Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA
,,IARNA SA TE DUCI CU BINE!''
Gradinita cu Program Prelungit
Baile Herculane
GRUPA:MARE (5 ani).
TEMA: ,,CAND,CUM SI DE CE SE INTAMPLA?''
SUBTEMA: ,,IARNA SA TE DUCI CU BINE!''
I. ACTIVITATI PE ARII DE STIMULARE
Activitati liber alese:
v ARTA:,,Crenguta inmugurita.''
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1. -sa deseneze crengutele inmugurite;
O2. -sa faca aprecieri cu privire la propria lucrare in raport cu lucrarile colegilor;
O3. -sa-si dezvolte gustul estetic.
v STIINTA:,,De ce au nevoie plantele sa creasca.''
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1. -sa deduca conditiile de crestere ale plantelor;
O2. -sa faca deductii logice cu privire la lipsa factorilor favorabili cresterii plantelor;
O3. -sa manifeste interes pentru activitate si grija pentru plante.
v JOC DE ROL:,,De-a gradinarii.''
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1. -sa interactioneze cu partenerii de joc;
O2. -sa imite actiunile pe care le realizeaza gradinarii;
O3. -sa denumeasca uneltele folosite de gradinari in activitatile pe care le desfasoara.
II. ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE:
DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE:
CATEGORIA DE ACTIVITATE:,,Educarea limbajului.''
TEMA ACTIVITATII:,,MOS VISCOL SI PRIMAVARA.''
MIJLOC DE REALIZARE: Lectura educatoarei.
OBIECTIVE DE REFERINTA
-sa audieze cu atentie un text,sa retina ideile acestuia si sa demonstreze ca l-a inteles;
-sa participe la activitatile de grup,inclusiv la activitatile de joc,atat in calitate de vorbitor cat si de auditor;
-sa inteleaga si sa transmita mesaje simple;sa reactioneze la acestea
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1. -sa asculte cu atentie textul prezentat;
O2. -sa-si imbogateasca vocabularul cu cuvinte si expresii noi;
O3. -sa recunoasca unele caracteristici ale anotimpului primavara;
O4. -sa perceapa corect continutul povestirii,constientizand succesiunea anotimpurilor;
O5. -sa redea momentele principale ale povestirii tinand cont de structura logica a ideilor;
METODE SI PROCEDEE DIDACTICE:conversatia,expunerea,explicatia,jocul de rol.
MATERIAL DIDACTIC:ghiocei,planse cu imagini de primavara.
DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV
CATEGORIA DE ACTIVITATE:,,Educatie artistico-plastica.''
TEMA ACTIVITATII:,,GHIOCELUL.''
MIJLOC DE REALIZARE: Pictura.
OBIECTIVE DE REFERINTA:
- sa compuna in mod original personal spatiul plastic;
- sa obtina efecte plastice,forme spontane si elaborate prin tehnici specifice picturii;
- sa interpreteze liber,creativ lucrari plastice exprimand sentimente estetice;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1. - sa numeasca partile componente ale ghiocelului;
O2. - sa precizeze cateva caracteristici ale anotimpului primavara;
O3. - sa denumeasca si sa utilizeze corect materialele si instrumentele de lucru specifice picturii;
O4. - sa foloseasca culorile corespunzatoare temei propuse;
O5. - sa respecte pozitia corecta a corpului in timpul lucrului;
O6. - sa-si exprime parerile cu privire la lucrarile proprii si ale celorlalti colegi.
METODE SI PROCEDEE DIDACTICE:conversatia,explicatia,demonstratia,exercitiul.
MATERIAL DIDACTIC:planse model,pensule,tempera,servetele,fise.
SCENARIUL ZILEI
Activitatea zilei incepe cu Intalnirea de dimineata.
Integrarea copiilor in activitate se va face treptat,de cand acestia sosesc in gradinita,acordand atentie respectarii unui comportament civilizat la intrarea in sala de grupa. Educatoarea prezinta centrele de interes deschise pentru ziua de astazi. Dupa prezentarea centrelor,copiii isi aleg locul unde vor lucra.
La centrul ARTA copii vor putea sa deseneze crengute inmugurite asa cu au vazut ei in plimbarea din parcul din apropierea gradinitei intr-o activitate anterioara.
La STIINTA copiii ,,citesc'' impreuna cu educatoarea din Enciclopedii conditiile necesare plantelor pentru a se dezvolta ,si ce se poate intampla cu plantele daca aceste conditii lipsesc. Astfel la acest centru copiii afla cum trebuie ingrijite plantele.
Intr-un alt sector din grupa copiii se pot juca de-a gradinarii,mimand activitatile pe care acestia le desfasoara odata cu venirea primaverii,denumind totodata si uneltele folosite de acestia.
Dupa incheierea activitatii la fiecare centru se va face evaluarea si autoevaluarea.
In cadrul activitatii de Educare a limbajului copiii vor audia o poveste ,,Mos Viscol si Primavara''. Din aceasta poveste copiii vor retine cuvinte si expresii noi dar vor recunoaste si cateva caracteristici ale anotimpurilor.
Pentru Activitatea artistico-plastica ,copiii trebuie sa redea prin pictura primul vestitor al primaverii,ghiocelul denumindu-i partile componente si utilizand corect materialele si instrumentele specifice picturii.
Ultima activitate a zilei cu tema,,Coloreaza doar obiectele de imbracaminte folosite primavara'' se desfasoara pe fise si copiii au ca sarcina de lucru sa denumeasca si sa coloreze doar obiectele de imbracaminte de primavara.
In incheierea activitatii educatoarea face aprecieri generale si individuale asupra modului cum au participat la activitate copiii.
DESFASURAREA ACTIVITATII DE EDUCARE A LIMBAJULUI
ETAPELE ACTIVITATII |
CONTINUT STIINTIFIC |
STRATEGIA DIDACTICA |
EVALUARE |
Moment organizatoric |
Se asigura conditiile optime pentru buna desfasurare a activitatii: -aerisirea salii de grupa; -pregatirea materialului didactic folosit. |
conversatia |
Observarea comportamentului copiilor. |
Captarea Atentiei |
Se realizeaza prin venirea unei fetite de la alta grupa imbracata in zana primavara. |
explicatia | |
Reactualizarea cunostintelor |
Educatoarea propune copiilor sa spuna cateva caracteristici ale anotimpului primavara: - Cum este vremea afara? - Ce se-ntampla cu plantele primavara? - Cum ne imbracam in acest anotimp? |
conversatia explicatia |
Analiza raspunsurilor si corectarea greselilor. |
Anuntarea Temei |
Se anunta titlul povestirii:,,Mos Viscol si Primavara.'' |
explicatia |
Observarea comportamentului copiilor. |
Dirijarea Invatarii |
Se prezinta copiilor continutul povestirii. Educatoarea explica expresiile si cuvintele noi intalnite. 1.Intr-o zi de iarna parintii copilului pleaca in sat,iar acesta este ingrijorat fiindca se starneste vifornita. 2.Bunica baiatului incepe sa-i spuna basme pentru a adormi,dar acesta este tot mai speriat. 3.Baiatul adoarme si viseaza ca la usa bate Primavara care fuge de Mos Viscol. 4.Primavara se ascunde in casa baiatului ,dar Mos Viscol smulge usa si intra in casa. 5.Mos Viscol il sperie pe baiat cu lupii lui ,iar Primavara iese din ascunzatoare. 6.Primavara spune un descantec asupra lui Mos Viscol si acesta incepe sa se prefaca in siroaie de apa. 7.Primavara se inalta si zboara in departare. 8.Baiatul se trezeste si aude glasul parintilor care se intorc teferi din sat. 9.In aer se simtea miros de primavara. |
expunerea explicatia |
Observarea comportamentului copiilor. |
Consolidarea cunostintelor |
Se realizeaza printr-un scurt dialog prin care se reamintesc copiilor momentele principale ale povestirii. Se formuleaza propozitii cu cuvintele noi intalnite in povestire. |
explicatia conversatia |
Analiza raspunsurilor copiilor si corectarea greselilor. |
Obtinerea performantei |
Se realizeaza prin dramatizarea povestirii. Copiii interpreteaza rolurile din poveste. |
jocul de rol problematizarea |
Stimularea copiilor. |
Incheierea activitatii |
Se fac aprecieri generale si individuale asupra modului cum au participat copiii la activitate. |
conversatia |
Aprecieri pozitive. |
DESFASURAREA ACTIVITATII ARTISTICO PLASTICA
ETAPELE ACTIVITATII |
CONTINUT STIINTIFIC |
STRATEGIA DIDACTICA |
EVALUARE |
|
Moment organizatoric |
Se asigura conditiile necesare desfasurarii activitatii: - aerisirea salii de grupa; - pregatirea materialului didactic. |
conversatia |
Observarea comportamentului copiilor. |
|
Captarea Atentiei |
Se realizeaza printr-o scurta ghicitoare despre ghiocel. |
expunerea explicatia |
Analiza raspunsurilor copiilor |
|
Reactualizarea cunostintelor |
Se
poarta discutii referitoare la anotimpul primavara cu
referire la povestirea ascultata |
explicatia conversatia |
Analiza raspunsurilor copiilor si corec-tarea greselilor |
|
Anuntarea Temei |
Se anunta tema activitatii pe care o vor realiza:Ghiocelul-primul vestitor al primaverii. Se intuiesc materialele de lucru folosite. |
explicatia conversatia |
Observarea comportamentului copiilor. |
|
Dirijarea Invatarii |
Se explica copiilor si se demonstreaza tehnica de lucru. Se efectueaza exercitii pregatitoare . Se afiseaza plansa model la panou pe tot parcursul activitatii. Copiii realizeaza tema propusa. Pe parcursul activitatii copiii sunt supravegheati de educatoare si li se ofera indicatii suplimentare daca este nevoie. Se verifica de asemenea pozitia corpului in timpul lucrului. |
explicatia demonstratia conversatia exercitiul |
Observarea sistematica. Stimularea copiilor. |
|
Evaluare |
La sfarsitul activitatii copiii fac aprecieri ale lucrarilor proprii in raport cu ale celorlalti colegi. Lucrarile copiilor sunt expuse la panou. |
explicatia conversatia |
Aprecieri pozitive. |
|
Incheierea activitatii |
Se fac aprecieri generale si individuale asupra modului cum au participat copiii la activitate . Copiii impreuna cu educatoarea interpreteaza cantecul ,,Iarna sa te duci cu bine.'' |
explicatia conversatia |
Aprecieri pozitive. |
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||