Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
Grupa: pregatitoare
Categoria activitatii: Activitate matematica
Mijloc de realizare: Joc didactic
Tema activitatii: "De-a scoala
Tipul activitatii: evaluare (verificare)
Scopul activitatii:
Obiective operationale :
sa numere crescator si descrescator in concentrul 1-10;
sa raporteze corect numarul la cantitate si cantitatea la numar;
sa determine locul fiecarui numar in sirul natural recunoscand vecinii numerelor;
sa efectueze operatii simple de calcul oral de adunare si scadere cu una si doua unitati in limitele 1-10;
sa rezolve probleme simple avand ca suport ilustratii;
sa reprezinte grafic rezolvarea exercitiilor efectuate;
sa utilizeze corect simbolurile « +, - si = »;
sa rezolve corect fisa de lucru individuala;
Sarcina didactica:
v Raportarea directa a cantitatii la numar si a numarului la cantitate, identificarea numarului vecin mai mare sau mai mic cu o unitate;
v Compunerea si rezolvarea unor probleme care propun operatii de adunare si scadere cu una sau doua unitati;
Regulile jocului:
Elemente de joc
Surpriza, aplauzele, intrecerea, recompensele, inchiderea si deschiderea ochilor, deplasarea, manuirea materialului, sunetul clopotelului.
Strategia didactica:
a) Metode si procedee: Explicatia, exercitiul, jocul didactic, conversatia,
problematizarea, algoritmizarea.
b) Mijloace didactice: ghiozdan, jetoane cu cifre, cifre de pus in piept, siluete reprezentand rechizite, probleme ilustrate, scrisoare, clopotel, diplome.
Durata: 30-35 minute
Material bibliografic:
" Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii", Bucuresti, 2000; |
||
Antonovici, Stefania, Jalba, Cornelia, Nicu, Gabriela |
"Jocuri didactice pentru activitatile matematice din gradinita - culegere", Editura Aramis. Bucuresti, 2005; |
|
Beraru, Georgeta, Neagu, Mihaela |
"Activitati matematice in gradinita", Editura Polirom, Iasi, 1997; |
|
Cioflica, Smaranda Maria |
" Jocuri didactice matematice "Editura EMIA, Deva, 2000; |
|
Libotean, Ileana, Cicioc, Elena, Seling, Mariana |
"Jocuri didactice matematice pentru gradinita", Editura V&I Integral, Bucuresti, 1997; |
Organizarea jocului individual, pe echipe
Etapele activitatii |
Continutul activitatii |
Strategiile didactice |
Evaluarea (instrumente si indicatori) |
Organizarea activitatii |
Se asigura conditiile necesare unei bune desfasurari a activitatii: - aerisirea salii de grupa; - aranjarea mobilierului; - pregatirea materialului necesar desfasurarii activitatii | ||
Captarea atentiei |
"La adresa gradinitei noastre a sosit un colet. Sa vedem ce contine acesta!" Copiii impreuna cu educatoarea vor descoperi un ghiozdan in care sunt mai multe siluete in forma de rechizite, un clopotel si o scrisoare. Copiii intuiesc ca acesta este trimisa de scolari. Citesc scrisoarea din care reiese ce vor avea de facut in activitate si cum se vor juca jocul "De-a scoala". " Astazi vom patrunde iarasi in lumea matematicii si voi vedea daca aceasta mai are inca taine pentru voi sau sunteti pregatiti sa deveniti scolari! |
Conversatia Ghiozdan, scrisoare de la scolari, siluate pe care sunt scrise sarcinile. | |
Explicarea jocului |
Copii vor fi impartiti in doua echipe, fiecare copil avand in piept cifre de la 1 la 10. Acestia vor fi chemati pe rand sa rezolve sarcinile astfel: daca clopotelul va suna de 2 ori, vor veni in fata acei copii de la fiecare echipa care au in piept cifra 2, etc. Si vor alege din ghiozdan o silueta. Educatoarea le va citi sarcinile. Daca raspunsul este corect, echipa primeste o fata zambitoare. In final va castiga echipa cu cele mai multe fete zambitoare si va primi un premiu surpriza. Jocul de proba: Educatoarea va suna de trei ori din clopotel. Copii care au cifra 3 in piept vor alege din ghiozdan o sarcina: - aseaza pe panou tot atatea cercuri albastre cate picioare are o vacuta. Alege cifra care corespunde numarului de elemente!. |
Explicatia Exercitiul Jetoane cu cifre de la 1 la 10 | |
Executarea jocului |
Dupa executarea jocului de proba va incepe intrecerea. 1) Incercuieste cifra care ne arata cate silabe are obiectul din imagine. (se vor folosi doua imagini: o carte, un stilou.) 2) Alege cifra care corespunde numarului de fetite prezente in sala de grupa. Copilul din cealalta echipa va denumi vecinii acestei cifre. 3) Aseaza cifrele in ordine crescatoare (descrescatoare).(Pe un panou sunt asezate mai multe cifre in dezordine. Ex: 3, 7, 8, 5, 6. Copiii aseaza 3, 5, 6, 7, 8.) 4) - Aseaza pe penou atatea patrate rosii cati iezi avea capra din poveste. - Adauga tot atatea patrate rosii cati iezi erau in povestea "Iedul cu trei capre". - Cati iezi sunt in total? Copilul de la cealalta echipa va reprezenta grafic exericituil: 3+ 1= 4. 5) Aseaza tot atatea cercuri cate anotimpuri are anul; - pune deoparte atatea cercuri cate anopimpuri sunt cu zapada; Ce semn folosim? Cate anopimpuri au ramas? 4 - 1= 3. 6) Aseaza atatea patrate galbene cate degete ai la ambele maini; - pune deoparte atatea patrate cate degete aratatoare ai la ambele maini. Ce semn folosim? 10 - 2= 8. 7) Aseaza 10 carti pe doua rafturi. Cate variante ai obtinut? Punctul se va acorda acelei echipe al carei reprezentant va gasi cele mai multe variante de descompunere a numarului 10. 8) " Gaseste greseala!" se vor propune spre corectare, urmatoarele exercitii: - pentru echipa nr. 1: "7 - 1=8 4+ 2=2" - pentru echipa nr. 2: "8 - 2=10 5+2=3" |
Exercitiul Doua imagini reprezentand o carte si un stilou Exercutiul Exercitiul Forme geometrice de diferite marimi si culori Problematizarea Problematizarea Exercitul Imagine reprezentand o biblioteca cu doua rafturi, jetoane cu carti Problematizarea |
Evaluare orala Evaluare orala Evaluare orala |
Obtinerea performantei |
In partea a doua vom face operatii de calcul oral prin rezolvarea unor probleme ilustrate. Copilul care stie raspunsul la o problema va fi invatator si va alege problema urmatoare care va trebui rezolvata de cealalta echipa. In final, pe baza unor versuri vom compune probleme simple: 1) Un, doi, trei, Un, doi, trei, Uite-asa trec bravii mei. TREI soldati de plumb, gradati, Catestrei aliniati . Daca vin din urma DOI, Cati vor fi ? Raspundeti voi. (CINCI) 2) Astazi, eu am CINCI baloane . DOUA insa, mai sprintare, Au zburat direct in soare ! Cate mi-au mai ramas oare? (TREI) 3) Fratiorului, in zori, I-au iesit CINCI dintisori . Asta-i nemaipomenit : Nca DOI i-au rasarit ! Ia sa vad, voi stiti sau nu Dintisori cati are-acum ? (SAPTE) 4) Ciresele s-au copt perechi- perechi . Am DOUA si-nca DOUA la urechi, Dar una dintre ele, cea mai mare, I-o dau acuma dragei surioare . Cate cirese mi-au mai ramas? Stii oare ? (TREI) |
Explicatia Problematizarea Imagini cu probleme ilustrate Exercitul Problematizarea Jocul |
Evaluare orala |
Feed-beak-ul activitatii |
Copiii primesc fise de lucru avand diverse sarcini care urmaresc obiectivele activitatii. |
Exercitiul individual |
Evaluare individuala scrisa |
Incheierea activitatii |
Se va repeta titlul jocului "De-a scoala!" Se face evaluarea rezultatelor obtinute de fiecare echipa, respectiv numararea fetelor vesele primite pentru raspunsurile corecte. Apreciez rezultatele obtinute de ei si mentionez ca ambele echipe sunt castigatoare pentru ca au fost foarte atenti, au raspuns corect si s-au ajutat unii pe altii atunci cand a fost nevoie. Toti copii vor primi o surpriza ascunsa in ghiozdanul de la scolari, respectiv o diploma pentru rezultate deosebite obtinute la activitatile matematice. Se va recita poezia: Hai sa numaram , copii ! de Alexandru Balanescu In casa cu jucarii , Hai sa numaram , copii ! este un carlig , Cu nas ascutit de frig . e parca un ratoi , De pe lacul din zavoi , e oare un cercel Sau codita de purcel ? este un frumos Scaun cu spataru-n jos ; e secera intoarsa , , lacatul de-acasa , , parca e o coasa , o zala aratoasa , , lingura frumoasa, . altcum eu incerc , Pun carligul langa cerc ! Ne oprim , copii , aici , In casa lui Mos Arici |
Conversatia Conversatia |
Aprecieri generale Autoevaluare Analiza raspunsurilor Acordarea diplomelor |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||