Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA
"Prietenii naturii"
Gradinita cu program normal nr.
Husi
GRUPA: mare- pregatitoare
TEMA ANUALA DE INVATARE: Cand, cum si de ce se intampla?
PROIECT TEMATIC:"Natura prin ochi de copil"
SUBTEMA: Si noi iubim natura
TEMA ZILEI: Prietenii naturii
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitati liber alese (activitati pe centre de interes)
DENUMIREA ACTIVITATII:
Centre de interes: 1. Joc de masa - Joc pe calculator
2. Constructii
3. Arta
4. Stiinta
TEMELE ACTIVITATII:
1. "Ne jucam cu Piticlic - Sorteaza materialele refolosibile"
2. "Gradina cu flori"
3. Confectionam albumul "Natura prin ochi de copil":
Plante, Copaci, Flori de Primavara
4."Observam ce s-a intamplat cu frunza?"
TIPUL ACTIVITATII: activitate de fixare, consolidare si evaluare
FORMA DE REALIZARE: frontal, in perechi, pe grupuri mici, individual
SCOPUL:
Socializarea copiilor prin activitati semidirijate care fixeaza cunostinte noi si pregateste activitatile urmatoare. Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator, precum si stimularea curiozitatii pentru investigarea acestuia;
Dezvoltarea simtului practic si estetic.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Centrul de interes: Joc de masa - joc pe calculator
Tema: "Soreaza materialele refolosibille"
O1 - sa sorteze corect materialele refolosibile si sa le aseze in recipientul corespunzator;
O2 - sa respecte regulile cerute de Piticlic si sa se incadreze in timpul cerut de joc;
O3 - sa inteleaga de ce trebuie curatat mediul inconjurator.
Strategii didactice:
Metode si procedee: conversatia, explicatia instructajul verbal Jocul
Material didactic: calculator, CD. cu Softul educational Piticlic Ecologist;
Forma de organizare: pe grupuri mici.
Desfasurarea activitatii:
Patru copii lucreaza la calculator, sorteaza materialele refolosibile si le aseaza in recipientele corespunzatoare.Raspund corect la intrebarile educatoarei.
Centrul de interes: Constructii
Tema: "Gradina cu flori"
O1 - sa construiasca pe tablite flori de primavara;
O2 - sa imbine culorile corespunzator partilor componente ale unei plante;
Strategii didactice:
Metode si procedee: conversatia explicatia exercitiul
Material didactic: tablite, suporturi pentru pioneze, pioneze de diferite culori;
Forma de organizare: pe grupuri mici, individual.
Desfasurarea activitatii:
Sase copii vor lucra la sectorul constructii, unde vor construi flori..
Centrul de interes: Arta
Tema: "Confectionam albumul - Natura prin ochi de copil"
O1 - sa confectioneze cele trei albume cu materialele puse la dispozitie;
O2 - sa selecteze corect imaginile si sa lipeasca in spatiul corespunzator;
O3 - sa lucreze in perechi pastrand ordinea la masa lucru.
Strategii didactice:
Metode si procedee: conversatia, explicatia,demonstratia exercitiul
Material didactic: trei albume pregatite din timp, imagini cu plante, flori de primavara si copaci, foarfece, aracet, pensoane, tavite, servetele umede.
Forma de organizare: pe grupuri mici, in perechi.
Desfasurarea activitatii:
Sase copii vor lucra in sectorul Arta Se lucreaza in perechi, unul decupeaza iar celalalt lipeste.
4. Sectorul: Stiinta
Tema:"Observam ce s-a intamplat cu frunza?"
O1 - sa observe experimentul facut cu o saptamana in urma;
O2 - sa constate ce schimbari s-a produs cu frunza in cele patru recipiente;
O3 - sa inteleaga cat de importanta este protejarea plantelor si a mediului inconjurator.
Metode si procedee: Observatia, conversatia, explicatia, problematizarea.
Material didactic: Patru recipiente din sticla in care s-a facut un experiment cu o saptamana in urma: s-a pus apa in fiecare recipient, s-a adaugat in primul otet, in cel de-al doilea motorina, in cel de-al treilea resturi menajere, iar in cel de-al patrulea a ramas apa curata (nepoluata). In fiecare s-a pus cate o frunza verde.
Forma de organizare: pe grupuri mici.
Desfasurarea activitatii:
Patru copii vor lucra la sectorul Stiinta si isi vor aminti experimentul facut. De asemenea vor observa ce s-a intamplat cu frunza si vor comenta pe aceasta tema.
DURATA: 50 minute
SCENARIUL ZILEI
Activitatea zilei va incepe cu INTALNIREA DE DIMINEATA.
Salutul porneste de la educatoare prin recitarea unei poezii salut:
"O noua zi a sosit
Cu totii ati venit,
In semicerc sa ne adunam
Si frumos sa ne salutam.
Buna dimineata, florilorde primavara!
Ma bucur ca sunt aici
A-nceput o noua zi
Buna dimineata copii!"
Copiii sunt invitati sa se aseze in semicerc si sa se prezinte, asociindu-si totodata numele cu o floare pe care o prefera.
Dupa salut vor urma discutiile de grup care cuprind:
Prezentarea musafirilor.
Observarea salii de grupa.
Completarea in Calendarul Naturii.
Discutii despre tema zilei "Prietenii Naturii".
Insemnari in jurnalul grupei
Durata intalnirii de dimineata: 15 minute
ACTIVITATEA PE CENTRE DE INTERES
Li se va prezenta copiilor o scrisoare de la Mama Natura, in care spune ca a auzit de la d-na educatoare, ca au invatat foarte multe lucruri despre plante, flori si despre modul de protejare a mediului inconjurator.Li se va spune ca activitatea zilei se va desfasura intr-un decor din natura si ca Mama Natura a trimis o data cu scrisoarea mai multe materiale cu ajutorul carora ei sa realizeze activitati legate despre natura si modul de protejare a acesteia.
Sunt anuntati ca Mama Natura ii roaga sa fie cuminti, sa raspunda frumos, in propozitii la intrebarile adresate de educatoare, vor trebui sa lucreze in grup, ingrijit si sa construiasca cat mai frumos pe tablite, pentru ca la sfarsitul zilei toti copiii sa se poata numi "Prietenii Naturii" si sa primeasca surpriza trimisa de Mama Natura (un medalion).
Impreuna cu copiii vom vizita centrele de interes, vom descrie materialele pe care le vom utiliza. La centrul de interes ARTA vom realiza trei albume care se vor numi "Natura prin ochi de copil" . La centrul de interes JOC DE MASA(Calculatorul) ne vom juca cu Piticlic unde vom sorta materialele refolosibile. La centrul de interes Stiinta vom observa experimentul "Ce s-a intamplat cu frunza?", iar la centrul de interes CONSTRUCTII veti construi din pioneze pe tablite "Gradina cu flori".
ACTIVITATEA PE DOMENII EXPERIENTIALE
Legatura dintre centrele de interes si activitatea pe domenii experientiale se va realiza prin continuarea scrisorii de la Mama Natura, in care aceasta le propune un joc-concurs care sa se numeasca "Prietenii Naturii".
Dupa realizarea jocului care va avea mai multe probe se trece la desfasurarea programului artistic cu tema :"CANTAM, DANSAM, POVESTIM NATURA TE IUBIM SI TE-NDRAGIM!
TRANZITIE :
Trecera de la activitatile pe domenii experientiale la programul artistic se face prin jocul muzical « In padure pe carare ».
RUTINE :
Calendarul Naturii ;
Insemnari in Jurnalul grupei ;
« Ne pregatim pentru activitati » ;
Deprinderi de comportare civilizata :« Respect regulile grupei, vorbesc cand sunt intrebat » ;
Deprinderi de igiena personala si colectiva.
BIBLIOGRAFIE :
"Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii" ,
Ed. V&Integral, Bucuresti, 2005.
,,Laborator prescolar", Liliana Ezechil, Mihaela Paisi Lazarescu ,
Ed. V&Integral
"Didactica activitatilor instructive-educative pentru invatamantul preprimar", Ed. Didactica Nova, Craiova-2005.
"Curriculum pentru invatamant prescolar (3 - 6 / 7 ani )", M.E.C.T. - 2008
DESFASURAREA ACTIVITATII
EVENIMEN-TUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC AL ACTIVITATII |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
||
Metode |
Material didactic |
Forme de organi-zare |
|||
1.MOMENT ORGANIZA TORIC |
Pentru o buna desfasurare a activitatii se iau urmatoarele masuri: aerisirea salii de grupa pregatirea materialelor didactice necesare intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa | ||||
2.CAPTAREA ATENTIEI (discutii pregatitoare) |
Introducerea in activitate se va realiza prin expunerea scrisorii de la Mama Natura. La sfarsitul zilei, veti primi cate o surpriza de la Mama Natura.. |
Expunerea |
Scrisoarea de la Mama Natura, Cutia cu surprize |
Frontal |
Observarea comportamentului copiilor |
3.ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVE-LOR |
Voi anunta jocurile si activitatile ce urmeaza a fi desfasurate in fiecare centru de interes , invitand grupa de copii sa le viziteze si sa-si aleaga tema dorita. Pentru fiecare centru (sector) voi purta discutii referitoare la ceea ce vor realiza cu ajutorul materialelor puse la dispozitie si modul de utilizare al ustensilelor. Se reaminteste copiilor comportamentul dezirabil in cazul acestor activitati - vorbim in soapta pentru a nu deranja pe altii;- sa lucram frumos , sa nu patam cu lipici, sa utilizam cu grija materialele; - apreciem si protejam lucrarile facute de colegi ; - fiecare joc , lucrare trebuie terminata. |
Observatia Conversa-tia Explicatia |
Se observa interesul manifestat de copii |
||
4.DESFASURA-REA ACTIVITATI-LOR |
Copiii se organizeaza in centrul dorit , intuiesc si se familiarizeaza cu materialele pregatite . La centrul JOC DE MASA (CALCULATOR), copiii vor sorta recipientele si le va aseza in tomberonul corespunzator La centrul CONSTRUCTII, copiii vor realiza din pioneze gradina cu flori de primavara.. La centrul ARTA, copiii vor realiza cele trei albume. Vor lucra in echipa de cate doi, unul decupeaza imaginea, iar celalalt lipeste in spatiul corespunzator. La centrul STIINTA, copiii vor observa ce s-a intamplat cu frunza in urma efectului de poluare. Vor comenta pe baza celor obsevate. Pe tot parcursul activitatii se vor asigura conditiile optime, se va urmari modul de relationare, de comunicare intre parteneri dar si cu materialele puse in joc. |
Explicatia Demonstra-tia Exercitiul Repetitia Conversatia Explicatia Exercitiul Conversatia Explicatia Demonstra-tia Exercitiul Obsevatia Problemati-zarea |
Calculator, C.D. cu Softul educational Piticlic ecologist Joc de constructii cu pioneze colorate Trei albume, Imagini cu plante, flori copaci, Tavite,lipici Pensoane, servetele. Trei recipiente din sticla, in care s-a efectuat experimen-tul |
Pe grupuri Pe grupuri, Individu-al Pe grupuri, In perechi Pe grupuri |
Evaluarea orala a modului de exprimare a nivelului cunostintelor dobandite in activitatile anterioare. |
5.ASIGURA-REA FEEDBACK-ULUI |
Se cere copiilor sa faca aprecieri si autoaprecieri exprimand opinii referitoare la modul cum s-a lucrat, cum s-a comunicat , cum au colaborat si la rezultatele pe care le-au obtinut. |
Conversatia | |||
6.INCHEIEREA ACTIVITATII |
Voi face aprecieri stimulative referindu-ma la fiecare grup in parte si voi nominaliza copii care s-au remarcat. |
Aprecieri verbale |
TEMA ANUALA DE INVATARE: Cand, cum si de ce se intampla?
PROIECT TEMATIC:"Natura prin ochi de copil"
SUBTEMA: Si noi iubim natura
TEMA ZILEI: Prietenii naturii
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitati pe domenii experientiale
Domeniul experiential Stiinta - Cunoasterea mediului
Domeniul experiential Limba si comunicare - Educarea limbajului
Domeniul experiential Estetic si creativ - Artistico-plastica
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata
TEMA ACTIVITATII: "Prietenii Naturii"
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare si evaluare
DURATA ACTIVITATII: 50 - 55 minute
SCOPUL ACTIVITATII:
Sistematizarea cunostintelor privind evolutia plantelor, copacilor, florilor de primavara si locul unde cresc si se dezvolta acestea.Exersarea deprinderilor de a formula propozitii simple si dezvoltate, corecte din punct de vedere gramatical, de a comunica pe o tema data si de a lucra in echipa;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Sa denumeasca partile componente ale unei plante si rolul pe care il indeplineste in componenta acestora;
Sa raspunda in propozitii la intrebari;
Sa enumere cateva reguli de protejare a naturii si sa motiveze;
Sa formuleze propozitii simple si dezvoltate si sa le reprezinte grafic;
Sa numere cuvintele din propozitie si sa le reprezinte grafic;
Sa raspunda la ghicitori si sa desparta cuvintele in silabe ;
Sa realizeze din imaginatie un desen respectand tema sugerata de Mama Natura;
Sa denumeasca materialele primite.
Sa participe activ la activitatile de grup atat in calitate de vorbitor, cat si in calitate de auditor;
Sa coopereze cu membrii grupului;
Sa-si exprime sentimentele de bucurie, satisfactie, multumire fata de Natura si activitatea defasurata.
Sa manuiasca materialele puse la dispozitie;
Sa se deplaseze in timp util pentru a rezolva sarcini propuse intr-un spatiu dat.
SARCINA DIDACTICA:
Alegerea siluietelor corespunzatoare (flori, copaci) si asezarea lor, la locul potrivit, pe panou;
Aruncarea cubului, denumirea cuvantului si formularea corecta a propozitiilor folosind cuvantul respectiv; reprezentarea grafica a acestora;
Ghicirea, gasirea imaginilor ca raspuns la ghicitoare, despartirea in silabe si reprezentarea grafica a acestora;
Realizarea din imaginatie a unui desen sugerat de Mama Natura;
REGULI DE JOC:
Copiii sunt grupati in echipe de cate patru;
Rezolva sarcinile frontal sau in echipa;
Fiecare echipa are un capitan;
Coechipierii se ajuta;
Copiii asculta cu atentie sarcinile, se gandesc, raspund si aplauda numai raspunsurile corecte ale adversarilor;
Se puncteaza: munca in echipa, rapiditatea in rezolvarea sarcinii, calitatea raspunsurilor, exprimarea in propozitii, ordinea si disciplina in timpul jocului.
ELEMENTE DE JOC: Surpriza, miscare, manuire, aplauze.
STRATEGIA DIDACTICA:
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul,
problematizarea, lucrati, ganditi, comunicati in perechi (in grup), metoda cubul, turul galeriei.
MIJLOACE DIDACTICE:scrisoarea de la Mama Natura, panou care reprezinta imagini in relief (padurea, livada, gradina, munti) si cutia cu surprize care cuprinde: siluiete de flori si copaci, 2 cuburi cu imagini reprezentative pe fiecare fata, baloane, fise cu imagini, patru coli albe, carioci, fise individuale, D.V.D., CD.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, in grupuri mici, individual.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Curriculum pentru invatamantul prescolar 2008 - 2009 ;
Metode interactive de grup - Ghid metodic, de Elena Gongea, Editura Arves 2007;
Proiecte tematice orientative - Aurelia Ana, Smaranda Maria Cioflica, Editura Tehno-Art, 2003;
Jocuri didactice integrate pentru invatamantul prescolar - Florica Mitu, Stefania Antonovici, Eeditura Humanitas, Bucuresti, 2005;
Ghid pentru proiecte tematice - Viorica Preda, Eeditura Humanitas, Bucuresti, 2005.
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC AL ACTIVITATII |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
||
Metode |
Material didactic |
Forme de organizare |
|||
Organizarea activitatii |
- se aeriseste sala de grupa; - se pregateste materialul demonstrativ si individual; - se grupeaza mobilierul in buchete de cate doua mese. | ||||
Captarea atentiei |
- se prezinta copiilor continuarea scrisorii de la Mama Natura, in care aceasta ii provoaca la un joc didactic . |
Conversatia |
Scrisoarea de la Natura |
Frontal |
Se observa interesul manifestat de copii |
Anuntarea temei si a obiectivelor |
- Copii, cu aceste materiale primite in dar de la Mama Natura, vom juca un joc care se numeste "Prietenii Naturii". - In acest joc, vom vorbi despre plante, flori, vom forma propozitii si vom numara cuvintele, vom raspunde la ghicitori, vom desparti cuvinte in silabe si vom reprezenta grafic, iar la sfarsit vom realiza un desen.Conditia principala este sa rezolvati toate sarcinile pe care Mama Natura ni le propune prin acest joc, pentru ca la sfarsitul lui sa dovedim ca suntem prieteni adevarati ai Naturii. - Voi repeta titlul jocului. |
Expunerea |
Frontal |
Observare curenta |
|
Prezentarea continutului si dirijarea invatarii |
Se prezinta regulile jocului si modul de defasurare: -Copiii se vor imparti in patru grupe de cate cinci copii, dupa metoda Ne amestecam, inghetam, formam grupe de cate 5; Fiecare echipa va avea un responsabil (capitan); Denumirea fiecarei echipe va fi data dupa imaginea de pe ecuson: echipa ghioceilor, echipa lalelelor, echipa brazilor, echipa copacilor infloriti. Jocul va avea mai multe probe si se puncteaza cu bulina rosie: calitatea raspunsurilor, rapiditatea in rezolvarea sarcinii, exprimarea in propozitii, munca in echipa, ordinea si disciplina in timpul jocului. Se intuieste cu toata grupa panoul trimis de Natura. PROBA NR.1 - CE STII DESPRE E.1- Ce stii despre brad ?Aseaza la locul potrivit. Gaseste si alti brazi si aseaza pe panou la locul potrivit. E.2- Ce stii despre mar ?Aseaza la locul potrivit. Gaseste si alti pomi fructiferi. E.3- Ce stii despre lalea? Aseaza la locul potrivit. Gaseste si alte flori de primavara si aseaza pe panou la locul potrivit. E.4- Ce stii despre stejar? Aseaza pe panou la locul potrivit. Gaseste si alti copaci care cresc in aceleasi locuri ca si stejarul. PROBA NR.2 - INTREBARI SI RASPUNSURI. E.1- Numeroteaza in ordine crescatoare evolutia copacului si comenteaza. E.2 - Care sunt partile componenete ale unei plante? Dar ale unui copac? E.3 - Care este rolul radacinei, tulpinei si al frunzei? E.4 - Ce ii trebuie unei plante ca sa creasca? De ce? Pentru fiecare echipa: Spuneti cel putin o regula de protejare a naturii. PROBA NR. 3 - SPUNE O PROPOZITIE DESPRE Pe fiecare parte a cubului este cate o imagine (ghiocel, frunza, ghinda, lalea, copac, narcisa). Fiecare echipa rosogoleste cubul si: - denumeste cuvantul; - spune o propozitie despre acel cuvant; - reprezinta grafic propozitia; - delimiteaza cuvintele din propozitie - fiecare echipa lucreaza pe fisa. PROBA NR. 4 - GHICITORI SI SILABE In baloane sunt biletele cu ghicitori despre flori, copaci, plante. De la fiecare echipa vine un copil inteapa un balon, educatoarea citeste ghicitoarea, copiii gasesc cuvantul, cauta fisa cu imaginea care denumeste cuvantul si: - desparte cuvantul in silabe; - reprezinta grafic silabele; - scrie in eticheta cifra care arata cate silabe sunt; - se afiseaza la panou si se evalueaza reciproc. PROBA NR. 5 - DESEN DIN IMAGINATIE "Chipul senin al naturii Tot din scrisoare reiese ca Mama Natura le sugereaza sa realizeze un desen cu tema "Chipul senin al naturii". Se puncteaza originalitatea si creativitatea lucrarilor. Pregatirea mainii pentru lucru se va face sub forma de joc euritmic, al mainii si al degetelor dupa o scurta povestire creata de educatoare. Jocul euritmic se va desfasura pe fond muzical, unde copiii vor efectua miscari sugerate de melodie si povestea creata de educatoare: cresterea semintei din pamant, ploaia, bataia vantului , aparitia soarelui. Inainte de a da semnalul de incepere a lucrului se vor stabili materialele cu care vor lucra. Se da semnalul de incepere a lucrului In timp ce copiii lucreaza se audiaza o piesa muzicala in surdina, pentru a crea o ambianta afectiva propice. Lucrarile finalizate ale copiilor vor fi expuse la panou. |
Conversatia Explicatia Conversatia Observatia Ganditi, lucrati in grup. Exercitiul Conversatia Problemati-zarea Exercitiul Metoda cubul Conversatia Explicatia Exercitiul Conversatia Explicatia Exercitiul Turul galeriei Conversatia Explicatia Exercitiul Conversatia Exercitiul |
Panou cu imagini in relief Siluiete de copaci si flori. Fisa cu imaginea copacului in toate stadiile de dezvoltare Doua cuburi,cu imagini pe toate fetele Patru fise A3, carioci Baloane,fise cu imagini care reprezinta flori, copaci, plante, carioaci, panou. DVD., C.D. Fise individuale, carioci |
Frontal Organizarea pe echipe Frontal Pe echipe Pe echipe Pe echipe Pe echipe Frontal Individual |
Intelegerea regulilor jocului Analiza panoului Analiza raspunsuri-lor, exprimarea corecta Capacita-tea de a sorta Capacitatea de a lucra in echipa; Analiza raspunsuri-lor, exprimarea corecta. Observarea modului de lucru; Capacita-tea de a lucra in grup; Formeaza propozitii, delimitea-za cuvintele, reprezinta grafic. Evaluez capacitatea copiilor de a gasi raspunsul la ghicitori, de a pronunta corect cuvintele si de a le desparti in silabe. Apreciez capacitatea de autoevaluare. Observarea miscarilor efectuate de copii Observarea modului de lucru] |
Asigurarea feed-back-ului |
Fiecare echipa isi analizeaza lucrarile reciproc. Vor fi antrenati cat mai multi copii in a-si expune parerea. |
Conversatia |
Frontal |
Aprecieri verbale |
|
Evaluarea |
Educatoarea reaminteste criteriile de evaluare si apreciaza fiecare echipa. Se acorda recompense din cutia cu surprize trimisa de Mama Natura.( Cate un medalion cu Bradut). Se fixeaza obiectivele atinse si denumirea jocului. |
Converstia |
Frontal |
Aprecieri verbale ; Acordarea de recompense. |
|
Incheierea activitatii |
Copiii parasesc sala de grupa cantand si executand miscarile jocului muzical " Cate unul pe carare" |
Exercitiul |
"CANTAM, DANSAM, POVESTIM
NATURA TE IUBIM SI TE-NDRAGIM!"
GRUPA: PREGATITOARE
PERSONAJE:
POVESTITORUL COPACII
SOARELE FLORILE
PLANETA PAMANT PORUMBEII
NATURA-MAMA
SCOP: Consolidarea cunostintesor copiilor despre Natura si protejarea acesteia.
OBIECTIVE URMARITE:
DECOR: Sala de grupa este decorata cu flori, copaci infloriti etc. Cadrul propriu-zis al scenetei reprezinta un colt de natura, iar la mijloc este Planeta Pamant.
COSTUME:
Soarele - pelerina galbena si coroana galbena de print;
Planeta Pamant - rochie lunga de culoare albastra combinata cu nuante de verde si maro;
Mama Natura - rochie lunga de culoare verde cu flori aplicate pe poale si pe maneci, coroana de flori pe cap;
Florile - sunt costumate adecvat rolului pe care il interpreteaza;
Copacii - pelerine maro cu frunze aplicate, iar pe cap coroana de flori;
Porumbeii - costume albe din atlas si aripi de porumbei.
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||