Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA
,,Bucuriile primaverii"
Gradinita P.P. nr. 94
Bucuresti
GRUPA : mare
TEMA ZILEI: ,,Bucuriile primaverii"
SCOPUL PROIECTULUI
consolidarea cunostintelor referitoare la anotimpul primavara;
consolidarea unor deprinderi practice ( decupare, lipire).
Activitati integrate:
Activitati pe domenii experientiale:
DS- ,,Cutiuta cu surprize"- joc didactic,
DOS_ ,,Tablou de primavara" - (decupare, lipire)
OBIECTIVE OPERATIONALE :
a) Cognitiv - informationale:
sa recunoasca aspecte din natura, specifice anotimpului primavara, precizand actiunile din ilustratii;
sa prezinte succint caracteristicile mediului inconjurator in fiecare luna a anotimpului primavara;
sa precizeze sarbatorile si evenimentele sociale importante, specifice anotimpului;
sa denumeasca diferite materiale de lucru;
sa identifice cat mai multe solutii pentru realizarea temei propuse;
sa utilizeze corect materialele de lucru.
b) Psiho- motorii:
sa-si consolideze deprinderi practice- decupare, lipire;
sa manuiasca instrumentele de lucru in mod corect.
c) Afectiv- atitudinale:
sa participe afectiv la joc, manifestandu-se liber, creativ;
sa se conformeze regulilor de joc ;
sa-si ajute coechipierii ;
sa manifeste atitudini si comportamente corecte fata de propria persoana si fata de ceilalti.
sa capete abilitatea de a relationa cu ceilalti;
sa exprime impresii estetice si artistice cu privire la lucrarile colegilor si la lucrarile proprii.
ACTIVITATI PE CENTRE DE INTERES:
Subiecte:
Arta- ,,Flori de primavara » (modelaj)
SARCINI DE LUCRU:
sa modeleze flori de primavara: ghiocei, lalele, toporasi, zambile, etc
sa realizeze produse originale, folosind imaginatia creatoare.
Constructii- "Gradina cu flori de primavara"(macheta)
SARCINI DE LUCRU:
sa realizeze tema, utilizand corect materialele puse la dispozitie;
sa planteze flori in recipientele cu pamant.
Biblioteca- ,, Albumul Primaverii" (realizarea unui album cu imagini de primavara)
SARCINI DE LUCRU:
sa formuleze propozitii, pe baza ilustratiilor;
sa ordoneze cronologic ilustratiile;
sa realizeze Albumul Primaverii, respectand indicatiile primite.
ORDINEA DESFASURARII ACTIVITATILOR:
1. Activitati de dezvoltare personala:
RUTINA:
primirea copiilor (deprinderi specifice),
Micul dejun ( deprinderi specifice);
Intalnirea de dimineata.
2. Activitati pe centre de interes:
Arta- ,,Flori de primavara » (modelaj)
Constructii- "Gradina cu flori de primavara"(macheta)
Biblioteca- ,, Albumul Primaverii" (realizarea unui album cu imagini de primavara)
3. Activitati de dezvoltare personala ( rutina si tranzitie)
,,Ne spalam, ne ingrijim si apa n-o risipim"- exersarea deprinderilor de igiena personala si econmisire a apei.
,,Ma pregatesc pentru activitati"
4. Activitati pe domenii experientiale:
Tranzitie- Euritmie ( melodia ,,Primavara)- a fost aleasa pentru a da posibilitatea copiilor de a imbina staticul cu dinamicul si de a face trecerea mai placuta de la o activitate la alta..
5. Activitati recreative- ,,In aer liber!"
- ,,Stafeta florilor"
6. Activitati de dezvoltare personala ( rutine si tranzitii)- ,,Mananc, deci cresc!" ( deprinderi specifice)
TEMA ACTIVITATII : ,,Cand/ cum si de ce se intampla?"
CATEGOTIA DE ACTIVITATE: Activitati de dezvoltare personala
Intalnirea de dimineata: Copiii se aduna in jurul educatoarei, se fac apelul si salutul. Fiecare copil isi identifica fotografia, o aseaza la panou; fotografiile ramase reprezinta copiii absenti. Se desemneaza responsabilul zilei, care raporteaza numele copiilor absenti. Responsabilul completeaza calendarul naturii cu data si fenomenele specifice. Se anunta tema zilei- ,,Bucuriile primaverii " . Se realizeaza o scurta conversate despre anotimpul primavara, despre transformarile ce au loc in natura, ajungandu-se la ideea necesitatii ocrotirii mediului inconjurator. Se incearca lamurirea acestor notiuni, prin raspunsurile copiilor la intrebari precum ,,Care este importanta plantelor", ,,De ce trebuie sa protejam natura"; ,,V-ar placea sa traiti intr-o lume fara plante?" ; ,,Cum ar fi viata pe pamant daca nu ar exista plantele?".
Copiii sunt solicitati sa raspunda la urmatoarea intrebare:,, La ce va ganditi cand spuneti cuvantul primavara?" ( metoda brainstorming). Toate raspunsurile copiilor sunt apreciate, desprinzandu-se astfel sentimentul de bucurie ce ne cuprinde in acest anotimp.
Educatoarea le prezinta apoi un fragment din ,,Povestea anotimpurilor"
POVESTEA ANOTIMPURILOR (fragment)
"Demult tare demult, traia un imparat si o imparateasa. Pe imparat il chema ANUL, iar pe imparateasa o chema ZIUA. Ei aveau patru fete: Primavara, Vara, Toamna si Iarna.Toate sunt bune si frumoase desi intre ele mai apar mici certuri ca intre surori. Intr-o seara ele au inceput sa se laude cu frumusetea si bogatia lor. Prima a vorbit Primavara:
- Cand m-am nascut eu, pamantul s-a acoperit cu o raza de soare, ghioceii si-au scos capul din fulare iar pomii radeau de infloriti ce erau. Eu sunt fiica cea mai tanara si mai frumoasa. Pe mine ma mangaie soarele cu razele lui caldute si luminoase. Eu trezesc la viata intreaga natura. Eu fac sa rasara florile, sa apara verdeata, sa zumzaie albinele, sa ciripeasca pasarile. Ogoarele rasuna de duduitul tractoarelor. Este numai viata , frumusete si veselie peste tot locul.
Rutine:
,,Ma pregatesc pentru activitati"- ,,Ne spalam, ne ingrijim si apa n-o risipim"- exersarea deprinderilor de igiena personala si econmisire a apei.
Categoria de avtivitate: jocuri si activitati liber alese
Arta- ,,Flori de primavara » (modelaj)
Constructii- "Gradina cu flori de primavara"(macheta)
Biblioteca- ,, Albumul Primaverii" (realizarea unui album cu imagini de primavara)
SCOPURI:
Centrul de interes- Constructii
Tema: ,,Gradina cu flori de primavara »- macheta
Comportamente urmarite:
sa construiasca din scobitori gardul gradinii;
sa construiasca parcele pentru plantarea florilor;
sa planteze flori, realizand modele diverse;
sa colaboreze cu grupul de copii in realizarea temei date;
sa participe afectiv la activitate, manifestandu-se liber creativ.
Centrul de interes- Arta
Tema: ,, Flori de primavara" (modelaj)
Comportamente urmarite:
-sa identifice si sa denumeasca corect materialele de lucru;
-sa execute corect exercitii pentru incalzirea mainilor;
-sa pregateasca materialul de modelat (plastilina) prin framantare, rupere ;
-sa modeleze prin miscarea translatorie a palmelor fata de planseta, apasare, adancire, miscare circulara, aplatizare.
Centrul de interes - Biblioteca
Tema: ,,Albumul Primaverii"
Comportamente urmarite:
sa denumeasca aspectele din imaginile de primavara;
sa se exprime in propozitii dezvoltate, corecte din toate punctele de vedere ( gramatical, lingvistic);
sa realizeze un album cu imagini de primavara, ordonandu-le cronologic;
sa colaboreze cu ceilalti parteneri in realizarea albumului.
Strategii didactice:
Metode si procedee: conversatia, instructajul verbal, explicatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea.
Material didactic: scobitori, flori de primavara, cuburi din lemn, recipiente din plastic, pamant, plastelina, plansete, imagini de primavara, lipici, caiet cu coli albe.
Evenimentul didactic |
Continut stiintific |
Strategia didactica |
Evaluare |
Moment organizatoric |
Se asigura climatul psiho-afectiv propice desfasurarii activitatii: se aeriseste sala de grupa; se pregateste materialul didactic necesar desfasurarii activitatilor pentru fiecare sector. | ||
Captarea atentiei |
Descoperirea de catre copii a materialelor didactice din centre, anuntarea temelor si explicarea modalitatilor de realizare a temelor propuse. |
Explicaaia Descrierea Conversatia Observatia |
Evaluare frontala si individuala |
Dirijarea invatarii |
Arta: copiii vor modela flori de primavara, respectand pozitia corecta a corpului in timpul lucrului si utilizand rational materialele. Educatoarea va explica si va demonstra tehnica de lucru. Constructii: Copiii vor asambla macheta, realizand gardul din scobitori infipte in polistiren, straturi pentru flori din recipiente de plastic umplute cu pamant, vor planta flori realizand diverse modele. Biblioteca: Copiii descriu imaginile primite, le ordoneaza cronologic. Se formuleaza propozitii pe baza imaginilor. Imaginile vor fi lipite pe un caiet cu foi albe, realizand astfel Albumul Primaverii, ce va fi folosit la centrul Stiinta cu alte ocazii. Pe tot parcursul activitatii, copiii vor fi atent supravegheati, indrumati si ajutati de catre educatoare. Acestia se pot muta in alt sector, in raport cu dorinta lor si cu felul in care au realizat sarcinile primite sau propuse de ei. |
Conversatia Demonstratia, Exercitiul Explicatia Exercitiul Jocul Conversatia Problematizarea Exercitiul |
Evaluare individuala si frontala Aprecieri verbale |
Incheierea activitatii |
Se fac aprecieri cu privire la lucrarile realizate si modul in care s-au jucat. |
Conversatia |
Evaluare frontala prin aprecieri verbale |
JOCURI SI ACTIVITATI RECREATIVE
STAFETA FLORILOR
Conditii: In aer liber
3-4 popice decorate in flori de primavara pentru fiecare echipa
Descriere: Jucatorii impartiti pe echipe ( echipa lalelelor si echipa ghioceilor) in flanc cate unul se aseaza in spatele unei linii de plecare. La 0.5m de linia de plecare se traseaza linia unde restul echipei va astepta. Intervalul dintre echipe este de 2-3m. In fata fiecarei echipe, pe distanta de alergare se aseaza popicele decorate in flori de primavara, la distanta de 1-2m unul de altul. La semnal, primul copil de la fiecare echipa alearga ocolind in zig-zag florile si se intoarce in acelasi fel, atinge pe urmatorul si trece la coada sirului. Castiga echipa al carei ultim jucator a trecut la intoarcere primul linia marcata in fata echipelor.
Reguli:
Elevii trebuie sa ocoleasca florile in zig-zag.
Nu au voie sa atinga sau sa darame florile; daca au facut-o, trebuie sa-i aseze la loc si apoi sa continue jocul.
Recomandari metodice:
Jocul poate fi jucat la toate clasele, marind numai numarul jaloanelor si implicit distanta de alergare.
Evenimentul didactic |
Continut stiintific |
Stategii didactice |
Evaluare |
Moment organizatoric |
Educatoarea organizeaza conditiile de desfasurare a stafetei, prin plasarea popicelor, trasarea liniei de start si a liniei de asteptare. Copiii sunt impartiti in echipe. |
Conversata Instructajul verbal Popice decorate |
Evaluare forntala |
Explicarea si demonstrarea jocului |
Se explica regulile jocului si modul de desfasurare. La semnal, primul copil de la fiecare echipa alearga ocolind in zig-zag florile si se intoarce in acelasi fel, atinge pe urmatorul copil pe umar si trece la coada sirului. Castiga echipa al carei ultim jucator a trecut la intoarcere primul linia marcata in fata echipelor. Se realizeaza un joc de proba. |
Explicatia Demonstratia |
Evaluare frontala si individuala |
Desfasurarea jocului |
Jocul se repeta de mai multe ori ( 3-5), in functie de timpul disponibil si de interesul manifestat de catre copii. Educatoarea urmareste buna desfasurarea a jocului. |
Exercitiul |
Evaluarea frontala si individuala |
Aprecieri asupra desfasurarii jocului |
Se stabileste echipa castigatoare. Se vor face aprecieri colective si individuale si se vor sublinia rezultatele pozitive ale participarii copiilor la joc. |
Conversatia |
Aprecieri verbale |
ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE
CATEGORIA DE ACTIVITATE; activitate integrata ( DS- DOS)
TEMA ACTIVITATII; ,, Cand/ cum si de ce se intampla?"
SUBTEMA: ,, Bucuriile primaverii"
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic ,,Cutiuta cu surprize", ,,Tablou de primavara"-confectionare
(decupare, lipire)
TIPUL DE ACTIVITATE : consolidarea cunostintelor
SCOPUL ACTIVITATII:
v Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator, precum si stimularea pentru investigarea acestuia ;
v Folosirea unui limbaj adecvat in prezentarea fenomenelor si aspectelor lumii inconjuratoare in anotimpul primavara;
v Dezvoltarea atitudinii de respectare si pretuire a mediului inconjurator;
v Formarea unei atitudini pozitive fata de sine si fata de ceilalti;
v Consolidarea unor abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare motrica.
OBIECTIVE OPERATIONALE :
d) Cognitiv - informationale:
sa recunoasca aspecte din natura specifice anotimpului primavara, precizand actiunile din imagini;
sa prezinte succint caracteristicile mediului inconjurator in fiecare luna a anotimpului primavara;
sa precizeze sarbatorile si evenimentele sociale importante, specifice anotimpului;
sa denumeasca diferite materiale de lucru;
sa identifice cat mai multe solutii pentru realizarea temei propuse;
sa utilizeze corect materialele de lucru.
e) Psiho- motorii:
sa-si consolideze deprinderi practice- decupare, lipire;
sa manuiasca instrumentele de lucru in mod corect.
f) Afectiv- atitudinale:
sa participe afectiv la joc, manifestandu-se liber, creativ;
sa se conformeze regulilor de joc ;
sa-si ajute coechipierii ;
sa demonstreze atitudini si comportamente corecte fata de propria persoana si fata de ceilalti;
sa capete abilitatea de a relationa cu ceilalti;
sa exprime impresii estetice si artistice cu privire la lucrarile colegilor si la lucrarile proprii.
SARCINA DIDACTICA : Descoperirea aspectelor, fenomenelor, caracteristicilor, traditiilor specifice anotimpului primavara.
REGULILE JOCULUI : Grupa este imparsita in trei echipe : echipa lunii Martie, echipa lunii Aprilie, echipa lunii Mai. Fiecare membru al celor trei echipe poarta insemnul echipei din care face parte. Sarcinile de joc sunt enuntate de catre educatoare; copiii colaboreaza pentru obtinerea raspunsului corect, dar desemneaza un singur membru al echipei pentru a oferi raspunsul. Fiecare raspuns corect se puncteaza. Raspunsurile incorecte nu se puncteaza. In cazul in care echipa nu cunoaste raspunsul corect, pot raspunde ceilalti. Indisciplina se sanctioneaza prin retragerea unui punct. Castiga echipa care acumuleaza cele mai multe puncte.
ELEMENTE DE JOC : Surpriza ,,Zana Primavara", intrecerea, aplauzele, cutia cu surprize, punctele, recompense (diplome de merit si diplome de participare).
STRATEGIA DIDACTICA :
METODE; explicatia, conversatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea, metoda invatarii in grupuri mici, ,,Sa dezlegam misterul", Turul galeriilor,
MIJLOACE DE INVATAMANT: cutiuta cu surprize, Zana Primavara, planse, jetoane, palete cu imagini, palete cu chipuri vesele/ triste, CD- player, CD cu muzica, videoproiector, prezentare power point, creioane colorate, carioca, aracet, pensule, foarfece, materiale pentru decupat (capac, flori de cires, lalele, cosulete, ghiocei)
LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa
FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Eveniment didactic |
Continut stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare (instrumente si indicatori) |
Moment organizatoric |
Se asigura climatul psiho-afectiv propice desfasurarii activitatii: se aeriseste sala de grupa; se aseaza mobilierul sub forma de semicerc; se aseaza materialul didactic, astfel incat toti copiii sa il poata observa. |
Observatia Instructajul verbal |
Observarea comportamentelor; evaluare frontala |
Captarea atentiei |
Se va realiza printr-un copil costumat in Zana Primavara, care va aduce si va prezenta cutiuta cu surprize. |
Conversatia Problematizarea Materiale: costum de zana; cutiuta cu surprize |
Observarea sistematica a comportamentelor (manifestarea interesului fata de copilul costumat) |
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Se prezinta tema activitatii- desfasurarea jocului ,,Cutiuta cu surprize" , in care copiii vor trebui sa identifice aspectele din imagini, sa descrie imaginile prezentate, etc.; apoi vor fi realizate tablouri, infatisand primavara. Pentru aceasta, copiii vor trebui sa manifeste interes fata de explicatiile oferite de educatoare, sa fie atenti, sa respecte regulile de joc si tehnicile de lucru, sa fie disciplinati. Educatoarea spune o scurta povestire : "A fost odata o zana frumoasa, care a sosit in tara cu dorinta de a trezi natura la viata. Ea se numea: Primavara. Si pentru ca nu reusea singura, si-a chemat ajutoarele, pe cele trei fiice ale sale: Martie, Aprilie, Mai . .(copiii vor putea sa le denumeasca si altfel). Primavara le zise: -"Dragele mele, iata de ce v-am chemat: Fiecare din voi trebuie sa ma ajute sa trezesc natura la viata".Tu ,Martie ,vei umple padurile cu ghiocei, viorele, toporasi si vei trezi insectele, gazele la viata; Tu, Aprilie, vei impodobi pomii cu flori si vei astepta pasarile calatoare, ajutandu-le sa-si gaseasca cuibul.Tu, Mai, vei impodobi gradinile cu parfumatele flori.. |
Explicatia conversatia |
Evaluare frontala |
Joc didactic ,,Cutiuta cu surprize" Dirijarea invatarii |
Explicarea jocului Grupa este impartita in trei echipe: echipa lunii Martie, echipa lunii Aprilie, echipa lunii Mai. Fiecare membru al celor trei echipe poarta insemnul echipei din care face parte. Educatoarea va anunta sarcinile de joc, scrise pe biletele pe care le va extrage din cutia cu surprize. Copiii vor colabora pentru obtinerea raspunsului corect, dar vor desemna un singur membru al echipei pentru a oferi raspunsul. Fiecare raspuns corect se puncteaza cu cate un fluturas. Raspunsurile incorecte nu se puncteaza. In cazul in care echipa desemnata nu cunoaste raspunsul corect, pot raspunde celelalte doua echipe. Indisciplina se sanctioneaza prin retragerea unui punct. Castiga echipa care are mai multe puncte. Jocul de proba Cu ajutorul copiilor se va desfasura jocul de proba pentru a se verifica intelegerea explicatiilor oferite de catre educatoarei cu privire la joc. Jocul propriu- zis Proba 1: Un reprezentant al fiecarei echipe va alege dintr-o serie de imagini prezentate sub forma de aplicatie power point ( cu ajutorul videoproiectorului) pe cele care infatiseaza aspecte caracteristice lunii din care face parte echipa sa ( Martie, Aprilie, Mai). Proba 2: Educatoarea va solicita copiilor sa ghiceasca raspunsul corect la urmatoarele ghicitori, precizand si luna specifica fiecarui raspuns: ,,Cand zapada se topeste De sub ea el se zareste E firav si mititel Si-are-o floare clopotel,, (ghiocelul) ,,Pleaca de la noi din tara Primavara vine iara. Zboara iute, este mica Si se cheama (randunica) Mi se spune si florar! (Luna mai) Proba 3: Fiecare echipa desemneaza un membru care trebuie sa aleaga dintr-un set de jetoane pe cele care infatiseaza activitati ale omului specifice lunii din care face parte echipa. Va trebui sa indice numarul de jetoane gasite, sa aleaga cifra corespunzatoare si sa precizeze care multime are mai multe elemente. Proba 4: Ficare echipa desemneaza un membru sa aleaga dintr-un set de jetoane pe cele care infatiseaza evenimente sociale specifice lunii din care echipa face parte. Educatoarea va solicita copiilor sa motiveze importanta sarbatorilor identificate. Proba 5: Fiecare copil primeste o paleta pe care este reprezentata o imagine specifica anotimpului primavara. Copiii vor trebui sa ridice paleta atunci cand educatoarea pronunta numele lunii ce corespunde imaginii de pe paleta lor. Proba 6: Educatoarea citeste o serie de afirmatii legate de comportamentul pe care acestia trebuie sa il aiba fata de natura. Copiii trebuie sa ridice o paleta , pe ale carei parti sunt desenate o fata vesela si una trista , in functie de corectitudinea pe care ei o regasesc in comportamentul respetiv ( fata vesela pentru o atitudine corecta, fata trista pentru un comportament gresit). Proba 7: Fiecare echipa va asculta o melodie; copiii se vor consulta si vor oferi raspunsul corect- carei luni a anotimpului primavara trebuie sa ii fie asociata melodia audiata. |
Explicatia Conversatia Exercitiul Mozaic; observatia; conversatia; videoproiector; prezentare power point ghicitori problematizare Mozaic Jetoane ,,Sa dezlegam misterul" Jetoane Brainstorming Palete Explicatia Exercitiul Palete Auditia muzicala CD- player, CD |
Evaluare frontala ( asculta cu interes explicatiile) Evaluare frontala si individuala (identifica imaginile corect) Identifica raspunsul corect Identifica imaginea corecta. Evaluare orala, frontala Evaluare individuala Ridica paleta corect Evaluare frontala Evaluarea individuala, frontala Atribuie valori pozitive/ negative comportamentelor umane. Asociaza muzica cu luna din anotimp; Evaluare frontala |
Obtinerea performantei |
Fiecare echipa va primi un tablou de primavara , creioane colorate si carioca. Fiecare membru al echipei va trebui sa deseneze pe tablou un element specific lunii din care face parte echipa sa. Fiecare copil deseneaza un singur element. Lucrarea este continuata de urmatorul membru al echipei. Cand lucrarea este gata, membrii celorlalte echipe o analizeaza si aduce completari, daca este cazul. In cazul in care lucrarea este completa, echipa primeste un punct. |
Brainwrining Turul galeriei Creioane colorate, carioca |
Evaluare frontala; pe grupuri Deseneaza corect; respecta ordinea si disciplina. |
Asigurarea feed-back-ului |
Sunt numarate punctele obtinute de fiecare echipa in cadrul jocului. Diplomele vor fi oferite la sfarsitul activitatii. Se fac aprecieri pozitive. |
Conversatia |
Evaluare orala, frontala |
Tranzitie |
Trecerea dintre cele doua parti ale activitatii se face printr-un dans pe melodia ,, Primavara". Apoi, copiii se aseaza la mesele de lucru pentru a realiza tablouri dedicate Zanei Primavara. | ||
Intuirea materialului |
Copiii observa ca pe mese au primit aracet, foarfece, pensule pentru aplicarea aracetului, coli colorate, iar in cosulete diferite elemente specifice anotimpului. |
Observatia |
Evaluarea frontala Intuirea materialelor de lucru |
Prezentarea modelelor si analiza lor |
Se prezinta copiilor trei modele de tablouri, infatisand aspecte caracteristice anotimpului primavara.- cosulet cu lalele, , copac inflorit, buchet de ghiocei, Se analizeaza fiecare tablou in parte, precizandu-se elementele componente. |
Observatia Explicatia; conversatia |
Evaluare frontala Manifesta interes fata de modelele prezentate. |
Explicarea si demonstrarea tehnicii de lucru |
Este explicat modul de lucru, care coincide pentru toti copiii pana la un anumit punct, cand elementele ce trebuie lipite difera. Educatoarea demonstreaza etapele de lucru. Se precizeaza criteriile de evaluare : acuratete, corectitudinea executarii tehnicii, originalitate, amplasarea in pagina. |
Observatia, demonstratia | |
Obtinerea performantei |
Inainte de inceperea realizarii lucrarilor se fac exercitii pentru incalzirea musculaturii mainilor. Copiii incep sa lucreze. Activitatea este insotita de un fond muzical- cantece de primavara. Educatoarea va trece de la o masa la alta pentru a acorda indrumari suplimentare, daca este cazul. Se urmareste executarea corecta a lucrarii. La indicatiile educatoarei este incetat lucrul. |
Exercitiul |
Evaluare prin observarea comportamentelor |
Evaluarea activitatii |
Se fac aprecieri asupra modului de lucru si asupra comportamentului copiilor in timpul activitatii. Toate lucrarile sunt expuse pe panou, pentru a fi analizate si apreciate in functie de criteriile de evaluare stabilite la inceputul activitatii. |
Turul galeriei Explicatia conversatia |
Aprecieri verbale Evaluare individuala si frontala |
Incheierea activitatii |
Se fac aprecieri asupra modului de desfasurarea a intregii activitati. Echipa castigatoare a concursului primeste diploma de merit, iar celelalte echipe primesc diplome de participare. |
Diplome |
Aprecieri verbale |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||