Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» DIDACTIC Grupa: mica Educarea limbajului 'Ridichea uriasa"


DIDACTIC Grupa: mica Educarea limbajului 'Ridichea uriasa"


PROIECT DIDACTIC

Gradinita cu program prelungit nr 18, Iasi

Data:



Grupa: mica

Categoria de activitate: Educarea limbajului

Tema activitatii: Audierea unui text epic

Subiectul activitatii: " Ridichea uriasa"

Mijlocul de realizare: Povestirea educatoarei

Tipul de activitate: Predare-invatare

Scopul activitatii: Familiarizarea prescolarilor cu textul epic al povestii "Ridichea uriasa";

Dezvoltarea deprinderii de a audia cu atentie povestirea educatoarei si

de a desprinde mesajul transmis de aceasta.

Imbogatirea si activizarea vocabularului cu noi cuvinte si expresii din

text.

Obiective operationale:

O1 - sa numeasca cadrul in care se desfasoara actiunea si personajele care iau

parte la aceasta;

O2 - sa enumere momentele subiectului exprimandu-se corect in propozitii

simple;

O3 - sa retina semnificatia cuvintelor si expresiilor noi: "a sadi o samanta";

"uriasa"; "neclintita"; "a smulge"; "bucate indestulate"; "a nu da

ascultare";

O4 - sa identifice momente similare din viata cotidiana din gradinita sau

familie cand spiritul de intrajutorare a dat rezultate bune.

Strategii didactice:

Forma de organizare: frontala.

Mijloace de invatamant: Plansa sugerand cadrul in care se desfasoara actiunea; siluetele personajelor din poveste; casetofon; C.D.

  • Metodologie didactica: povestirea (expunerea povestirii), explicatia, conversatia,   

conversatia euristica, observarea; surpriza, elemente de problematizare.

  • Material bibliografic:
    1. " Didactica educatiei limbajului in invatamantul prescolar"; Edit. Grigore Tabacaru, Bucuresti, 2000.
    2. " Texte literare pentru aplicarea programei in gradinita de copii"; V. firimita, M Petre, R. Sovar.
  • Durata activitatii:

Organizarea activitatii:

  • Aerisirea salii de grupa;
  • Aranjarea scaunelelor in semicerc;
  • Pregatirea materialului didactic;
  • Intrarea organizata a copiiilor in sala de grupa.

SECVENTELE

ACTIVITATII

CONTINUTUL

INSTRUCTIV-EDUCATIV

METODE SI PROCEDEE

EVALUARE

I.

Introducerea in

activitate (captarea atentiei)

Dupa asezarea copiilor pe scaunele, voi descoperi plansa pe care este reprezentat cadrul povestii si siluetele personajelor.

Se va purta o scurta conversatie pe baza materialului didactic descoperit in sala de grupa in vederea familiarizarii copiilor cu cadrul in care se va desfasura actiunea si personajele ce vor lua parte la aceasta.

- Ce vedeti in aceasta imagine?

- Ce reprezinta aceste siluete?(cu cine seamana?)

- Sunteti bucurosi ca avem musafiri?

elementul surpriza

observarea

conversa

tia

capacitatea de concentrare a atentiei voluntare

II.

Anuntarea temei

-prezentarea obiectivelor si motivarea desfasurarii activitatii

Pentru ca au venit la noi in vizita atat de multi musafiri: babuta si mosul, nepotica, Azorel si Motanel, ba chiar si Soricel, astazi am sa va spun o poveste tare frumoasa, in care musafirii nostri sunt cu totii prezenti. Povestea se numeste "Ridichea uriasa".

In aceasta poveste este vorba despre o ridiche ca cea pe care am gustat-o noi acum cateva zile. Va amintiti? Numai ca ridichea din poveste nu e una obisnuita, ci una mare, mare, adica una uriasa.

Ei, o ridiche uriasa pe care oricat a incercat mosul nostru sa o smulga(adica sa o traga cu putere din pamant) ea nu se misca deloc, statea neclintita.

Daca doriti, neclintiti puteti sta si voi cat va voi spune eu povestea, ca sa puteti asculta cu atentie si apoi sa va amintiti tot ce s-a intamplat in curte mosului nostru. Vreti sa aflati povestea?

conversa

tia

explicatia

deprinderea de a asculta cu atentie explicatiile educatoarei

reamintirea unor reguli pentru audierea unui text epic

III.

Expunerea povestii de catre educatoare

Voi expune textul prelucrat al povestii, urmarind logica momentelor principale (momentele subiectului):

1. Mosul sadeste in gradina sa o samanta de ridiche si din aceasta samanta creste o ridiche uriasa.

2. Mosul incearca zadarnic sa smulga ridichea din pamant si vazand ca nu reuseste o cheama in ajutor pe baba.

3. Baba o cheama, ca sa-i ajute, pe nepotica.

4.Nepotica il striga pe Azorel.

5. Azorel il cheama si pe Motanel.

6. Pentru ca ei toti nu reusesc inca sa scoata ridichea din pamant, il cheama in ajutor si pe Soricel.

7. Impreuna, tragand cu putere de ridiche, personajele reusesc sa desteleneasca ridichea din pamant, dar cad cu totii jos.

In timpul povestirii voi nuanta vocea, voi marca, prin expresivitatea limbajului, semnele de punctuatie, si voi accentua pasajul care exprima efortul facut de personaje pentru a smulge ridichea din pamant: "Hei-rup, hei-rup! Hai ridiche uriasa, sa te duc la noi acasa!"

Prin mimica si gestica voi reda starea sufleteasca a personajelor. Prin intensitatea timbrului vocal voi incerca sa creez o atmosfera propice captarii atentiei copiilor asupra ordinii in care apar personajele in actiunea desfasurata in povestire.

In contextul povestirii voi explica si celelalte cuvinte si expresii noi: "spor", "bucate indestulate", "a nu da ascultare".

povestirea

deprinderea de a asculta in liniste, cu atentie , o poveste

capacitatea

de a intelege si retine cuvintele si expresiile noi din text

IV.

Fixarea continutului de idei si valorificarea mesajului educativ

Dupa expunerea povestii, voi acorda o scurta pauza pentru limpezirea ideilor si savurarea starii de placere la ascultarea unei povesti. Apoi se va realiza o scurta conversatie pe baza povestirii si a materialului didactic:

- Va placut povestea?

- Ce personaje am intalnit in aceasta poveste?

- Cum era ridichea?

- Areusit mosul sa o scoata din pamant de unul singur?

- Cine i-a venit in ajutor mai intai?

- Baba pe cine a chemat?..

- Ce strigau de fiecare data cand li se mai adauga cate un ajutor?

- De cate personaje a fost nevoie ca sa reuseasca sa smulga ridichea din pamant? Sa le numaram.

- Cum trageau cu totii ridichea?( cu putere, adica cu forta)

- Daca nu ar fi ajutat cu totii, ar fi reusit mosul sa scoata ridichea de unul singur?

Asa se intampla si in viata noastra: e nevoie uneori sa ne ajutam unii pe altii ca sa reusim un lucru sau ca sa facem treaba mai repede.

Iata, de exemplu, e nevoie sa srangem cu totii jucariile dupa ce ne jucam, ca sa terminam mai repede. Sau acasa, sariti in ajutorul mamicilor voastre, cand are nevoie de ajutor?

- Cine imi da un exemplu? (Cum va ajutati parintii?)

conversa

tia

conversa

tia euristica

deprinderea de a se exprima corect, in propozitii scurte

capacitatea de a retine si numi personajele prezente in poveste si a preciza ordinea in care intervin ele in actiune;

capacitatea de a face corelatii cu situatii similare din viata cotidiana si de a oferi exemple din propria experienta

V.

Fixarea temei

activitatii si aprecieri colective

Cum s-a numit povestea pe care am ascultat-o astazi?

Ati vazut vreodata o ridiche uriasa? (sigur ca nu, doar in povesti se intampla uneori sa intalnim lucruri ciudate . ) Poate ca de aceea ne plac atat de mult povestile.

- Vreau sa va spun ca mi-a placut cat de atenti ati fost, ca ati retinut cine a facut parte din poveste(adica v-ati amintit toate personajele) si ca stiti sa vorbiti frumos in propozitii. Cu siguranta ca si mosului i-ar fi placut de voi si v-ar fi indragit asa cum va indragesc eu pe toti.

conversa

tia

capacitatea de a-si exprima propriul punct de vedere





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate