Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA
,,INFLORESC GRADINILE.''
Gradinita cu Program Prelungit
Baile Herculane
GRUPA : MIJLOCIE
TEMA ,,CAND,CUM SI DE CE SE INTAMPLA?''
SUBTEMA ,,INFLORESC GRADINILE.''
I. ACTIVITATI PE ARII DE STIMULARE:
Activitati liber alese:
Biblioteca: ,,Primavara in parc.''
OBIECTIVE OPERATIONALE
O1. - sa ,,citeasca'' imagini cu aspecte de primavara;
O2. - sa alcatuiasca propozitii simple;
O3. - sa denumeasca florile si copacii infloriti din parc.
MATERIAL DIDACTIC: planse cu imagini de primavara,enciclopedii,carti,reviste.
Arta: ,,Decupam flori colorate.''
OBIECTIVE OPERATIONALE
O1. - sa decupeze dupa contur flori de primavara;
O2. - sa utilizeze corect uneltele de lucru puse la dispozitie;
O3. - sa faca aprecieri cu privire la propriile lucrari in raport cu lucrarile colegilor;
O4. - sa-si dezvolte gustul estetic.
MATERIAL DIDACTIC : hartie colorata,lipici,foarfece.
Constructii: ,,Livada cu pomi.''
OBIECTIVE OPERATIONALE
O1. - sa inteleaga faptul ca transformarile prin care trec pomii sunt legate de conditiile de mediu diferite de la un
anotimp la altul;
O2. - sa construiasca,folosind materialele de constructie puse la dispozitie(mozaic) livada cu pomi;
O3. - sa realizeze lucrari originale.
MATERIAL DIDACTIC : mozaic,planse cu pomi infloriti.
II. ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE:
v DOMENIUL STIINTA:
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoasterea mediului.
TEMA ACTIVITATII : CIRESUL.
MIJLOC DE REALIZARE : Observare.
OBIECTIVE DE REFERINTA:
- sa cunoasca unele elemente componente ale lumii inconjuratoare precum si interdependenta dintre ele;
- sa comunice idei,impresii pe baza observarilor efectuate;
- sa cunoasca unele schimbari din mediul inconjurator;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1. - sa recunoasca si sa denumeasca ciresul;
O2. - sa recunoasca partile componente:radacina,tulpina,flori;
O3. - sa enumere cat mai multe caracteristici ale anotimpului primavara;
O4. - sa precizeze care sunt conditiile de viata ale ciresului .
METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: conversatia,explicatia,observatia,comparatia,invatarea prin descoperire.
MATERIAL DIDACTIC: ciresul inflorit din curtea gradinitei.
v DOMENIUL ESTETIC
CATEGORIA DE ACTIVITATE : Educatie muzicala.
TEMA ACTIVITATII : a),,Copacelul.''
b) ,,Orasul piticilor.''
MIJLOC DE REALIZARE :a) cantec-predare;
b) joc muzical - repetare.
OBIECTIVE DE REFERINTA:
- sa intoneze cantece pentru copii;
- sa asocieze miscarile sugerate de textul cantecului cu ritmul acestuia;
OBIECTIVE OPERATIONALE :
O1. - sa cante corect si omogen cu voce fireasca un cantec cu o intindere de 3-5 sunete;
O2. - sa respecte tonul si dictia in cantec in functie de interpretarea demonstrativa a educatoarei;
O3. - sa respire corect in timpul cantecului facand pauze dupa fiecare fragment muzical;
O4. - sa execute corect miscarile sugerate de joc;
O5. - sa respecte regulile jocului muzical.
METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: conversatia,povestirea,exercitiul,explicatia,demonstratia,jocul.
MATERIAL DIDACTIC : partitura cantecului, plansa model, ecusoane.
SCENARIUL ZILEI
Activitatea incepe cu Intalnirea de dimineata.
Integrarea copiilor in activitate se va face treptat,de cand acestia sosesc in gradinita.
Educatoarea prezinta centrele de interes iar copiii isi aleg locul unde vor lucra.
La centrul BIBLIOTECA copiii vor putea sa ,,citeasca'' imagini cu aspecte ale anotimpului primavara atat in parcuri cat si in gradini si livezi.
La centrul ARTA copiii pot sa decupeze flori colorate de primavara respectand tehnicile de lucru si folosind corect uneltele puse la dispozitie. La sfarsitul activitatii copiii fac aprecieri ale lucrarilor proprii in raport cu cele ale colegilor.
In cadrul activitatii de Cunoastere a mediului copiii impreuna cu educatoarea vor iesi in curtea gradinitei ,unde se afla mai multi pomi infloriti ,printre care si un cires. Astfel copiii au prilejul sa observe ciresul inflorit si sa denumeasca partile componente ale acestuia(radacina,tulpina ,frunzele si florile).Copiii vor enumera cateva caracteristici ale anotimpului primavara pe care ei le observa si vor preciza schimbarile pe care le-au observat cu privire la copacii din curtea gradinitei.
Dupa incheierea activitatii de Cunoastere a mediului ,copiii intra in sala de grupa unde se va desfasura activitatea de Educatie muzicala. Educatoarea cu ajutorul unei planse model va incepe o scurta discutie despre anotimpul primavara .Copiii vor invata un cantec ,,Copacelul'' si vor repeta un joc muzical,,Oraselul piticilor''. Copiii trebuie sa respecte semnalul de inceput,dictia si sa cante impreuna cu educatoarea cantecul propus. De asemenea ei trebuie sa respecte regulile jocului si sa asocieze corect miscarile sugerate de acesta.
Ultima activitate a zilei este o excursie in parcul de langa gradinita pentru a observa si alte aspecte ale anotimpului primavara.
In incheierea activitatilor educatoarea face aprecieri generale asupra modului cum au participat copiii la activitate ,dar si al modului cum s-au comportat in plimbarea din parc.
DESFASURAREA ACTIVITATII DE CUNOASTERE A MEDIULUI
EVENIMENT DIDACTIC |
CONTINUT STIINTIFIC |
STRATEGIA DIDACTICA |
EVALUARE |
MOMENT ORGANIZATORIC |
Copiii sunt anuntati ca se vor deplasa in curtea gradinitei pentru a desfasura o activitate. Dupa organizarea grupei de copii,educatoarea asigura conditiile optime pentru desfasurarea activitatii(cateva banci pentru copii,liniste in curte ). |
conversatia explicatia |
Observarea comportamentului copiilor |
REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR |
Se realizeaza prin scurte discutii despre anotimpul primavara: -Cum este vremea de afara? -Ce se-ntampla cu iarba/florile? -Ce observa la pomii din curte? |
conversatia explicatia problematizarea |
Analiza raspunsurilor copiilor si corectarea greselilor |
CAPTAREA ATENTIEI |
Copiii sunt indrumati sa observe cu atentie pomul inflorit din fata lor. Se precizeaza ca acesta este un cires. |
explicatia conversatia observatia |
Observarea comportamentului copiilor. |
DIRIJAREA INVATARII |
Educatoarea porneste descrierea ciresului incepand cu precizarea partilor componente. Copiii se aseaza in diferite unghiuri pentru a observa cat mai bine ciresul in ansamblu. Se trece la analiza sistematica a ciresului: -Din ce parti este alcatuit? -Ce culoare au florile ciresului?Dar ciresele cand sunt coapte? -Ce se intampla cu frunzele ciresului ,toamna? -Cum se numesc fructele ciresului? Urmeaza organizarea catorva actiuni cu copiii: -incercarea de a smulge ciresul din pamant pentru a observa ca acesta este foarte bine infipt in pamant si nu poate fi smuls de oameni; -pipairea scoartei pentru a observa caracteristicile acesteia. Educatoarea adreseaza intrebari pentru a-i pune pe copii in situatia de a deduce singuri caracteristici ale ciresului: -Cu ce se continua trunchiul ciresului in partea de sus? -Cum sunt asezate crengile? |
explicatia conversatia |
Observarea comportamentului copiilor. |
OBTINEREA PERFORMANTEI |
Educatoarea impreuna cu copiii dse indreapta spre alti pomi din curtea gradinitei .Copiii trebuie sa spuna daca si acestia sunt ciresi si sa argumenteze raspunsurile. |
explicatia conversatia |
Analiza raspunsurilor copiilor si corectarea greselilor |
INCHEIEREA ACTIVITATII |
Se fac aprecieri generale si individuale cu privire la modul cum au participat copiii la activitate. La sfarsitul activitatii copiii desfasoara un joc de miscare in preajma ciresului,,Cine ajunge primul.'' |
conversatia |
Aprecieri pozitive |
DESFASURAREA ACTIVITATII DE EDUCATIE MUZICALA
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUT STIINTIFIC |
STRATEGIA DIDACTICA |
EVALUARE |
ORGANIZAREA ACTIVITATII |
-aerisirea salii de grupa; -aranjarea scaunelor in forma de semicerc; -pregatirea materialului didactic; -aranjarea copiilor in sala de grupa. |
conversatia |
Observarea comportamentului copiilor |
CAPTAREA ATENTIEI |
Se va realiza prin prezentarea sub
forma de surpriza a unei scrisori de |
conversatia explicatia surpriza |
Observarea comportamentului copiilor |
ANUNTAREA TEMELOR SI A OBIECTIVELOR |
Se precizeaza copiilor titlul cantecului,,COPACELUL.'' Se stabilesc cateva reguli ce trebuie respectate : sa inceapa cantecul si sa-l termine la semnal cu toata grupa; -sa pastreze o pozitie corecta a gurii pentru o buna emisie a sunetelor; -sa pastreze o pozitie corecta a corpului in timpul cantecului. |
conversatia explicatia demonstratia |
Observarea comportamentului copiilor |
CONDUCEREA INVATARII |
1.Exercitii muzicale pregatitoare Se realizeaza:a)Exercitii de respiratie : ,,Mirosim o floare'',,Suflam un fulgusor'',,Umflam balonul.'' b)Exercitii pentru acordarea si omogenizarea vocilor : ,,Cantam cateva versuri din cantecele invatate despre anotimpul primavara.'' Se insista asupra incalzirii vocilor tuturor copiilor. 2.Familiarizarea copiilor cu continutul textului cantecului : Se va realiza prin procedeul povestirii,utilizandu-se si versurile cantecului. Se va realiza si explicarea cuvintelor necunoscute si expresiilor necunoscute :,,alb ca neaua'' ,,omizi'' ,,rod.'' 3.Interpretarea cantecului de catre educatoare: Educatoarea va interpreta cantecul de 2-3 ori ,clar,expresiv,interpretarea fiind insotita de mimica si gestica potrivita. 4.Invatarea cantecului de catre copii. Se realizeaza pe strofe. Educatoarea va canta prima strofa,apoi o va repeta de 2-3 ori impreuna cu copiii. Se reia prima cu a doua strofa si se repeta cu copiii de 2-3 ori. Se corecteaza pozitia corpului copiilor. Se urmareste intonarea corecta a liniei melodice,precum si pronuntarea corecta si clara a textului cantecului. Se va canta din nou cantecul integral. |
conversatia explicatia demonstratia povestirea explicatia explicatia demonstratia exercitiul |
Observarea comportamentului copiilor Observarea Comportamentului copiilor Aprecieri pozitive asupra modului cum interpreteaza cantecul |
REALIZAREA JOCULUI MUZICAL CU TEXT SI CANT REACTUALIZAREA CUNOSTIN TELOR OBTINEREA PERFORMAN TEI |
Se va executa cantecul pe grupe si individual. 5.Anuntarea jocului muzical. Copiii vor fi anuntati ca vor repeta jocul muzical ,,Oraselul piticilor''. Educatoarea interpreteaza jocul muzical pentru a le reaminti copiilor textul si miscarile corespunzatoare. Pentru interpretarea jocului muzical copiii se vor prinde de maini si vor face un cerc mare. Educatoarea va urmarii pe parcursul desfasurarii jocului muzical daca copiii intoneaza corect versurile,respecta linia melodica si executa corect miscarile sugerate de versurile jocului muzical. |
exercitiul explicatia demonstratia explicatia demonstratia |
Aprecieri pozitive asupra modului cum interpreteaza cantecul Observarea comportamentului copiilor Observarea comportamentului copiilor |
INCHEIEREA ACTIVITATII |
Se vor face aprecieri individuale si colective asupra comportamentului copiilor in timpul activitatii de educatie muzicala. Se fixeaza titlul cantecului invatat si al jocului muzical pe care l-au desfasurat. |
conversatia |
Aprecieri pozitive |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||