Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA
"In curtea bunicilor"
Gradinita nr.5
Satu Mare
NIVEL I: Grupa mijlocie A
TEMA DE STUDIU: "Cum este/ a fost si va fi aici pe Pamant
TEMA PROIECTULUI: "In curtea bunicilor"
TEMA ZILEI: "Closca cu puii"
TIPUL ACTIVITATII: Activitate integrata
FORMA DE REALIZARE: Frontal, pe grupuri mici, individual
DURATA: O zi
SCOPUL ZILEI
Consolidarea cunostintelor copiilor privitoare la numaratul in limitele 1-4, formarea de grupe de obiecte dupa un criteriu dat, raportarea corecta a numarului la cantitate si invers, dezvoltarea gandirii logice, educarea gustului estetic prin armonizarea culorilor cat si prin consolidarea deprinderilor practice de rupere, lipire si asezarea obiectelor realizate in curtea bunicilor valorificandu-si lucrarile in acest fel.
MOTIVATIA ZILEI
Bunicii lui Dan s-au mutat la tara nu de mult timp si de aceea in curtea lor sunt putine animale si pasari precum vedeti. Ca sa le facem o bucurie bunicilor, astazi noi vom aduce prin munca noastra mai multe pasari, closca si puisorii, ca astfel curtea bunicilor sa fie plina si sa se joace toate animalele si pasarile impreuna.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
sa alcatuiasca grupe cu 1 - 4 obiecte
sa numere in ordine crescatoare in limitele 1-4
sa raporteze corect si constient numarul la cantitate si invers
sa sesizeze marimea puisorilor folosind limbajul matematic adecvat (mare, mic)
sa stabileasca corespondenta 1-1, 2-2, 3-3, 4-4
sa aplice curat, ordonat si corect deseurile de PNA pe suportul de material dat (conturul unui pui)
sa respecte pozitia corecta a corpului fata de suportul de lucru
sa-si consolideze deprinderea practica de ciupire, rupere prin care sa realizeze mancare pentru puisori, puf pentru puisori
sa gaseasca utilitate produselor realizate
sa-si dezvolte simtul estetic
sa manipuleze jetoane denumind imaginea
sa sorteze jetoanele dupa criteriul dat: cantitate, marime, culoare
sa imite in joc closca si puii
sa respecte regulile jocului
sa construiasca adaposturi, locuri de joaca pentru closca cu pui
sa motiveze de ce s-au asezat in curtea bunicii in acel loc
sa contribuie cu totii la cresteres numarului de pasari din curtea bunicilor
sa traiasca din plin bucuria facuta bunicilor
Intalnirea de dimineata: "Salutul puisorilor"
ARTA - "Pregatim mancare pentru puisori"- rupem puf pentru puisori
JOC DE MASA - "Alege jetoane cu putini si multi puisori"
DOMENIUL STIINTE - DS - "Closca cu puii" - joc didactic matematic
Regulile jocului:
Copiii, la indicatiile educatoarei aranjaza puisorii la locul indicat dupa diferite criterii: culoare (alb, galben, roscat, negru); cantitate 1-4; marime (mare, mic).
Elemente de joc
manipularea puisorilor
inchiderea si deschiderea ochilor la semnalul dat
aplauze
DOMENIUL OM SI SOCIETATE - DOS - "Puisorul motat" - lipire
"Bucurie, veselie in curtea bunicilor sa fie" - cantece si dans
STRATEGII DIDACTICE
METODE SI PROCEDEE
povestirea
surpriza
conversatia
explicatia
exercitiul
munca independenta
invatarea prin descoperire
munca pe grupuri mici
problematizarea
jocul
expunerea
MATERIAL DIDACTIC
ARTA - deseuri textile de culoare galbena
- plastilina, plansete, tavite, puisori pe suport de hartie, servetele umede, modelul educatoarei, pasta de lipit, cosulete
STIINTA - multimi de puisori de diferite culori, marimi si cifre in limitele 1-4
JOC DE MASA - jetoane cu puisori in limitele 1-4 de diferite marimi, cifre
in limitele 1-4
JOC DE ROL - coronite de puisori, coronite de closca
CONSTRUCTII - cuburi ARCO si LEGO
MIJLOACE DIDACTICE
casetofon
CD
Aparat foto
PARTICIPANTI - 20 de copii
Activitatile pe domeniile experientiale se desfasoara frontal - DS - joc didactic - "Closca cu puii", iar pe grupuri mici - DOS - "Puisorul Motat" - lipire la secorul arta.
DESFASURAREA ACTIVITATII:
Eveniment didactic |
Continut stiintific |
Strategii |
Evaluare |
Moment organizatoric |
Pentru o buna desfasurare a activitatii am in vedere urmatoarele: - aerisirea salii de grupa - aranjarea scaunelelor in semicerc - aranjarea corespunzatoare a mobilierului la sectoare - pregatirea materialelor didactice si distribuirea lor la sectoare - intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa |
Frontala |
|
Intalnirea de dimineata |
Organizez cu copiii intalnirea de dimineata: "Salutul puisorilor" Ne salutam cu "Salutul puisorilor" - Buna dimineata, puisorilor! - Buna dimineata, puisor! - Cati puisori ai pe medalion? - Eu am dar tu? Copii saluta colectiv iar apoi urmeaza salutul individual. Prezenta La sfarsitul salutului copii isi fixeaza medalionul, semnul individual la panoul de prezenta. Calendarul naturii Este prezentat de mine cu ajutorul copiilor. Astfel: un copil denumeste ziua, iar eu afisez data, spun luna, anul. Un alt copil spune in ce anotimp suntem, daca jetonul cu imaginea anotimpului este potrivita. Prezint vremea tot cu ajutorul copiilor. Impartasirea Un copil ne povesteste intamplari din ziua precedenta, fie de la gradinita, fie de acasa. Activitatea de grup Se intoneaza cantecul "Puisorul". "Alearga la closca!" - joc - alearga la closca la o bataie din palme copiii care au desenat pe medalion 1 puisor - la 2 batai - 2 puisori - la 3 batai - 3 puisori - la 4 batai - 4 puisori. Noutatea zilei Se prezinta programul zilei si motivatia zilei. |
Conversatia Expunerea Conversatia Expunerea |
Atentia copiilor Modul in care respecta salutul Exprimarea corecta Notiuni concrete despre zi, vreme, anotimp Formularea corecta a propozitiilor Exprimarea corecta |
Captarea atentiei |
Se realizeaza prin aparitia sub forma unei surprize a catorva puisori si a unei closte - un cos cu "closca cu puisori" cu ajutorul careia se prezinta activitatea din aceasta zi. |
Povestirea |
Atentia copiilor |
Enuntarea obiectivelor si anuntarea temei |
Azi ne vom juca cu puisorii si closca, spunand despre numarul lor - cati sunt in cos, ce culoare au, ce mananca, cine ii ingrijeste si vom lipi pe suportul de hartie fire de PNA galbene, pentru a obtine un puisor cu puf. - Ne vom juca jocul: "Closca cu puii" si vom lipi "Puisorul motat". Se trece la realizare activitatii de la Domeniul Stiinta - frontal - jocul didactic matematic "Closca cu puii". |
Explicatia |
Capacitatea copiilor de a retine procedeele si sarcinile de lucru |
Reactualizarea cunostintelor |
Se realizeaza prin desfasurarea unei secvente din jocul didactic"Closca cu puii". Educatoarea invita copiii sa priveasca "closca cu puii" si sa spuna cati pui sunt langa closca. - Ce culoare au puisorii? |
Munca prin descoperire Munca independenta Exercitiul |
Atentia copiilor |
Prezentarea continutului si dirijarea invatarii |
Sectorul STIINTA - ADE - DS Pentru ca ati ghicit cati puisori sunt, sa ne jucam impreuna jocul "Closca cu puii". Intuirea materialului Copiii privesc materialele si le denumesc. Desfasurarea propriu-zisa a jocului Pe jos se afla o grupa cu multi puisori. Copiii sorteaza puisorii dupa marime formand doua grupe: grupa puisorilor mari si grupa puisorilor mici. Sarcina de lucru - formarea de grupe de puisori dupa cantitate Li se cere copiilor sa priveasca cu atentie cele doua grupe, sa spuna daca in cele doua grupa sunt tot atatia puisori. - In grupa puisorilor mari sunt mai multi puisori! - In grupa puisorilor mici sunt mai putini puisori! La bataia din palme a educatoarei copiii inchid ochii si li se cere ca la auzirea unui piuit sa observe ce s-a intamplat cu o grupa de puisori. Grupa puisorilor mici a disparut! Sarcina de lucru - formarea de grupe de puisori dupa culoare Copiii sunt rugati sa priveasca grupa puisorilor mari si sa spuna daca toti puisorii sunt la fel, adica au aceeasi culoare. Se alcatuiesc grupe de puisori de aceeasi culoare, actiune verbalizata de 1-2 copii. Se apreciaza rezultatele prin aplauze. Sarcina de lucru - formarea de grupe de puisori in limitele 1-4 Copiii lucreaza independent, iar 4 copii formeaza grupe de puisori cu 1 obiect, 2 obiecte, 3 obiecte, 4 obiecte. Fiecare actiune corecta este aplaudata. Copiii verbalizeaza actiunea intreprinsa. Complicarea jocului - raportarea numarului la cantitate. La o bataie din palme a educatoarei copiii care au pe medalion desenat un puisor ridica tot atatea degete cati puisori are desenati si cate batai din palme a auzit. Se procedeaza la fel pentru 2,3,4 batai din palme. Copiii lucreaza individual. Se verbalizeaza actiunea de catre 2-3 copii. Raspunsurile corecte sunt aplaudate. Se fac aprecieri colective si individuale. "Closca cu puii" este asezata in curtea bunicilor. Pentru ca ati stiut sa alcatuiti grupe cu mai multi si mai putini puisori, ati numarat corect pana la 4, eu am pregatit pentru voi si alte materiale si jocuri ca sa ne jucam. Vreti? Educatoarea reaminteste copiilor motivatia zilei si le cere ca impreuna sa treaca pe la sectoarele de activitate pentru a li se prezenta materialele distribuite la acestea. La fiecare centru este asezata cifra 4 pentru a se aseza atatia copii cat arata cifra. JOC DE MASA-"Alege jetoane cu putini si multi puisori" Sarcini de lucru: - sa manipuleze jetoane denuminda obiectele - sa sorteze jetoanele dupa criteriul dat: multi, putini. - sa foloseasca un limbaj matematic adecvat. Copiii spun ce imagine au ales, ce reprezinta jetonul, grupeaza jetoanele dupa criteriul cantitate (numarul de obiecte), apoi formeaza grupe cu 1-4 obiecte. Copiii lucreaza prin cooperare pentru a finaliza sarcina de lucru. Se cere copiilor ca jetoanele cu puisori, dupa terminarea jocului, sa fie asezate in curtea bunicilor. CONSTRUCTII - "Cotet pentru puisorii" - "Locul de joaca al puisorilor" Copiii construiesc din cuburi LEGO - alte materiale locul de joaca pentru "Closca cu pui", manuind cu grija cuburile, numarand cuburile, denumind culoarea lor. Asaza in locul de joaca al puisorilor 1,2,3,4 puisori. ARTA - se desfasoara activitatea de lipire ADE - DOS - "Puisorul motat" - se intuieste materialul - se denumesc materialele primite (ata de culoare galbene, suport de hartie in forma unui puisor mic, mare, pasta de lipit, servetele umede) Dupa intuirea materialelor anunt tema: acum vom lipi "Puisorul motat"! Prezint copiilor modelul puisorului motat, explic si demonstrez in acelasi timp etapele de lucru: - intinderea pastei de lipit pe suprafata de lucru - puisori - presararea firelor de PNA de culoarea galbena pe suprafata de lucru - apasarea pentru fixarea fibrelor - denumirea obiectului obtinut Impreuna cu un copil precizez inca o data tehnicile de lucru. Executarea lucrarilor de catre copii. Atrag atentia copiilor ca in timp ce executa lipirea sa aiba o pozitie corecta, sa aiba grija sa nu murdareasca masa de lucru, sa foloseasca servetelul umed daca s-au murdarit, sa termine lucrarea. - cer copiilor sa alcatuiasca grupe de 1,2,3,4 puisori - sa aseze grupele de puisori la cifra corespunzatoare - copiii denumesc obiectul obtinut Dupa terminarea lucrarii fac aprecierile de rigoare cerandu-le copiilor sa aseze la sfarsitul activitatii puisorii in curtea bunicilor in locul special construit pentru acestie (lucrarile). |
Exercitiul Problematizarea Problematizarea Problematizarea Problematizarea Problematizarea Povestirea Jocul Exercitiul Munca pe grupuri mici Exercitiul Munca pe grupuri mici Ascultarea Conversatia Exercitiul Munca pe grupuri mici |
Realizarea sarcinii de lucru Realizarea sarcinii de lucru Realizarea sarcinii de lucru Realizarea sarcinii de lucru Realizarea sarcinii de lucru Realizarea sarcinii de lucru Realizarea sarcinii de lucru Atentia copiilor privitoare la activitatile ce urmeaza sa le desfasoare Imaginatia copiilor Ducerea la bun sfarsit a lucrului inceput Modul de executie a lucrarii Realizarea sarcinilor de lucru Atentia copiilor Cunoasterea materialelor Numararea in limitele 1-4 Recunoasterea cifrelor 1-4 Gasirea utilitatii obiectului realizat |
Obtinerea performantei |
JOC DE ROL: "Closca si puisorii" Copiii isi iau mascutele de puisori, masca de closca si se joaca jocul "Closca si puisorii". Regula jocului - copilul closca cheama prin onomatopeea "clo" - puisorii vin la closca atatia de cate ori ii cheama sau de cate ori da din aripi. - se schimba rolurile intre ei dupa care fiecare masca se prezinte spunand ce este, ce culoare are si de ce s-a asezat langa closca Dupa terminarea lucrului la sectoare copiii aduc lucrarie finalizate in curtea bunicilor. Fiecare copil isi ia o masca si la chemarea closcai formeaza un semicerc in fata curtii bunicilor. Closca le cere copiilor ca la o ridicare de aripi sa alcatuiasca o grupa de puisori cu un puisor in piept; la doua ridicari de aripi formeaza o grupa copiii cu 2 puisori in piept. Se procedeaza la fel pana la 4. |
Explicatia Exercitiul Jocul Exercitiul Jocul Problematizarea |
Atentia Buna dispozitie Respectarea regululor jocului Deprinderea de intercomunicare libera si civilizata intre partenerii de joc Indeplinirea de catre copii a sarcinilor de lucru Realizarea obiectivelor propuse |
Evaluarea activitatii |
La un semnal sonor se cere copiilor sa se duca in curtea bunicilor si sa se aseze langa cifra care arata cati puisori au in piept. Aici educatoarea cere copiilor sa-si prezinte lucrarile realizate la sectoare. |
Expunerea Elementul surpriza |
Masura in care s-au realizat sarcinile didactice ale fiecarui sector de activitate |
Incheierea activitatii |
Bunicii marionete, prin vocea educatoarei, le multumeste copiilor pentru bucuria facuta si le promite ca o sa aiba grija de closca si pui, cat si de alte animale si pasari din curtea lor si le spune ca atunci cand puisorii vor creste mari o sa le aduca si lor oua. Se finalizeaza activitatea cu jocul : "Bucurie, veselie in curtea bunicilor sa fie" (cantece si dans). |
Aprecieri verbale individuale si colective |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||