Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA
"SOARELE SI GHIOCEII"
Gradinita cu Program Prelungit "Mihai Eminescu"
Tg‑Jiu
GRUPA MARE "STEP BY STEP"
TEMA SAPTAMANII:CUM ESTE/A FOST ;I VA
FI PE ACEST PAMANT
SUBTEMA SAPTAMANII:ANOTIMPURILE‑TREZIREA
NATURII LA VIATA"
TEMA ZILEI:"Soarele si
ghioceii"
ACTIVITATE PE SARCINI EXPERIENTIALE:DS+D.E.C
CATEGORIA ACTIVITATILOR DE BAZA:Activitate
matematica si Activitate practica
CENTRE DE ACTIVITATE:1.Alfabetizare
2.Matematica
3.Arta
4. Joc de rol
5.Nisip si apa
TEMA: 1."Metoda Cubului" -citire de imagini de primavara
2."Numara
si potriveste
3."Buchetel de
ghiocei"‑aplicatie
4."De‑a cofetarii"‑prajituri
"Casuta
randunelelor"
5."Plantam
pomisori"
FORMA DE ORGANIZARE:frontal(pe saltelute), pe grupuri mici si
individual
OBIECTIV CADRU
‑insusirea de cunostinte si deprinderi
referitoare la anotimpul primavara
(aspecte, caracteristici, fenomene);
‑dezvoltarea capacitatii de a relationa si de a
participa atat in calitate de vorbitor cat si de auditor;
‑educarea rapiditatii in gandire si actiune,
perfectionarea procesului de analiza si sinteza;
OBIECTIVE
OPERATIONALE:
ALFABETIZAREA
‑sa foloseasca metoda interactiva‑metoda
Cubului, prin adresare de intrebari, referitoare la imagini reprezentative
ale anotimpului primavara;
‑sa raspunda corect la intrebarile celorlalti
colegi;
‑sa‑si imbogateasca vocabularul acitv
si pasiv pe baza experientei, activitati periodice
si/sau a relatilor cu ceilalti si simultan sa
utilizeze un limbaj oral corect din
punct de vedere gramatical;
MATEMATICA/MANIPULATIVE
‑sa numere corect, in limitele 1‑10, crescator si
descrecator;
‑sa formeze sirul crescator sau descrescator al
grupelor coresaunzatoare cifrelor, prin adaugarea sau
scaderea unei unitati la grupa anterioara;
‑sa stabileasca vecinii fiecarui numpr in sirul
numeric si ai fiecarei grupe;
‑sa foloseasca un limbaj matematic adecvat;
‑sa participe activ si constient la desfasurarea
jocului;
‑sa rezolve corect sarcina didactica a fisei de evaluare.
ARTA
‑sa obtina
efecte plastice si forme elaborate prin tehnica picturii cu pasta de
dinti pe geam;
‑sa lipeasca corect, sa trateze suprafetele realizand
colaje estetice, ce completeaza peisajul de primavara;
‑sa cunoasca si sa diferentieze materiale
si instrumentele de lucru, sa cunoasca si sa aplice
reguli de utilizare a acestora;
‑sa compuna in mod original si personal spatiul
plastic;
‑sa interpreteze liber si creativ lucrarii plastice,
exprimand sentimente estetice.
JOC DE ROL
‑sa participe cu interes
la prepararea unor produse de patiserie, si anume , prajituri din
biscuiti, care sa reprezinte"casuta randunelelor";
‑sa manuiasca obiecte casnice , respectand norme simple de
protectie si securitate;
‑sa pastreze curatenia, ordinea si disciplina pe tot
parcursul activitatii;
NISIP SI APA
‑sa amestece apa
si nisipul, manevrand cu usurinta uneltele de plastic(galeata, stropitoare,lopatele,
greble);
‑sa palnteze pomisori si seminte de flori;
STRATEGIA DIDACTICA
Metode si procedee:
‑conversatia, explicati, exercitiul, problematizarea, munca independenta, metode interactive de grup,metoda "Interviului", metoda "Cubului" si metoda "Turul galeriei"
Materiale didactice:
‑Alfabetizare:cubul,imagini de
primavara, fise de evaluare;
‑Matematica(Manipulative, cifre de la 1‑10, jetoane, fise
de evaluare)
‑Arta‑bucati din sticla, pasta de
dinti, pensule;
‑seminte de
dovleac, lipici, coli colorate
‑ghiocei naturali,
ghiocei din hartie,cosulete;
‑Joc de rol:biscuiti,rahat,scobitori, zahar vanilat, bonete
si sortulete;
‑Nisip si apa:unelte din plastic, galeti,
stropitoare),crengute, seminte de flori.
Scenariul zilei
Activitatea zilei incepe cu intalnirea de grup dintre
educatoare si prescolari de la
grupa mare "Step by Step" pe saltelute.Educatoarea poarta o
discutie cu prescolarii referitoare la anotimpul primavara ,
care tocmai a sosit.
Elementul surpriza este
asigurat de sosirea "SOARELUI" (un copil imbracat in costum special ce
simbolizeaza soarele), care lumineaza intreaga clasa,odata cu
aparitia lui, aducand buchete de ghiocei (naturali), dar si
masti si costume de ghiocei pentru toti copiii din
clasa.Astfel copiii isi manifesta bucuria si incantarea
pentru sosirea anotimpului primavara, cand toata natura reinvie.
Folosind metoda Interviului , un copil din grupa mare "Step by step" , cu
ajutorul unui reportofon ii ia interviu Soarelui si ii incadreaza
cateva intre
‑De ce
esti centrul Universului?
‑Cum ajuti plantele
sa reinvie?
‑Cum
topesti zapezile si ingheturile?
‑Cum
incalzesti pamantul?
‑Razele
tale sunt periculoase, uneori?
‑Cine
protejeaza planeta"Pamant " de razele tale prea fierbinti?
(si alte intrebari adresate de catre alti copii din clasa,
in functie de imaginatia fiecaruia).
Sub indrumarea educatoarei, Soarele, situat in mijlocul copiilor, se joaca
impreuna cu acestia un joc care se numeste"Amesteca ingheata,
formeaza perechi" simbolizand prin acest joc cum florile si itreaga
natura reinvie la aparitia Soarelui si ingheata la
dispozitia lui.
Apoi ,
copiii se moblizeaza , se impart in grupuri si isi aleg centrele
unde vor lucra si isi vor consolida cunostiintele despre
aspectele anotimpului primavara:alfabetizare, matematica,
arta,joc de rol,nisip si apa.
Evaluarea se va realiza prin
metoda interactiva de grup "Turul galeriei la
care toti copiii vor pleca de la centrul lor pentru a evalua munca
celorlalti colegi,care vor fi pusi in situatia de a‑si
prezenta lucrarile si materialele pe care le‑au realizat.Se
acorda astefl calificative si aprecieri verbale.
In incheiere , copii vor fi
recompensati cu prajiturele pe care le‑am pregatit ei
insisi , si se prind intr‑o hora a prieteniei,
cantand un cantec inchinat anotimpului"inflorit".
SCENARIUL DIDACTIC
EVENIMENT DIDACTIC |
CONTINUT STIINTIFIC |
STRATEGIA DIDACTICA |
EVALUARE INSTRUMENTE INDICATORI |
1.Argument organizatoric |
Se asigura conditile necesare unei bune desfasurari a activitatii(aerisirea, pregatirea materialului necesar |
Intalnirea de dimineata |
Participarea activa la discutie completarea |
2.Participarea cunostintelor |
Educatoarea va purta o scurta conversatie cu copiii referitoare la anotimpul |
Conversatia | |
3.Anuntarea temelor si a obiectelor |
Interesul copiilor , fiind deja trezit se anunta tema
activitatilor si obiectivele propuse accesibile
prescolarilor. |
Expunerea |
Observarea comportamentului |
4.Prezentarea optima a continutului |
Se prezinta
materialele si sarcinile specifice fiecarui centru de activitate in
parte. |
Exlicatia Expunerea |
Observarea comportamentului |
5.Obtinerea performantei |
ALFABETIZARE |
Metoda "Cubului" Exercitiul Exercitiul Joc de rol Exercitiul |
Proba practica realizarea sarcinilor la ficeare centru de activitate |
6.Evaluarea performantei si asigurarea FEED‑BACK‑ului |
La sunetul clopotelului
, toti copiii vor parasi centrul in care au lucrat, si folosind o
alta metoda interactiva de grup si anume"Turul galeriei",
vor trece pe la fiecare centru si vor analiza munca celorlalti
colegi care isi vor prezenta pe rand lucrarile. |
Analiza produselor activitatii |
Proba orala |
7.Incheierea activitatii |
Voi face apreciei generale
si individuale asupra comportamentului copiilor si modului de
desfasurare al activitatiilor. |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||