Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
Grupa:mare pregatitoare
DOMENIUL STIINTA
Categoria de activitate: Activitate matematica
Mijloc de realizare: joc didactic
Subiectul: ,,Cine stie mai bine?"
Tipul activitatii: consolidare si sistematizare
Obiective de referinta:
Consolidarea si sistematizarea cunostintelor matematice cu privire la numarul si numaratul in limitele 1-5; ordonarea multimilor in sir crescator si descrescator; locul fiecarui numar in sirul numerelor naturale, compunerea si descompunerea numerelor in limitele 1-5.
Obiective operationale:
a) cognitiv-informationale:
O1- sa numere corect in limitele 1-5, folosind gestul de incercuire a elementelor unei multimi;
O2 -sa ordoneze multimile cu 1-5 elemente in sir crescator si descrescator, de la stanga la dreapta, de jos in sus formand scara numerica;
O3 -sa raporteze numarul si cifra la cantitate si invers;
O4 -sa determine locul fiecarui numar in sirul numeric, folosind limbajul matematic adecvat;
O5- sa compuna si sa descompuna numerele in cat mai multe variante posibile;
O5 -sa rezolve corect fisa matematica .
b)psiho-motorii:
O1- sa construiasca sirul numerelor crescator si descrescator;
O2-sa manuiasca materialele puse la dispozitie stabilind locul fiecarui numar;
c) afective:
O1- sa respecte reguli ce decurg din joc;
O2- sa manifeste independenta in realizarea sarcinilor activitatii si a fisei;
Elemente de joc: aplauze, surpriza,inchiderea si deschidera ochilor,asteptarea, intrecerea.
Strategii didactice
Metode si procedee:explicatia, exercitiul, jocul, problematizarea, conversatia;. Material didactic:
a). demonstrativ: flanelograf, cifre 1-5, jetoane ( 1 brad, 2 globuri, 3 sanii, 4 stelute, 5 clopotei ), macheta
b). distributiv: jetoane, cosulete, cifre 1-5, fise matematice, creioane, clopotel.
Bibliografie:
1. ,,Jocuri matematice in gradinita" - Indrumator metodologic editia 2005 -Mihaela Neagu, Georgeta Beraru;
2. ,,Jocuri didactice mmatematice"-Indrumator metodic-grupa pregatitoare, editia 2000,Editura EMIA
Strategie stimulativ-evaluativa: aprecieri, recompense.
EVENIMENTELE INSTRUIRII |
ACTIVITATEA EDUCATOAREI |
ACTIVITATEA COPIILOR |
OB. Op. |
METODE DIDACTICE |
MIJLOACE DIDACTICE |
MODALITATI DE EVALUARE |
1. MOMENT ORGANIZATORIC |
- aranjarea masutelor pregatirea si distribuirea materialelor pe masute |
copiii intra ordonat in sala de grupa |
macheta jetoane cifre flanelograf |
observare asupra comportamentului copiilor |
||
2. CAPTAREA SI ORIENTAREA ATENTIEI |
Se creeaza un cadru afectiv emotional, prin citirea scrisorii de la Mos Craciun- -Copii, eu am primit un mesaj pentru voi din partea lui Mos Craciun, va rog sa-l ascultati cu multa atentie! ,,Buna ziua copii, eu sunt Mos Craciun si am pregatit multe daruri pentru toti copiii. Ingerasii mi-au spus ca voi sunteti foarte harnici si cuminti, de aceea azi la matematica vreau sa stiu daca numarati corect pana la 5, recunoasteti cifrele? stiti sa ordonati multimile in sir crescator si descrescator? Stiti sa compuneti si sa descompuneti numere? si sa rezolvati corect fise matematice? atunci voi trece pe la voi .Va doresc mult succes si spor la munca!" |
copiii asculta explicatiile educatoarei si ale Mosului copiii participa emotional la auditia inregistrata cu Mos Craciun |
povestirea explicatia povestirea |
scrisoare |
observare asupra comportamentului copiilor |
|
ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR |
--Copii, eu am primit un mesaj pentru voi din partea lui Mos Craciun, va rog sa-l ascultati cu multa atentie! -Copii, eu am primit un mesaj pentru voi din partea lui Mos Craciun, va rog sa-l ascultati cu multa atentie! |
copiii recepteaza sarcinile de lucru copiii recepteaza titlul jocului |
explicatia povestirea |
copiii asculta explicatiile educatoarei si ale Mosului copiii asculta explicatiile educatoarei si ale Mosului |
||
4. REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR |
Exercitii de verificare a numaratului in limitele 1-5 -La jocurile de dimineata ati pregatit o macheta care reprezinta satul nostru- Pe straduta sunt mai multe casute. -Cate casute sunt? In jurul casutelor se afla copaci incarcati cu zapada. -Oare cati copaci se afla in jurul casutelor? Pe macheta sunt brazi. Cati brazi sunt?. -Cati copiii se joaca in zapada?? -Vreti sa stiti cati oameni de zapada au construit? -Cine se afla cu copiii la joaca? -Cati ingerasi a trimis Mos Craciun? -Bravo copii,ati numarat corect, sunteti harnici si primiti fiecare cate un medalion. |
identifica multimea cu 1,2,3,4,5 elemente grupeaza multimile dupa forma, numara elementele multimilor 4 casute cate un copil numara prin incercuire copacii, casele, oamenii de zapada, ingerasii,catel 5 copaci 2 brazi 3 copii 3 oameni de zapada 1 catel 5 ingerasi copiii primesc recompense-medalioane cu stelute si clopotei, impart grupa in 2 echipe: echipa stelutelor si echipa clopoteilor. |
O1 |
povestirea povestirea conversatia exercitiul exercitiul |
macheta macheta |
capacitatea copiilor de a receptiona sarcinile invatate capacitatea copiilor de a numara in limitele 1-5 |
5. PREZENTAREA OPTIMA A CONTINUTULUI 6.DIRIJAREA INVATARII |
Avem doua echipe: echipa Stelutelor si echipa Clopoteilor. -Vom face un concurs: ,,Cine stie mai bine" Fiecare echipa va trebui sa raspunda la mai multe intrerbari. Trebuie sa fiti foarte atenti si sa raspundeti corect, deoarece pentru fiecare raspuns corect echipa primeste cate o bulina .Echipa cu cele mai multe buline va fi echipa castigatoare Jocul de proba -Acum, vom face un joc de proba sa vad daca ati inteles jocul. Proba nr.1. -Aranjati multimile in ordine crescatoare pe masutele voastre iar eu le voi aranja pe flanelograf. Ne vom intrece. Vreau sa vad : ,,cine stie mai bine" sa aranjeze multimle eu sau voi? -La bataia mea din palme incepem sa lucram. -Bravo,foarte bine ati aranjat multimile si ati terminat deodata cu mine. -Fiecare echipa primeste cate o bulina rosie si meritati aplauze. -In care multime sunt mai putine elemente ? -In care multime sunt mai multe elemente? Proba nr.2 La semnalul meu veti inchide ochii si eu voi ascunde o multime : -Ghiciti care multime lipseste de pe flanelograf? |
copiii asculta explicatiile educatoarei copiii executa jocul de proba copiii asculta explicatiile educatoarei toti copiii ordoneaza multimile in ordine crescatoare raspunde un copil din echipa stelutelor raspunde un copil din echipa clopoteilor raspunde un copil din echipa stelutelor (multimea cu 3elemente) |
O1 O2 O3 |
explicatia exercitiul |
flanelograf cosulet cu materiale |
copiii recepteaza sarcinile jocului capacitatea de a ordona multimile in ordine crescatoare capacitatea echipelor de a sesiza gresala |
Proba nr.3 - Care sunt vecinii lui 4? -Care sunt vecinii lui 3? -Aranjati multimile in cosulet in ordine descrescatoare -Numarati in ordine descrescatoare Proba nr.4. - Voi suna din clopotel iar un reprezentant din echipa clopoteilor va bate din palme de tot atatea ori de cate ori am sunat. Proba nr.5 - Voi chema cate un copil din fiecare grupa la tabla pentru a compune si descompune numere in limitele 1.5; Cate un reprezentant din fiecare echipa numara bulinele castigate de fiecare echipa si se stabileste echipa castigatoare Voi face aprecieri privind modul de desfasurare a jocului Se aplauda echipa castigatoare. |
raspunde un copil din echipa clopoteilor toti copiii pun multimile in cosulet rand pe rand incepand cu multimea cu 5 elemente si terminand cu multimea cu 1 element numara un copil din echipa stelutelor in ordine descrescatoare bate din palme cate un copil din fiecare echipa un copil din fiecare grupa rezolva la tabla sarcina primita. cate un reprezentant din fiecare echipa numara bulinele castigate de echipa sa |
O2 |
exercitiul |
jetoane cifre flanelograf | ||
7.OBTINEREA PERFORMANTEI |
Mos Craciun va face o surpriza, v-a trimis niste fise matematice si va propune sa -l ajutati sa le rezolve. 1),,Deseneaza pe fiecare eticheta tot atatea linii cate elemente are fiecare multime!" 2),,Colorati in brad atatea globuri cate arata cifra!" 3) "Colorati prima saniuta, a treia saniuta si a cincea saniuta!" |
recepteaza sarcinile consemneaza rezultatul in diagrama rezolva individual sarcinile, in timpul acordat |
O5 |
explicatia exercitiul |
fise matematice |
capacitatea copiilor de a recepta sarcinile capacitatea copiilor de a rezolva corect sarcinile din fisa de lucru |
8. EVALUAREA |
Aprecieaza modul de desfasurare al activitatii Evalueaza si aprecieaza rezolvarea itemilor din fisa |
participa la aprecierea rezultatelor primesc recompense individuale |
conversatia de fixare |
fise matematice |
capacitatea de a evalua propria lucrare in functie de sarcinile stabilite |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||