Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
GRADINITA CU PP.NR.1 MOTRU
EDUCATOARE
GRUPA:Mica step by step
CATEGORIA DE ACTIVITATE:Educarea limbajului
MIJLOC DE REALIZARE:Joc didactic
TEMA:"Recunoaste povestea!"
SCOPUL ACTIVITATII:Consolidarea cunostintelor copiilor despre povestile
cunoscute, pe baza reprezentarii unui episod ilustrat;
Dezvoltarea exprimarii orale,corecte in propozitii simple ;
Cultivarea vorbirii adresative,a dialogului in
comunicare;Educarea trasaturilor pozitive de vointa si
caracter;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
SARCINA DIDACTICA:Recunoasterea si denumirea povestilor dupa imaginile
prezentate;Reproducerea cu sprijinul educatoarei a momentelor actiunii sugerate
de imagini;Selectarea imaginilor care fac parte din aceeasi poveste ;
REGULA JOCULUI:La o comanda data copiii vor inchide ochii iar
educatoarea va afisa la televizor o imagine dintr-o poveste; la
semnal, vor deschide ochii iar copilul atins cu bagheta magica va
privi imaginea,va denumi povestea,va povesti ,cu sprijin, momentul actiunii
sugerat de imagine. Se aplauda raspunsurile corecte.
ELEMENTE DE JOC:Inchiderea si deschiderea
ochilor;aplauze;recompense;
METODE :Conversatia,explicatia,demonstratia,exercitiul,expunerea,metoda piramidei
MIJLOACE DE INVATAMANT:Un televizor de jucarie,imagini cu momentele
principale ale actiunii din povestile propuse,bagheta,recompense;
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:"Jocuri didactice pentru dezvoltarea vorbirii"-Victoria
Vladu,Maria Haraga,ed.Maiastria Tg. Jiu 2006;"Programa activitatilor instructiv-
educative in gradinita de copii"; "Laborator prescolar-ghid metodologic"-Liliana
Ezechil,Mihaela Paisi Lazarescu; "Cunoasterea mediului inconjurator si
dezvoltarea vorbirii", E.Varzari,M.Taiban,V.Manasia,E.Gheorghian;"Metode
interactive de grup"-Silvia Breben,Elena Gongea,Georgeta Ruiu,Mihaela
Fulga,ed.Arves;
DURATA:15 Minute
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGIILE DIDACTICE |
EVALUARE |
Captarea atentiei |
Se va realiza prin intermediul unei povestiri. Se va spune copiilor ca "prietenul lor-Puisorul" le-a adus un televizor de jucarie si o bagheta magica cu care se vor juca. |
Expunerea Televizor de jucarie,bagheta. Frontal |
Stimularea interesului pentru activitate |
Anuntarea temei |
In continuare se va face cunoscut copiilor ca vor trebui sa-si aminteasca povestile invatate (:"Recunoaste povestea!)"si sa le povesteasca;ca trebuie sa se exprime corect in propozitii. |
Explicatia Frontal |
Observarea copiilor |
Reactualizarea cunostintelor |
Li se vor adresa copiilor cateva intrebari in scopul reamintirii povestilor invatate.- Ce povesti cunoasteti? Care poveste v-a placut mai mult? |
Conversatia Frontal |
Aprecierea raspunsurilor |
Dirijarea invatarii |
Explicarea si demonstrarea jocului se vor face in timpul jocului de proba. Cand Puisorul va face "piu,piu!" copiii vor inchide ochii si educatoarea va aseza pe ecranul televizorului o imagine din povestea "Turtita". La urmatorul semnal al Puisorului copiii deschid ochii iar cel atins cu bagheta magica,va recunoaste povestea,va povesti momentul actiunii sugerate de tablou prin folosirea cuvintelor si expresiilor specifice,prin reproducerea dialogului. Raspunsurile corecte vor fi aplaudate. Daca vor povesti frumos Puisorul le va oferi recompense la sfarsitul activitatii. |
Explicatia Demonstratia Televizor de jucarie Bagheta Expunerea Exercitiul Frontal Individual |
Aprecierea raspunsurilor Aprecierea exprimarii,a relatarii momentului sugerat de imagine. Aplauze |
Obtinerea performantei |
Se va da semnalul de incepere a jocului. Se vor povesti imagini din povestile cunoscute:"Turtita","Scufita Rosie","Casuta din oala". Se va urmari in permanenta exprimarea clara si corecta in propozitii,redarea corecta a dialogului dintre personaje. Cei care vor intampina greutati in redarea continutului vor fi ajutati prin formularea unor intrebari suplimentare. |
Exercitiul Expunerea Conversatia Televizor de jucarie Bagheta Frontal Individual |
Aprecierea raspunsurilor corecte. Aprecierea exprimarii corecte. Aplauze pentru raspunsurile corecte. |
Asigurarea retentiei si a transferului |
In partea a doua a jocului copiii trebuie sa aleaga de pe masuta toate jetoanele ce reprezinta povestea "Turtita" si sa le aseze la baza piramidei(3),apoi toate jetoanele ce ilustreaza povestea "Casuta din oala"(2) si sa le aseze la urmatorul nivel al piramidei,iar imaginea din povestea "Scufita Rosie" va fi asezata in varful piramidei. Vor fi ajutati sa le aseze in ordinea cronologica a derularii actiunii. |
Piramida si diamantul Jetoane cu imagini din povesti Panoul cu piramida Individual |
Aprecierea rezolvarii corecte a sarcinii date. Aplauze |
Incheierea activitatii |
Puisorul va face aprecieri cu privire la modul de realizare a sarcinilor,va oferi recompense. |
Medalioane ce ilustreaza imagini din povesti Frontal |
Aprecieri Recompense |
TELEVIZORUL DE JUCARIE
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||