Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
DATA : 27. III. 2007
UNITATEA DE INVATAMANT : Gradinita nr. 5 Gaesti
GRUPA : Mare " Piticilor "
EDUCATOARE
DENUMIREA ACTIVITATII : Educarea limbajului
TEMA SAPTAMANII : Flori de primavara
SUBIECTUL ACTIVITATII ESTE REALIZAT PE CENTRE DE INTERES
BIBLIOTECA : EDUCAREA LIMBAJULUI : joc didactic Jocul silabelor ( evaluare continua )
JOC DE ROL : De-a gradinarii ( Plantam flori de primavara)
ARTA Zambila ( mototolire si lipire )
TIPUL ACTIVITATII : consolidare de priceperi si deprinderi
FORMA DE REALIZARE : activitate integrata
SCOPUL :
evaluarea capacitatii de a pronunta corect si de a desparti cuvintele in silabe si de a le reprezenta grafic;
consolidarea deprinderii de a mototoli si a lipi hartia;
formarea deprinderii de a planta flori
OBIECTIVE OPERATIONALE :
Biblioteca :
- sa denumeasca obiectul de pe jeton ;
- sa desparta corect in silabe cuvantul sugerat de jeton ;
- sa mentioneze numarul silabelor care alcatuiesc cuvantul ;
- sa aleaga de pe masa cifra corespunzatoare numarului de silabe ;
- sa alcatuiasca propozitii simple si dezvoltate corecte din punct de vedere gramatical folosind cuvintele sugerate de jeton ;
- sa reprezinte grafic cuvintele si silabele ;
Joc de rol :
- sa marunteasca pamantul cu mainile ;
- sa introduca pamant in ghivece ;
- sa planteze florile ;
- sa lipeasca pe ghivece imaginea corespunzatoare florii plantate ;
Arta :
- sa mototoleasca hartia pentru a obtine bobite ( flori de zambile );
- sa lipeasca tulpina, frunzele si bobitele pentru a obtine zambila
SARCINA DIDACTICA :
Despartirea in silabe a cuvintelor sugerate de jeton, precizarea numarului de silabe care alcatuiesc cuvantul si reprezentarea grafica a silabelor si cuvintelor
REGULI DE JOC :
Copilul desemnat de educatoare alege un jeton de pe masa, ii denumeste imaginea, alcatuieste o propozitie despre el, desparte cuvantul in silabe, mentioneaza numarul silabelor, reprezinta grafic cuvantul si silabele care il alcatuiesc. Raspunsurile corecte sunt apreciate cu floricele( decupate)
ELEMENTE DE JOC :
Manuirea materialului, aplauze, surpriza, floricele
OBIECTIVE EDUCATIVE :
- imbogatirea vocabularului,
- dezvoltarea gandirii, imaginatiei si a creativitatii.
- dezvoltarea gustului estetic
dezvoltarea auzului fonematic, a rapiditatii in gandire si a operatiilor gandirii
STRATEGII DIDACTICE :
METODE SI PROCEDEE : explicatia, demonstratia, exercitiul, jocul
MIJLOACE DE INVATAMANT : jetoane, tabla, carioci, fise de munca independenta, lipici, hartie creponata, hartie glacee, ghivece, pamant, flori, casetofon
MATERIAL BIBLIOGRAFIC :
C.Lupu, D.Savulescu, Programa activitatilor instructiv-educative din gradinita de copii, 2004
Florica Mitu , Stefania Antonovici, Metodica activitatilor de educare a limbajului in invatamantul prescolar, Editura Humanitas, 2005
SCENARIU DIDACTIC
Evenimentele activitatii |
Continutul instructiv-educativ |
Strategii didactice |
Evaluarea |
|
Metode si procedee |
Mijloace de invatamant |
|||
Moment organizatoric |
Asigur conditiile necesare unei bune desfasurari a activitatii : - aerisirea salii de grupa - pregatirea materialului didactic - aranjarea scaunelelor la masute | |||
Captarea atentiei |
In clasa intra o fata care are rolul de Primavara.Ea vorbeste copiilor si lasa in clasa un cos in care se afla materiale ce vor fi folosite in timpul activitatilor. |
conversatia |
cos cu diferite materiale | |
Anuntarea temei |
Azi vom lucra la centrele: Arta unde veti realiza o zambila, la Biblioteca unde vom juca un joc didactic, la Joc de rol unde veti planta flori de primavara in ghivece. |
explicatia | ||
Prezentarea noului continut si dirijarea invatarii |
Merg cu copiii pe la fiecare cen- tru, discut despre materialele aflate acolo si explic sarcinile ce trebuie indeplinite. La centrul Biblioteca se afla jetoane cu diferite obiecte, aici vom desfasura Jocul silabelor. Copiii trebuie sa desparta in silabe sa mentioneze numarul silabelor, sa gaseaca cifra corespunzatoare numarului silabelor , sa alcatuias- ca propozitii si sa reprezinte gra- fic cuvintele si silabele. La centrul Arta se afla hartie cre- ponata, hartie glacee decupata sub forma de tulpina si frunza de zambila, lipici, coala alba. Copiii trebuie sa faca bobite din hartie creponata, sa lipeasca materialele puse la dispozitie astfel incat sa realizeze o zambila. La centrul Joc de rol se afla ghi- vece de flori, pamant, flori, jetoa- ne. Copiii trebuie sa marunteasca pamantul, sa planteze florile in ghivece dupa care sa lipeasca pe ghiveci jetonul cu imaginea florii plantate. Cer copiilor sa aleaga centrul la care vor sa lucreze. Merg pe la fiecare centru mai explic o data sarcina. La Biblioteca dupa ce sunt expli - cate regulile jocului se executa un joc de proba. Fiecare copil care va raspunde corect va primi cate o floare. Va castiga cel care are cele mai multe flori. Complicarea jocului Educatoarea bate din plame, iar copiii trebuie sa aleaga un jeton care ilustreaza un cuvant care are tot atatea silabe cate batai din pal me a auzit. |
conversatia explicatia conversatia explicatia conversatia explicatia explicatia jocul jocul |
jetoane tabla Hartie glacee, Creponata lipici coala alba ghivece flori jetoane |
capacitatea de a denumi obiec tul de pe jeton, de a alcatui propozitii, de a desparti in sila be si de a le re prezenta grafic capacitatea de a mototoli si de a imbina diferite elemen te pentru a rea- liza o floare capacitatea de a planta flori si de a pune in corespondenta o imagine cu un obiect capacitatea de a identifica un cuvant cu un anumit numar de silabe |
Obtinerea performantei |
Distribui fise de munca indepen- denta. Explic sarcina fisei. Copiii de la centrele Arta si Joc de rol expun lucrarile realizate. |
exercitiul |
Fise de mun- ca independenta |
capacitatea de a scrie tot ata- tea liniute cate silabe are cu- vantul |
Evaluarea |
Impreuna cu copiii si Primavara merg pe la fiecare centru, pentru a vedea si analiza ce s-a lucrat. Fac aprecieri verbale asupra mo- dului in care s-a desfasurat activi- tatea. |
conversatia explicatia |
PROIECT DIDACTIC
DATA : 27. III.2007
UNITATEA DE INVATAMANT : Gradinita nr. 5 Gaesti
GRUPA : Mare " Piticilor"
EDUCATOARE: Nicolae Mirela
DENUMIREA ACTIVITATII: Cunoasterea mediului
TEMA ACTIVITATII: Zambila - observare
TIPUL ACTIVITATII : transmitere si asimilare de cunostinte
FORMA DE REALIZARE : frontal
SCOPUL :
Dezvoltarea capacitatii de cunoastere, de intelegere si de investigare a mediului inconjurator
OBIECTIVE OPERATIONALE
- sa incadreze zambila in grupul florilor de primavara ;
- sa denumeasca partile componente ale zambilei ( radacina, tulpina, floare );
- sa descrie partile componente ale zambilei si rolul lor;
- sa precizeze care este mediul de viata si modul de ingrijire a zambilei;
- sa aleaga imaginea corecta ;
- sa imbine corect elementele ce reprezinta partile componente ale zambilei
OBIECTIVE EDUCATIVE :
- cultivarea sentimentelor estetice, de dragoste pentru flori, pentru natura
- dezvoltarea atentiei, spiritului de observatie
- dezvolatrea simturilor : olfactiv, tactil si vizual
STRATEGII DIDACTICE
METODE SI PROCEDEE: observatia, explicatia, conversatia, exercitiul, jocul
MIJLOACE DE INVATAMANT : zambile naturale, planse, zambile din hartie glacee
MATERIAL BIBLIOGRAFIC :
Maria Taiban, V.Nistor, E. Barsei, M. Petre, V Vornicu, A. Berescu, Cunostinte despre natura si om in gradinita de copii, Editura Didactica si Pedagogica, 1979
SCENARIU DIDACTIC
Evenimentele activitatii |
Continutul instructiv-educativ |
Strategii didactice |
Evaluarea |
|
Metode si procedee |
Mijloace de invatamant |
|||
Moment organizatoric |
Asigur conditiile necesare unei bune desfasurari a activitatii: - asezarea meselor in careu deschis; - pregatirea materialului didactic | |||
Captarea atentiei |
Fiecare copil primeste cate o zambila. | |||
Anuntarea temei |
Azi la activitatea de cunoastere a mediului vom discuta despre Zambila. |
explicatia | ||
Prezentarea noului continut si dirijarea invatarii |
La aceasta activitate vom face un concurs care se numeste Copilul grijuliu. Voi trebuie sa fiti foarte atenti sa nu rupeti florile, iar la sfarsitul activitatii florile cele mai frumoase vor fi daruite cui doriti voi. Am stat de vorba cu o zambila si ea mi-a spus ca traieste alaturi de ghiocel, lalele, lacramioare, narcise si ca ele sunt vestitorii primaverii. Ce este zambila ? ( o floare ) In ce anotimp infloreste? ( primavara) Unde ati vazut voi zambile ? ( in piata, in gradina de flori) Unde creste zambila? ( in gradinile oamenilor, in ghivece) Sunt prezentate zambile in mediul lor de viata. Copiii sunt lasati sa observe liber, putin timp plantele primite. Ce culori au florile? ( alb, roz, crem, violet, bleu) Cer copiilor sa observe cu atentie inflorescenta si explic acest termen. Din ce este formata aceasta parte a zambilei?(din multe flori ) Explic faptul ca toate aceste multimi de flori formeaza un ciorchine. Cer sa repete de 2-3 ori acest cuvant.Ciorchinele formeaza inflorescenta. Se repeta acest cuvant de 2-3 ori. Cum sunt florile ca marime ? ( mici) Din ce este alcatuita o floare? ( din multe petale) Pipaiti petalele unei flori! Ce simtiti? ( sunt catifelate ) Ce fel de miros au florile? ( placut, parfumat si este specific zambilei ) SINTEZA PARTIALA Vom face un joc: " Spune mai departe ". Educatoarea incepe o propozitie si un copil o va o continua. Floarea are culoarea. Petalele sunt (mici si catifelate) Florile formeaza un ( ciorchine) Floarea zambilei are miros(placut, parfumat ) Ce mai observati la zambila? ( tulpina-codita) Ce culoare are? ( verde) Cum este tulpina? ( groasa, neteda, lucioasa ) Incercati sa o indoiti fara sa o rupi ! Ce observati? ( nu se rupe, este flexibila) Ce rol are? ( de sustinere, de transport a hranei de la bulb la frunze) SINTEZA PARTIALA Un copil va vorbi despre tulpina ( va mentiona aspecte caracteristice si rolul ei) Se continua observarea cu frunzele. Ce sunt acestea? ( frunze) Ce culoare au? ( verde) Ce forma au?( alungite si inguste ) Cum sunt daca le pipaiti? ( lucioase, netede) La ce folosesc ele?( in ele se prepara hrana , sunt numite si bucataria plantei). SINTEZA PARTIALA Frunzele au culoare verde, sunt liniare, iar daca le pipaim sunt netede si lucioase. Rolul lor este de a prepara hrana pentru planta. Ce are zambila in pamant?( bulbul) Bulbul este o tulpina care creste sub pamant(sub- pamanteana ) Cu e seamana?( cu o ceapa mica) Cu ce se termina bulbul? ( cu niste firisoare). Aceste firisoare reprezinta radacina si extrag hrana din pamant. Trag de o floare aflata intr-un ghiveci. Ce se intampla? ( nu iese) De ce? ( este fixata de bulb) Ce rol are bulbul?( tine planta in pamant si depoziteaza hrana ). SINTEZA PARTIALA Prezint 2 imagini : pe una este desenata o zambila cu bulbul in pamant, in alta este o zambila cu bulbul deasupra pamantului. Copiii trebuie sa aleaga imaginea corecta. La ce foloseste zambila? ( pentru infrumusetat gradina, casa, la fabricarea parfumului Cum ingrijim zambilele? ( le udam, le sapam, nu calcam pe ele) SINTEZA FINALA Din mai multe imagini cu flori este aleasa cea a zambilei. Se va motiva alegerea, prin evidentierea diferentelor dintre zambila si celelate flori. |
Explicatia Explicatia Observatia Conversatia Conversatia observatia conversatia explicatia Observatia Conversatia explicatia explicatia exercitiul jocul Observatia Conversatia explicatia conversatia explicatia conversatia Observatia Conversatia explicatia explicatia Observatia Conversatia explicatia Explicatia Exercitiul Conversatia Explicatia exercitiul |
Zambile Zambile Imagini Zambila Zambila Zambila Zambila zambila zambila in ghiveci Imagini imagini |
Capacitatea de a observa si recepta componentele sale Capacitatea de a sintetiza trasaturile esentiale ale unei plante Capacitatea de a observa si recepta componentele sale Capacitatea de a sintetiza trasaturile esentiale ale unei plante Capacitatea de a observa si recepta componentele sale Capacitatea de a sintetiza trasaturile esentiale ale unei plante Capacitatea de a observa si recepta componentele sale Capacitatea de a sintetiza trasaturile esentiale ale unei plante Capacitatea de a sintetiza trasaturile esentiale ale unei plante |
Obtinerea performantei |
Fiecare copil va primi cate un plic in care sunt decupate partile componente ale zambilei. Trebuie sa fie asamblate corect aceste parti pentru a obtine o zambila. |
Explicatia exercitiul |
Zambila decupata |
Capacitatea de a asambla logic componentele |
Evaluarea |
Fac aprecieri verbale asupra modului in care s-a desfasurat activitatea. |
explicatia |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||