Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» DIDACTIC Grupa: Mijlocie Activitate practica - "Vulpea cea sireata" - aplicatie - colaj


DIDACTIC Grupa: Mijlocie Activitate practica - "Vulpea cea sireata" - aplicatie - colaj


PROIECT DIDACTIC

Data

Grupa: Mijlocie

Unitatea scolara: hulubesti

Activitatea: Activitate practica

Tema activitatii: "Vulpea cea sireata" - aplicatie - colaj

Tipul activitatii: de formare de deprinderi si priceperi

Forma de organizare: Activitate cu intreaga grupa de copii



Durata: 20 - 25 min.

Scopul activitatii:

Imbogatirea cunostintelor copiilor despre materiale si caracteristicile lor, precum si despre utilizarea unor tehnici de lucru necesare acestui tip de lucru.

Formarea unor abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare motrica.

Dezvoltarea simtului practic si estetic.

Obiective operationale:

O1. - sa utilizeze operatii simple de lucru: rupere si lipire;

O2. - sa rupa bucati de hartie glasse si sa le lipeasca in conturul dat pentru a realiza un colaj;

O3. - sa verbalizeze actiunile intreprinse exprimand opinii fata de lucrarile proprii si ale altor colegi;

O4. - sa-si dezvolte increderea in fortele proprii, stabilitatea si perseverenta in activitate;

O5. - sa traiasca emotii pozitive ca urmare a finalizarii lucrului;

O6. - sa gaseasca utilitate lucrarilor efectuate - expozitie.

Strategii didactice:

Metode si procedee - explicatia

conversatia

demonstratia

instructajul verbal

expunerea

exercitiul

Materiale didactice: - un tablou - modelul educatoarei, bucati de hartie glasse de culoare portocalie sau rosie, fisa de lucru cu conturul vulpii, confeti (pentru ochi), lipici, servetele, casetofonul si caseta cu "Anotimpurile" de Vivaldi

Material bibliografic:

  1. Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii, M.E.C. , 2005
  2. Maria Petrica, " Metodica predarii activitatilor practice in gradinita de copii", E.D.P., Bucuresti, 1970.
  3. Aurelia Ana, Smaranda Cioflica "Proiecte tematice orientative", Ed. Tehno - Art., 2003

SCENARIUL DIDACTIC

Evenimentul didactic

CONTINUTUL STIINTIFIC

Strategii didactice

Evaluare

Momentul organizatoric

Captarea atentiei

Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor

Dirijarea invatarii

Incheierea activitatii

Se pregateste sala de grupa si materialele necesare desfasurarii activitatii, impreuna cu copiii.

Introducerea in activitate o voi realiza prin prezentarea urmatoarelor versuri:

"Eu sunt vulpea cea sireata,

Umblu noaptea la poiata,

Pe la voi, pe la vecini,

Dupa gaste si gaini.

Eu l-am pacalit pe urs

Si pe iepuras, acus.

L-am lasat fara culcus !"

Apoi, voi descoperi imaginea - model si voi purta o scurta convorbire cu copiii.

- Despre cine a    fost vorba in poezioara?

- Ce se spune despre vulpe, cum este ea ?

- Ce vedeti in aceasta imagine?

Astazi copii, la activitatea practica, vom face un tablou cu vulpea cea sireata.

- se intuieste tabloul model si se explica modul de realizare

- se intuiesc apoi, materialele primite in cosulet si se demonstreaza tehnica de lucru: ruperea hartiei colorate in bucatele mici si lipirea lor in conturul dat pe fisa.

Se reactualizeaza obiectivele, cerintele privind corectitudinea, acuratetea lucrarilor.

Voi da semnalul de incepere a lucrului.

Activitatea se va desfasura pe fond muzical: "Anotimpurile" de Vivaldi.

Abordare interdisciplinara

In timpul lucrului voi cere copiilor sa interpreteze cantecul "Vulpe si gasca";

Le voi da cuvantul "Vulpe" si le voi cere sa-l desparta in silabe, apoi sa spuna cu ce sunet incepe, dupa aceea le voi cere sa formuleze propozitii simple cu cuvantul dat.

In timpul activitatii propriu-zise voi trece pe la fiecare copil stimulandu-i increderea in fortele proprii , ii voi incuraja si ajuta la nevoie

Evaluare partiala

Se anunta incetarea lucrului si se vor evalua lucrarile copiilor, privind corectitudinea, acuratetea, respectarea spatiului - conturului.

Finalizarea lucrarilor

Voi cere copiilor sa adauge si ultimele detalii: ochii, botul, mustatile si sa-si aseze vulpita la flanelograf, numai daca au terminat lucrul.

Voi face aprecieri individuale si colective asupra modului de participare la activitate, acordandu-le stimulente morale

expunerea

conversatia

explicatia

demonstratia

instructajul oral

conversatia

exercitiul

jocul - exercitiu

conversatia

conversatia de incheiere

Prin impuls emotional

Prin participare activa - individual

Participare afectiva

Participare activa - practica

evaluarea orala

orala

autoevaluare finala

orala

expozitia





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate