlic Toamna vor sorta merele dupa culoare si dupa marime. Proba 4:"Flori surori"-Primesc fisele de lucru. Taie cu o linie florile care nu infloresc in anotimpul toamna.Le coloreaza pe cele care infloresc toamna. Echipa care rezolva corect sarcinile propuse pentru fiecare dintre probe, primeste la sfarsitul probei o frunza.Castiga echipa care la sfarsitul concursului are numarul cel mai mare de frunze. |
Exercitiul Exercitiul Jocul Lucrul cu computerul Lucrul in echipa Exercitiul Jocul de rol |
Rezolvarea corecta a sarcinilor propuse in cadrul concursului Realizarea colajelor Reconstiruirea puzzle-urilor Pregatirea siservirea salatei de fructe Confectionarea cartii |
ARTA Copiii vor realiza, folosind materialele puse la dispozitie, colaje reprezentand fructe, legume, flori de toamna. |
|||
MANIPULATIVE Copiii vor reconstitui puzzle-uri repreznetand imagini specifice anotimpului toamna. |
|||
JOC DE ROL Copiii vor pregati salata de fructe, respectand reteta ilustrata. |
|||
ALFABETIZARE Dupa ce vor "citi" imaginile puse la dispozitie , copiii vor decupa, vor desena, vor colora vor lipi diverse imagini pentru a realiza file din cartea toamnei.La final le vor asambla pentru a obtine cartea. |
|||
EVALUAREA PERFORMANTEI |
Dupa incheierea activitatilor la centre, copiii trec in grup pe la fiecare centu si apreciaza acttivitatea proprie si pe cea a colegilor, acordand cate un mar vesel, in functie de corectitudinea cu care au realizat sarcinile. Zana Toamna le-a trimis copiilor drept recompensa ecusoane pe care le vor purta in piept. |
Dialogul Conversatia |
Interevaluarea |
ASIGURAREA RETENTIEI SI A TRANSFERULUI |
Asezati in semicerc, copiii vor canta cantece despre toamna si vor recita poezii pentru a-i multumi Zanei Toamna pentru darurile primite. |
Exercitiul |
Recitarea de poezii si intrepretarea unor cintece de toamna |
INCHEIEREA ACTIVITATII |
Se vor face aprecieri verbale asupra modului in care s-a desfasurat activitatea. |
Expunerea |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||