Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA
"Legume buclucase"
Gradinita P.P. nr. 5
Satu-Mare
Grupa Mijlocie "Voiniceilor"
Tema de studiu: Cum este/ a fost si va fi aici pe Pamant?
Tema proiectului: "Minunatiile naturii"
Tema zilei: "Legume buclucase"
Tipul de activitate - Integrata
Forma de realizare - Pe grupuri mici, frontal
Durata - 1 ora
Scopul activitatii :
Din observatiile facute anterior si din discutiile purtate cu parintii,
am constatat faptul ca nu toti copiii obisnuiesc sa consume legume.
Aducerea in grupa a unui cos cu legume a devenit punctul de demarare in derularea proiectului si i-a indemnat pe copii la discuti libere si povestirea unor experiente legate de acest subiect.
Activitati de dezvoltare personala ADP:
Intalnirea de dimineata - "Salutul gradinarului"
Activitati pe domenii experientiale ADE:
Domeniul Estetic si Creativ DEC - " Ceapa si ridichea" - stampilare
Domeniul Om si Societate DOS - "Ce stii despre mine?" - joc didactic
Jocuri si activitati didactice alese JDA:
- "Pune in cos legumele de primavara" - joc de masa
- " Cosul cu legume" - modelaj
- "De-a gradinarii"
- "Cararea din gradina"
" Ingrijim gradina de legume"
Activitati recreative, jocuri si alte activitati desfasurate cu copiii JDA:
Expozitie: "Panoul primaverii"
Masa festiva: "Legume buclucase"
Obiective operationale :
Alfabetizare - sa recunoasca imaginile povestirii "Ridichea uriasa"
- sa denumeasca personajele din poveste
- sa manuiasca siluatele in redarea continutului povestirii
- sa se transpuna cu usurinta in rolul interpretat
Stiinta - sa obtina imaginile legumelor adaugand partile care lipsesc
- sa denumeasca corect legumele de primavara
- sa le aseze in cosulete dupa forma lor
- sa precizeze regulile igienico-sanitare care trebuie respectate
inainte de consumarea legumelor
- sa stie de ce trebuie sa consumam legume
Arta - sa identifice materialele si instrumentele de lucru folosite:
stampile din cartofi, acuarele, plastilina, creioane colorate
- sa utilizeze corect: stampilele, creioanele colorate, plastilina
pentru a reda imaginea legumelor de primavara, a modela
ridichi, ceapa, salata folosind miscarile circulare a palmelor,
aplatizarea si miscari translatorii a palmelor fata in fata cu planseta
- sa coloreze ingrijit respectand spatiul dat
- sa respecte regulile igienico-sanitare dupa terminarea lucrului
Joc de rol - sa utilizeze corect materialele puse la dispozitie, manifestand creativitate in abordarea temei
- sa interactionezecu colegii de grup, realizand un produs colectiv-salata de legume
- sa interpreteze roluride bucatarese si gradinari folosind recuzita potrivita
- sa respecte regulile igienico-sanitare inainte de prepararea salatei
- sa pregateasca cadrul potrivit pentru ca toti copiii sa serveasca salata preparata
- sa traiasca intens momentele fiecarui rol interpretat
Constructii - sa reproduca cu ajutorul cuburilorgardul gradinii de legume al bunicii
- sa aseze in asa fel incat sa obtina o carare
Nisip si Apa sa culeaga legumele din gradina fara a face dezordine
- sa denumeasca legumele culese
- sa aseze legumele in galeata ducandu-le la bucatarese
Metode si procedee - Explicatia, expunerea, conversatia, exercitiul, problematizarea, munca
independenta, jocul de rol, invatarea prin descoperire
Material didactic :
soricel
decupate, cosulete desenate, puzzle legume de primavara
(reconstituire), cos surpriza cu legume naturale.
modelate, acuarele, deseuri textile, stampile din cartofi
Farfurii, furculite si cutite de plastic, boluri pentru salate,
Legume de primavara, manusi, castron cu apa
Eveniment didactic |
Continutul stiintific |
Strategii |
Evaluare |
Moment organizatoric |
Pentru o buna desfasurare a activitatii am in vedere urmatoarele : aerisirea salii de grupa aranjarea pernitelor in semicerc pregatirea materialului didactic intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa | ||
Captarea atentiei |
Organizez cu copiii intalnirea de dimineata. a.)Salutul Ne salutam cu salutul gradinarului: Buna dimineata, gradinarule! Ce legume ai cules ? Buna dimineata! Eu am cules o ceapa! Copiii saluta colectiv iar apoi urmeaza salutul individual. b.)Activitatea de grup: Cantam un cantec impreuna prin care sa facem trecere la activitatile noastre de azi : "Mi-am luat unelte" c.)Stirile zilei Vor fi prezentate de copii indrumati de mine pe baza de intrebari. Astfel, Daria va fi aleasa ca si prezentator meteo, Emanuel prezinta ziua anterioara si ziua curenta, iar Delfina ne va prezenta tema saptamanii. d.)Impartasirea 2-3 copii povestesc intamplari din ziua precedenta de la gradinita sau de acasa e.)Anuntarea programului - Am auzit ca in aceasta saptamana vorbiti despre legumele de primavara, care sunt preferatele mele! - Ei, de aceea am ales sa vin astazi sa facem activitatile impreuna! - Si cu aceasta ocazie am pregatit multe jocuri si multe activitati pe care sa le facem impreuna! |
Conversatia Expunerea Conversatia Explicatia |
Atentia copiilor Participarea copiiilor la cantec Exprimarea corecta Atentia copiilor Formarea de propozitii Modul in care asculta si percep |
Reactualizarea cunostintelor |
Intreb pe rand copiii, despre ce legume au invatat in aceasta saptamana. Voi impartasi un secret cu ei, acela ca mie cel mai mult imi place ceapa verde. Voi fi atenta la reactiile copiilor si voi observa reactiile pozitive si cele negative la adresa cepei verzi. Copiilor care raspund pozitiv la ceapa verde le voi cere sa-mi raspunda ce le place cel mai mult la aceasta leguma. Copiilor care-mi raspund negativ la ceapa le voi cere si lor sa-mi spuna ce nu le place la aceasta leguma. Intreb copiii ce alte legume de primavara prefera, lasandu-i sa-si prezinte preferintele. |
Conversatia Observarea Problematizarea Conversatia |
Reactiile copiilor Exprimarea corecta si in propozitii Spiritul de initiativa |
Anuntarea temei noi |
Interesul copiilor fiind deja trezit, anunt activitatile, centrele de interes cat si materialele de care se vor folosi. |
Explicatia |
Atentia si perceptia copiilor |
Dirijarea invatarii |
Explic modul de desfasurare al activitatilor pentru fiecare centru de activitate in parte. Am sa insist asupra sarcinilor de lucru la centrul de arta si de stiinta, unde se va pune accent pe activitatile principale ale zilei: educatie plastica si educatie pentru societate. Astfel la centrul de arta, copiii aleg din cele trei optiuni puse la dispozitie pentru ei : desen, unde vor aduce la viata legumele de primavara, punandu-le ochi, nas, gurita si eventual maini si picioare. stampilare, unde cu ajutorul cartofilor vor imprima ceapa si ridichea intr-o gradina de legume modelare, unde cu ajutorul plastilinei vor modela legume vesele in cosulete. La centru de stiinta ii asteapta cateva jocuri didactice de reconstituire si de grupare, cat si un joc pentru consolidarea cunostintelor despre legumele de primavara: Completeaza ce lipseste! Puzzle Pune in cos legume de primavara Ce stii despre mine? La alfabetizare vor fi indrumati sa intre in pielea personajelor din povestirea "Ridichea uriasa" cu ajutorul siluetelor si al imaginilor. La jocul de rol vor fi indemnati sa lucreze curat si ordonat respectand regulile de igiena, mai ales in preparearea salatei de legume. La centrul de constructii voi face o scurta demonstratie de lucru dupa care copiii isi vor realiza temele. Copiii vor fi indrumati sa-si aleaga singuri centrul de activitate preferat. Apoi voi dirija discret intreaga activitate de joc a copiilor, intervenind doar atunci cand au nevoie de explicatii suplimentare cu privire la modalitatea de realizare a sarcinilor de lucru sau cand se simte nevoia reorientarii copiilor catre sarcina de lucru in vederea obtinerii de performanta. |
Munca independenta Exercitiul Jocul de rol Jocul de rol |
Capacitatea copiilor de a retine procedeele de lucru si sarcinile de joc Spiritul de observatie Deprinderea de intercomu- nicare libera si civilizata intre partenerii de joc |
Obtinerea performantei |
Dupa expirarea timpului de lucru si de joc, sunt invitata sa vad ce au lucrat copiii. Evaluarea se va face in prezenta tuturor copiilor din grupa, indiferent de sectorul de activitate la care si-au desfasurat activitatea. Lucrarile le expunem pe "Panoul Primaverii" in cadrul unei expozitii. Se vor face, cu preponderenta, aprecieri individuale. |
Conversatia |
Masura in care s-a realizat sarcina didactica la fiecare centru de activitate |
Incheierea activitatii |
Activitatea de azi se finalizeaza cu o masa festiva, unde copiii impartasesc impresii legate de activitatile zilei si de modul de desfasurarea a acesteia. |
Conversatia |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||