Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA
Miros de lalele"
Gradinita P.P. nr.
Tema anuala de invatare CUM ,CAND SI DE CE SE -NTAMPLA?"
Tema proiectului : "ARMONII DE PRIMAVARA"
Tema saptamanala "Buchetul florilor de primavara"
Tema activitatii ,, Miros de lalele"
Elementele componente ale activitatii integrate:
ALA: 1. - Tema : ,, Miros de lalele"
Centrul -Stiinta-observare
Centrul -"Alfabetizare"Citire de imagini
Centrul- « Arta » pictura,desen,modelaj
Centrul-« Constructii »trusa Rotodisc
Centrul -Joc de rol- de ziua Primaverii
ALA: 2 « Samba florilor »-dans ritmic
ADP:
Intalnirea de dimineata :
* »Daca as fi o floare de primavara as fi .. discutii libere cu copiii
Tranzitii:
Jocul Cald-Rece
In fiecare dimineata-poezie
Mersul fluturasilor,furnicutelor,buburuzelor
◘ Elemente de euritmie"Florile -culorile"
◘ Ghici ce s-a schimbat"?- joc de atentie
Rutine:
♦ "Suntem harnici"-exersarea unor deprinderi de ordine
♦ "Apa insetata"-exersarea unor deprinderi igienico-sanitare
♦ "Pregatim materialele pentru activitati"
ADE :
DS-« Flori de primavara »-laleaua-observare
DEC-« Tablouri cu flori de primavara »-pictura,desen,modelaj
Scopul activitatii extinderea sferei cognitive pe baza perceptiei analitico-sintetice , a gandirii explicative ,stimuland dezvoltarea inteligentei naturaliste prin exersarea capacitatii de structurare a cunostintelor dupa diferite criterii in vederea consolidarii si sistematizarii acestora,cat si valorificarea experientei acumulate, utilizand-o in alte activitati
v Obiective operationale:
- sa formuleze intrebari de tipul :Ce?, Cine?, Unde?, De ce ?, Cand?;
- sa identifice partile componente ale unei plante;
- sa identifice asemanari si caracteristiciale florilor de primavara ;
- sa sintetizeze cunostintele ,raportandu-le la diferite modalitati de realizare(pictura,desen,modelaj);
sa utilizeze materialele de la centrul "Arta" in vederea realizarii temei date;
- sa citeasca citeasca imagini despre primavara,exprimandu-se in propozitii simple;
- sa construiasca din rotodisc flori preferate de primavara;
sa coopereze pentru realizarea unui proiect comun
- sa exerseze deprinderile invatate in realizarea sarcinii date;
- sa relationeze cu partenerii de joc;
- sa pastreze ordinea si curatenia la locul de joaca;
Strategii didactice:
a) Metode si procedee observatia, conversatia, explicatia, exercitiul,
problematizarea, , munca independenta,metode interactive de grup:explozia stelara,categorizarea,puzzle .
b) Elemente de joc:- surpriza,miscarea, aplauzele,manuirea materialelor, stimularea,semnale acustice
c) Resurse materiale:
Centrul"Stiinta"- DS -"Laleaua "-observare -flori naturale,planse cu deferite culori de lalele;
Centrul "Arta"DEC- "Tablouri cu flori de primavara "-pictura,desen.modelaj-pensoane,tempera,foi de bloc,creioane colorate,plastilina,plansete;
ALA 1
Centrul "Constructii"-Diferite truse de constructii(perlute,rotodisc,arco)
Centrul "Alfabetizare"-pliante,carti ,imagini de primavara
Centrul "Joc de rol"-truse specifice jocului de rol
ALA 2 :
- corole de flori,CD, CD- player
Alte materiale folosite pe parcursul activitatii : clopotel,plicuri cu alte surprize folosite in activitate
Forme de organizare in grupuri mici, frontal, individual, in perechi
Durata: o zi
SCENARIUL ACTIVITATII
Ziua debuteaza cu intalnirea de dimineata: "Buna dimineata, florilor de primavara"Daca as fi o floare de primavara as fi . In momentul in care se face prezenta fiecare copil vine si isi va alege din multimea de ecusoane floarea preferata, asezandu-o sub fotografia sa.
In urmatorul moment copiii vor fi anuntati ca au primit un plic. In plic se afla o invitatie - CD si trebuie citita la calculator. Sunt informati ca sunt invitati sa sarbatoreasca ziua "Zanei Primavara", dar sunt conditionati de gradinar care ii va supune la cateva intrebari, iar daca vor reusi sa treaca cu bine de acestea vor putea onora invitatia la petrecerea din sala de petreceri.
Pentru ca participarea si organizarea unei petreceri necesita numeroase pregatiri, dar si buna dispozitie, le sugerez copiilor urmatorul mesaj al zilei: " JOC ,MUNCA SI VESELIE". Odata invitatia acceptata copiii vor fi dirijati spre "Calendarul naturii" pentru a vedea ce vreme vom avea la petrecere, completandu-l. Se va da sugestia de a cere ajutorul gradinarului care sa ne aduca CD cu muzica pentru petrecere , baloane ,prajituri,suc.
Cum copiii sunt dornici sa-i pregateasca ziua "Zanei Primavara " , incepem munca pe centre, utilizand tot ceea ce vor confectiona aici, la amenajarea si infrumusetarea locului de petrecere.
Se va face prezentarea centrelor din cadrul ALA 1.
- La centrul "Alfabetizare" copiii vor "citi" imagini ,identificandu-le pe cele despre primavara , apoi sa le lipeasca intr- un album pe care il vor darui Zanei Primavara de ziua ei.
- La centrul "Constructii" copiii vor avea ca sarcina sa "construiasca"flori de primavara ,vaze pentru flori ,cosulete pe care le va folosi Zana Primavara pentru a aseza florile primite.
- La centrul "Joc de rol" copiii vor pregati masa festiva pentru ziua "Zanei Primavara":vor plia servetele,vor aseza farfurii,lingurite,vor pregati prajiturile pe platou ,vor prepara sucul,etc.
Dupa ce vor finaliza lucrarile de la aceste centre le vom impacheta pentru a le duce in sala de festivitati sa amenajam locul pentru petrecere. Copiii sunt atentionati ca mai avem mult de lucru pana sa poata incepe petrecerea si ar fi bine sa ne dezmortim putin in pasi de fluturasi catre iesirea din sala de grupa: (rutina) " Apa insetata".
Se intra in pasi de furnicute (tranzitie) in sala de grupa , iar copiii sunt asezati intr-un cerc.
Le amintesc copiilor de conditia gradinarului de a gasi si rezolva probele pe care ni le-a trimis in plic.
Ne indreptam spre centrul "Stiinta"si deschid plicurile cu piesele puzzle ,reprezentand flori de primavara .(ADE-DS).Copiii sunt solicitati sa asambleze imaginile folosind metoda" puzzle" ,stabilind relatii pozitive de comunicare intre emitator si receptor,enumerand florile pe care le reconstituie si le recunosc , adresand intrebari despre floarea pe care nu au observata- laleaua-.Educatoarea propune un joc prin care copiii sa-si aminteasca caracteristici,mediul de viata al plantelor . Prin metoda "explozia stelara" copiii vor adresa intrebari de tipul : "Ce?, Cine?, Unde ?,De ce ?, Cand?,respectiv vor primi raspuns la fiecare intrebare formulata. Se cere copiilor sa precizeze partile componente,lucrari de ingrijire,modul de viata,utilizare.
Gradinarul ii roaga sa -i pregateasca "Zanei Primavara " si niste talbouri cu flori de primavara pentru a i le oferi atunci cand se duc la petrecere.Apeland la elemente de euritmie"Florile -culorile"
(tranzitie) copiii se deplaseaza la centrul "Arta" pentru a realiza "Tablouri cu flori de primavara."-unii vor picta , altii vor desena ,iar altii vor modela.(ADE-DEC) Dupa ce vor realiza tabourile la centrul "Arta" copiii vor face ordine la locul de munca jucand jocul "Suntem harnici"-(rutina). In pasii buburuzelor se vor aduna in cerc pentru a fixa si sistematiza cunostintele dobandite in urma observarii lalelei.Utilizand metoda interactiva de grup -"categorizarea"copiii vor structura cunostintele dupa diferite criterii in vederea consolidarii si sistematizarii acestora.Copiii se vor imparti in grupuri de cate 5 . La cerinta educatoarei "Grupati caracteristicile florilor de primavara "dupa criteriile urmatoare:alcatuire,lucrari de ingrijire,locul unde cresc,felul lor,utilizare, permitand antrenarea tuturor copiilor,consolidarea celor predate,stimuland cooperarea. In urma evaluarii probelor parcurse copiii afla ca au reusit sa treaca cu bine toate aceste probe, astfel vor putea ajunge la petrecere . In acelasi timp soseste si gradinarul cu CD cu muzica pentru petrecere,baloane,dulciuri.suc.
Cum copiii sunt dornici sa-i pregateasca ziua "Zanei Primavara " , incepem munca pe centre, utilizand tot ceea ce vor confectiona aici, la amenajarea si infrumusetarea locului de petrecere.
Tranzitia intre ADE-DS si ALA 2 se realizeaza prin executarea jocului de atentie"Ghici ce s-a schimbat"?
Petrecerea se va desfasura prin dansul ritmic "Samba florilor" pe muzica adecvata-ALA 2
,,Curriculum pentru invatamantul prescolar"-M.E.C.I.-2008
,,Activitati bazate pe inteligente multiple"-Silvia Breben,Georgeta Ruiu,
Elena Goncea- Ed.Reprograph-2
3.Scrisoarea Metodica M.Ed.C.T. nr.42328 din 7.10.2008 -"Educatia un orizont ,nu o destinatie"
4.Metode interactive de grup - Ghid Metodic .Ed.Arves Craiova -Silvia Breben
Nr crt |
Etapele activitatii |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Tipul de inteligenta activata |
||
Metode si procedee |
Mijloace de invatamant |
Evaluare /Metode si indicatori |
||||
Captarea atentiei |
Plicul si CD ii orienteaza pe copii spre elementul surpriza"Zana Primavara si gradinarul" care au menirea de a le crea o stare afectiva prin noutatea situatiei si trezirea interesului pentru descoperirea ofertei de lucru. |
-observatia, Conversatia examinatoare brainstorming |
- casetofon, CD,plic,clopotel |
Proba orala-Acuitatea auditiva si vizuala -recunoastere la prima incercare |
Intelig. Intrapersonala, interpersonala Spatial-vizuala |
|
Enuntarea scopului si a obiective lor |
Tema si obiectivele activitatii sunt prezentate copiilor sub forma unor formulari de catre Zana Primavara si gradinar. |
expunerea |
Intelig. lingvistica |
|||
|
Prezenta rea continutu lui |
Descoperirea
surprizelor prin jocul Cald-Rece ,stabilirea
activitatilor care pot fi facute cu ajutorul acestor
materiale.Astfel vor lucra pe centre( Alfabetizareutilizarea calitatilor expresive ale limbajului oral in transmiterea unor idei si sentimente prin citirea unor imagini , realizand apoi un album ; Constructiiextinderea sferei cognitive prin utilizarea materialelor de constructii ,realizand lori,vaze,cosulete ; -Joc de Rol" abilitatea de a manui obiectele casnice ,respectand norme simple de protectie si securitate, pregatind masa pentru ziua Zanei Primavara". * Mersul fluturasilor-(tranzitie) Dupa finalizarea lucrarilor de la ALA1,copiii se deplaseaza la centrul Stiinta in pasul furnicutelor (ADE-DS),antrenand planul senzorio-perceptiv in decodificarea noului continut. - Dirijarea discriminarii vizuale cu ajutorul analizatori lor vizuali,kinestezici. Constituirea semnificatiei cuvintelor stamine,pistil ,bazandu-se pe cunostintele acumulate prin observarile realizate -Formularea de intrebari si realizarea de conexiuni intre ideile descoperite de catre copii in grup prin interactiune si individual pentru identificarea florilor de primavara. *Mersul furnicutelor-(tranzitie) (ADE-DEC) -Exersarea unor abilitati de utilizare a materialelor de la centrul Arta in realizarea temei propuse. *Mersul buburuzelor-(tranzitie) (ADE-DS -Exersarea capacitatii de structurare a cunostintelor dupa diferite criterii in vederea consolidarii si sistematiza rii acestora.(caracteristicile florilor de primavara, alcatuire,lucrari de ingrijire, locul unde cresc, felul lor, utilizare) Ghici ce s-a schimbat"?- joc de atentie-)tranzitie) "Samba florilor (ALA2) -exersarea sentimentelor de bucurie si multumire prin miscare,ritm si muzica |
-conversatia, observatia, -explicatia, munca independenta, munca in perechi, exercitiul negocierea Exercitiul, problematizarea Algoritmizarea Metoda interactiva de grup - Puzzle Exercitiul, explicatia Conversatia Metoda interactiva de grup - Exlozia stelara Exercitiul, explicatia problematizarea Metoda interactiva de grup - Categorizarea Exercitiul |
*imagini cu aspecte de primavara, pliante,carti, * truse specifice de la : -Constructii -Joc de rol,halate albe, platouri, servetele, lingurite,materiale specifice jocului de rol Plicuri ,imagini cu flori de primavara,joc puzzle Flipchart 1 stea mare ,5 stele mijlocii ,stele mici,lipici foi de bloc,acuarele, pensoane, creioane colorate, plastilina,plansete jetoane cu flori de primavara,flori naturale,vaze, flanelograf, Corole de flori CD,combina audio |
Proba orala Precizarea materialelor prezentate -Proba practica Realizarea lucrarilor Proba practica Coversatia examinatoare -Proba practica Asezarea pieselor puzzle conform cerintelor ,realizand flori de primavara prin jocul- puzzle Proba orala -Viteza de reactie promta in gasirea raspunsurilor la intrebarile colegilor Proba practica-realizarea temei propuse Proba practica-selectarea florilor si asezarea lor dupa caracteristicile stabilite |
Corporal -kinestezica lingvistica , -vizual-spatiala, -interpersonala si intrapersonala naturalista kinestezica lingvistica , vizual-spatiala, interpersonala kinestezica vizual-spatiala kinestezica vizual-spatiala naturalista vizual-spatiala lingvistica , vizual-spatiala Corporal-kinestezica intrapersonala |
Obtinerea performan tei |
Realizarea corecta a tuturor sarcinilor de lucru , atat in grup cat si individual ,si pe centre ,solicitand copiii sa participe activ la invatare ,cooperand pentru realizarea unui obiectiv comun. -pregatirea spatiului pentru ziua "Zanei Primavara" cu matetrialele lucrate la centre -relaxarea organismului prin miscare ,dans si muzica |
Munca independenta Munca in perechi Munca in grup exercitiul |
Materialele realizate de catre copii la centre |
-capacitatea de a duce la bun sfarsit a sarcinilor |
Interpersonala Lingvistica Corporal-kinestezica |
|
Evaluarea |
Se va purta un dialog prin care se apeleaza la spiritul critic si autosritic al copiilor in aprecierea rezultatelor siaparticiparii la intreg programul zilei.Prin intermediul Zanei Primavara si a gradinarului se fac aprecieri asupra modului in care au stiut sa ii pregateasca ziua ei si au facut ca ziua sa-i fie maideosebita si mai frumoasa |
conversatia evaluativa |
Precizarea unor caracteristici ale anotimpului primavara - capacitatea de a de a-si autoevalua propria prestatie |
Lingvistica |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||