Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
Grupa: mijlocie
Categoria de activitate:Activitate de educare a limbajului
Tema: "Ursul pacalit de vulpe"
Tipul de activitate: de invatare
Forma de realizare: povestea educatoarei
Scopul activitatii:
Formarea depriderii copiilor de a audia o poveste in colectiv; dezvoltarea proceselor psihice; activizarea vocabularului.
Obiective operationale:
a)cognitive:
sa numeasca anumalele salbatice;
sa cunoasca modul lor de viata ;
sa asculte cu atentie povestea educatoarei;
sa cunoasca personajele povestii;
sa desprinda caracteristici ale personajelor;
sa inteleaga mesajul transmis;
sa rezolve corect sarcina din fisa.
b)psiho- motorii:
coordonarea oculo-motorie si psiho- motrica.
c)afective:
sa participe cu placere la activitate.
Metode si procedee: conversatia, explicatia, povestirea, exercitiul.
Material didactic:imagini sugestive din poveste, siluete ale personajelor din
povesti,caiete tip, creioane colorate.
Material bibliografic:
- Programa activitatilor instructiv- educative in gradinita de copii -
Bucuresti 2005;
Culegere de texte literare.
Durata: 15`-20`
DESFASURAREA ACTIVITATII
Nr. Crt. |
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare (instrumente si indicatori) |
I. |
Captarea atentiei |
Se spune o ghicitoare: " Rosioara si roscata Umbla noaptea prin poiana, Si la noi si la vecini Ca sa cumpere gaini. De platit nu le plateste, Dar pe loc le jumuleste Cum se numeste? (vulpea) |
Surpriza | |
II. |
Reactualizarea cunostintelor |
Despre ce animal se vorbeste in ghicitoare? Unde traieste vulpea? Ce fel de animal este? Cu ce se hraneste? In ce povesti am intalnit vulpea? Cum se comporta vulpea in povestile invatate? |
Conversatia | |
III. |
Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor |
- Astazi vom invata o noua poveste din care reiese siretenia vulpii. Povestea se numeste "Ursul pacalit de vulpe" |
Explicatia | |
IV. |
Dirijarea procesului de invatare |
- Ascultati cu atentie povestea! Voi expune continutul povestii avand in vedere o expunere clara, corecta si expresiva. Expunerea povestii va fi insotita de prezentarea de imagini din poveste. Momentele povestirii Iarna vulpea nu mai gaseste de mancare si se preface moarta in mijlocul drumului. Taranul o arunca in carul cu peste crezand ca este moarta. Vulpea impinge peste din caruta pe drum de unde il |
Povestirea Explicatia | |
Nr. Crt. |
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare (instrumente si indicatori) |
aduna si-l pune in sac ducandu-l la vizuina ei. 4.Vulpea il pacaleste pe urs trimitandu-l sa prinda peste din balta din mijlocul padurii. 5.Ursul este pacalit de vulpe si ramane fara coada. - Cum s-a numit povestea? - Cand se petrece actiunea? - Despre cine a fost vorba in poveste? - Deci, cate animale participa la desfasurarea actiunii? - De ce nu mai gasesc ele mancare? - Dupa cum se comporta in poveste ce putem spune despre vulpe? - Cum il pacaleste vulpea pe urs? - Sa cantam cantecul in care vulpea a fost pacalita! |
Conversatia | |||
V |
Evaluarea |
- Sa aleaga un copil siluetele personajelor din poveste si sa le afiseze la suport. - Deschideti caietele la semnul pus de mine. Priviti cu atentie fisa. |
Exercitiul |
"Incercuiti animalele despre care este vorba in poveste" |
VI |
Incheierea activitatii |
Aprecieri generale asupra desfasurarii activitatii si asupra comportarii copiilor. |
Explicatia |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||