Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA
"Armonia culorilor"
Gradinita p.p. nr.
Sighetul Marmatiei
GRUPA: mare -pregatitoare (nivel II)
ACTIVITATI DE INVATARE
ADE: Domeniul limba si comunicare(DLC)-"Masa rotunda"-joc exercitiu
Domeniul stiinta(DS)-"Piramida culorilor"-joc logic
Arta-"Vitralii"
Stiinta-"Frize geometrice"
ADP Intalnirea de dimineata-"Visul"
Tranzitie-"Culori si cuvinte"
TIPUL ACTIVITATII: verificarea si consolidarea cunostintelor
SCOPUL ACTIVITATII: Verificarea si consolidarea cunostintelor privind culorile si nuantele,cultivand imaginatia creatoare in interpretarea originala a semnificatiei culorilor.
Exersarea capacitatilor de a-si exprima ideile si sentimentele create de imagine prin mijloace variate.
OBIECTIVE OPERATIONALE
ADE - sa redea prin limbaj plastic imaginea creata a lumii intr-o singura culoare;
-sa alcatuiasca propozitii corecte din punct de vedere gramatical indicand numarul cuvintelor;
-sa identifice numarul de silabe dintr-un cuvant;
-sa descrie figurile geometrice cu ajutorul atributelor acestora;
-sa constituie grupe cu 1-9 elemente respecand criteriile date de atributele formelor geometrice;
-sa sa aprecieze cantitatea prin numarare,raportand-o la numar,respectiv la cifra;
-sa exprime impresii asociind culorilor farmecul trairilor estetice;
-sa aplice tehnici de imbinare a culorilorintr-un mod original;
ADP - sa asocieze culorile cu obiectele sau imaginile care le poseda in mod original;
- sa-si manifeste verbal sentimentele si prin participarea la dezbaterea problemelor puse in discutie.
STRATEGIA DIDACTICA
Metode si procedee: dezbaterea, brainstormingul, masa rotunda, piramida, povestirea conversatia, exercitiul, explicatia
Material didactic: plansa ilistrata, coli de hartie mari, buline colorate, flori colorate, trusa cu pise geometrice, mozaic, fise cu frize, bucati de sticla, creioane colorate, carioci,a acuarele, pensule.
Forme de organizare: fronal, pe grupe, individual
Reguli de joc: cooperarea, respectarea semnalului, respectarea regulilor dupa care se grupeaza.
Elemente de joc: gruparea in functie de regula jocului, "mana oarba"
DURATA: o zi
BIBLIOGRAFIE:
Noul curriculum prescolar 2008
Laurentia Culea, Angela Sesovici, Filoftea Grama - "Activitatea integrata din gradinita "
Vasile Flueras - " Paidia si gandire critica"
Revista invatamantului prescolar 1-2/2009
SCENARIUL ZILEI
Activitatea zilei va porni din zona " Biblioteca" unde, la intalnirea de dimineata, broscuta Tasa ( personaj cunsocut copiilor din alte "povesti care te invata sa gandesti" ) le spune copiilor o scurta povestire care se numeste " Visul".
"Buna dimineata, dragi copii. Noptea trecuta am avut un vis foarte interesant. Se facea ca au disparut toate culorile si lumea era cenusie si trista. Apoi a venit la mine o zana buna si mi-a dat o pensula fermecata spunandu-mi asa: Cu ea, Tasa, poti sa colorezi totul asa cum iti doresti, doar atingand usor lucrurile. N-am stat mult pe ganduri si am inceput sa colorez totul asa cum imi placea iar in scurt timp lumea din jur a devenit plina de culoare si stralucire. Ce mandra eram! Mi-au crescut chiar si niste aripiare colorate de fluturas ca sa pot zbura si sa colorez mai repede cat mai multe , dar am auzit glasul mamei strigandu-ma: Tasa, trezeste-te, trebuie sa mergem la gradinita. Ce pacat ca visul s-a sfarsit. Daca ar fi continuat mi-ar fi placut sa colorez nu stiu. Ma voi gandi.
Pe baza acestei povesti se propune copiilor sa vorbeasca despre vise colorate, fiind antrenati intr-o dezbatere pe aceasta tema. Pentru a fi stimulati li se vor sugera unele idei, cum ar fi: " Inchide ochii
si inchipuieste-ti ca visezi", " Ce ai face tu daca ai avea o pensula fermecata ca a Tasei?"
Se anunta tema "Armonia culorilor" si li se spune copiilor ca pe parcursul zilei de astazi vom afla cat de impoartante sunt culorile in viata noastra, cat de multa bucurie, fericire ne aduc daca privim cu mai multa luare aminte lumea culorilor.
Se realizeaza o tranzitie sub forma unui joc exercitiu " Culori si cuvinte". Se spun denumiri de culori si copii trebuie sa spuna repede ceva de culoare respectiva ( ex. albastru - cerul, marea, galben-soarele, stelele, luna, verde - iarba, frunzele). Apoi se spun cuvinte, iar copiii trebuie sa spuna culoarea obiectelor denumite de acestea.
In acest mod are loc trecerea la urmatoarea etapa a zilei si anume a activitatilor pe domenii experentiale, care debuteaza cu jocul exercitiu " Masa rotunda". Copiii isi aleg din plic, utilizand procedeul " Mana oarba", cate o bulina colorata si se formeaza astfel patru grupe : " Masa rosie". " Masa verde", "Masa albastra", "Masa galbena". Fiecare grupa realizeaza un poster, in care li se cere sa deseneze tot ce le vine in minte de culoarea" Mesei" la care se afla.Se aleg pe rand doua trei imagini desenate de fiecare grupa, se despart in silabe cuvintele care denumesc imaginile, se stabileste numarul de silabe si se aseaza in mijlocul " Mesei rotunde" atate buline cate silabe sunt in cuvant. Se alcatuiesc propozitii cu acest cuvant.
Are loc o alta intalnire de grup in zona "Stiinta" unde se desfasoara un joc logic cu denumirea "Piramida culorilor". Mai intai se cere copiilor sa descrie cateva piese geometrice cu ajutorul atributelor acestora: forma, marime, culoare, grosime ( ex. acesta este un triunghi, rosu, mare, subtire). Apoi se alcatuieste o piramida din figuri geometrice, pornind de la unu si ajungand in ordine crescatoare la noua, respectandu-se succesiunea culorilor rosu, galben, albastru astfel: unu - disc, mare, rosu, doi - triunghiuri, mici, galbene; trei - patrate, mari, albastre; patru - piese mari rosii; cinci - discuri galbene; sase - piese mari albastre; sapte - discuti rosii; opt - piese mari galbene; noua - piese mici albastre.
Urmatoarea etapa a zilei este cea a jocurilor si activitatilor didactice alese, care se desfasoara la urmatoarele centre: Arta - "Vitralii', Joc de masa- " "Mozaicul culorilor", Stiinta- "Frize geometrice, unde copiii se duc dupa cum doresc.
Cu lucrarile realizate se amenajeaza o expozitie unde are loc o ultima intalnire de grup a zilei. Se cere copiilor sa completeze urmatoarele enunturi : " Cel mai colorat pentru mine este", " Daca as fi o culoare as fi de ce?" , " Spune ce simti cand vezi albastru, rosu, violet, etc."
In incheierea activitatii se desfasoara jocul " Culori vesele, culori triste" prin care se solicita copiilor sa-si aleaga de pe mese cate doua flori colorate, una de culoare care cred ca este trista si una de culoare care cred ca este vesela si sa deseneze pe fiecare o figura zambitoare si una suparata. Se completeaza doua panouri " Unul trist, unul vesel".
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategiile didactice |
Evaluare |
Organizarea activitatii |
Se amenajeaza spatiul educational Se pregateste materialul didactic Se organizeaza grupa de copiii |
conversatia |
observarea comportamentului initial-interesul |
Captarea atentiei |
Se realizeaza prin intalnirea de dimineata, in cadrul careia se expune povestea "Visul". Pe baza acesteia se realizeaza o dezbatere. |
povestirea dezbaterea |
evaluarea orala |
Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor |
Vom calatori in lumea fermecata si magica a culorilor pentru a descoperi cate de importante sunt in viata noastra.Tema de astazi este " Armonia culorilor". |
explicatia |
observarea capacitatii de atentie voluntara |
Dirijarea invatarii prin abordarea integrata a continuturilor |
I) Masa rotunda" Se utilizeaza procedeul " Mana oarba" pentru gruparea copiilor la patru mese dupa culoare: masa rosie masa albastra masa galbena masa verde Se cere fiecarui grup: sa deseneze tot ce le vine in minte de culoarea respectiva sa desparta in silabe cuvintele care denumesc imaginile desemnate se stabileste numarul de silabe si se aseaza in mijlocul "mesei rotunde" tot atatea buline colorate se alcatuiesc propozitii cu aceste cuvinte II) " Piramida culorilor" Se stabilesc cele patru atribute ale formelor geometrice: forma, culoare, marime, grosime. -piesele geometrice au : 4 forme: disc, patrat, rotund, dreptunghi 3 culori: rosu, galben, albastru, verde 2 marimi: mare, mic Se descriu piesele geometrice cu ajutorul celor 4 atribute ale acestora; forma, marime, culoare si grosime. Se alcatuieste o piramida din piese geometrice pornind de la 1 ai ajungand pana la 9, respectand alternanta culorilor: rosu, galben, albastru 1- disc, mare, rosu;
9- piese, mici, albastre |
explicatia conversatia exercitiul explicatia demonstratia exercitiul |
evaluarea orala si practica evaluarea orala evaluarea prin proba practica aprecieri verbala |
Obtinerea performantei |
Copiii se impart pe centre astfel: Joc de masa - " mozaicul culorilor" Arta - " Vitralii" Stiinta - " Frize geometrice" |
explicatia demonstratia exercitiul |
evaluarea prin proba practica |
Asigurarea feed-back-ului |
Se organizeaza o expozitie si se apreciaza lucrarile copiilor. Se cere copiilor sa completeze niste enunturi din care reiese semnificatia diferita a culorilor pentru fiecare in parte |
brainstorming |
evaluarea orala |
Incheierea activitatii |
Se desfasoara jocul " Culori vesele, culori triste" Se realizeaza doua panouri" unul " vesel " si unul " trist" |
exercitiul |
aprecieri verbale |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||