Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA
"Lumea animalelor"
Gradinita P.P. nr. 3
Slobozia
Grupa mijlocie
Tema : "Lumea animalelor"
Scopul : Consolidarea, sistematizarea cunostintelor despre animale, priceperilor si deprinderilor de munca in echipa ; educarea atitudinii grijulii fata de animale ;
Domenii experientiale : Domeniul Stiinta (DS) , Domeniul : Limba si comunicare
Domeniul Stiinta
Obiective operationale :
- sa identifice si sa denumeasca animalele domestice si salbatice, aspectul exterior, foloase, hrana ;
- sa adreseze intrebari in legatura cu cele observate ;
- sa manifeste disponibilitate in a participa la actiuni de ingrijire si protejare a mediului, aplicand cunostintele dobandite ;
- sa cunoasca interdependenta dintre elementele componente ale lumii inconjuratoare ;
Domeniul Limba si comunicare :
Obiective operationale :
- sa recunoasca personaje din povesti si sa le descrie ;
- sa adreseze intrebari legate de continutul povestii si sa raspunda la acestea ;
- sa desprinda invatatura povestii pe baza intrebarilor ;
- sa numeasca trasaturile caracteristice ale personajelor principale pe baza faptelor acestora ;
Activitati pe centre de interes :
Comportamente urmarite :
Biblioteca :
- sa sorteze imagini cu animale domestice sau salbatice ;
- sa le grupeze in functie de apartenenta la aceeasi poveste ;
- sa joace carti cu jetoanele grupate iar sarcinile celui pedepsit sa fie interpretarea de roluri in functie de jetonul ramas fara pereche ;
Arta :
- sa deseneze animale si sa le asambleze in cartea cu animale ;
- sa modeleze un animal ce reprezinta negativul in povesti (lupu, vulpea) ;
Constructii :
sa construiasca casutele animalelor intalnite in povesti cu ajutorul pieselor alese ;
Stiinta :
- sa rezolve puzzle-uri din scene de povesti ;
- sa sorteze jetoanele cu aspecte din povesti in functie de criteriul - personaje pozitive/negative ;
Scenariul zilei :
Activitatea zilei incepe cu "Intalnirea de dimineata", copiii sunt asezati in semicerc pentru a putea stabili fiecare un contact vizual cu toti membrii grupei. Educatoarea pentru a constitui un model de comportament zambeste, ii priveste, transmite caldura si incurajare prin toate formele de comunicare : verbala si nonverbala . Dupa sunetul clopotelului, educatoarea rosteste urmatoarele versuri si ii invita pe copii in semicerc .
"Dimineata a sosit
Toti copiii au venit
In cerc sa ne adunam
Cu totii sa ne salutam."
1.Salutul porneste de la educatoare si este continuat de toti copiii grupei, fiecare facand un compliment colegilor : "Buna dimineata, pici!
Ma bucur ca sunt aici
A-nceput o noua zi
Buna dimineata copii"
2.Impartasirea cu ceilalti
Ionut, un copil din grupa ne relateaza ca a fost in vizita la Gradina Zoologica, cu o zi inainte si a vazut acolo multe animaleunele erau in tarcuri, altele in custi, unele libere, altele prin copaci .Acestea se miscau asa de repede incat nu stiai cate sunt.
3.Activitatea de grup - Ca sa inveselim putin atmosfera cantam cantecul "Graiul animalelor "
Vom completa "Calendarul naturii".
Dupa aceasta etapa, vom initia o scurta discutie cu copiii in care isi vor aminti care este tema zilei "Lumea animalelor".
4.Noutatea zilei va fi realizata prin aparitia lui Rila Iepurila care vrea sa asculte cum povestesc si cum se joaca copiii.Ziua continua cu activitatea de la centrele de interes (secventa ALA), apoi cu jocul "Cine este si cum este ?" (DS + DLC).
Eveniment didactic |
Continutul stintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1.Organizarea activitatii |
Aranjarea mobilierului pentru munca pe grupuri.Pregatirea materialului didactic |
observarea comportamentului copiilor |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2.Captarea atentiei |
Se va realiza cu ajutorul personajului surpriza :Rila Iepurila | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3. Reactualizarea cunostintelor invatate anterior |
Copiii se aranjeaza pe covor, impartiti in 8 grupuri asezate in forma de lotus. Pe o plansa voi reprezenta cele 8 subteme care deriva din tema centrala "Animalele", iar fiecare grup, alternativ va raspunde la intrebari legate de subtema respectiva A- modul de viata B- infatisare C- hrana D- foloasele E- curiozitati F- companie G- povesti H- poezii |
Metoda Lotus |
Chestionare orala |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4.Anuntarea temei si a obiectivelor |
Dupa ce voi cere copiilor sa se aseze pe scaunele aranjate in semicerc, voi anunta ca Rila Iepurila este un iepuras care va merge la gradinita si vrea sa afle totul despre infatisare, mediul de viata, hrana, foloase aduse omului, curiozitati, povesti, poezii. Explic regulile jocului "Cine este si cum este ?" si elementele de joc. Raspunsurile corecte si bine formulate sunt recompensate cu buline rosii. |
explicatia demonstratia |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5. Dirijarea invatarii |
Copiii sunt impartiti in doua grupe : veveritele si catelusii. Ghicitori : Fiecare grupa va raspunde la cate doua ghicitori despre animale "Merge mosul pe carare Cu cojocul in spinare " (ursul) "E roscata si sireata Iarna la cotet s-arata." (vulpea) "Ii place sa se imbrace In cojoc cu mii de ace." (ariciul) "Iezisorii i-a mancat Si pe urs vina a dat." (lupul) Carti cu povesti Vor recunoaste titlul povestilor despre animale dupa coperta cartii, ghicitori sau descrierea unui personaj. |
joc demonstratia ghicitori descoperirea | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6.Obtinerea performantei |
Recitarea unei poezii despre animalele invatate la activitatile anterioare "Animalele padurii" | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7. Asigurarea feed-back-ului |
"Diamantul animalelor" Prezint copiilor plansa pe care este desenat "diamantul animalelor" Copiii vor folosi imagini, jetoane pentru a realiza "Diamantul" rezolvand sarcinile solicitate (sunt notate si pe planse "Diamantul") Diamantul
Caine- prietenul omului Vaca, Oaie - 2 animale care ne dau lapte Cal, Caprioara, Iepure - animale care se hranesc cu iarba (ierbivore) Iepure, Capra - 2 animale care sunt si domestice si salbatice Pisica - dusmanul soriceilor |
diamantul investigatia in comun |
evaluare orala |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8.Incheierea activitatii |
Voi face aprecieri asupra activitatii copiilor, modului cum au colaborat in grup |
aprecieri verbale |
BIBLIOGRAFIE
1.Noul Curriculum National-18.sept.2008;
2.* " Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii", Ed. V&Integral, Bucuresti, 2005.
3.Laborator prescolar"Liliana Ezechil, Mihaela Paisi Lazarescu, editura V&Integral, 2004;
4.Ddactica activitatilor instructiv - educative pentru invatamantul preprimar, Editura Didactica Nova, Craiova - 2005;
5.Revista Invatamantul Prescolar" 1-2/2006, Ministerul Educatiei si Cercetarii
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||