Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA ,,Calatorie in cosmos'' - Grupa: pregatitoare


DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA ,,Calatorie in cosmos'' - Grupa: pregatitoare


PROIECT DIDACTIC

PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA

,,Calatorie in cosmos''

Gradinita ,,Prichindelul Istet''

Turda

Grupa: pregatitoare

Tema activitatii: Cum este / a fost si va fi aici pe pamant?



Tema zilei: ,,Calatorie in cosmos''

Scopul activitatii: Imbogatirea cunostintelor despre Univers, stimularea interesului si a curiozitatii copilului pentru investigarea si explorarea realitatii inconjuratoare ;

Obiective operationale

ADP - sa respecte opiniile celorlalti,exprimandu-le totodata si pe cele proprii ;

- sa fie increzatori pentru a impartasii idei si experiente importante cu ceilalti ;

ALA - sa citeasca imagini despre stele,planete si sa se exprime in propozitii ;

- sa traseze litere mergand pe linia punctata ;

- sa scrie singuri cuvinte cu litere mari de tipar ;

-sa utilizeze si sa manuiasca telescopul si binoclul ;

-sa se transpuna in urmatoarele roluri :astronomi,cercetatori,astrolog ;

-sa imbine armonios materialele puse la dispozitie pentru realizarea temei ;

-sa descrie verbal modelul creat si sa-si motiveze actiunile intreprinse ;

- sa coloreze fiecare spatiu cu culoarea indicata de cifra corespunzatoare ;

- sa coloreze incadrandu-se in spatiul dat ;

ADE sa cunoasca existenta corpurilor ceresti ,a vehicolelor cosmice ;

- sa cunoasca unele elemente componente ale lumii inconjuratoare ;

- sa comunice impresii,idei pe baza observarilor efectuate ;

- sa numere de la 1-10 recunoscand grupele cu 1-10 obiecte ;

- sa identifice pozitia unui obiect intr-un sir utilizand numeralul ordinal ;

- sa efectueze operatii de adunare si scadere cu 1-2 unitati in limitele 1-10 ;

- sa obtina forme spontane si sa realizeze lucrari originale,manifestand creativitate;

Strategii didactice

Metode si procedee : conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia, problematizarea.

Resurse materiale : carti cu imagini din cosmos, enciclopedii, foi, creioane colorate, planse, lipici, sticle pet, foarfeci, scoci, hartie colorata, figurine cu planetele din sistemul solar, rachete-miniaturi cu magnet,puzzle,fise de lucru individuale ,binoclu, telescop confectionat din carton, calculator, CD, tabla magnetica.

Forme si metode de evaluare: evaluare curenta, aprecieri verbale, verificare orala, examinare fise ;

Forma de organizare : frontala, individuala, pe grupe ;

Categoriile de activitati de invatare : Activitati de dezvoltare personala

Activitati liber alese

Activitati pe domenii experientiale-Domeniul stiinta

Bibliografie : Aplicarea noului curriculum pentru o educatie timpurie-o provocare ?,editura Diana
Activitatea integrata din gradinita, Didactica Publishing House,2008 Revista Invatamantului Prescolar 1-2/2009

Scenariul didactic

Activitatea zilei va debuta cu intalnirea de dimineata.Dupa salutul,,Buna dimineata, prichindei isteti'' se poarta o discutie despre cum se simt astazi, daca ar dori sa calatoreasca si unde anume, daca ar vrea sa calatoreasca in cosmos si ce cred ei ca ar vedea in aceasta calatorie.

Se anunta tema zilei si copiii sunt antrenati in pregatirea acestei calatorii. Se vor ,,citi'' carti despre cosmos, se vor scrie litere si cuvinte pentru a putea scrie o scrisoare din calatorie,se va construi o racheta cu care se poate calatorii in spatiu, se vor colora imagini respectand culorile indicate, se vor studia stelele, se vor face harti si se va anunta horoscopul inainte de plecare.

Dupa pregatirea necesara vom porni in calatorie. Vom vedea cat de mare este Universul, cum arata sistemul solar, cate planete sunt in sistemul solar,cateva caracteristici a fiecarei planete, aparate folosite pentru explorare,stele,constelatii,etc. Copiii pot veni cu informatii noi referitoare la materialul prezentat ,cu informatii auzite prin mass media sau citite de parinti in carti.

In continuare se aseaza planetele (figurine) pe tabla magnetica stabilindu-se ordinea fiecareia ( prima planeta de la soare,a doua . ) si se zboara cu rachetele (figurine) pe cate o planeta. Se numara rachetele,se numara planetele, se fac probleme de adunare si scadere, se lucreaza pe fisa care contine cerintele parcurse in timpul activitatii.

Se va desfasura jocul ,,Cosmonautii''iar apoi se vor face aprecieri referitoare la calatorie.

Evenimentul

didactic

Continutul stiintific

Strategii

didactice

Evaluare

Momentul

organizatoric

Capacitatea si orientarea atentiei

ADP

Anuntarea

temei

-tranzitie-

Elemente de reactualizare

(cunostinte,

deprinderi,

redarea experientei cognitive)

ALA

-tranzitie-

Prezentarea

noului continut si dirijarea invatarii

ADE

Asigurarea

feed-back-ului

Evaluare

-aerisirea salii;

-distribuirea materialelor pe sectoare;

-intrarea copiilor in sala de grupa;

Intalnirea de dimineata

,,Buna dimineata, prichindei isteti''

Copii se aseaza pe scaunelele asezate in forma de cerc. Se poarta un dialog intre educatoare si copii referitor la :

,,Cum va simtiti azi ?''

,,Ati dori sa calatoriti in cosmos ?''

,,Unde ai zbura ?''

,,Ce credeti ca vom gasi in cosmos ?''

Astazi vom face o calatorie in cosmos. Inaine de a pleca in calatorie trebuie sa ne pregatim .

Voi prezenta centrele deschise la care vor lucra,tema si obiectivele pe care le au de indeplinit la fiecare centru.

Dupa ritmizarea cantecului :

,,Suntem prichindei isteti

Si plecam in Univers!

Mai intai ne pregatim

Si abia apoi pornim !''

Copiii vor merge la cele patru sectoare deschise,isi vor pune un ecuson care este simbolic acestui sector si vor incepe lucrul.

Biblioteca :,,Citim despre cosmos''

,,Scriem litere si cuvinte''

Joc de rol : ,,De-a astronomii''

Constructii : ,,Construim o nava cosmica''

Arta : ,,Coloram imagini cu cosmosul''

Voi vizita fiecare sector si voi adresa intrebari referitoare la tema pe care o au de realizat si voi de explicatii acolo unde este nevoie.

Cu totii vom trece pe la fiecare sector si vom observa daca si-au indeplinit sarcinile.Voi face aprecieri asupra modului cum au lucrat copiii si cum s-au comportat.

Prin interpretarea cu miscari a cantecelului se face trecerea la domeniul stiintei.

,,Suntem prichindei isteti

Si plecam in Univers !

Cu una,doua, trei rachete

Pornim spre stele si planete !''

Copiii vor viziona o prezentare in Power Point referitoare la cosmos, planetele din sistemul solar,caracteristici ale acestora,soare,stele,aparate folosite pentru explorarea spatiului.

Copiii vor urmarii prezentarea si vor veni cu completari. Cei care au studiat la ,,biblioteca''(ii recunoastem dupa ecuson) vor veni cu informatii referitoare la planete,soare,stele.Acestea vor fi intregite si de cei care au fost la sectorul,,arta''.

Copiii care au fost astronomi si cei care au construit nava vor completa informatiile referitoare la aparatele de explorare a spatiului.

Astfel calitoria in cosmos se realizeaza impreuna cu participarea copiilor.

In continuare voi prezenta copiilor tabla magnetica pe care se afla planetele din sistemul solar pe care le vom aseza in ordinea lor fata de soare si le vom numara stabilindu-le ordinea.

Vom numara si rachetele gata de plecare si putem forma perechi, putem revolva probleme,etc.

Ex. Pe langa cele 9 planete din sistemul solar cerceta-torii astronomi au mai descoperit inca o planeta.Cate planete vor fi in sistemul solar ?

Fiecare copil va primi o fisa pe care va trebui sa o rezolve.Vor colora planeta Pamant, vor numara stelele, planetele, rachetele si vor scrie cifrele corespunzatoare fiecaruia.Vor forma o constelatie din stelutele date,creand ceva personal si dand dovada de imaginatie.

Fisele se vor pune la expozitie alaturi de lucrarile de la sectoare si se vor admira constelatiile gasite .

Joc : ,,Cosmonautii''

Copiii ,,cosmonauti''sunt asezati in formatie de cerc, tinandu-se de maini,cu fata spre centru.In spatele lor,la o distanta,sunt desenate 6 rachete cosmice in care se deseneaza trei cercuri care reprezinta locurile pentru ,,cosmonauti''.Numarul lor este mai mic decat numarul cosmonautilor.

La comanda de incepere a jocului ,,cosmonautii''se invartesc in cerc repetand :

,,Suntem prichindei isteti

Si zburam prin Univers !

Ne-am facut cosmonauti

Si de-aceea o sa zburam

Cu care nava apucam !

Jocul are un secret,

Cel ce va intarzia

Acasa, pe Pamant va sta !

Dupa ultimul,,vers''cosmonautii alearga spre navele cosmice ca sa ocupe un cerculet(loc in nava),dar cel putin 2-3 vor ramane pe loc. Jocul se repeta.

Am revenit la gradinita si pentru ca am calatorit in cosmos toti copiii vor primi cate o amintire :o steluta.

Se fac aprecieri referitoare la activitate si la participarea activa a copiilor.

exercitiul

conversatia

explicatia

conversatia

explicatia

jocul

exercitiul

expunerea

explicatia

problematizarea

conversatia

explicatia

problematizarea

explicatia

exercitiul

Interesul pentru activitate; reactiile copiilor

Participare activa si afectiva

Evaluare orala

Proba orala

Chestionare

orala

Proba scrisa

Participare activa-afectiva

Evaluare orala





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate