Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» didactic peisaj hibernal - tenica presarii palmelor colorate


didactic peisaj hibernal - tenica presarii palmelor colorate


PROIECT DIDACTIC

DATA

GRADINITA: REDIU II

EDUCATOARE: GIRBEA RENATA CAMELIA

GRUPA: MARE

ACTIVITATEA: ACTIVITATE PLASTICA



TEMA: PEISAJ HIBERNAL

,,TENICA PRESARII PALMELOR COLORATE "

OBIECTIVE DE REFERINTA

-dezvoltarea simtului estetic, a expresivitatii si imaginatiei creatoare, prin de activitatile artistico-plastice;

formarea si consolidarea deprinderii de a reda efecte plastice, forme spontane si elaborate prin tehnici specifice picturii.

OBIECTIV PRIORITAR:

realizarea unei compozitii plastice colective utilizand ,,tehnica presarii palmelor colorate''

OBIECTIVE OPERATIONALE:

COGNITIVE

OC 1 - sa denumeasca culorile spectrului( curcubeului)in ordinea asezarii lor in spectru;

OC 2 - sa recunoasca aceste culori in mediul salii de grupa si pe lucrarile lor din miniexpozitie;

O C3 - sa recite poezia CULORILE ;

O C4 - sa discrimineze culorile calde de cele reci, explicand ceea ce transmit ele;

OC5 - sa asocieze culorile denumite de de educatoare cu lucruri, fructe , plante, fenomene din mediul inconjurator in cadrul jocului-exercitiu ,,CE POATE AVEA ACEASTA CULOARE?"

PSIHOMOTORII

OP1-sa-si foloseasca palma imbibata in culoare ca pe un instrument de pictura ,dupa indicatiile(tehnice) ale educatoarei si dupa propria creativitate respectand tema plastica propusa;

AFECTIVE

OA 1-sa participe cu placere , interes la activitate;

OA 2- sa se bucure pentru fiecare forma obtinuta prin participarea proprie si a colegilor, chiar daca nu e perfecta;

OA3-sa manifeste rabdare si intelegere fata de colegi, participand la lucrarea colectiva cand este invitat;

METODE SI PROCEDEE:

M 1 - conversatia;

M 2 - observarea;

M 3 - explicatia;

M 4 - demonstratia;

M 5 - exercitiul-joc;

M 6 - descoperirea

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT:

m 1 - cartonase cu culorile ROGVAV

m 2 - planse cuCURCUBEUL;

m 3 - picturile murale din sala de grupa;

m 4 - lucrarile copiilor din miniexpozitie;

m 5 - o coala mare de carton prinsa pe suport in fata salii de grupa;

m 6 - culori tempera scoase in prealabil din tub si asezate pe supoturi de plastic in fata salii , langa coala mare;

m 7 - pensule, bucati de vata sau buretei;

m 8 - apa, hartie igienica;

DURATA: 30 minute

MATERIAL BIBLIOGRAFIC

Ministerul Educatiei Nationale, 2000, Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii, Buc.;

DESFASURAREA ACTIVITATII

Evenimente didactice

Continut stiintific

Strategii didactice

ob.

evaluare

1. Organizarea grupei

- aerisirea salii de grupa;

- pregatirea materialului didactic necesar desfasurarii activitatii;

aranjarea scaunelelor in semicerc langa suportul colii de lucru si langa culori;

asezarea copiilor pe scaunele;

explicatia

2. Captarea atentiei si anuntarea temei

Educatoarea ii invita pe copii sa ghiceasca ce vor face avand in vedere pregatirile din sala de grupa.

Copiii fac asocieri si descopera , ajutati de educatoare ca vor picta dar in alt mod , realizand toti , impreuna o singura lucrare , presand fiecare pe rand palmele imbibate in culoare pe suprafata colii albe.

descoperirea

explicatia

raspunsuri

3 Reactualizarea cunostintelor

Educatoarea le propune copiilor sa-si amintesca ce culori sunt in curcubeu si care este ordinea lor.

Copiii , cu ajutorul lucrarilor realizate anterior, aflate in miniexpozitie denumesc culorile curcubeului.

Educatoarea le propune apoi sa participe la exercitiul- joc ,,CE POATE AVEA ACEASTA CULOARE ? ''

Copiii participa dand pe rand rasunsuri la intrebarea jocului pusa de educatoare pentru fiecare culoare(ROGVAV)

Le propune apoi copiilor sa spuna ce senzatii pot sugera culorile si pe baza raspunsurilor sa delimiteze culorile calde de cele reci.

Le propune apoi sa recite poezia ,,Culorile" , in lant , cate un copil numit va recita fragmentul pentru culoarea arata de educatoare pe cartonas.

Oc1

oc5

4Dirijarea

invatarii

5Incheierea activitatii

Dupa cateva exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainii ,copiii sunt invitati pe rand in fata colii albe , sunt ajutati sa -si imbibe palmele cu o culoare potrivita formei ce vor trebui sa o obtina, sunt ghidati verbal privind modul in care vor presa palma(cu varful in sus si degetele stranse pentru tulpina unui copac, cu degetele rasfirate si prin suprapunere in mai multe directii pentru coroana copacului, cu varful in jos si degetele rasfirate pentru un brad, cu de getele rasfirate si prin suprapunere pe aceeasi urma a palmei, circular , pentru soare, ),

Copiii vin pe rand si realizeaza prin presarea palmei , cu ajutorul educatoarei , formele plastice dorite.

Sunt intrebati periodic daca le place ce au obtinut , daca doresc sa mai adauge ceva.

Cand se considera compozitia terminata se verbalizeaza pentru fixare actiunile facute si li se spune copiilor ca in ora urmatoare , folosind aceeasi tehnica vor realiza singuri, individual o compozitie asemanatoare.





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate