Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de invatamint: Gradinita P.N. Brosteni com. Visina
Grupa: Mare ( combinata )
Tema anuala: Cand, cum si de ce se intampla
Tema proiectului: Bogatiile toamnei
Tema saptamanii: Salata de legume
Tema zilei: Petrecere pentru 'Claunel'
Tipul activitatii: Verificare si consolidare de cunostinte
Forma de organizare: Activitate integrata
CATEGORII DE ACTIVITATI:
ADP:
Rutine: Intalnirea de dimineata. 'Buna dimineata copiii voinici'. Salutul, Prezenta, Calendarul naturii, Servirea micului dejun, deprinderile de igiena si autoservire - deprinderi de a manca frumos
Tranzitii: - 'Bat din palme'
- 'Soro draga'
- 'Ploaia' (cantec)
ADE:
Activitate matematica (DS): Recunoasterea si descrierea formelor geometrice - joc didactic - 'MICII MATEMATICIENI'
Activitate practica (DOS): Rupere si lipire 'Platouri cu legume'
ALA I
Biblioteca - Felicitare pentru Claunel - reprezentare semne grafice prin trasare de forme geometrice ( cerc, patrat, triunghi, dreptunghi )
Joc de rol - Aperitive din legume
ALA II
Taranul e pe camp - joc de miscare
Dansul bebelusilor - joc de miscare
Am cazut intr-o fantana - joc linistitor
SCOP: Verificarea si consolidarea cunostintelor matematice privind recunoasterea si descrierea formelor si pieselor geometrice;
Formarea deprinderii de a folosi corect tehnicile si uneltele de lucru pentru realizarea lucrarilor propuse;
Formarea deprinderilor de a lucra individual si in grup.
Obiective de referinta:
DS Sa recunoasca, sa denumeasca, sa construiasca si sa utilizeze formele geometrice cerc, patrat, triunghi, dreptunghi in jocuri ( nivel II );
Sa denumeasca formele geometrice ( nivel I ).
DOS Sa cunoasca si sa utilizeze unelte simple de lucru pentru
realizarea unei activitati practice.
Obiective operationale:
ADE:
DS - Activitate matematica
O1 Sa identifice si denumeasca formele geometrice cerc, patrat, triunghi, dreptunghi ( nivel II );
O2 Sa precizeze atributele pieselor geometrice referitoare la forma, marime, culoare ( nivel II );
O3 Sa utilizeze corect terminologia matematica triunghi, patrat, dreptunghi, cerc, mare, mic, gros, subtire, piese geometrice ( nivel II );
O4 Sa formeze multimi dupa un criteriu dat ( nivel I );
O5 Sa formeze multimi dupa anumite criterii cu mai multe, mai putine, tot atatea elemente ( nivel I );
O6 Sa rezolve fisele matematice respectand cerintele ( nivel I si II ).
ADE:
DOS - Activitate practica
O1 Sa rupa dupa contur siluete desenate si intepate ( nivel II );
O2 Sa lipeasca hartia in spatiul dat - siluete decupate ( nivel I );
O3 Sa lucreze individual si in grup pentru realizarea lucrarii propuse.
ALA I
Biblioteca:
- Sa decoreze felicitarea pentru clown cu figuri geometrice;
- Sa recite individual poezia 'Supa de zarzavat';
Joc de rol:
- Sa numeasca materialele puse la dispozitie;
- Sa denumeasca formele legumelor;
- Sa insiruie legume pe scobitoare alternand culorile;
- Sa aranjeze masa festiva pentru petrecere.
ALA II
- Sa respecte regulile de joc;
- Sa interpreteze rolurile propuse de educatoare;
- Sa execute corect miscarile sugerate de continutul jocurilor;
interpretate;
- Sa astepte cu rabdare rolul care i se cuvine in joc;
- Sa manifeste atitudini de cooperare, spirit de echipa.
Strategii didactice:
Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, jocul didactic, brainstormingul, lucrul individual sau in grupuri mici, turul galeriilor.
Mijloace de invatamant: Traistuta fermecata, cutiuta cu surprize, clown, forme geometrice din lemn, legume taiate, scobitori, legume decupate, pasta de lipit, cub, fluier, etc.
Material bibliografic:
***Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6/7 ani), M.E.C. - 2008
Laborator prescolar, Ghid metodologic, Ed. V&I Integral, Bucuresti 2002
Revista invatamantului prescolar 1-2/2009
Revista invatamantului prescolar 3-4/2010
SCENARIUL ACTIVITATII
Intalnirea de dimineata. E zi de sarbatoare. Sala de grupa este
pregatita si-si astepta 'copiii voinici'. Acestia nu sunt altcineva decat copiii grupei mari care s-au imbracat frumos si au venit la gradinita curiosi sa vada ce surprize le mai ofera si aceasta zi, dar poate si emotionati stiind ca vor avea musafiri.
Ajunsi la gradinita, fiecare copil isi va cauta ecusonul cu fotografia,
realizandu-se astfel si prezenta.
Salutul: Ne salutam unii pe ceilalti rostindu-ne numele.
Calendarul naturii: Se va completa impreuna cu copiii ajutati de
intrebarile: 'Ce zi este astazi', 'In ce luna ne aflam', 'In ce anotimp', 'Cum este vremea'. Se poarta o scurta discutie despre anotimpul toamna. Urmeaza momentul de inviorare.
Noutatea zilei o reprezinta un Clown care intra trist in sala de grupa
si saluta copiii. Este suparat, caci cu o zi in urma a fost ziua lui si nimeni nu i-a pregatit nimic, cu toate ca el a fost prezent la toate evenimentele copiilor. In continuare se poarta o scurta discutie prin care copiii sunt rugati sa-i pregateasca o mica petrecere lui 'Claunel' - o petrecere de ziua lui. Claunel va pleca si va reveni putin mai tarziu iar copiii merg pe la centre impreuna cu educatoarea unde vor fi afisate materialele iar copiii vor alege la ce sector doresc sa lucreze.
Tranzitie - Trenuletul. Ca sa inveselim atmosfera vom merge pe la centre cu trenuletul iar copiii vor fi vagoanele trenuletului. Se face intuirea materialelor pregatite la fiecare centru.
La sectorul Arta copiii vor decora platourile cu forma geometrica
( patrata, rotunda, dreptunghiulara, triunghiulara ), cu legume de toamna, la Biblioteca vor trasa figuri geometrice pentru a decora felicitarea si vor repeta poezia 'Supa de zarzavat' iar la Joc de rol vor pregati aperitive din legume taiate in forme geometrice.
La final se analizeaza rezultatele muncii copiilor de la fiecare sector
iar copiii vor fi felicitati si recompensati.
In continuare se desfasoara activitatea matematica 'Micii
matematicieni' educatoarea amintindu-le copiilor ca trebuie sa fie atenti. Jocul didactic se desfasoara conform proiectului atasat ( Anexa I ). Pentru fiecare raspuns corect fiecare copil va primi cate o bulina iar Claunel are
materiale si saculeti fermecati, in care sunt amestecate piesele geometrice, din care copiii vor sorta dupa forma, marime, culoare si vor forma multimi cu acestea.
Fericit Claunel le propune copiilor sa se joace si sa danseze cu el
pentru a se relaxa. Atmosfera se destinde prin jocurile 'Taranul e pe camp', 'Dansul bebelusilor' si jocul linistitor 'Am cazut intr-o fantana'.
DEMERSUL DIDACTIC
Evenimente didactice |
Continut stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare (instrumente si indicatori) |
|
Metode si procedee |
Mijloace de invatamant |
|||
Moment organizatoric |
Se vor asigura conditiile necesare pentru desfasurarea optima a activitatii aerisirea salii de grupa mijloacele de invatamant vor fi distribuite pe sectoare Intalnirea de dimineata: Sala de clasa este pregatita de sarbatoare Salutul: Buna dimineata . . Prezenta: Al cui ecuson a ramas? Calendarul naturii: Cum este vremea astazi? |
Conversatia Brainstormingul |
Calendarul naturii Catalog |
Observarea comportamentului initial Raspunsurile copiilor |
Captarea si orientarea atentiei copilului |
Se realizeaza prin prezentarea lui Claunel care a venit sa ceara ajutorul copiilor in a-si organiza o petrecere. |
Povestirea Explicatia |
Saculeti cu surprize Cutiute cu surprize |
Observarea comportamentuluiverbal si nonverbal al copiilor |
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Se prezinta copiilor tema zilei 'Petrecere pentru Claunel'. Se vor anunta tema, obiectivele, modul de desfasurare a activitatii |
Explicatia Conversatia | ||
ADE: DOS Prezentare optima a continutului |
ACTIVITATE PRACTICA Li se prezinta copiilor materialele de lucru si sunt informati ca au ca sarcina sa rupa dupa contur siluete desenate si perforate prin intepare si sa lipeasca siluete pentru a decora platourile care au forme geometrice pentru a-l inveseli pe Claunel Se va face incalzirea manutelor si se vor respecta etapele de lucru. |
Explicatia Conversatia Exercitiul Lucrul individual si in echipa |
Lipici Siluete din hartie |
Proba practica individuala |
Obtinerea performantei |
Dupa finalizarea lucrarilor se va organiza o expozitie si se va face analiza lucrarilor copiilor |
Lucrari realizate de copii |
Observarea comportamentelor copiilor la proba practica Analiza probelor activitatii |
|
Biblioteca |
Copiii ii vor scrie lui Claunel si vor decora felicitarea cu semne grafice. Se va recita poezia 'Supa de zarzavat' |
Lucrul individual Exercitiul Recitare |
Carton colorat Hartie Creioane colorate |
Observarea comportamentelor copiilor |
Joc de rol |
Copiii vor insira legumele taiate in forme geometrice si vor pregatii aperitive pentru masa festiva. |
Lucru individual si in grup |
Legume taiate Scobitori |
Analiza produselor activitatii |
Obtinerea performantei |
Educatoarea le propune prescolarilor alegerea unui centru in care ar dori sa lucreze cu specificatia ca se pot roti in ordinea preforintelor Educatoarea va supraveghea activitatea in centre si ii va ajuta acolo unde este cazul. |
Observarea comportamentului copiilor |
||
Evaluarea |
Aprecierea rezultatelor se va face prin metoda 'Turul Galeriei'. Copiii vor trece pe rand pe la fiecare grupa de lucru sa vada si sa aprecieze cum au fost realizate lucrarile si se va organiza o mica expozitie. |
Explicatia Conversatia Turul Galeriei |
Aprecieri verbale Analiza produselor activitatii |
|
ADP |
Tranzitie - Pic, pic, pic . , cantec cu text si cant |
Cantec | ||
ADE: DS |
Activitate matematica: Joc didactic matematic - 'Micii matematicieni' Se realizeaza jocul didactic vezi anexa 1. | |||
Captarea si orientarea atentiei copiilor atentiei |
Claunel este incantat de lucrurile minunate pe carele-au realizat copiii si le propune acestora sa cante, sa danseze si sa se joace. |
Explicatia | ||
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Voi anunta jocurile pe care le voi desfasura. Joc de miscare - Taranul e pe camp Joc de miscare - Dansul bebelusilor Joc linistitor - Am cazut intr-o fantana |
Explicatia Conversatia | ||
Prezentarea optima a continutului |
Prezentarea jocurilor si a regulilor de joc 1. Taranul e pe camp. Copiii vor fi costumati si vor dansa cu personajul ales de ei. 2.Dansul bebelusilor Pe o melodie adecvata copiii vor dansa respectand anumite reguli 3. Am cazut intr-o fantana Copiii sunt asezati in semicerc iar conducatorul jocului va sta pe scaunel in centru. Acesta va spune 'Am cazut intr-o fantana' iar copiii vor raspunde 'Cine sa te scoata?' Atunci conducatorul jocului va descrie copilul care il va scoate si, ii va da o sarcina. Daca sarcina este indeplinita atunci conducatorul jocului va schimba rolul cu copilul care a indeplinit sarcina iar daca sarcina nu este indeplinita conducatorul jocului va ramane inca o tura si o vor lua de la capat. |
Explicatia Jocul Jocul de miscare |
Observarea comportamentului copiilor Colaborarea dintre copii din timpul jocului Respectarea regulilor de joc, aplauze, aprecieri verbale | |
Obtinerea performantei |
Dupa explicarea regulilor jocului seva trece la realizarea jocului de proba. In desfasurarea jocurilor de catre copii se va pune accent pe respectarea regulilor de joc. |
Demonstratia | ||
Evaluare |
Sunt emise aprecieri asupra desfasurarii activitatii si asupra respectarii regulilor jocului, asupra comportamentului individual si colectiv al prescolarilor. |
Conversatia |
ANEXA I.
JOC DIDACTIC
Nivel I + II
Categoria de activitate: DS - Activitate matematica
Mijloc de realizare: Joc didactic
Tema: 'Micii matematicieni'
Scopul: Verificarea aprofundarea si consolidarea cunostintelor matematice privind recunoasterea si descrierea formelor si pieselor geometrice
Sarcina didactica: Descrierea formelor geometrice dupa un anumit criteriu si formare de multimi
Obiective operationale: ADE
O1 - Sa identifice si sa denumeasca formele geometrice cerc, patrat, triunghi, dreptunghi ( nivel II );
O2 - Sa precizeze atributele pieselor geometrice referitoare la forma, marime, culoare ( nivel II );
O3 - Sa utilizeze corect terminologia matematica triunghi, cerc, patrat, dreptunghi, mare, mic, gros, subtire, piese geometrice ( nivel II );
O4 - Sa formeze multimi dupa un criteriu dat ( nivel I );
O5 - Sa formeze multimi dupa anumite criterii cu mai multe, mai putine, tot atatea elemente ( nivel I );
O6 - Sa rezolve fisele matematice respectand cerintele ( nivel I si II ).
Regulile jocului: Copiii raspund cerintelor, rezolva sarcinile primite, isi incurajeaza colegii, aplauda raspunsurile corecte
Elemente de joc: Surpriza, intrecerea, aplauzele, inchiderea si deschiderea ochilor
Strategia didactica:
Metode: Explicatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea, algoritmizarea;
Mijloace didactice: Traistuta fermecata, cutiuta cu surprize, clown, forme geometrice din lemn, cub, fluier, etc.
Demersul didactic
Evenimente didactice |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare ( instrumente si indicatori ) |
|
Metode si procedee |
Mijloace de invatamant |
|||
Moment organizatoric |
Se vor asigura conditiile necesare pentru desfasurarea optima a activitatii. Se va aerisi sala de grupa. |
Explicatia Conversatia Brainstormingul |
Observarea comportamentului initial Interesul Raspunsurile copiilor |
|
Captarea si orientarea atentiei copiilor |
Copii vor primi medalioane reprezentand legume personalizate si sunt anuntati ca vor desfasura un joc didactic matematic, pentru a arata cat sunt de isteti |
Explicatia |
Medalioane |
Observarea comportamentului non-verbal |
Anuntarea temei ti a obiectivelor |
Ne vom juca cu forme geometrice, le vom recunoaste, le vom descrie si vom forma multimi cu ele |
Explicatia Conversatia | ||
Explicarea jocului |
Educatoarea cere copiilor sa denumeasca piesele geometrice, sa le descrie, sa formeze multimi cu acestea etc. |
Explicatia |
Tabla magnetica | |
Jocul de proba |
Se verifica daca s-au inteles explicatiile educatoarei. Se executa o data sau de doua ori. |
Explicatia Demonstratia |
Forme geometrice Saculet | |
Jocul propriu-zis |
In saculetul fermecat se afla mai multe piese geometrice pe care copiii au sarcina sa le recunoasca, sa le descrie, sa formeze multimi cu acestea, sa identifice forma care nu corespunde multimii etc. |
Explicatia Demonstratia Problematizarea Algoritmizarea |
Aprecierea raspunsurilor copiilor |
|
Complicarea jocului |
Copiii vor rostogoli cubul si vor primi spre rezolvare sarcini: sa gaseasca intrusul, sa formeze multimi dupa criteriul forma, marime, culoare, grosime. |
Explicatia Demonstratia Problematizarea Algoritmizarea | ||
Obtinerea performantei |
Copiii vor lucra pe fise. Se intuiesc fisele. Se explica sarcinile si se indruma copiii in functie de particularitatile individuale. |
Rezolvarea fiselor |
Fise Creioane |
Evaluarea fiselor |
Incheierea jocului |
Educatoarea face aprecieri referitoare la participarea copiilor la activitate si asupra comportamentului lor in timpul activitatii |
Aprecierea modului de lucru |
Anexa II
Nivel II
Formeaza multimea patratelor mari si albastre si coloreaza triunghiurile.
Nivel I
TEMA: Gruparea formelor dupa marime
Incercuieste cerculetele mici si coloreaza-le pe cele mari
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||