Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
GRADINITA: Gradinita cu program normal Senereus, Mures
TEMA SAPTAMANII: Mijloace de transport pe apa si in aer
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
MIJLOCUL DE REALIZARE: Joc didactic
SUBIECTUL ACTIVITATII: "Trenuletul cu surprize"
TIPUL DE ACTIVITATE: dobandirea cunostintelor
OBIECTIVE CADRU:
v Dezvoltarea exprimarii orale, intelegerea si utilizarea corecta a semnificatiilor structurilor verbale orale;
v Educarea unei exprimari verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical si sintactic.
OBIECTIVE DE REFERINTA
v Sa inteleaga si sa transmita mesaje simple; sa reactioneze la acestea;
v Sa distinga sunetele ce compun cuvintele si sa le pronunte corect;
v Sa-si imbogateasca vocabularul activ si pasiv pe baza experientei, activitatii personale si/sau a relatiilor cu ceilalti.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfarsitul activitatii, copiii trebuie sa fie capabili:
METODE SI PROCEDEE: conversatia, povestirea, explicatia, demonstratia, observarea, exercitiul.
MATERIALE DIDACTICE:
Planse reprezentand diverse mijloace de transport:
Trenulet confectionat din plicuri si hartie glasata;
Imagini reprezentand diverse locuri de circulatie a mijloacelor de transport;
Jetoane cu cifre:
Hartie alba, tabla, carioca.
Fise de lucru.
Recompense
Nr. crt. |
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV |
STRATEGII DIDACTICE |
PROCEDEE |
EVALUARE |
ACTIVITATEA COPIILOR |
|||
Moment organizatoric initial |
voi pregati materialele didactice necesare ; voi solicita : - asezarea copiilor pe scaunele in semicerc ; - stabilirea linistii si disciplinei ; - se vor face cateva exercitii de pronuntare corecta a diverselor sunete: "Bate vantul! Vaj! Vaj!", "Rupem o creanga uscata: trosc, trosc", "Am calcat din greseala intr-o balta : pleosc! pleosc!" etc. |
raspund motric la comenzile verbale ; se aseaza la locurile indicate ; sunt atenti; |
- instructajul ; |
|
|
||||
Captarea atentiei |
- voi descoperi imaginile cu locuri de circulatie a mijloacelor de transport, voi cere copiilor sa descrie imaginile: voi cere unui copil sa deschida plicul de la locomotiva trenuletului si voi citi ghicitorile scrise. |
- descriu imaginile; - raspund la ghicitori |
explicatia; conversatia ; |
| |||||
Anuntarea temei si a obiectivelor |
- le voi spune copiilor ca astazi ne vom juca cu trenuletul cu surprize, vom deschide fiecare pliculet - vagon, vom numi si descrie mijlocul de transport de pe planse, vom desparti cuvintele in silabe, vom alcatui propozitii |
- sunt atenti la explicatii; |
- expunerea; explicatia ; |
|
|
||||
Realizarea propriu-zisa a temei |
copiii vor veni pe rand si vor deschide cate un plic, vor numi mijlocul de transport, vor alcatui o propozitie, vor desparti cuvintele in silabe, vor aseza imaginea langa plansa ce reprezinta locul pe unde circula, sub imagine vor trasa atatea liniute cate silabe are cuvantul, vor alege cifra care reprezinta numarul de silabe, vor indica sunetul initial, apoi vor da exemple de alte cuvinte care incep cu acest sunet; Ex. "masina" Tata conduce masina. Sunet initial "m" " - - -", trei silabe, mama, miere, martie, etc. Jocul continua pana la deschiderea tuturor plicurilor. |
- vor raspunde la comenzile primite; - vor desparti corect cuvintele in silabe, rostind rar cuvantul si punand mana sub barbie, apoi vor bate din palme de atatea ori cate silabe are cuvantul; - vor aplauda colegii care au raspuns corect |
conversatia explicatia exercitiul |
|
|||||
Obtinerea performantei |
- voi prezenta copiilor o fisa de lucru si le voi explica cum sa o rezolve: trebuie sa traseze langa fiecare imagine atatea liniute cate silabe are cuvantul reprezentat in desen; |
- dupa rezolvarea sarcinii copiii vor putea colora imaginile. |
conversatia exercitiul |
|
|||||
Incheierea activitatii |
- voi face aprecieri referitoare la participarea copiilor la activitate si le voi da recompense. |
conversatia. |
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||