Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA
"Unde a zburat randunica?"
GRUPA: mijlocie
TEMA DE STUDIU: "Cand, cum si de ce se intampla?"
TEMA ZILEI: "Unde a zburat randunica?"
FORMA DE REALIZARE: activitate integrata
TIPUL ACTIVITATII:
ALA: Consolidare de cunostinte si deprinderi
DLC: Transmitere de cunostinte
DPM: Consolidare de cunostinte si deprinderi
FORME DE ORGANIZARE:
frontal
pe grupuri
individual
SCOPUL ACTIVITATII:
ALA:
Cunoasterea si respectarea normelor de comportare in societate.
Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator, precum si stimularea curiozitatii pentru investigarea acestuia.
Stimularea expresivitatii si creativitatii prin pictura (dactilopictura).
DLC:
Dezvoltarea exprimarii orale, intelegerea si utilizarea corecta a semnificatiei structurilor verbale orale.
Dezvoltarea creativitatii limbajului oral.
DPM:
Stimularea calitatilor intelectuale, de vointa, afective si fizice in vederea aplicarii independente a deprinderilor motrice insusite.
ALA: CENTRE DE INTERES (SECTOARE).
1. Joc de creatie: "Primim musafiri!"
2. Joc senzorial: "Spune ce ai gustat!"
3. Arta: "Strugurele" - dactilopictura
OBIECTIVE OPERATIONALE IN CADRUL ALA:
O1-sa colaboreze si sa comunice intre ei in mod liber si civilizat.
O2-sa interpreteze corect rolurile primite in cadrul jocului de creatie.
O3-sa recunoasca fructele gustate, denumindu-le.
O4-sa gaseasca jetonul cu imaginea fructului gustat.
O5-sa picteze cu degetul strugurele, folosind culoarea adecvata.
O6-sa participe intens intr-o atmosfera placuta, destinsa, stimulativa.
OBIECTIVE OPERATIONALE IN CADRUL DOMENIULUI EXPERIENTIAL:
Educarea limbajului - povestea educatoarei "Unde a zburat randunica?" de Titel Constantinescu
O1-sa urmareasca linia povestii spusa de educatoare, ascultand si reactionand adecvat.
O2-sa precizeze ca unele pasari pleaca in tarile calde, sa povesteasca felul in care se pregatesc animalele pentru iarna.
O3-sa repovesteasca pe baza siluetelor, participand intens la activitate, punand intrebari, dar si sa raspunda.
OBIECTIVE OPERATIONALE IN CADRUL DPM:
O1-sa recunoasca obiectele care zboara, ridicand mainile si cele care nu zboara, lasand mainile jos.
O2-sa respecte regulile jocului.
O3-sa recunoasca glasul animalelor.
O4-sa imite diferite animale.
O5-sa participe activ si afectiv la jocurile propuse.
O6-sa raspunda motric la o comanda data.
O7-sa execute corect actiunile motrice invatate (tararea).
O8-sa se deplaseze spre un reper dat.
O9-sa se socializeze prin joc.
STRATEGII DIDACTICE:
ALA:-metode:
M1-conversatia
M2-observatia
M3-explicatia
M4-demonstratia
M5-exercitiul
M6-jocul
-materiale didactice:
m1- set de bucatarie
m2- cos cu fructe de toamna
m3- fructe taiate
m4- acuarele
m5- pahare cu apa
m6- servetele
m7- esarfa
m8- jetoane cu fructe
m9- bol
DLC:-metode:
M1-conversatia
M2-observatia
M3-povestirea
-materiale didactice:
m1- imagini din poveste
m2- siluete - personajele din poveste
m3- macheta
DPM:-metode:
M1-observatia
M2-conversatia
M3-explicatia
M4-demonstratia
M5-exercitiul
M6-jocul
-materiale didactice:
m1-imagini cu diferite obiecte care zboara si care nu pot zbura.
m2-cutie cu surprize
m3-diferite animale
m4-cutiute cu bucati mici de ciocolata.
m5-buline colorate.
ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA (ADP):
intalnirea de dimineata
TRANZITII: interpretarea cantecului "Toamna"
momentul zilnic de miscare in aer liber
pregatirea pentru activitati
pregatirea pentru efectuarea igienei personale
DURATA: 1 zi
INDRUMARI METODICE:
Ziua va debuta cu intalnirea de dimineata in cadrul careia dupa salutul de dimineata copiii vor completa "calendarul naturii" apoi vom initia o scurta discutie in care copiii isi vor reaminti tema saptamanii "Cand, cum si de ce se intampla?".
Copilul care va raspunde corect va fi numit copilul zilei.
Copiii impreuna cu educatoarea vor stabili tema zilei.
Demersul didactic va porni de la centrele de activitate: jocul de creatie unde copiii vor comunica in mod liber si civilizat, interpretand rolurile primite, vom continua cu jocul senzorial "Spune ce ai gustat", ei recunoscand fructele si denumindu-le, iar la sectorul "arta" vor picta cu degetul aratator boabele de struguri, folosind culorile adecvate. Copiii isi aleg locul de joaca bucurandu-se de mobilitate si libertate de optiune.
Activitatea pe domeniul experiential "Unde a zburat randunica?" va urma firul logic a activitatilor realizate in concordanta cu obiectivele pedagogice, raportate la comportamentele prevazute. Copiii vor verbaliza ceea ce au invatat, vor comunica cu propriile cuvinte ce au inteles.
Jocurile din domeniul psihomotric ii va relaxa pe copiii si le va produce bunadispozitie.
DESFASURAREA ACTIVITATII INTEGRATE:
EVENIMENTE DIDACTICE |
CONTINUT STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
|
M |
m |
O |
||
ALA Moment organizatoric |
Aerisirea salii de grupa. Aranjarea masutelor si a scaunelelor. Pregatirea materialului didactic. | |||
Captarea atentiei |
Copiii vor intra frumos in sala si vor sta in asa fel incat sa vada cele trei sectoare. Captarea atentiei se realizeaza prin intuirea materialelor didactice: setul de bucatarie, cosul cu fructe de toamna, fructele taiate, acuarele, pahare cu apa. |
M1 M2 |
Observarea comportamentului copiilor |
|
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Astazi ne vom juca, folosind toate aceste materiale asezate pe trei grupuri. Un grup de copii se va juca un joc de creatie "Primim musafiri!". Copiii care aleg acest joc vor primi roluri de gazda, cei care primesc musafirii sau rol de oaspeti cel care vine in vizita. Copiii vor dialoga intre ei. La al doilea sector se va desfasura un joc senzorial numit "Spune ce ai gustat!". Copiii care vor participa la acest joc vor gust pe rand, legati la ochi, din fructele taiate bucatele, ei trebuind sa recunoasca ce fruct au gustat. Apoi copilul va cauta intre jetoane, fructul gustat. La ultimul grup copiii vor picta cu degetul strugurele, folosind culoarea albastru inchis, galben sau verde. |
M3 M2 |
Stimularea verbala si analiza actiunilor. |
|
Dirijarea invatarii |
Copiii se aseaza la grupul unde vor sa se joace. Inainte de a incepe a se juca, intreaga grupa va spune poezia "10 degetele", executand miscari cu mainile. Copiii incep sa se joace si sa picteze. La jocul de creatie voi imparti rolurile copiilor, antrenandu-i intr-un dialog. La jocul senzorial voi participa si eu. Le voi arata cum se desfasoara jocul. Leg cu o esarfa un copil, la ochi si ii dau sa guste un fruct. Apoi il dezleg si el va spune ce fruct a gustat, cautand apoi jetonul cu imaginea fructului gustat. Numesc un conducator de joc ce pe parcurs poate fi schimbat. La sectorul arta voi avea grija ca sa fie folosita culoarea specifica strugurelui de catre copii. Le voi aminti sa foloseasca servetelul in caz de nevoie. |
M5 M6 M4 M1 M3 M5 M6 M3 |
m1 m2 m3 m7 m8 m9 m4 m5 m6 |
Stimularea verbala si prin aplauze si prin analiza O1 O2 O6 O3 O4 O6 O5 O6 |
Obtinerea performantei |
Performanta se va obtine in timpul desfasurarii jocurilor. Voi stimula copiii sa se roteasca pe la toate grupele ne fiind obligatorie parcurgerea tuturor sectoarelor. | |||
Evaluare |
Voi face aprecieri colective si individuale, privind comportamentul copiilor, modul in care si-au interpretat rolurile in cadrul jocului de creatie, a jocului senzorial si felul in care au pictat cu degetul aratator strugurele; expun lucrarile intr-o expozitie. |
M1 | ||
Incheierea activitatii ALA |
Copiii care au participat la jocul senzorial vor pune fructele taiate intr-un bol si impreuna cu cei care au desfasurat activitate la sectorul arta merg in vizita la copiii care primesc musafirii. |
M1 | ||
DLC Tranzitii |
Momentul zilnic de miscare in aer liber. Aranjarea scaunelelor in semicerc. Pregatirea materialelor didactice. Copiii se aseaza pe scaunele. Se intuieste materialul didactic si se canta cantecul "Toamna". |
M1 |
Observarea comportamentului copiilor |
|
Reactualizarea cunostintelor |
Copiii stiu ca toamna unele pasari pleaca in tarile calde. | |||
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Astazi va voi spune o poveste care se numeste "Unde a zburat randunica?". Doi, trei copii repeta titlul povestii pentru fixare. |
M1 | ||
Dirijarea invatarii |
Incep sa le spun povestea: Vrabiuta Cip-Cirip o cauta pe prietena ei randunica pentru a se juca impreuna. Vrabiuta o intreaba pe furnica ce aduna provizii pentru iarna, daca a vazut-o pe randunica. Primind un raspuns negativ, vrabiuta il intreaba de randunica, pe Mos Bursuc ce aduna frunze pentru culcus. Nici el nu a vazut-o pe randunica, iar vrabiuta se intalneste mai apoi cu o soparla. Aceasta nu a vazut-o pe randunica, fiind ocupata cu cautarea unei pietre mari sub care sa doarma la iarna. Vrabiuta a intrebat-o si pe broasca daca a vazut-o pe randunica. Cele doua au vazut un stol de pasari printre care era si randunica. Aceasta le spuse ca pleaca in tarile calde pentru ca nu mai are ce manca si ca se intoarce la primavara. Vrabiuta se gandea cum sa aiba grija de cuibul randunicii si i-a urat "Drum bun!". |
M3 |
O1 O2 |
|
Obtinerea performantei |
Copiii privesc cu atentie la imaginile aratate. |
M2 |
m1 |
O3 |
Retentia |
Dupa terminarea povestii, este aprofundat titlul povestii, mesajul transmis de aceasta, acela ca randunica pleaca in tarile calde, iar vrabiuta si celelalte animale (furnica, bursucul, soparla si broasca) se pregatesc pentru iarna. |
M1 |
O1 O2 O3 |
|
Evaluare |
Pentru a observa daca s-au retinut personajele din poveste, ordinea animalelor cu care s-a intalnit vrabiuta, precum si mesajul transmis, se realizeaza o scurta repovestire folosindu-se siluetele si macheta ce reprezinta mediile de viata ale animalelor prezente in poveste. |
M1 M2 M3 |
m2 m3 |
Stimularea verbala si prin aplauze si prin analiza actiunilor. O3 |
Incheierea activitatii DLC |
Fac aprecieri colective si individuale asupra raspunsurilor copiilor, precum si asupra lor la activitate. |
O1 |
||
DPM Tranzitii |
Aerisirea salii de grupa. Aranjarea scaunelor in semicerc. Pregatirea materialelor didactice. | |||
Captarea atentiei |
Se realizeaza prin prezentarea unor imagini, a unor cutiute cu recompense si a cutiei cu surprize. |
M2 M1 |
Observarea comportamentului copiilor |
|
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Astazi ne vom juca mai multe jocuri: un joc distractiv "Zboara, zboara!", un joc linistitor "Glasul animalelor" si un joc de miscare "Miriapodul". |
M2 | ||
Dirijarea invatarii |
Voi prezenta si explica primul joc, "Zboara,zboara!". La acest joc vom folosi imagini ce reprezinta obiecte care pot zbura si obiectele care nu pot zbura. Cand arat imaginea si denumesc obiectul, daca acesta poate zbura copiii vor ridica mainile, iar daca nu poate zbura copiii vor lasa mainile jos. Voi executa un joc de proba. Vom desfasura jocul pana ce vor fi folosite toate imaginile. La un moment dat voi complica jocul; voi arata imaginea fara a spune numele obiectului, copiii trebuind sa fie atenti la imagine. Voi prezenta si explica cel de-al doilea joc "Glasul animalelor". Copiii se aseaza pe scaunele, in semicerc cu "mainile la spate si picioarele apropiate". Urmeaza sa descoperim surpriza din cutia cea mare. Cand bag mana in cutie pentru a scoate surpriza, din cutie se aude sunetul scos de o broasca, copiii recunosc animalul, denumindu-l; apoi le arat broasca, iar copiii o vor imita. La fel se va intampla si cu alte animale. In timpul jocului copiii vor imita animalele care apar din cutia cu surprize. Voi prezenta si explica ultimul joc, "Miriapodul". Impart copiii in doua grupuri la suficienta distanta unul fata de altul. Toti ingenuncheaza si prin cu mainile glezna celui din fata; le arat cum sa prinda copilul de glezne. La semnal, miriapodul se pune in miscare; cele doua grupuri, deplasandu-se la intrecere. Grupa care ajunge prima la cutiuta cu recompense va fi declarata castigatoare; ei impartind premiul si cu ceilalti copii. |
M3 M1 M5 M6 M4 M2 M1 M3 M6 |
m1 m2 m3 |
Stimularea verbala si prin aplauze si prin analiza actiunilor. O1 O2 O5 O9 O2 O3 O4 O5 |
Obtinerea performantei |
Performanta se va obtine in timpul desfasurarii jocurilor. Voi insista asupra regulilor de comportare civilizata. |
O9 |
||
Retentia |
Voi avea grija ca regulile jocurilor sa fie respectate si toti copiii sa fie antrenati in egala masura in jocuri. |
O2 |
||
Evaluare |
Voi face aprecieri individuale si colective asupra participarii copiilor la jocuri. | |||
Incheierea activitatii DPM |
Voi aplauda activitatea copiilor de pe intreaga zi si fiecare va primi cate o bulina colorata in care va fi reprezentata o randunica. |
m5 |
BIBLIOGRAFIE:
v Curriculum pentru invatamantul prescolar - Bucuresti 2009.
v Metoda proiectelor la varste timpurii - Bucuresti 2002.
v Gradinita altfel - Bucuresti 2003.
v Dumitrana M. - Educarea limbajului in invatamantul prescolar. Comunicarea orala - Bucuresti 1999.
v Ezechil E. Paisi - Laborator prescolar. Ghid metodologic - Bucuresti 2006.
v "Povesti, povestiri si basme" - culegere de texte.
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||