Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
GRUPA: mare
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
TEMA: ,,Cui i-am pregatit masa?"
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de cunostinte si deprinderi
FORMA DE REALIZARE: joc didactic
SCOPUL ACTIVITATII: -formarea deprinderii de a folosi corect dativul;
- dezvoltatrea capacitatii de a asculta cu atentie, de a se concentra
asupra sarcinilor si a modalitatilor de rezolvare a acestora; OBIECTIVE OPERATIONALE: - sa denumeasca animalele de pe jetoanele puse la dispozitie;
-sa clasifice animalele in animale domestice-salbatice;
- sa cunoasca hrana animalelor si s-o identifice pe jetoane;
- sa dea fiecarui animal hrana corespunzatoare;
- sa verbalizeze actiunile proprii, ale educatoarei sau ale cole-
gilor folosind corect cazul dativ (pisicii, cainelui, ursului etc.)
SARCINA DIDACTICA : indicarea hranei animalelor domestice si salbatice ;
REGULILE JOCULUI: copilul indicat recunoaste cui i s-a pregatit masa dupa hrana asezata
pe masa si denumeste animalul;
ELEMENTE DE JOC: surprize, manuirea materialelor, aplauze, recompense, cantec;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea;
MIJLOACE DIDACTICE: lapte, soricel-pentru pisica; os- pentru caine; morcov, varza-pentru
iepuras; boabe de porumb si grau-pentru pasarile de curte si porc;
iarba si fan- pentru cal, vaca, oaie;nuci si alune pentru veverita;anima-
le de jucarie;imagini cu animale mici si pasari,cu peste, cu zmeura,
afine, mure ; siluete cu animale, fise de evaluare, creioane, imagini
cu hrana ;
DURATA: 25 minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii,
Editia a II-a revizuita si adaugita
Metodica activitatilor de educare a limbajului in invatamantul
prescolar- Florica Mitu, Stefania Antonovici, Editura Humanitas
Culegere de jocuri didactice pentru educatia limbajului-Rodica
Gorgan, Dorina Tuduce, Editura Marysan Zalau;
DESFASURAREA ACTIVITATII:
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE Instr. si indic. |
CAPTAREA ATENTIEI |
Educatoarea o prezinta copiilor pe Marinela, o papusa, care astazi vrea sa se joace cu voi, dar in acelasi timp vrea sa vada daca voi cunoasteti animalele domestice, salbatice precum si hrana preferata a acestora |
expunerea |
Surpriza- papusa |
ENUNTAREA SCOPULUI SI A OBIECTIVELOR |
De aceea ne vom juca jocul ,,Cui i-am pregatit masa?"si o vom ajuta pe Marinela sa serveasca fiecarui animal felul de mancare preferat de acesta.. |
explicatia |
aprecieri verbale |
DIRIJAREA INVATATRII |
Se prezinta copiilor regulile jocului.Educatoarea demonstreaza modul in care se va desfasura jocul propus, precum si criteriile dupa care vor fi apreciate raspunsurile date. Se descopera o hrana, se numeste,se precizeaza ,,Cui i-a fost pregatita", se cauta animalul corespunzator si se aseaza in fata hranei. |
Conversatia explicatia | |
OBTINEREA PERFORMANTEI |
VariantaI Educatoarea are pregatite pe masa o iesle mica pentru vaca, oaie, capra, cal; farfurie cu boabe de porumb pentru pasarile de curte; varza si morcovi pentru iepuri si in alt loc sunt asezate animalele-jucarii.Se descopera pe rand cate un fel de hrana, copiii trebuie sa recunoasca obiectele pe care le vad si sa spuna cui i s-a pregatit masa. Educatoarea:,,Ce am pregatit pe ma- sa?" Copiii:Lapte, soricel. Educatoarea:Cui i-am pregatit aceasta mancare? Copiii: Pisicii. Copilul numit va alege pisica dintre animalele- jucarii si o va aseza la masa. Se procedeaza la fel si cu celelalte animale. Varianta II Educatoarea afiseaza pe flanelograf imagini cu hrana animalelor si siluete cu animale: copilul chemat alege o imagine cu hrana unui animal si intreaba:Cui i se potriveste aceasta hrana? Raspuns:,,Zmeura,afinele si murele este hrana ursului.Copilul care da raspunsul trebuie sa aleaga anima- lul numit si sa il puna langa hrana. VariantaIII Educatoarea spune o propozitie pe care copiii o completeaza cu un substantiv in cazul dativ |
Conversatia Joc exercitiu problematizarea |
Aprecieri verbale aplauze |
ASIGURAREA RETENTIEI SI TRANSFERULUI |
Fiecare copil primeste un ecuson cu hrana pentru animale.In functie de ecuson se grupeaza in jurul anima- lului-jucarie potrivit si verbalizeaza: ,,Eu sunt hrana(pisicii, cainelui, ursului, vulpii,vacii, calului,etc.) Rezolva fisa pe care sunt desenate in partea stanga animale iar in partea dreapta hrana acestora. Trebuie sa uneasca cu o linie animalul cu hrana lui. |
Activitate individuala | |
EVALUAREA |
Papusa Marinela le multumeste copiilor pentru ajutorul acordat si ii serveste cu dulciuri.Copiii canta cantecul ,,Masa buna" |
Aprecieri verbale, recompense |
Ed. Elena Belisica Gradinita PN NR7 Zalau
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||