Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA
POVESTEA UNUI CIOBANAS"
Gradinita cu Program Prelungit
Baile Herculane
NIVEL 5-7 ani
DOMENII EXPERENTIALE: DLC / DS / DOS;
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrata (povestea educatoarei; exercitii de numarare si comparare a elementelor unor multimi, activitate practica).
ACTIVITATI PE DOMENII EXPERENTIALE: Activitate integrata (DLC / DOS): ,,Povestea unui ciobanas" (povestire / activitate practica).
OBIECTIVE OPERATIONALE
Cognitive si de limbaj:
Sa asculte cu atentie textul povestii;
Sa redea cu ajutorul suportului intuitiv momentele principale ale actiunii povestii;
Sa demonstreze ca au inteles mesajul raspunzand la intrebarile educatoarei;
Sa recunoasca personajele principale , sa le descrie, sa le caracterizeze conform faptelor;
Sa-si imbogateasca vocabularul cu cuvinte si expresii noi;
Sa numere constient in limitele 1-10;
Sa efectueze exercitii de comparare a multimilor prin punerea in corespondenta;
Sa recunoasca materiale si unelte de lucru;
Psiho-motorii:
Sa raspunda prin actiune la cerintele educatoarei;
Sa realizeze tema activitatii practice aplicand tehnici si deprinderi de lucru exersate anterior;
Sa manipuleze corect materialele utilizate;
Socio-afective:
Sa exprime prin limbaj verbal si nonverbal emotii, sentimente, legate de personaje;
Sa participe constient si activ la activitati ;
Sa interactioneze cu colegii in realizarea sarcinii pe echipe si in colectiv.
Strategii didactice
Metode si procedee: povestirea, predictia, conversatia, piramida povestii, explicatia, exercitiul, cubul, metoda celor trei casute.
Mijloace didactice: carti cu imagini de primavara, poster, ecusoane sub forma de fluturi si flori, doua cuburi ilustrate, jetoane cu litere, fise, imagini cu locuri si personaje din poveste, trei casute din polistiren, piramida din carton, siluete, pasunea realizata din polistiren, lana naturala, materiale din natura si sintetice, marker, carioca, creioane colorate, CD, CD-player.
Forme de organizare: frontal, pe echipe, individual.
Locul de desfasurare: sala de grupa.
DLC:
- Sa audieze cu atentie textul concomitent cu imaginile pentru a recepta fluenta, armonia si frumusetea frazei;
Sa faca predictii pe firul epic al povestii;
- Sa-si dezvolte abilitati de a exprima prin cuvinte proprii concluziile desprinse din poveste;
- Sa aprecieze personajele dupa faptele lor: pozitive sau negative din punct de vedere moral si estetic;
- Sa se exprime coerent, logic, fluent, expresiv;
- Sa rastalmaceasca vorbele cu talc: ,,Lacomia strica omenia", ,,Vorba dulce mult aduce";
- Sa recunoasca existenta scrisului oriunde il intalneste;
- Sa manifeste interes pentru citit;
DS:
Sa stabileasca caracteristicile specifice ale anotimpului primavara;
- Sa recunoasca si sa descrie verbal schimbari si transformari in mediul inconjurator;
- Sa cunoasca unele elemente componente ale lumii inconjuratoare: fenomene ale naturii, vegetatie, activitati umane specific anotimpului primavara;
- Sa descopere raspunsul corect dupa descrierea facuta de educatoare;
- Sa numere si sa scrie in casuta potrivita cifra corespunzatoare numarului de elemente;
- Sa coloreze conform legendei;
- Sa rezolve corect sarcinile fisei de munca;
DOS:
Sa traiasca emotii impreuna cu personajele povestii;
- Sa aprecieze binele, frumosul, adevarul din faptele personajelor;
- Sa-si exprime propriile sentimente, emotii si trairi petrecute alaturi de personajele preferate;
- Sa realizeze tema aplicand tehnici de lucru insusite: taiere, lipire, imbinare, asamblare;
- Sa-si dezvolte deprinderi practice si gospodaresti;
DEC:
- Sa recepteze afectiv prin intermediul muzicii si artelor plastice frumosul din lumea inconjuratoare;
- Sa realizeze lucrari practice din imaginatie si dupa tema propusa de educatoare (macheta);
- Sa exprime prin miscare starea sufleteasca creata de muzica audiata;
- Sa participle la crearea cadrului estetic din mediul ambiental;
DPM:
- Sa execute miscari simple sugerate de textul cantecului;
- Sa manuiasca materialele puse la dispozitie pentru realizarea temei;
- Sa pastreze pozitia corecta in timpul lucrului;
- Sa fie apt sa utilizeze deprinderile motrice insusite in diferite contexte;
SCENARIUL ZILEI
ADP: Intalnirea de dimineata: ,,Ne rade primavara-n glie"
Orientarea in tema zilei se realizeaza prin intermediul unei ghicitori despre anotimpul primavara.
Educatoarea ii invita pe copii sa dezlege ghicitoarea despre primavara pe
care ea o prezinta, apoi scrie cuvantul primavara pe un poster.
Se realizeaza posterul impreuna cu copiii: spuneti tot ce va trece prin
minte si ce simtiti cand spunem cuvantul primavara (brainstorming).
,,Calendarul naturii"se completeaza impreuna cu copiii,, stabilindu-se
luna, ziua, data, caracteristicile zilei.
Tranzitii : joc cu text si cant - ,,Primavara a sosit"
Orientarea spre centrul de interes in care vor lucra se va realiza cu ajutorul unor ecusoane prinse in pieptul copiilor. Copiii care vor primi fluturasi isi vor descoperi simbolul la sectorul Stiinta iar copiii care vor primi flori isi vor descoperi simbolul in sectorul Biblioteca.
Rutine: ocupatii ludice - ,,Pregatirea si distribuirea materialelor in centre de interes".
ALA: Activitati pe centre de interes
CENTRU |
TEMA |
SARCINA |
STIINTA |
,,Ne jucam, coloram, Matematica invatam" |
Numara si scrie in casuta cifra corespunzatoare numarului de obiecte; Coloreaza elementele conform legendei; |
BIBLIOTECA |
,,Citeste si potriveste" |
Perceperea si pronuntarea clara a silabelor cuvintelor; Descoperirea literelor corespunzatoare sunetelor care alcatuiesc cuvantul; Scrierea cuvintelor. |
CONSTRUCTII |
,,Stana oilor" |
Sa construiasca locatia respectiva utilizand trusele de constructie |
,,Taranul e pe camp" (joc de miscare cu text si cant) - Copiii sunt organizati in cerc cu fata spre interior, canta si bat din palme .Un coleg, taranul, se deplaseaza in jurul cercului luand cu el, pe rand, nevasta, copilul, dadaca s.a. Copilul care a ramas singur devine taran iar jocul se reia.
ADE:Activitate integrata (DLC / DOS): ,,Povestea unui ciobanas" (povestire / activitate practica).
Secvente didactice |
Continut |
Strategii didactice |
Evaluare |
||||
Metode si procedee |
Mijloace de realizare |
For me de organiza re |
Forme |
Metode si instru mente |
Indica tori |
||
I. Momen tul organi zatoric |
Crearea conditiilor necesare bunei desfasurari a activitatii: -aerisirea salii de grupa; -amenajarea spatiului destinat desfasurarii activitatilor; -pregatirea materialului didactic; - introducerea copiilor in sala de grupa. |
Fron tal |
evaluare globala |
Observa tia | |||
II. Captarea Atentiei |
Se realizeaza prin interpretarea de catre educatoare a primei strofe din cantecul:,,Poves tea unui ciobanas" |
expunerea |
Fron tal |
evaluare globala |
Observa tia |
Compor ta mentul copiilor |
|
III. Anuntarea temei |
Copiii vor fi invitati sa asculte povestea: ,,Fluierul fermecat" de Victor Eftimiu. In poveste vor calatori prin locuri deosebit de frumoase si vor intalni personaje alaturi de care vor trai intamplari fericite si mai putin fericite de la care au multe de invatat. |
Explica tia |
Fron tal |
manifesta atentie si interes |
|||
IV. Prezen tarea continu tului si dirija rea invata rii |
Se va expune povestea respectand momentele cronologice ale actiunii, folosind nuantarea vocii si mimica adecvata. Prezentarea continutului se va realiza interactiv prin metoda predictilor, copiii intervenind pe firul epic cu propriile lor pareri in legatura cu desfasurarea actiunii. Povestea va fi sustinuta prin suport intuitive (imagini care ilustreaza personajele si locurile unde se desfasoara actiunea) ,utilizand metoda celor trei casute: -in prima casuta vor fi asezate personajele principale ale povestii; - in a doua casuta, locurile si locatiile in care se desfasoara actiunile personajelor; -in a treia casuta, cu cine si cu ce interactioneaza personajele. La sfarsitul povestii copiii vor fi stimulati sa emita idei, pareri . In legatura cu continuarea povestii dupa finalul povestitorului (Tudorel va continua sa fie cioban, imparatul va deveni mai bun, Tudorel va fi rasplatit). Dupa continuarea sugerata de copii educatoarea interpreteaza ultima strofa a cantecului: ,,Povestea unui ciobanas" |
povestirea activa Predictia metoda celor trei casute conversatia povestirea expunerea |
textul povestii imagini din poveste siluetele celor trei casute |
Fron tal Fron tal Indi vidual |
evaluare globala evaluare orala evaluare orala |
observatia sistematica aprecierea chestionarea orala |
emiterea unor judecati de valoare in legatura cu desfasurarea actiunii Raspunsu rile copiiilor |
V. Obtine rea perfor mantei |
Se face pe baza unui set de intrebari formulate de educatoare si prin utilizarea metodei piramida povestii. -Cum se numeste povestea? - Cine a scris aceasta poveste? - Spuneti-mi un cuvant pentru a denumi personajul principal. Personajul principal este fixat in casuta din varful piramidei. Cu ce se ocupa el, ce-l facea pe el fericit, obiectul cel mai de pret de care nu se despartea niciodata. Se completeaza piramida in cele doua casute cu ce are el mai de pret: fluierul fermecat si oile. - De la cine primise in dar fluierul fermecat? De ce credeti ca l-a ales tocmai pe Tudorel ? - De ce era fluierul acesta fermecat? -Ce a reusit el sa alunge cu ajutorul fluierului? -La urechea cui a ajuns povestea despre fluierul fermecat? -Ce a facut imparatul ca sa-i ia fluierul? - Cum ar fi trebuit sa i se adreseze imparatul lui Tudorel pentru a se folosi de fortele magice ale fluierului? Ce va spune voua expresia: ,,Vorba dulce mult aduce" -I-a fost de folos fluierul imparatului in lupta? -Daca nu, de ce nu? -Cine l-a salvat pe imparat? Se completeaza cele trei casute ale piramidei cu trei cuvinte (vrajitorul cel bun, imparatul si sfetnicul). De cine v-a placut cel mai mult in aceasta poveste? Ce puteti sa-mi spuneti despre Tudorel, cum era el? In cele patru casute de la baza piramidei vor fi completate cu patru cuvinte care evidentiaza calitatile eroului principal. Simultan copiii vor gasi cuvintele opuse denumirii acestor calitati (antonimele) care caracterizeaza imparatul: bun - rau; vesel - incruntat. |
conversatia euristica descoperirea |
un poster cu piramida din dreptunghiuri imaginile persona jelor |
Fron tal Indi vidual |
evaluare orala |
chestionare orala actional practica |
Raspunsu rile copiilor se comple teaza piramida povestii cu imaginile si cuvintele potrivite |
VI. Conexi nea inversa |
Cum ti se pare sfarsitul povestii? Daca ai vrea sa continuie , cum ar fi continuarea gandita chiar de tine? Pe Tudorel il faceau fericit linistea poienilor, mirosul florilor, susurul izvoarelor. Pe tine ce te- ar putea face fericit? -exercitii de reflectie personala. Daca vreti ca Tudorel sa se intoarca acolo unde ii place cel mai mult, printre oite, mielusei, pe campul inverzit, haideti cu totii sa-i dam o mana de ajutor: sa-l ajutam sa-si imprejmuiasca pasunea pentru a-si feri turma de vrajmasi, sa facem sa-i rasara in cale cat mai multe floricele, Sa-i tina companie cat mai multi fluturasi care alearga de la floare la floare. Sa realizam impreuna un colt de natura minunat pentru Tudorel si oile lui.Tranzitie:Educatoarea antreneaza copiii in aranjarea mobilierului si distribuirea materialului didactic necesar in activitatea practica cu tema : ,,Pasunea oilor" (macheta). Activitatea se va derula pe fond musical -,,Pastorul singuratic"- respectand urmatoarele etape: -intuirea materialelor; - constituirea echipelor si prezentarea sarcinilor de lucru; -explicarea procedeului de lucru pentru fiecare echipa; -realizarea efectiva a sarcinilor de catre fiecare echipa in parte; -asamblarea elementelor realizate de fiecare echipa pe suportul machetei. |
descoperirea conversatia euristica reflectia explicatia exercitiul Conver satia explicatia exercitiul |
Fron tal indi vidual Fron tal In Co lec tiv si indi vidual pe rechi in co lec tiv |
evaluare orala evaluare orala evaluare globala evaluare globala evaluare orala |
Convorbi rea Aprecie rea verbala observa tia sistematica actional- practica Aprecie rea |
Raspunsu rile copiilor emiterea unor judecati de valoare manifesta interes pentru activitate se constituie in echipe conform indicatiilor produsele activitatii copiilor |
|
VI. Evalua rea perfor mantelor |
Aprecierea comportamentlui copiilor pe parcursul derularii activitatilor, a modului in care s-au implicat si au participat activ. Recompensarea simbolica pentru rezultatele obtinute in activitati. |
Conversa tia |
bulinute recompense dulci |
Fron tal indi vidual |
evaluare globala evaluare individuala |
Apreciere verbala |
Ampla seaza machete multu mesc pentru recompen se |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||