Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
DATA: 24.IV.2007
GRADINITA:Draganesti-Vlasca
GRUPA:mijlocie
copiilor, libere, creative
TEMA: Flori de primavara
SECTOARE si TEME:
CONSTRUCTII: -"Ronduri pentru flori"
ARTA: modelaj- "Flori de primavara"
STIINTA:"Recunoasteti partile componente ale florilor si colorati-le corespunzator"- fisa de lucru
SCOPUL ACTIVITATII:
Cultivarea capacitatii copiilor de a participa in grupuri mici la jocuri, stimularea activitatii intelectuale, a unor aptitudini si inclinatii, perfectionarea deprinderilor si a tehnicilor de lucru insusite; dezvoltarea independentei, creativitatii, finalizarea actiunilor si cultivarea deprinderii de a fi activi.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfarsitul activitatii toti copiii trebuie:
a)cognitive:
- sa redea prin imbinare forma unor ronduri;
- sa explice pentru ce au construit aceste ronduri;
- sa denumeasca materialele folosite;
- sa redea forma unor flori, folosind tehnici de modelaj si aplatizare;
- sa denumeasca culorile folosite;
- sa recunoasca partile componente ale unei flori si sa le coloreze corespunzator;
- sa respecte regulile de igiena;
b)afective:
- sa participle cu interes la activitate;
- sa doreasca sa fie apreciati;
c) psihomotorii:
- sa aiba o pozitie corecta la masute;
- sa manuiasca cu indemanare materialul primit;
METODE SI PROCEDEE:
conversatia;
explicatia;
demonstratia;
exercitiul;
MATERIAL DIDACTIC:
fise de lucru;
cuburi;
plastelina;
creioane colorate;
plansete pentru modelat;
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii- Bucuresti 2005;
-"Metoda proiectelor la varste timpurii", Editura Miniped, Bucuresti, 2002
DURATA: 20-25 minute
DESFASURAREA ACTIVITATII
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
1. Momentul organizatoric |
Pentru o buna desfasurare a activitatii se vor lua urmatorele masuri: -aerisirea salii de grupa; -aranjarea mobilierului; -pregatirea materialului in functie de sector; -intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa; | ||
2. Captarea atentiei |
Captarea atentiei se realizeaza prin intuirea materialului aflat la cele trei colturi:-constructii, arta si stiinta. |
-conversatia |
-analiza raspunsurilor |
3. Anuntarea temei si a obiectivelor |
Se va realiza in mod direct prin enuntare verbala a obiectivelor operationale la nivelul de intelegere al copiilor. Voi anunta subiectele activitatilor ce urmeaza a fi desfasurate: - Constructii: "Ronduri pentru flori". - Arta: modelaj- "Flori de primavera" - Stiinta: :"Recunoasteti partile componente ale florilor si colorati-le corespunzator"- fisa de lucru |
-conversatia | |
4. Reactualizarea cunostintelor |
Se va face printr-o scurta conversatie despre primavara si florile de primavara. |
- conversatia |
- evaluare orala |
5. Dirijarea invatarii |
Se vor prezenta zonele si sarcinile propuse, concomitent cu intuirea materialelor aflate pe masute. Se va manifesta interes pentru orientarea copiilor in zonele de lucru si in stabilirea relatiei de cauzalitate spre materialul pus la dispozitie si realizarea "proiectului-comun". Se realizeaza impartirea copiilor pe arii de stimulare, dupa preferintele acestora. Explicarea modului de lucru. Se trece pe la fiecare sector si se dau indicatii. De asemenea se urmareste relatia dintre copii in timpul jocului. Se realizeaza instructajul necesar fiecarui grup de copii. Educatoarea va dirija fiecare grup in parte. Desfasurarea activitatii se va face pe fond muzical. |
-explicatia -explicatia -demonstratia -exercitiul |
- analiza activitaii copiilor |
6. Evaluarea |
Se finalizeaza lucrarile de la centrele de arta si constructii. Se vor analiza fisele de la sectorul Stiinta. Se va realiza o expozitie cu produsele realizate de copii in timpul activitatii. |
- conversatia |
-analiza produselor activitatii |
7.Incheierea organizata a activitatii |
La sfarsitul activitatii voi face aprecieri generale si individuale asupra modului in care s-a desfasurat activitatea. |
-conversatia -explicatia |
- aprecieri verbale |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||