Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
Gradinita: cu p.p.nr.8, Campia Turzii
Grupa: mare
Activitatea: Activitate interdisciplinara
Categoria de activitati desfasurate: Educarea limbajului; educatie pentru societate; Educatie plastica
Tema:,,Ma plac asa cum sunt"
Tipul de activitate: predare-invatare
Scopul activitatii:Educarea capacitatii de a intelege si rezolva probleme;
Dezvoltarea unei imagini de sine pozitive.
Obiective: Sa descopere in continutul poeziei problema cu care se confrunta personajul;
Sa-si formeze capacitatea de a rezolva o problema;
Sa-si dezvolte gandirea critica;
Sa invete diferite moduri de a exprima o calitate personala, sau a altor persoane;
Sa accepte si sa aprecieze diversitatea;
Sa se exprime corect, in propozitii si fraze simple;
Sa deseneze, sa analizeze lucrarea proprie si a colegilor;
Sa se implice afectiv in activitate;
Strategii didactice:
1. Metode: conversatia, problematizarea, descoperirea, surpriza, observatia, exercitiul, evaluarea, jocul, turul galeriei
2. Mijloace didactice: Tablou cu Capsuna din poezie, foi, creioane colorate, fes verzui,
3. Forme de organizare: frontala, pe grupuri, individual.
4. Sisteme de evaluare: evaluare formativa
5. Metode de evaluare: observare curenta, verificare orala, examinare prin proba scrisa
Durata- 25-30'
Bibliografie: Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii, editia a II-a, Bucuresti-2005;
Instruire interactiva, ed. Presa Universitara Clujeana, Cluj-Napoca, 2002;
Vasile Flueras, Paideea si gandirea critica, Cluj-Napoca, 2003;
Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga, Bucuresti, 2007.
Nr. Crt. |
Evenimente didactice |
Continut stiintific/ Modalitati de realizare |
Strategii didactice |
Evaluare |
||||
I. |
ORGANIZAREA ACTIVITATII |
Organizarea mediului educational *Gruparea masutelor in doua grupuri; *Asezarea scaunelelor in careu deschis; *Pregatirea materialului didactic necesar Organizarea colectivului de copii Copiii intra in sala de grupa intonand cantecul ,,Tot ce e pe lume". Asezarea pe scaunele |
Observarea comportamentului nonverbal |
|||||
II. a. b. c. d. e. f. |
DESFASURAREA ACTIVITATII Scenariu activitatii Captarea atentiei Anuntarea temei Convorbire Desen Turul galeriei Joc-dramatizare |
Se descopera tabloul cu Capsuna din poezie. Un copil va recita poezia,, Capsuna", de Daniela Crasnaru: ,,O capsuna cu pistrui / Si cu fes micut verzui / Se plangea ca, de la soare / Toti pistruii-i cresc mai tare/ Si ca are mult necaz / Ca-i prea rosie-n obraz./ Si pan'sa rasara luna / Se tot vaicarea intr-una: / Of si vai, fir-ar sa fie/ De ce n-am precum ciuperca / Pe capsor o palarie?" Se va purta o discutie cu copiii pentru stabilirea problemei cu care se confrunta personajul: Capsuna este nemultumita de aspectul ei fizic; stabilirea faptului ca oamenii sunt deosebiti, nu sunt la fel ca aspect, etnie, religie si ca fiecare om are ceva bun si frumos, deci calitati. Astazi vom desfasura activitatea ,, Ma plac asa cum sunt" si vom incerca sa spunem ceva bun si frumos despre Capsuna pentru a o ajuta sa-si schimbe parerea despre ea. Se poarta o scurta conversatie pe marginea tabloului pentru se descrie fructul: forma, culoare, parti componente. Se scot in evidenta calitatile si importanta Capsunei in alimen- tatie: este rosie, zemoasa, dulce, gustoasa, are vitamine. Copiii se impart in doua grupe: Grupa Capsunilor multumite deseneaza Capsuna de culoa- re rosie, cu pistrui, cu fes micut, verzui, Grupa Capsunilor nemultumite deseneaza Capsuna verde, cu palarie ca a ciupercii. Lucrarile se afiseaza pe un panou pe doua coloane, in functie de sarcina pe care au realizat-o copiii. Analizarea lucrarilor pentru a se evidentia faptul ca, asa cum este in realitate capsuna arata mai bine: - Are de ce sa fie nemultumita capsuna? -Ce credeti ca s-ar intampla daca ar avea palaria ca a ciuper- cii? ( ar fi urata, razele soarelui n-ar mai ajunge la ea, nu s-ar coace, n-ar fi buna de mancat), - Voi cum ati proceda daca ati fi in locul capsunii? Se stabileste impreuna cu copiii ca, fiecare persoana are si calitati si fiecare dintre noi putem spune ceva bun si frumos despre noi si cei din jur. ,,Ma plac asa cum sunt!"- Un copil va fi Capsuna , va sta in mijlocul cercului si va imita comportamentul acesteia. Ceilalti copii vor comenta si vor combate parerile negative ale Capsunei despre sine, gasindu-i de fiecare data calitati:
|
Surpriza Conversatia introductiva Problematizarea Conversatia Conversatia Explicatia Conversatia Problematizarea Jocul |
Evaluare prin aprecieri verbale Aprecieri individuale Examinare prin proba practica Aprecieri verbale individuale si globale Aprecieri individuale |
||||
III. |
INCHEIEREA ACTIVITATII Concluzii, evaluare |
- Se fac aprecieri asupra modului cum au reusit sa rezolve probleme, cum au desenat, cum s-au comportat copiii pe parcursul activitatii. -Se scoate in evidenta necesitatea de a accepta diversitatea si diferentele dintre oameni, de a ne accepta asa cum suntem. |
Conversatia |
Evaluare individu- ala si globala |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||