Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA
"PRIETENII DIN OGRADA"
Gradinita " Mihai Eminescu"
Tg.-Jiu, Gorj
NIVEL II
TEMA: "CUM A FOST, ESTE SI VA FI AICI PE PAMANT?"
SUBTEMA SAPTAMANII: "ANIMALE DOMESTICE SI PASARI DE CURTE"
TEMA ZILEI: "PRIETENII DIN OGRADA"
Forma de realizare: Activitate integrata
TIPUL ACTIVITATII:Verificare si consolidare
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE:
Intalnirea de dimineata: ,,Cine sunt prietenii din ograda?!
Tranzitie: ,,In ograda la bunici", " Graiul animalelor"-cantece
Siluete de animale domestice si pasari de curte
Tablite magnetice cu litere
Creioane colorate
Cuburi Lego
Imagini cu animalele domestice si pasari de curte si foloasele acestora
Carti , reviste
Imagini reprezentative pentru tema zilei;
OBIECTIVE CADRU:
Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator, precum si stimularea curiozitatii pentru investigarea acestuia; dezvoltarea operatiilor intelectuale prematematice;
OBIECTIVE DE REFERINTA:
( domeniile experientiale si centrele de activitate)
DS.
sǎ recunoascǎ si sǎ denumeascǎ animalele domestice si pǎsǎrile de curte;
sǎ descopere rǎspunsurile ghicitorilor;
sǎ descrie caracteristicile pǎsǎrilor de curte si ale animalelor domestice;
sǎ realizeze bula dublǎ descoperind asemǎnǎrile si deosebirile dintre animalele domestice si pǎsǎrile de curte;
sa asocieze cifra la cantitate;
sa efectueze corect operatii de adunare si scadere cu 1-2 unitati in limitele 1-10;
sa rezolve corect sarcinile de lucru propuse in fisele de evaluare;
DLC
sa inteleaga si sa transmita mesaje simple;
sa participe la activitatile de grup in calitate de vorbitor cat si de auditor;
sǎ se exprime cursiv, coerent, corect din punct de vedere gramatical;
sa utilizeze limbajul scris;
DOS:
sa cunoasca si sa utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activitati practice;
sa cunoasca materialele utilizte pentru realizarea temei;
sǎ lucreze corect pentru realizarea colajului;
sǎ coopereze in rezolvarea sarcinilor;
DEC:
sǎ cante, imitand anumite gesturi , cantece despre animale domestice si pǎsǎri de curte;
JOC DE ROL
CONSTRUCTII
sa redea prin tehnica suprapunerii cuburilor Lego imaginile unor constructii in mod cat mai fidel;
BIBLIOTECA
sa cunoasca literele si sa le imbine pentru a forma cuvinte;
STIINTA
sa cunoasca foloasele aduse de animalele domestice si pasarile de curte;
sa imbine cu atentie bucatelele din puzzel-ul cu animale pentru a obtine imaginea corecta;
Activitatea zilei va incepe cu INTALNIREA DE DIMINEATA. Salutul porneste de la educatoare prin folosirea unui apelativ
care sa ii apropie pe copii de subiectul zilei: " Buna dimineata, prieteni ai animalelor si pasarilor !"
Copiii sunt invitati sa se aseze in semicerc si sa se prezinte pe rand spunand de asemenea numele copilului din stanga, respectiv dreapta sa.
Dupa salut vor urma discutiile de grup care cuprind:
Completarea in Calendarul Naturii.
Efectuarea prezentei copiilor la panoul " fluturilor"
Discutii despre tema saptamanii, "Animale domestice si pasari de curte"
Voi pregati materiale pentru ACTIVITATILE LIBER ALESE (
Copiii sunt anuntati ca astazi la activitatile pe care le vom desfasura impreuna va veni bunicul lui Mihai , care locuieste la tara si are o curte plina de pasari si animale domestice. El ne-a trimis o macheta cre ne arata cum arata gospodaria sa si vrea sa vada cat stiu ei despre "prietenii din ograda". Impreuna vizitam cele patru centre de interes si descriem materialele ce se afla pe masute. La centrul de interes CONSTRUCTII vom realiza o ferma asemanatoare cu cea a bunicului lui Mihai sau in alt fel, poate mai modern. La centrul BIBLIOTECA ne asteapta tablite magnetice si litere cu ajutorul carora vom scrie numele unor pasari si animale pe care le cunoastem si stim ca traiesc pe langa casa omului.La centrul JOC DE ROL ne vom juca " De-a fermierul" iar la STIINTA vom afla care sunt foloasele pe care ni le aduc animalele domestice si pasarile de curte.
Prin intermediul unor cantece in care este vorba despre " prietenii din ograda" se face tranzitia spre ACTIVITATILE PE DOMENII EXPERIENTIALE unde vom desfasura un joc didactic-concurs prin care se vor evalua toate cunostintele copiilor despre animalele domestice si pasarile de curte. Copiii vor fi impartiti in doua echipe ce vor purta ecusoane cu semne distinctive.Ei vor trebui sa treaca mai multe probe , raspunsurile corecte fiind recompensate cu buline ce vor fi date foarte atent de catre bunic echipei ce a raspuns corect si complet.
Ziua se va incheia cu o ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALA unde se va prezenta euritmia " Puisorul motat"
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE Instrumente si indicatori |
MOMENTUL ORGANIZATORIC |
Aerisirea sǎlii de grupǎ; Aranjarea scǎunelelor in formǎ de "V"; Pregǎtirea materialelor pentru cele patru grupuri; |
Explicatia | |
CAPTAREA ATENTIEI |
Surpriza consta intr-o invitatie fǎcutǎ de bunicul lui Mihai la ferma lui ,dar care va fi conditionatǎ de ghicirea rǎspunsurilor la cateva ghicitori si de cunostintele pe care acstia le au despre animalele domestice si pǎsǎrile de curte. " Ea este bunǎ la toate, Ne dǎ carne , ne dǎ lapte, Iar viteii mititei Se numesc copiii ei" " Face ham si dǎ din coadǎ Stie oasele sǎ roadǎ Stǎ in curte, doarme-n cuscǎ Te si latrǎ , te si muscǎ!" " Cavaler impintenat Sus, pe gard, stǎ cocotat Si tot strigǎ prin vecini Cǎ e sef peste gǎini" Cine-i mandru si-nfoiat Si cu mot de nas legat?" Va intra in sala de grupa chiar bunicul Ioan. |
Conversatia Ghicitorile |
Observarea comportamentului nonverbal al copiilor. Aprecierea rǎspunsurilor. Ghicitori. Surpriza. |
REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR |
- Ce ati observat in macheta adusa de bunicul Ioan? Ce animale domestice cunoasteti ? Ce pǎsǎri de curte cunoasteti? Dacǎ au iesit puisorii si zburdǎ mieii prin ogradǎ , in ce anotimp ne aflǎm? Sǎ recite cineva o poezie despre primǎvarǎ! |
Explicatia |
Aprecierea rǎspunsurilor |
ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVE LOR |
Se anuntǎ titlul jocului -concurs "Prietenii din ogradǎ" si obiectivele stabilite. |
Conversatia |
Observarea comportamentului copiilor si a atentiei lor. |
DIRIJAREA INVǍTǍRII |
Se anuntǎ regulile jocului: copiii sunt impǎrtiti in douǎ echipe , cea a puisorilor si cea a mieluseilor; Fiecare echipǎ va fi solicitatǎ sǎ rǎspundǎ la cateva intrebǎri referitoare la caracteristicile animalelor domestice si pǎsǎrilor de curte.Pentru fiecare rǎspuns corect vor primi cate o bulinǎ rosie.Copiii vor fi solicitati, suplimentar sǎ recite o poezie in care este vorba despre un animal domestic sau despre o pasǎre de curte, sǎ interpreteze cantece corespunzǎtoare temei. Ce poezie cunoasteti in care este vorba de o pasǎre de curte? Recitati-o ! Ce poezie in care apare un animal domestic cunoasteti? Recitati poezia! Cantati o melodie despre un animal domestic! Cantati o melodie despre o pasǎre de curte! |
Explicatia demonstratia Exercitiul |
Aprecierea comportamentului nonverbal Aprecierea si aplaudarea rǎspunsurilor. Chestionarea orala Aprecierea si aplaudarea rǎspunsurilor. Aprecierea recitǎrii. Aprecierea modului de a canta. |
OBTINEREA PERFORMAN TEI |
In continuare tot prin intermediul intrebǎrilor, dar avand imagini ce reprezintǎ rǎspunsul la acestea, se va alcǎtui bula dublǎ , prin care se vor evidentia asemǎnǎrile si deosebirile dintre animalele domestice si pǎsǎrile de curte. Asemǎnǎri: - trǎiesc pe langǎ casa omului, - aduc foloase; Deosebiri: - douǎ picioare/patru picioare; - bot/cioc; - blanǎ sau pǎr/ pene; - se inmultesc prin nasterea de pui vii/ se inmultesc prin ouǎ; |
Explicatia Bula dubla Conversatia |
Aprecierea si aplaudarea rǎspunsurilor |
EVALUAREA ACTIVITǍTII |
Copiii vor fi impǎrtiti in patru grupuri: a)DLC: " Reprezintǎ grafic silabele fiecǎrui cuvant"-fise b).DS:" Coloreazǎ cate iti aratǎ cifra"-fise c).DS: puzzle d).DOS: colaj " Puisorul", " Mieluselul" Se va face analiza punctajului de pe panou.Se vor face aprecieri globale si indivduale, apoi se vor impǎrti recompensele. |
Explicatia Exercitiul Munca independenta Puzzle Analiza produselor activitatii |
Aprecierea comportamentului nonverbal Aprecierea lucrǎrilor si a corectitudinii rezolvǎrii sarcinilor. Aprecieri generale si individuale. Recompense |
INCHEIEREA ACTIVITǍTII |
In incheiere , se va prezenta euritmia " Puisorul motat". |
Exercitiul |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||