Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
EDUCATOARE
GRADINITA: G.P.N. GURA-PADINII
NIVELUL II(5-7ani)
DATA:
ACTIVITATI DE INVATARE:
ALA. "Sfatul degetelor" de Jean Aicard(memorizare); "La cabinetul medicului de familie"(activitate educativa).
ADE: "Gaseste cuvantul potrivit"(joc didactic); "Tot ce e pe lume", "Un copil politicos"(cantece).
ADP: "Din jumatati, intreg"(Baiatul si Fetita); Exercitii grafice pregatitoare pentru scriere.
SCOPUL ACTIVITATII:
♦cunoasterea regulilor de comportare in gradinita, familie si societate exprimate prin manifestari afective fata de semeni;
♦stabilirea unor relatii de prietenie si cooperare intre copii si adulti.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
ALA. "Sfatul degetelor" de Jean Aicard(memorizare)
*sa-si insuseasca corect versurile discursului liric, prin reproducerea acestora,
*sa retina mesajul textului, raportandu-se la cunostintele deja dobandite,
*sa-si imbogateasca vocabularul cu cuvinte noi, utilizandu-le in diferite contexte.
"La cabinetul medicului de familie"(activitate educativa)
*sa cunoasca rolul si importanta cabinetului medical, prin motivarea existentei acestuia in societate;
*sa explice cauzele care determina apelul de urgenta fata de medic sau asistentul medical, relatand intamplari din viata personala.
ADE. "Gaseste cuvantul potrivit"(joc didactic)
*sa inteleaga semnificatia cuvintelor, alcatuind enunturi noi;
*sa-si insuseasca corect notiuni ca: "sinonime"(cuvinte diferite ca forma dar care au acelasi inteles) si "antonime"(cuvinte diferite ca forma si inteles), prin alcatuirea de propozitii simple si dezvoltate;
*sa se exprime corect din punct de vedere gramatical, prin folosirea singularului si pluralului substantivelor:
"Tot ce e pe lume", versuri:G. Moraru; muzica:D.D. Stancu; "Un copil politicos", aranj.Gr. Teodosiu.
*sa cante in colectiv, respectand ritmul si melodia impusa de text;
*sa-si dezvolte gustul estetic, prin reproducerea si altor creatii muzicale pentru copii;
*sa participe activ, raportand noutatea data de text la experienta proprie.
ADP. "Din jumatati, intreg"
*sa reconstituie intregul din bucatele, rezolvand puzzle-ul(Baiatul si Fetita);
*sa numere din cate piese ale jocului de puzzle a realizat imaginea unui copil, cunoscand ordinea acestora intr-un ansamblu.
Exercitii grafice pregatitoare pentru scriere.
*sa execute categorii de linii si puncte in scopul executarii sarcinii cerute,
*sa-si dezvolte atentia si spiritul de observatie.
METODE SI PROCEDEE: observatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, "Mana oarba", explozia stelara, brainstorming-ul, "Sa dezlegam misterul".
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: planse ce ilustreaza continutul poeziei "Sfatul degetelor", al cantecului "Un copil politicos", jetoane, imagini cu aspecte legate de comportamentul copiilor in familie, gradinita, societate; culegere de cantece pentru prescolari, culegere de poezii, proverbe, ghicitori.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
-Ghid pentru proiecte tematice, Humanitas Educational, Bucuresti, 2005.
-Curriculum pentru invatamantul prescolar
-Enciclopedie generala pentru copii, Litera International.
DURATA:1 zi.
DESFASURAREA ACTIVITATII
Evenimentul didactic |
Continutul esentializat |
Strategii didactice |
Evaluarea(instrumente si indicatori) |
EVOCAREA "spargerea ghetii" REALIZAREA SENSULUI REFLECTIA "noutatea aflata" |
-corpuri cu viata, -corpuri fara viata. "Tot ce e pe lume" (cantec) "Din ce suntem facuti?" -alcatuirea corpului omenesc; -asemanarile si deosebirile dintre oameni. "Din jumatati, intreg"(baiatul si fetita) Joc: "Ghici, ghicitoarea mea?" "Sfatul degetelor" de Jean Aicard -prezentarea continutului; -invatarea propriu-zisa; -valente educative ale textului; "Un copil politicos" (cantec) "La cabinetul medicului de familie"(activitate educativa). Joc distractiv : « Ghiceste colegul ! » Joc de rol Exercitii grafice pregatitoare pentru scriere. « Deseneaza pe baza de indicatii. » « Ce inseamna sa fim persoane ! » |
FRONTAL, CONVERSATIA, EXPLICATIA, EXERCITIUL. Voi expune la panou cateva imagini ce reprezinta: o crizantema, pasare, umbrela, copii jucandu-se in parc, mobilier. Voi solicita copii sa "citeasca"imaginile, apoi sa alcatuiasca cate o propozitie cu fiecare. Din discutia cu prescolarii voi concluziona: -oamenii, plantele si animalele sunt corpuri vii, pentru ca se nasc, traiesc, se dezvolta si mor; Voi spune copiilor ca, omul are nevoie pentru viata si activitatea sa de unele corpuri cu viata(plante, animale, pasari) si de unele corpuri care nu au viata(casa, mobilier, vestimentatie). Voi reproduce impreuna cu copiii intreg cantecul. Voi prezenta copiilor 3 omuleti de plastilina:unul gras, altul slab si al treilea mijlociu(de diferite culori). Voi solicita 1-2 copii care sa enumere partile principale ale corpului omenesc. Voi completa astfel:un om poate fi gras, slab sau cu greutatea normala. Fiecare om are cap, trunchi, maini si picioare. Toate constituie un intreg. Nici o parte a corpului nostru nu poate exista separat de celelalte. PE GRUPE, "Sa dezlegam misterul!" Voi imparti copiii in 4 grupe, formate aleatoriu. Voi distribui cate un plic pentru fiecare grupa, apoi voi cere sa formeze imaginea completa a corpului unui baiat si al unei fete. FRONTAL, CONVERSATIA "Cinci pitici. Cinci voinici . Cat ii vezi de mititei, Faci cu ei, Tot ce vrei, Scrii, Joci mingea, Impletesti Si palate construiesti" (Degetele de la mana) Voi prezenta o plansa cu imaginea mainii, iar degetele personificate(regi, printi). Voi face completari: cu ajutorul mainilor tinem o carte, o minge, un bat, o bobita, rasucim un surub etc. Mainile seamana cu frunzele unei plante. FRONTAL, INDIVIDUAL, DEMONSTRATIA, EXPLICATIA, EXERCITIUL. Voi recita de 2 ori poezia, apoi voi explica mesajul textului. Voi relua discursul liric pe unitati logice(strofe). Voi accentua cuvintele noi, incercand impreuna cu copiii sa gasim cuvinte potrivite celor din text. Apoi voi cere prescolarilor sa alcatuiasca propozitii simple si dezvoltate cu cuvintele gasite. Cuvinte cu forme diferite si inteles asemanator: Sfat-indemn, povata; A spune-a zice, a vorbi, a grai, a rosti; Mancare-hrana, bucate, alimente; A muri-a se stinge, a se sfarsi, a se vesteji, a disparea; Lenes-domol, puturos, incet; Sila-scarba, greata, ura; A rabda-a suporta, a indura, a patimi, a fi rezistent; A se frange-a se rupe, a se indoi; Uniti-legati, infratiti; A castiga-a agonisi, a obtine, a se alege cu ceva. Voi expune copiilor cateva proverbe care se pliaza pe textul invatat: "Omul muncitor, de paine nu duce dor." "Harnic ca o albina, strangator ca o furnica." "Cine nu munceste, in lipsa traieste." "Cine lucreaza si tace, mai multa treaba face." "Vorba dulce, mult aduce." Dupa prezentarea proverbelor, voi incerca impreuna cu copiii sa desprindem comportamente, atitudini pozitive ale oamenilor fata de semeni, fata de propriul "EU". FRONTAL, INDIVIDUAL, EXERCITIUL. Voi reproduce cantecul in intregime, apoi il voi relua impreuna cu copiii pentru a scoate in evidenta trasaturile pozitive de caracter ale copiilor in familie, gradinita, mediul social. Voi solicita copiii sa redea cu ajutorul poeziilor ritmizate,invatate anterior, opusul comportamentelor pozitive. Ex. "Fapte rele", "Catelusul schiop". Voi finaliza discutia prin intermediul proverbelor: "Pomul se cunoaste dupa roade, omul dupa fapte." "Minte sanatoasa, in corp sanatos." FRONTAL, BRAINSTORMING. Voi adresa intrebarea: -Ce inseamna pentru voi "sa cresteti frumos Voi analiza raspunsurile copiilor, apoi voi spune o ghicitoare: "Te consulta si-ti prescrie Potrivita doctorie, Cum sa nu fi bucuros, Cand te face sanatos?" (medicul) FRONTAL, EXPLOZIA STELARA. Voi expune la panou o stea in mijlocul careia aplic o imagine ce reprezinta tema mai sus mentionata. Apoi, voi dirija copiii in formularea intrebarilor corespunzatoare celor 5 stelute , asezate in cerc in jurul temei . 1.-Cine lucreaza la cabinetul medical -Cine consulta bolnavii? -Cine are grija de copiii din spital 2.-Unde mergem ca sa ne cumparam medicamente -Unde stam atunci cand suntem bolnavi? 3.-Cand stim ca suntem bolnavi -Cand stim ca suntem sanatosi? 4.De ce ne imbolnavim? -De ce trebuie sa ne consulte un medic -De ce trebuie sa ascultam sfatul medicului 5.-Ce trebuie facut pentru a preveni imbolbavirile? -Ce alimente consumam -Ce putem face FRONTAL,"Mana oarba" Voi chema un copil, il voi lega la ochi si ii voi cere sa descrie obiectul pe care i-l pun in mana. Copilul va trebui sa pipaie si sa recunoasca ce reprezinta silueta respectiva.(este vorba despre o papusa) FRONTAL, BRAINSTORMING. Voi expune urmatoarea sarcina : « Demonstreaza ca nu esti papusa ! » Se vor aplauda raspunsurile date de copilul solicitat. FRONTAL, INDIVIDUAL, EXERCITIUL. Cu ajutorul categoriilor de linii invatate si punctelor, copiii vor executa un desen urmand indicativele date de urmatoarele versuri : DESENAM De M. Micu Doua puncte si un cerc Si o linie sa-ncerc. Capu-i gata cam atat Am sa-i fac papusii gat, O rochita dintr-o frunza, O purta in loc de bluza Si-n picioare ii voi pune Doua jumatati de-alune Gata e papusa Gata. Tii . !Ce mare este fata! FRONTAL, CONVERSATIA, EXPLICATIA. Le voi spune copiilor ca spre deosebire de celelalte fiinte, oamenii gandesc, comunica, au sentimente, muncesc etc. Voi incheia activitatea prin intermediul proverbului: "A fi mare, nu-i mirare, A fi om e lucru mare.' |
"Ce reprezinta imaginile?" "Alcatuieste propozitii cu . " Se urmareste corectitudinea raspunsurilor copiilor. "Formati puzzle-ul!" "Despre cine este vorba? Se aplauda raspunsul corect. "Gaseste cuvantul potrivit si alcatuieste propozitii!" Elaboreaza raspunsuri prin enunturi logice. Recita poezii, interpreteaza cantece. Analiza raspunsurilor. Copiii adreseaza intrebari. Se urmareste corectitudinea acestora. Se urmareste sesizarea diferentelor dintre fizionomia unei papusi si fizionomia unui copil. Analiza raspunsurilor. Se urmareste executarea corecta a desenului. |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||