Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
Educatoare :
Grupa: mare
Denumirea activitatii: Educatie rutiera
Tema: 'Asa da, asa nu!'
Tipul activitatii:consolidare
Mijloc de realizare: convorbire
Scopul activitatii:
Cunoasterea si respectarea regulilor de circulatie; utilizarea unui limbaj adecvat in prezentarea unor situatii specifice circulatiei rutiere.
Obiective operationale:
a) cognitive:
La sfarsitul activitatii didactice, toti copiii trebuie:
sa cunoasca cele trei culori ale semaforului si semnificatia lor;
sa precizeze locul pe unde se poate traversa strada (zebra,
semafor);
sa cunoasca modul de asigurare pentru trecerea strazii, acolo
unde nu exista indicatoare de circulatie;
sa cunoasca semnificatia indicatoarelor: stop, trecere de pietoni;
sa inteleaga consecintele nerespectarii regulilor de circulatie;
sa nu foloseasca strada ca loc de joaca;
sa analizeze comportamentul unor copii din imagini referitor la
respectarea regulilor de circulatie;
sa precizeze cateva reguli referitoare la deplasarea cu mijloacele
de transport in comun;
sa-si exprime ideile proprii folosind un limbaj adecvat.
b)afective:
- sa participe cu interes la activitate;
- sa constientizeze aprecierile.
c)psiho-motorii:
- sa se conformeze instructiunilor date de educatoare;
- sa-si reprime tendinta de a practica miscari inutile in timpul
activitatii.
Metode si procedee:observatia, ghicirea, explicatia, conversatia,problematizarea.
Material didactic: imagini semnificative, fise individuale, creioane colorate,
recompense.
Material bibliografic:
1. M. Ed. C.- Programa activitatilor instructiv- educative in gradinita
de copii si Legislatie si documente reglatoare, Editura V&I
Integral, Bucuresti, 2005.
2. Stoica,
1989.
3. Stoica, Constanta.- "Semaforul -Licurici ii ajuta pe cei mici",
Culegere de povestiri, poezii, cantece, scenete si jocuri pentru copii,
Directia de circulatie din I. G. P.
4.
invatam sa circulam, Lidana, 2006
Forme de organizare: frontal si individual
Locul de desfasurare: sala de clasa
Durata: 30 minute
DESFASURAREA ACTIVITATII
Nr. Crt. |
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare (instrumente si indicatori) |
I. |
Captarea atentiei |
Se va realiza printr-o ghicitoare: Trei ochi colorati, In cutie ferecati. Pe rand sclipesc, Pe rand soptesc Trei cuvinte trei Vezi seama sa iei, Pe strazi cand pasesti Astfel o patesti. (Stopul) |
Conversatia Ghicirea | |
II. |
Reactualizarea cunostintelor |
Se va realiza printr-o scurta discutie. - Unde este asezat pe strada semaforul? - Ce rol are semaforul? - Cine sunt pietonii? - Care sunt culorile semaforului? - Ce ne indica fiecare culoare? - Ce poezie am invatat despre semafor? |
Conversatia Problematizarea | |
III. |
Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor |
Astazi copii vom discuta despre felul in care trebuie sa circulam pe strada ca pietoni respectand regulile de circulatie. |
Conversatia | |
IV. |
Dirijarea procesului de invatare |
- Pe unde avem voie sa traversam strada? - Cum este marcata zebra pe strada? - Ce indicator ati observat acolo unde este marcata zebra? - Ce este desenat pe acest indicator? - Unde intalnim acest indicator? Voi arata copiilor doua imagini in care un copil traverseaza strada. - In care imagine copilul "pietonul" respecta regulile de circulatie? Explicati. |
Conversatia Problematizarea Observatia | |
Nr. Crt. |
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare (instrumente si indicatori) |
Voi intari raspunsurile copiilor folosind pentru imagini cuvintele:"Asa da, asa nu!" . In comuna noastra nu sunt semafoare. Ce facem inainte sa traversam strada? - Priviti aceasta imagine si spuneti ce observati! - Pe unde trebuie sa circulam? - Daca strada nu are trotuar pe unde trebuie sa circulam? - De ce circulam pe partea stanga a drumului? - Daca vrem sa mergem la oras cu ce putem ajunge acolo? - Unde este correct sa asteptam autobuzul? - Cand urcam in autobuz? Da copii, urcam in autobus cand este oprit si niciodata din mersul mijlocului de transport. - Unde va puteti juca fara sa va puneti viata in pericol? - Care sunt aceste locuri? Voi prezenta doua imagini si voi cere copiilor sa poarte discutii pe marginea lor. Voi intari raspunsurile copiilor din nou prin:"Asa da, asa nu!" indicand imaginea corecta sip e cea incorecta. - Cine se ocupa de respectarea regulilor de circulatie atat de catre pietoni cat si de catre mijloacele de transport? Da acolo unde nu exista semafor agentul de circulatie este cel care dirijeaza circulatia pentru a nu se produce aglomerari de autovehicole si pentru a nu fi accidentati pietonii. |
Explicatia Conversatia Problematizarea Conversatia Explicatia Problematizarea Explicatia |
Nr. Crt. |
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare (instrumente si indicatori) |
Daca nu respectam regulile de circulatie agentul ne poate amenda. |
Explicatia | |||
V |
Evaluare |
Se va realiza cu ajutorul fiselor individuale. Sarcina fisei este urmatoarea: "Colorati ochii semaforului!" |
Explicatia |
"Colorati ochii semaforului!" |
VI |
Incheierea activitatii |
Dupa ce voi strange fisele, voi face aprecieri generale si individuale asupra modului cum s-a desfasurat activitatea dupa care voi acorda recompense copiilor. |
Explicatia |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||