Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA
Copilul si povestile
Gradinita cu program prelungit nr.
Grupa: pregatitoare
Tema zilei: Copilul si povestile
Scopul
Obiective operationale
Activitati de dezvoltare personala (ADP)
Rutina
"Intalnirea de dimineata"
Salutul : Azi vreau sa ma numesc "Zana povestilor,
iar voi, veti fi, se pare
Personaje din povesti
Sa ne salutam, cu mic, cu mare,
Spune-ne, tu cine esti ?
Astazi, luni, 9 februarie anul 2009, vom impartasi impreuna impresiile noastre despre unele din povestile cunoscute, personajele si intamplarile din povesti, mesajele pe care ni le transmit ele,
Sa zicem ca suntem toti personaje dintr-o poveste. Ne incolonam unul dupa altul si pornim intr-o calatorie in lumea povestilor.
Cand eu, Zana povestilor, voi atinge un copil si-l voi numi un personaj de poveste el va merge pe taramul alb daca este personaj pozitiv (bun) sau pe taramul negru, daca este personaj negativ (rau).
Taramul alb este la intrarea in grupa, iar taramul negru este in dreptul dulapului cu materiale de lucru.
Un copil de pe "taramul alb" ne va impartasi o intamplare pozitiva dintr-o poveste cunoscuta, iar un copil de pe taramul negru ne va impartasi o intamplare negativa dintr-o poveste cunoscuta. Se trage concluzia care sunt personajele indragite de toata lumea si de ce.
Tranzitia - euritmie: "Nu mi-e frica de Bau-Bau"
I. Activitati pe centre de interes
Arta
pictura "Scena dintr-o poveste cunoscuta"
Joc distractiv
"Cu cine il asemeni, din viata reala?"
Constructii
Castelul Zanei Povestilor
Activitate in CDI
- citim si vizionam povesti
Obiective operationale
Arta
sa selecteze, pentru redare plastica, o scena dintr-o poveste cunoscuta;
sa obtina efecte plastice prin tehnici specifice picturii;
sa compuna in mod personal spatiul plastic.
Joc distractiv
sa asocieze imaginea unui personaj de poveste cu o persoana din lumea reala;
sa emita pareri personale despre fizionomia si caracterul unor personaje din poveste in analogie cu persoane din lumea reala.
Constructii
sa colaboreze cu colegii, in vederea realizarii unei constructii;
sa utilizeze corect materialele de constructie puse la dispozitie;
sa-si dezvolte simtul estetic in realizarea unei constructii.
Activitate in CDI
sa-si verifice cunostintele despre povesti;
sa recunoasca povestile si personajele;
sa manuiasca corect cartile;
sa vizioneze pe DVD povesti indragite.
Obiective educative
Arta
educarea creativitatii in realizarea lucrarilor;
educarea perseverentei;
educarea gustului estetic.
Joc distractiv
crearea unei atmosfere distractive;
crearea unor analogii veridice.
Constructii
educarea creativitatii in realizarea temei propuse;
conlucrarea cu colegii de grup;
educarea rabdarii si perseverentei pentru finalizarea lucrarii;
educarea gustului estetic.
Activitate in CDI
educarea dragostei pentru cartea de povesti si pentru vizionarea de povesti;
intelegerea mesajului povestilor.
Metode si procedee
conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiului, metoda Brainstorming, evaluare.
Material didactic: tablouri pentru pictura, tempera, pensule, materiale de constructii tip LEGO de marimi diferite.
Forma de organizare: pe grupuri.
II. Activitati pe domenii experentiale
DLC - Tema "Calatorie in lumea povestilor"
Forma de realizare - activitate integrata
Tipul de activitate - evaluare
Mijloc de realizare - convorbire cu elemente de joc
Scopul activitatii
verificarea, evaluarea cunostintelor despre povestile cunoscute;
consolidarea exprimarii verbale orale corecte din punct de vedere fonetic, lexical si sintactic;
dezvoltarea creativitatii si expresivitatii limbajului oral.
Obiective operationale
O1 - sa recunoasca titlul, personajele, continutul unei povesti dupa imagini, fragmente de text, etc.
O2 - sa demonstreze intelegerea textului povestii.
O3 - sa utilizeze calitatile expresive ale limbajului oral si ale celui corporal in transmiterea unor idei si sentimente.
O4 - sa raspunda la intrebari si sa intrebe.
O5 - sa dialogheze cu ceilalti copii si cu educatoarea.
Elemente de joc: surpriza, miscarea, aplauze.
Metode si procedee
M1 - conversatia
M2 - explicatia
M3 - reactualizarea
M4 - evaluarea
M5 - brainstorming
M6 - problematizarea
M7 - metoda sinectica
M8 - "Ping-pongul verbal'
M9 - R.A.I. "Raspunde-Arunca-Interogheaza"
Material didactic: imagini din povesti, siluete, casetofon, CD-uri, minge, microfon, jetoane.
Material bibliografic
Programa activitatilor instructive-educative in gradinita de copii.
Revista invatamantul prescolar 3/2007, 4/2007, 1-2/2008.
Metode interactive de grup - Arves.
Durata: 30 minute.
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare instrumente si indicatori |
Organizarea activitatii |
aerisirea salii de grupa asezarea scaunelelor in semicerc intrarea ordonata a copiilor | ||
Captarea atentiei |
Se creeaza un climat psiho-afectiv necesar inceperii activitatii, prin audierea primei strofe din cantecul"Lumea basmelor' de Irina Buzdugan | ||
Anuntarea temei si a obiectivelor |
"Astazi vom face o calatorie (imaginara) in lumea povestilor Veti recunoaste povesti, personaje din povesti, vom vorbi despre ele si ne vom juca cu ele |
Explicatia | |
- Copii, va rog sa va ganditi si sa-mi spuneti ce povesti stiti voi? Pe masa sunt cateva imagini |
Conversatia | ||
Prezentarea continutului care se evalueaza si dirijarea evaluarii |
sugestive din povestile cunoscute . Pe rand 3-4 copii vor veni la masa, vor alege imaginea dorita, vor spune din ce poveste este si vor povesti pe scurt imaginea. Pe masa sunt puse cateva siluete reprezentand personaje cunoscute din povesti, pe care copii le vor recunoaste, vor spune din ce poveste sunt si cum sunt aceste personaje in povestea - povestile in care apar Educatoarea porneste casetofonul si prezinta copiilor fragmente din 2-3 povesti cunoscute si copiii trebuie sa recunoasca titlul povestii, personajele si finalul povestii, cu mesajul transmis. |
Reactuali-zarea Problema-tizarea |
Participarea la activitate in calitate de vorbitor Capacitatea copiilor de a caracteriza personajele Surprinderea mesajului pe care povestea il transmite |
Obtinerea performantei |
Joc,, Schimba finalul povestilor'. Copiii sunt solicitati sa caute diferite variante de incheiere a unei povesti Ex.- povestea "Ursul pacalit de vulpe'- copiii sa caute variante de incheiere a povestii: "Ursul furios ca a ramas fara coada si flamand, o pune pe vulpe sa-i prinda mult peste si sa-i cheme un medic sa-i panseze rana', etc. Tehnica "Ping-Pongul verbal" - copiii sunt asezati in semi cerc - in mijlocul semicercului se aseaza o masa cu 2 scaune - se anunta 2 jucatori, restul grupului fiind arbitrii. |
Metoda sinectica Brainstorming |
Intuitia, imaginatia, creativitatea copiilor |
- din cosul de pe masa, unul dintre arbitrii scoate o imagine si va anunta tema :"Lumea povestilor', - cei 2 copii asezati la masa fata in fata vor spune pe rand cate ceva despre imaginea extrasa (titlul povestii, personajele, intamplari din poveste, final, impresii, etc.) - copiii arbitrii sunt atenti la afirmatiile jucatorilor - castiga meciul copilul care a formulat mai multe raspunsuri. |
Starnirea spiritului de competitie; angajarea de a-si cauta singuri informatia de care au nevoie |
||
Asigurarea retentiei |
Metoda R. A.I "Raspunde-Arunca-Interogheaza' - participantii activi se selecteaza ad-hoc, printr-un joc de aruncare - prindere a unei mingi usoare: copilul care arunca mingea trebuie sa adreseze o intrebare (din cunostintele evaluate) copilului care o prinde. Cel care prinde mingea raspunde la intrebare, apoi o arunca altui coleg, adresandu-i o noua intrebare. Copilul care prinde mingea, dar nu stie raspunsul iese din joc, la fel ca si cel care este descoperit ca nu cunoaste raspunsul la propria intrebare. |
Conversatia |
Stimularea si dezvoltarea capacitatii copiilor de a comunica prin intrebari si raspunsuri ceea ce stiu |
Incheierea activitatii |
Se apreciaza raspunsurile tuturor copiilor si actiunile efectuate, participarea creativa a copiilor, colaborarea in interiorul grupurilor. |
Evaluare |
Calitatea raspunsurilor, a intrebarilor, a jocurilor desfasurate |
DEC - Tema - cantece "Capra si lupul", "Fat-Frumos" repetare.
Tipul de activitate: repetare.
Scopul activitatii
consolidarea deprinderii de a interpreta corect si expresiv o piesa muzicala
verificarea capacitatii de exprimare prin muzica
Obiective operationale
sa reproduca melodia si textul cantecelor cat mai fidel
sa interpreteze cantecele pe acompaniamentul negativului de pe CD
sa exprime prin mima si pantomima starea sufleteasca pe care i-o creeaza textul cantecelor.
Indrumari metodice
In sala de grupa unde copiii sunt asezati pe scaune, in semicerc, intra educatoarea care se prezinta : - Azi vreau sa ma numesc Zana Povestilor (Costumata adecvat). Se realizeaza intalnirea de dimineata, in cadrul careia copii sunt introdusi in atmosfera de poveste si se creeaza puntea de legatura cu activitatile ce urmeaza a le derula pe parcursul zilei. Acestea reprezinta suportul lucrativ al activitatilor integrate. Trecerea de la o activitate la alta se realizeaza fara a da impresia ca acestea sunt separate.
Temele alese la activitatea pe centre ofera copiilor posibilitatea de a-i responsabiliza prin sarcinile individuale si de grup si de a le valorifica apoi in cadrul domeniului experential.
Activitatea cu intreaga grupa se va desfasura avand la baza obiectivele celor doua domenii experentiale implicate (DLC si DEC). Ca forma de activitate integrata am ales convorbire cu elemente de joc, fiind o modalitate placuta copiilor, dinamica si cu satisfactii imediate.
Maniera de desfasurare a activitatii integrate nu trebuie sa se abata de la metodologia desfasurarii activitatilor in gradinita de copii. Sunt respectate toate etapele, astfel incat pe parcursul intregii activitati sa se faca o evaluare obiectiva a cunostintelor copiilor.
Activitatea complementara pentru secventa
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||