Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
GRADINITA P.P. "Ion Creanga"
Localitatea :MOINESTI
Judetul: BCAU
PROIECT DIDACTIC
E. R. R.
Educatoare
Gradinita P.P./'' Ion Creanga '' Moinesti-Bacau
Grupa: mare
Disciplina:Cunoasterea mediului
Subiectul : Fenomene ale naturii
Tipul de activitate: Evaluare
Motivatia: Aceasta activitate este valoroasa prin faptul ca ii ajuta pe copii sa identifice fenomene ala naturii ,sa inteleaga si sa stabileasca din ce cauze se produc, sa faca asocieri intre factorii de mediu si anotimpuri.
Obiectivul fundamental:Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a fenomenelor naturii ;stimularea interesului pentru investigarea acestora in scopul explicarii schimbarilor si transformarilor din mediul inconjurator.
Obiective operationale:-sa recunoasca si sa identifice fenomene ale naturii (vant,viscol,ploaie,ninsoare,inghet, grindina, fulger, tunet, trasnet, furtuna) in momentul producerii lor;
-sa cunoasca modul de producere a fenomenelor si efectele acestora asupra mediului;
-sa identifice caracteristicile anotimpurilor ;
sa observe si sa enumere modificarile aparute in natura ( cele care insotesc fenomenul)
sa comunice impresii , idei avand la baza perceptile anterioare.
Conditii prealabile:
Copiii trebuie sa :
-sa dovedeasca interes pentru activitate;
-sa dispuna de cunostinte insusite pe baza experientelor personale;
-sa dispuna de reprezentari formate pe baza perceptiilor anterioare.
Managementul resurselor:
I Resurse procedurale :(metode,proceduri de lucru)
-activitatea individuala ,
-jocul de rol ,
-lucrul in echipa ,
-ciorchinele,
-diagrama venn,
- Ce se vede? Ce se aude? Ce se simte?
-breistorming-ul
- exercitiul,
-conversatia ,
II Resurse materiale:
imagini .fise de lucru,texte suport ,hartie de scris ,carioca.
III Resurse umane: 20 copii
IV Resurse temporale: 40 minute
DESFASURAREA ACTIVITATII
ETAPA I - EVOCAREA - 10 min.
Breistorming : idei, pareri care sunt sugerate de imaginile prezentate(zi insorita,fulger, ploaie) . In aceasta etapa copiii vor fi stimulati sa-si foloseasca experienta anterioara combinata cu perceptia senzoriala .Se anunta tema si obiectivele.
Grupa de copii va fi impartita in trei subgrupe (echipe), fiecare echipa avand sarcina de lucru diferita: sa clasifice fenomenele naturii in functie de analizatorul cu care le percep
Copiii din echipa se consulta apoi rezolva sarcina de lucru oral .Educatoarea noteaza fiecare raspuns primit de la echipe.
CE SE VEDE ? CE SE AUDE ? CE SE SIMTE ?
Ploaia, picaturile de tunetul trasnetul raceala zapezii, si a ghetii ,
apa, soarele, fulgerul, vajaitul vantului , gerul , frigul ,picaturile de
fulgii de zapada,ceata, tornada,uraganul, ploaie,racoarea noptilor,caldura
ninsoarea,gheata,bruma, fosnetul frunzelor soarelui,canicula,furtuna,vantul
lapovita,roua,norul, miscate de vant, (te impinge face sa-ti lacrimeze
grindina ,chiciura pro- scartaitul zapezii ochii, te impiedica la respirat)
moroaca, furtuna, inghetate,vuietul furtunii,
turturii de gheata,troiene caderea turturilor de gheata,
de zapada norii dusi de ropotul ploii,grindina ,
vant,freamatul frunzelor,
furtuna de nisip in desert.
ETAPA II - REALIZAREA SENSULUI - 20 min.
Se folosesc drept texte suport poeziile;Furtuna si Ceata-creatii personale .Se lucreaza frontal utilizandu-se procedeul CIORCHINELE .Se prezinta poeziile, dupa care se pune intrebarea:Ce fenomene ale naturii sunt prezentate in texte? Se traseaza sarcina de lucru :NUMITI FACTORII NATURALI CARE AU LEGATURA CU STAREA VREMII!
Vapori(nori) vantul(miscarea aerului)
Picaturi de ploaie - APA vijelie caldura
tornada Prezenta lui
Gheata uragan canicula
AERUL
Zapada SOARELE
frig
STAREA VREMII
Bruma Absenta lui ger
Ceata inghet
Roua Anotimpuri
Lapovita iarna primavara vara toamna
Fenomene specifice fiecarui anotimp
Ninsoare Trasnet
Ploaie Inghet Tunet
Grindina Curcubeu
Dezghet Fulger
Educatoarea noteaza raspunsurile copiilor si traseaza linii intre toate ideile care par a fi conectate.
DIAGRAMA VENN:
APLICATIE PRACTICA:se lucreaza pe echipe ,fiecare echipa va avea un nume:
I-"Norii" ; II- "Fulgii de nea" ; III "Picaturile de ploaie" ; IV "Fulgerele" si va
Cuprinde cate cinci copii .
COMUNICAREA SARCINII DE LUCRU:Priviti cu atentie fisele de lucru,identi-
ficati si numiti fenomenele naturii redate in imagini;deseneaza in diagrama albastra numai fenomenele specifice anotimpului iarna;deseneaza in diagrama portocalie numai fe-
nomenele specifice verii;desenati in intersectie numai elementele comune celor doua anotimpuri.
Pentru copiii mai mici de varsta se diferentiata sarcina de lucru (trasati o sageata
de la fenomen la diagrama corespunzatoare.
Lucrati in echipa,prezentati lucrarea ,apoi apreciati-va singuri colorand semnul adecvat.
ETAPA III. - REFLECTIA - 10 min.
JOC DE ROL -JOC DE REPREZENTARE "LA OBSRVATORUL METEOROLOGIC"
ROLURI:meteorolog,vizitatori,educator,observatori.. Se ofera copiilor un scenariu si sunt rugati sa aplice situatia. Observatorii sunt invitati sa fie atenti la modul in care fiecare jucator s-a identificat cu personajul.
EDUCATORUL: - "La ce credeti ca ne folosesc informatiile dobandite pana in prezent?" Raspuns:(Sa recunoastem fenomenele atunci cand se produc,sa ne ferim de fenomenele care ne pot afecta sanatatea si(sau) viata ,sa ne imbracam adecvat vremii .
EDUCATORUL: -"Cum ne aparam de fenomenele periculoase?" Raspuns:(Ne adapostim in locuri sigure,nu stam sun copaci cand ploua,tuna,ne imbracam corespun-zator anotimpului in care suntem,ne hidratam pe vreme de canicula.
DUPA ACTIVITATE:
EXTENSIE:- "Ce alte lucruri pot fi invatate pornind de la aceasta tema?"
Anuntarea temei pentru activitatea urmatoare:
"CATASTROFE PRODUSE DE FENOMENE ALE NATURII"-(inundatii, tornade,incendii,etc.).
NEVOI SI PLANURI INDIVIDUALE |
|
Filip ,Elena ,Ana, Sebastian si Crina. |
Au nivel de varsta mai mic decat restul copiilor. -In etapa"Evocare" vor forma echipa nr. I si vor raspunde la intrebarea "Ce vad?" -In etapa "Realizarea sensului" vor avea sarcina diferentiata la procedeul "Diagrama Venn", nu vor desena ci vor trasa sageti spre diagrama corespunzatoare. |
Teodora |
-dispune de abilitati intelectuale deosebite. Va detine rolul de meteorolog in jocul de reprezentare,deoare- ce poate dezvolta idei dincolo de nivelul de colectare a informa- tiilor, poate crea situatii,poate povesti, explica. |
EDUCATOARE:
Semnatura:________________
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||