Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» DIDACTIC Grupa: pregatitoare Cine sunt, suntem?"


DIDACTIC Grupa: pregatitoare Cine sunt, suntem?"


PROIECT DIDACTIC

Grupa: pregatitoare

Educatoare:

Tema de studiu Cine sunt, suntem?"

Tema activitatii , Sunt roman, roman voinic"

Tipul de activitate: activitate cu continuturi integrate

Scopul activitatii: dezvoltarea identitatii de sine si a sentimentului patriotic

Domenii experientiale: Domeniul estetic si creativ- Educatie muzicala

Activitati liber alese:- Biblioteca- secvente din filmul ,,Dacii" si ,,Columna"

- Arta- colorare



- decupare, confectionare

- modelare

Obiective operattionale:

sa coloreze intr-un spatiu dat

sa decupeze dupa contur, in linie ondulata

sa confectioneze steagul dacic

sa modeleze obiecte dacice din plastilina

sa urmareasca cu atentie imaginile cu secvente din film concomitent cu explicatiile oferite de educatoare

sa realizeze comparatii trecut - prezent

sa se exprime corect din punct de vedere gramatical

sa utilizeze cuvinte noi pentru a-si imbogati vocabularul

sa invete versurile cantecului

sa intoneze corect melodia

sa pastreze ritmul cantecului

sa cante utilizand dialogul intre grupuri

sa coordoneze miscarile cu ritmul cantecului

sa bata in instrumente de percutie in ritmul cantecului

Strategii didactice:

metode si procedee didactice: munca in grup, convorbirea, exercitiul, explicatia,

mijloace de invatamant: film, calculator, planse, plastilina, carton, foarfece

Forme de organizare: frontala, in grupuri

Forme de evaluare: apreciere verbala

Bibliografie:

  1. Colectiv de autori - Curriculum pentru invatamantul prescolar", Didactica Publishing House, Bucuresti, 2009.
  1. Georgeta Toma, Daniela Petre, Maruta Ristoiu, Magdalena Anghel - Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru invatamantul prescolar", Editura Delta Cart International, Bucuresti, 2009.

Durata:1 zi


Domenii experientiale

DEC

Scenariul zilei

La intalnirea de dimineata, copiii sunt imbracati in costume nationale. Asezati in semicerc, ei saluta facand un pas inainte, se intorc si se pun inapoi pe scaunel, pentru ca toate costumele sa fie admirate de cei prezenti. Educatoarea, impreuna cu copiii, intocmeste calendarul naturii, asezand pe panou cartonase specifice zilei, anotimpului, starii emotionale ale copiilor . Întrebarile care sunt puse Ce zi este astazi? Cum este afara? Ce anotimp este? Cum va simtiti astazi?"

Tranzitie , Zilele trecute ati aflat lucruri noi despre tara noastra, despre stramosii nostri, despre modul in care traiau atunci, demult; speram ca lucrurile pe care le-ati aflat sa-l ajute si pe Mihai . Ati vazut cu totii ca oamenii care traiau atunci, nu aveau conditiile de viata pe care le avem noi astazi, traiau mult mai simplu; un lucru a ramas acelasi, iubirea pentru tara, pentru aceasta tara deosebit de frumoasa si de bogata. Romanii isi iubesc tara si sunt mandri de ea. O sa vedeti acest lucru si prin cantecul pe care il vom invata astazi, cantec intitulat ,,Sunt roman".

Astazi vom urmari secvente din filmul ,,Dacii" si ,,Columna", in care veti putea vedea mai bine cum traiau stramosii nostri".

La intalnirea de dimineata, copiii se vor aseza la centrul - ,,Biblioteca", unde vor urmari pe calculator secvente din filmele ,,Dacii" si ,,Columna". În timpul vizionarii, educatoarea va oferi explicatii, va insista pe anumite secvente pentru ca acestea sa fie corect percepute si fixate. Vor fi prezentate: locuinte, costume, bijuterii, unelte, tabere, arme, comportamente in diferite situatii. La sfarsitul filmului educatoarea va adresa intrebarile , Cine erau dacii? Cum aratau ei? Cum se imbracau? Cum se comportau?Cum traiau?", la care copiii vor raspunde.

Se va deschide centrul - Arta- copiii organizati in trei grupuri se vor aseza la masute, care vor fi de asemenea asezate in trei grupuri; fiecare grup va avea o sarcina distincta; astfel grupul 1, va colora vase dacice cu diferite semne grafice; grupul 2: va colora, decupa si confectiona steagul dacic- prin aplicare pe betisoare; grupul 3, va modela din plastilina obiecte dacice: monede, talgere, vase.

Toate produsele vor fi expuse pe panouri special pregatite.

Tranzitie: se vor executa pasi de dans popular Alunelul", ,,Frunza verde", ,,Hategana", individual si in perechi.

,,În continuare vom invata , asa cum spuneam un cantec si anume ,,Sunt roman". Va rog sa ascultati cu atentie si sa spuneti despre ce este vorba in acest cantec, si ce sentimente exprima". Educatoarea va interpreta cantecul, odata, de doua ori. Se trece la invatarea cantecului. Se va realiza prin interpretare colectiva si in dialog.

Joc muzical    -recitativ ritmic- se vor recita versurile cantecului insotite de batai ritmice si acompaniate de instrumente de percutie ; in acest timp , copiii aliniati, se vor organiza in trei cercuri: primul din patru copii, al doilea din sapte copii, al treilea din unsprezece copii, cercuri care se vor invarti in sensuri diferite.

La sfarsitul zilei se vor face aprecieri privind modul de desfasurare a activitatii si a comportamentului copiilor.

Secventa didactica

Organizarea activitatii

Strategii didactice

Evaluare

1. moment organizatoric

- aerisirea salii de grupa

- pregatirea materialului didactic necesar: instrumente de percutie

- aranjarea scaunelelor in cerc

- activitati de intarire a sarcinilor formulate

2. Captarea atentiei

- se vor pune intrebarile:,,Ce fel de costume populare purtati ?",, Ce stim despre Romania? Cine sunt stramosii nostri? Ce suntem noi?"

- conversatie

-observarea atentiei copiilor

3. Anuntarea temei

- Astazi vom invata cantecul ,,Sunt roman" si vom realiza un joc muzical pe acest cantec

- conversatie

Observare curenta

4. Desfasurarea activitatii

- pregatirea copiilor pentru realizarea activitatii prin:exercitii de respiratie, de omogenizare a vocilor; redarea unor fragmente melodice

- Educatoarea va interpreta cantecul ,,Sunt roman"

- copiii vor asculta cu atentie

- se vor face comentarii pe marginea textului: ,, Despre ce este vorba in acest cantec?, ,,Cine suntem noi? Cum sunt romanii" ,,Care este tara noastra?" ,,Ce simt romanii pentru tara lor?"

- se invata prima strofa

- se canta prima strofa

- se invata strofa a doua

- se canta colectiv

- se realizeaza trei grupuri: grupul 1: romanii; grupul 2:dacii; grupul3: romanii; se va realiza un dialog muzical: la semnalul educatoarei, vor interpreta pe rand grupurile partea indicata.

- Joc muzical- recitativ ritmic-

- copiii isi iau instrumentele de percutie

- se vor recita silabisit versurile insotite de batai din palme si instrumente ; mers unul dupa altul in acest ritm;

- se constituie trei grupuri: unul din patru copii, al doilea din sapte copii, al treilea din unsprezece copii, in timp ce recita si bat din palme si la instrumente

-cercurile se invart in sens invers

- se repeta cantecul

- conversatie

- exercitiul

- dialog muzical- pe grupe

individuala

frontala

pe grupe

5.incheierea activitatii

- se analizeaza modul de desfasurare a activitatii

- observare curenta

- convorbirea

-individuala

- frontala

Sunt roman

Sunt roman, roman voinic , Tra la la la,

Si n-am frica de nimic! Tra la la la ,

Romania-i tara mea, Tra la la la

Drag mi-e sa traiesc in ea! Tra la la la.

Sunt urmasul lui Traian, Tra la la la la

Pui de dac si de roman, Tra la la la .

Romania-i tara mea, Tra, la ,la ,la ,

Drag mi-e sa traiesc in ea! Tra, la, la, la.





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate