Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA ,,BIJUTERII FLORALE ALE PRIMAVERII'' - GRUPA: PREGATITOARE


DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA ,,BIJUTERII FLORALE ALE PRIMAVERII'' - GRUPA: PREGATITOARE


PROIECT DIDACTIC

PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA

,,BIJUTERII FLORALE ALE PRIMAVERII''

Gradinita Halaresti

Vaslui



GRUPA: PREGATITOARE

TEMA DE STUDIU: ,,CAND , CUM SI DE CE SE INTAMPLA?''

PROIECT TEMATIC: PRIMAVARA

TEMA ZILEI: ,,BIJUTERII FLORALE ALE PRIMAVERII''

TIPUL DE ACTIVITATE: VERIFICARE, CONSOLIDARE

FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATA

A.L.A. - JOC DE ROL :,,LA FLORARIE''

- CONSTRUCTII:,,FLORI IN GRADINA''

- ARTA: pictura,,FLORILE, ZEITELE PRIMAVERII''

- DANS TEMATIC ,,SAMBA FLORILOR'' (Euritmie)

A.D.E .- D.S - activitate matematica: JOC DIDACTIC ,, GRADINA CU FLORI''

-D.L.C.-limbaj si comunicare: JOC EXERCITIU ,,IN GRADINA CU FLORI''

SCOPUL ACTIVITATII

Aprofundarea si sistematizarea cunostintelor referitoare la florile de primavara. Sa manifeste stari pozitive in relatiile cu cei din jur, prietenie, toleranta si sa invete sa se autocontroleze, sa-si adapteze comportamentul propriu la cerintele grupului in care traiesc. Formarea copiilor pentru integrarea responsabilain relatiile cu mediul. Formarea deprinderilor, a capacitatilor intelectualesi actionale de investigare, cercetare, de aplicatii practice. Dezvoltarea sensibilitatii fata de mediul inconjurator.

OBIECTIVE OPERATIONALE

A.D.E D.S. - activitate matematica - joc didactic ,,Gradina cu flori";

- sa formeze multimi de flori dupa criterii date;

- sa-si insuseasca logic compunerea si descompunerea numarului 10, prin determinarea numarului si a cifrei;

- sa foloseasca in mod corect simbolurile aritmetice, in scopul achizitionarii stucturii rationamentului matematic ,care sa determine generalizarea operatiilor de adunare si scadere;

- sa foloseasca elemente de limbaj matematic.

D.L.C.- limbaj si comunicare - joc exercitiu ,,In gradina cu flori''

- sa cunoasca regulile de formare a propozitiilor, frazelor, corecte din punct de vedere gramatical;

- sa gaseasca modurilede a intreba,de a chestiona;

- sa sesizeze sunetele cu care incep cuvintele;

- sa desparta cuvintele in silabe;

- sa exercite o vorbire corecta,coerenta,expresiva.

A.L.A.- ACTIVITATI PE CENTRE DE INTERES

JOC DE ROL: ,,La florarie''

- sa interpreteze roluri si sa traiasca experiente;

- sa primeasca si sa comunice informatii;

- sa se manifeste liber si creativ;

- sa faca diferite conexiuni, sa ordoneze, sa separe , sa clasifice,etc.;

- sa promoveze vorbirea dialogata si formulele de politete.

CONSTRUCTII:,,Flori in gradina''

- sa clasifice, sa selecteze, sa construiasca structuri in conditii noi;

- sa sorteze capacele(dopurile)dupa eticheta(scirs),dupa culoare,marime;

- sa negocieze cantitatea necesara de capace, sa numere, sa compare, sa ordoneze etc. ;

- sa accepte si sa ofere sprijinul celorlalti;

ARTA : pictura ,,Florile, zeitele primaverii''

- sa compuna in mod original si personal, spatiul geografic;

- sa utilizeze materiale si tehnici specifice activitatii in mod creativ si eficient;

- sa valorifice perceptiile si reprezentarile cognitive, in realizarea temei;

- sa actioneze potrivit unor reguli si algoritmi.

DANS TEMATIC: ,,SAMBA FLORILOR''

- sa receptioneze muzica sonor si afectiv ;

- sa-si coordoneze miscarile ,ritmul melodiei si cerintele specifice figurilor de dans tematic ;

- sa-si exercite autocotrolul in schema corporala proprie si sa-si adapteze miscarile in functie de partener sau de grup.

STRATEGII DIDACTICE (ludice, actionale, problematizante)

METODE SI PROCEDEE : observatia, explicatia, conversatia euristica si examinatoare, demonstratia, instructajul verbal, exercitiul, brainstormingul, jocul, munca in echipa, ghicitoarea, problematizarea, ,,turul galeriei'', ,,diagrama-Venn'', ,, ciorchinele'' .

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT:

A.D.E. - 2 panouri, buchete de flori naturale si artificiale, cosulete, vaze, cifre (1-10), semnele ,,+''; ,,-'';,,='',diagrame Venn, medalioane ,,cu flori'', cu cifre, trusa ecologica.

A.L.A. - panou ,rafturi pe care se afla vaze, cosulete, ghivece cu flori naturale, halate, sortulete, bani adevarati, suporturi polistiren, capace (dopuri) de la sticle de sucuri, apa minerala, etc. ,ace cu gamalie de plastic, cifre 1-10, frunze naturale, tulpinite de flori, acuarel ,pensoane de grosimi diferite ,pasta de dinti, vase cu apa, servetele, suporturi din carton, placaj (furnir tratat cu aracet) de forme diferite, stanpile, flori confectionate de copii (hartie, panza, plastic), costum adecvat - accesorii pentru ,,Zana Florilor'', CD player - CD ,,Samba florilor'', ,,Anotimpurile''de Vivaldi, clopotel.

FORME DE EVALUARE: analiza actiunilor si a raspunsurilor, corectarea imediata a erorilor, stimularea (aprecierea verbala), observarea capacitatii de atentie voluntara, chestionarea orala, evaluarea orala si practica.

BIBLIOGRAFIE:

1. DULAMA MARIA ELIZA - ,,Modele de stategie si tehnici didactice activizante'', ED.Clusium, Cluj-Napoca, 2002

2. MARIN MANOLESCU - ,,Curriculum pentru invatamantul primar si prescolar, teorie si practica'', UNIV.BUC., ED.CREALIS, 2005

3. PREDA VIORICA - ,,Educatie pentru stiinta in gradinita'', ED. Compania, Buc., 2001

4. RAWLINSON GEOFFREY - ,,Gandirea creativa si brainstorming'' ED.COOLCS, Buc., 1998

SCENARIUL ACTIVITATII (A.L.A.-I.D.-A.D.P.)

In prima parte a zilei am urmarit: sosirea copiilor, corectitudinea deprinderilor de dezbracare, ,,practicarea salutului'', a formulelor de ,,binete''. Deoarece copiii soseau pe rand , in functie de aceasta situatie, i-am invitat sa ia loc jos (pe covor, pe pernute), sa asculte cantece hazlii, reconfortante si sa rasfoiasca materiale tematice despre primavara .

Am adresat copiilor cuvinte placute, incurajatoare, le-am multumit acelora care mi-au adus flori si alte materiale pentru colectiile de intuitie, am dialogat cu ei in functie de situatie. Dupa ce au sosit toti copiii - am asezat in cerc (pe covor) si am improvizat o scurta convorbire: ,,Ce mi-au adus colegii vostri?'', ,,In ce anotimp suntem?'', Cum se numesc aceste flori?'', ,,Cui mai oferim flori si de ce?''(in ce situatii?). Apoi le-am spus versurile:

,,Un copil este o floare/ E speranta ce devine.

Este zambet si candoare/ Este viata pentru maine.''

Am sugerat copiilor sa cantam si sa executam miscarile sugerate de jocul cu text si cant ,,Un cantec ,o floare''. I-am invitat pe scaunele (in semicerc) si le-am prezentat oaspetele zilei: ,,ZANA FLORILOR'', care a sosit cu un cos cu flori si alte surprize si s-a prezentat:

,,Dragi copii va spun indata / O poveste minunata:

Uite cum in zori de zi / Mandrul soare ma trezi.

Amiesit dintr-o gradina. /Flori aprinse la culoare,

Rosii,albe aurii / Toate pline de iubire,

Am sosit la voi copii!''

Un copil a fost invitat sa ia din cos o floare si sa o prezinte :

,,Ia priviti de aproape o floare / Fara graba si atent.

Va amintiti ca e facuta / Cu migala si talent.

Raze aurii de soare, sunt brodate in petale.''

Am intrebat copiii:,,Ce ne mai aduce primavara, in afara de flori?'' Am apreciat ca Zana Florilor nu a adus numai flori, ci si alte multe materiale, pe care le-am repartizat deja pe sectoare. Le-am spus, ca au libertatea sa-si aleaga partenerii de joaca si sectorul dorit. Am reamintit, cu tact algoritmul de organizare, pe trei grupuri si faptul ca Zana Florilor va participa la activitate si le va darui la fiecare grupa medalioane cu flori (albe, mov, rosii, - pentru fiecare grupa cate o culoare). A urmat alegerea sectorului de catre fiecare grup, intuirea materialelor,,surpriza'' de la sectorul ,,joc de rol'', ,,constructii'', ,,arta''.

Am precizat ,,asteptarile'' de la ei, in cursul zilei: sa se joace impreuna, sa vorbeasca frumos, corect, sa fie politicosi ,sa nu imite lucrarile, sa respecte regulile si produsele fiecarui coleg. ,,Ce ati inteles?'' Copiii au raspuns intr-un glas: ,,Este bine si frumos, sa ne jucam impreuna si sa fim prieteni.''

Mesajul zilei :,,Florile sunt adevarate zeite , bijuterii ale primaverii, care aduc bucurie in sufletele noastre.'' Astazi este ,,ziua florilor'' si impreuna cu Zana Florilor, vom juca jocul ,,La florarie'', vom construi ,,flori in gradina'' din altfel de materiale (dupa cum ati vazut), vom picta ,,flori vesele, colorate'', ne vom juca cu numerele, cifrele, literele, vom dansa. Imboldul -invitatie la inceperea lucrului: ,,In gradina va poftim , sa lucrati , sa va privim!''

ACTIVITATEA PE CENTRE DE INTERES

OBSERVATII: Copiii s-au grupat si au optat pentru una din ofertele mele. Am urmarit : daca manifesta interes, curiozitate fata de materialele puse la dispozitie, daca au inteles cerintele de realizare a temei ; apoi daca lucreaza in grup, in perechi sau independent; daca isi impun opiniile personale, daca isi exteriorizeaza sentimentele; daca persista comunicarea si care tip de comunicare predomina; cine se remarca (liderul) cum isi rezolva conflictele, daca este nevoie de interventia mea sau a ,,Zanei Florilor''. Permanent am observat si monitorizat comportamentul copiilor, progresele, originalitatea, cooperarea etc. In timpul desfasurarii acestor activitati am facut aprecieri, am sugerat idei, am formulat situatii problema provocandu-i la discutii, cautari, gasirea solutiilor, confruntarea ideilor. De mentionat: copiii au terminat lucrarea de la sectorul respectiv, au fost atentionati ca pot trece la alt sector, dar numai la comanda mea (clinchetul unui clopotel).

SECTORUL :JOC DE ROL -,,LA FLORARIE''

Am stabilit si precizat regulile de joc si obiectivele. Un copil ,,florareasa''/,,florar'',vanzatoare / vanzator; ceilalti ,,cumparatori''; actiunea de vanzare-cumparare,ambalare a florilor (fie in buchet, fie cate una); folosirea dialogului, a ,,cuvintelor femecate'' (,,salutul'', te rog'', ,multumesc''etc.), plata florilor cu bani (reali); folosirea versurilor :,,Hai veniti la florareasa,/Cine cumpara de la mine /Toata ziua-i merge bine!,,/,Venim ,florile-s nenumarate /colorate, parfumate''.

SECTORUL: CONSTRUCTII- ,,FLORI IN GRADINA''

Copiii au sortat capacele dupa etichete (scris), dupa culoare, marime. Am negociat numarul necesar ,,petalelor'', frunze, codite, gasind singuri solutiile de realizare a sarcinii. ,,Florile'' au fost ,,cultivate'' in ,, gradina''(suport din polistiren) prinse cu ace cu gamalie din plasticcolorat (capacele avand deja orificii); au fost atasate ,,frunze'', ,,tulpinite''(reale) dupa aprecierea copiilor. In final copiii si-au pus intrebari :,,In gradina ce-ai muncit /Cate flori au rasarit?''(au asociat cifrele corespunzatoare la numarul de ,,petale'').

SECTORUL: ARTA-,,FLORILE ,ZEITELE PRIMAVERII''

Folosindu-se de materiale variate (de noutate) copiii au realizat lucrari originale, au verificat perceptiile si reprezentarile cognitive, au respectat reguli si algoritmi, ordinea si acuratetea, au lucrat in perechi.

LA FINALUL ACTIVITATILOR PE SECTOARE s-a realizat TURUL GALERIEI, copiii participand la autoevaluare si evaluare, iar ,,Zana Florilor''i-a invitat la un joc distractiv: ,,GHICI CE E?''Pe rand, cate un copil din fiecare grup, a fost legat la ochi si au primit de la coleg: flori, frunze sau tulpinite. Prin pipaire, miros trebuiau sa ghiceasca (sa descrie, sa denumeasca, sa spuna o ghicitoare). Le-am promis ca acest joc il vom juca in aer liber, vom schimba rolurile (pentru toti copiii) si vom folosi si alte plante.

EVENIMENTUL

DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC

METODE

PROCE-DEE

EVALUARE

ORGANIZAREA

ACTIVITATII

Amenajarea spatiului educational.

Pregatirea materialului didactic.

Organizarea grupei.

Conversatia

Observarea

Comportamentu-lui a sociabilita-tii

ANUNTAREA

TEMEI

Impreuna cu ,,Zana Florilor'', vom

desfasura un joc cu si despre florile

de primavara, cu materiale intere-

sante. Jocul se numeste,,Gradina cu

flori''.

Explicatia

Observarea

capacitatii de

atentie voluntara

EVOCAREA

Are loc o intalnire cu,,Zana Florilor'',care prezinta un panou cu imagini ale florilor de primavara. Cer copiilor sa le recunoasca,sa le denumeasca,sa-si aminteasca o serie de caracteristici,mediul de viata(padure,gradina,campie)etc.

Mentionez ca pot raspunde si in versuri,rime,ghicitori,zicatori.

Apoi, sugerez sa formuleze propozitii cu cuvintele care denumesc florile de primavara , sa sesizeze sunetul cu care incepe un cuvant ,sa desparta cuvintele in silabe.

Literele noi le stim,

Silabe ca sa rostim

Cuvinte ca sa legam

Propozitii sa formam

Aceasta va fi ordinea rezolvarii sarcinilor didactice.

Explicatia

Ciorchinele

Brainstor-mingul

Chestionare

orala

aprecieri verbale

STABILIREA

SENSULUI

,,Zana Florilor'' a mai adus si niste cercuri si multe flori naturale cu care vom continua jocul ,,Gradina cu flori''.

Se explica regulile jocului si obiectivele de realizat. La semnalul ,,Repede sa ne grupam, 3 echipe sa formam''(dupa culoarea florilor de pe medalioane) copiii se vor grupa astfel:

Grupa I-flori albe

Grupa II -flori mov

Gupa III- flori rosii

Fiecare grupa primeste 2 cercuri(culori diferite),cate o vaza(cos)cu flori, cifrele 1-10;semnele,,+'',,-'', ,,=''. Cercurile reprezinta,, gradina ''. Se precizeaza ca vor ,,cultiva''impreuna florile in ,,gradina'',gasind singuri solutiile de descompunere a numerelor 10. ,,Cultivarea florilor'' nu are importanta; important ramane faptul ca ele sa fie grupate;sa aiba 2 culori diferite, distincte pentru a fi grupate in cele 2 cercuri;sub fiecare grupa se va aseza cifra corespunzatoare. Monitorizez activitatea copiilor si le ofer sprijin. Se pune intrebarea: ,,Cum ati despartitflorile din vaza?''

,,Cate solutii de descompunere a numarului 10 ati gasit?''

Fiecare grupa trebuie sa raspunda corect. Echipa care a dat raspunsurile cele mai corecte isi va delega liderul care va oferi ,,Zanei Florilor ''un buchet cu 10 flori. Apoi 10 copii vor primi cate o floare de la un coleg.

,,La cati copii au ajuns florile ?''

Explicatia

Exercitiul

Explicatia

Exercitiul

Conversatia

Evaluare orala

si practica

Chestionarea orala

Aprecieri verbale

TRANSFERUL

GENERALIZAREA

APLICATII

,,Cate flori au primit fiecare ?''

Deci cum se mai poate descompune numarul 10 ?

Fixare-evaluarea-,,Zana Florilor''intreaba:,,In gradina ati muncit, cate flori au rasarit?''

Copiii din fiecare grupa spun toate variantele de descompunere a numarului 10

VARIANTA II- Pentru compunerea numarului 10 am folosit ca pretext sarbatorirea,,Zanei Florilor'' si am cerut celor 10 copii care au primit cate o floare sa le ofere pe rand ,,Zanei Florilor''. Cate flori se afla acum in buchetul oferit,,Zanei Florilor?'' Deci cum ati compus numarul 10?(din 1 si inca 1..)

Din fiecare grup (cate un copil va oferi florile din ,,gradina''lor(2culori diferite). De fiecare data se precizeaza de catra copii modul de compunereal numarului 10. Se asociaza semnele ,,-'', ,,+'' , ,,='', cifrele sub forma de enunturi.

VARIANTA III-Joc ,,SCHIMBA LOCUL''. ,,Zana Florilor ''imparte copiilorcifre de la 1-10.

In mijlocul cercului ,,Zana Florilor''arata cifra 1 si spune:,,1+1=,vine copilul cu cifra 2 care va spune in continuare 2+1=.etc.pana cand se efectueaza operatia de adunare , apoi de scadere cu o diferenta de o unitate.

VARIANTA IV- Se apreciaza raspunsurile copiilor si sunt invitati ,jos pe covor ,in cerc ,ca sa joace ,,Cuvantul interzis''care va fi ,,primavara''. Intrebari

-Cand se topeste zapada?(cand apar ghioceii)

-Cand infloresc florile,ghioceii, zambilele

-Cand vin pasarile calatoare?

-cand infloresc pomii ?

Explicatia   

Exercitiul

Conversatia

Explicatia

Execitiul

Explicatia

Exercitiu

Demonstratia

Stimulare

Observarea atentiei voluntare

Evaluare orala

Corectarea imediata a erorilor

REFLECTIA

Se apreciaza modul cum au raspuns si sau comportat copiii in activitate iar,, Zana Florilor'' le ofera o trusa ecologica pentru activitatile de gradinarit .

INCHEIEREA

Sunt invitati apoi sa danseze,,Samba florilor''





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate