Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
NIVELUL : II
TEMA ANUALA : "Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim"
TEMA SAPTAMANII : "Calatorie in
lumea povestilor"
TEMA ZILEI : "Tainele povestilor"
TIPUL ACTIVITATII
FORMA DE REALIZARE : frontal, pe
grupuri, individual
DURATA ACTIVITATII : o zi
SCOPUL : consolidarea unei exprimari verbale corecte din punct de vedere gramatical
ACTIVITATI PE CENTRE DE ACTIVITATE
ALFABETIZARE : In lumea povestilor-joc didactic (ADE-DLC)
ARTA : Spoturi
publicitare pentru cartile cu povesti - colaj (ALA)
STIINTA : Ce
ne invata povestile (ADP)
JOC DE ROL : De-a
casuta din oala (ALA)
CONSTRUCTII : Casuta
cartilor de povesti (ALA)
MANIPULATIVE :
Numaratul in limitele 1-5 (ADE-DS)
NISIP SI APA :
Prajituri pentru prietenii din poveste (ALA)
OBIECTIVE OPERATIONALE
Alfabetizare O1- sa recunoasca personajele din poveste dupa descrierea facuta, pe baza unor imagini, jetoane, ghicitori, siluete, replici.
O2 - sa recunoasca povestea din care face parte un fragment audiat sau vizionat.
O3 - sa caracterizeze personajele din poveste.
O4 - sa se corect din punct de vedere gramatical.
O5 - sa-si exprime parerea despre personajele din poveste.
Arta :
O6 - sa aleaga un personaj din povestea preferata.
O7 - sa realizeze postere publicitare prin tehnica colajului cu personajul preferat dintr-o poveste.
Stiinta :
O8 - sa lipeasca imagini pentru a realiza o carte cu povesti .
O9 - sa-si exprime parerile personale referitoare la mesajul povesti.
Joc de rol :
O10 - sa interpreteze rolurile personajelor preferate din povesti.
Manipulative
O11 - sa numere personajele si sa deseneze tot atatea flori, sa incercuiasca cifra corespunzatoare.
O12 - sa grupeze personajele dupa povestea din care fac parte
O13 - sa reconstituie puzzel din povesti cunoscute.
Constructii :
O14 - sa construiasca folosind cuburi o biblioteca.
STRATEGII DIDACTICE
Metode si procedee : conversatia, explicatia, problematizarea, dramatizarea,
munca independenta, turul galeriilor, diagrama Venn, Mana oarba, Ciorchinele.
Resurse materiale : diagrama cu prezenta copiilor, calendarul naturii, bagheta, cutia cu surprize( siluete ale personajelor,ghicitori, fragmente din povesti cu lacune, fise ce contin cuvinte ce denumesc personaje, scene din povesti), calculator, flipchart, marcar,coli mari,
fise de munca independenta, creioane colorate, carioca, jetoane cu personaje din povesti, coli desen, lipici, foarfeci, panou, imagini din povesti, masti pentru jocul de rol, puzzle din povesti cunoscute, trusa de cuburi, masti si pelerine de carnaval, baloane.
REGULI DE JOC
La jocul din centrul Alfabetizare raspunde copilul care este atins de Bagheta si-si alege sarcina prin metoda "mana oarba", apoi numeste personajul si povestea din care face parte.
ELEMENTE DE JOC
Surpriza, Zana povestilor, ghicirea, bagheta fermecata,cutiuta cu surprize, miscarea, aplauze, versuri, recompense, dansul.
BIBLIOGRAFIE
Curriculum pentru Invatamantul prescolar 2008
SCENARIUL ZILEI
Zana Povestilor vine in sala de grupa si-i anunta pe copii ca astazi vor calatori in lumea povestilor.Pentru aceasta si-a adus cu ea Bagheta Fermecata care-i va purta pe copii in lumea minunata a povestilor.
Evenimente didactice |
Continutul invatarii |
Strategii didactice |
Evaluare |
Moment Organizatoric -1- |
Pentru buna desfasurare a activitatii voi asigura condi- tiile optime: - aerisirea salii de grupa si asgurarea unei surse permanente de aer; - asezarea mobilierului si a materialului didactic in centre; -introducerea copiilor in sala de grupa si ocuparea locurilor pe pernite |
Conversatia |
Orala |
Captarea atentiei -2- |
Intalnirea de dimineata se desfasoara dupa urmatorul plan: - salutul; - prezenta copiilor la gradinita; - stabilirea coordonatelor temporale: anotimpul, luna, ziua saptamanii in care suntem; - completarea calendarului naturii. In sala de grupa intra o fetita imbracata in zana pe care o prezint ca fiind Zana Povestilor. |
Conversatia Explicatia |
Orala Plasarea corecta a elementelor la calendarul naturii |
Anuntarea temei,a scopului si a obiectivelor -3- |
Zana Povestilor le recita copiilor urmatoarele versuri: "Celor mari, celor mici Ne e drag tuturor In lumea povestilor. Vom face o calatorie In lumea povestilor Fara masini si avioane, Fara trenuri cu vagoane. Bagheta Fermecata, nu va lipsi Calauziti de ea mereu vom fi!" |
Expunerea |
Copiii asculta versurile |
Prezentarea optima a continutului si dirijarea invatarii -4- |
Bacheta Fermecata arata copiilor drumul spre Lumea Povestilor. In dreptul fiecarui centru Zana Povestilor spune :" Bagheta la drum porneste si aici se opreste". Astfel, se trece pe la fiecare centru de activitate se intuieste materialul didactic si se prezinta copiilor sarcinile pe care le au de realizat. La Alfabetizare ne vom juca jocul "In Lumea Povestilor" La Arta copiii vor realiza spoturi publicitare pentru cartile cu povesti din Lumea Povestilor . La Stiinta vom citi imagini din povesti, le vom grupa dupa povestea din care fac parte si vom discuta despre ce ne invata acestea. Vor face o carte cu povesti. La Jocul de rol se vor juca cu mastile confectionate in activitatile anterioare "de-a casata din oala" La Constructii copiii vor costrui din cuburi "Casuta cartilor de povesti"- o biblioteca asa cum au vazut ei in vizita de la scoala. La Manipulative copiii vor rezolva o fisa de munca independenta in care vor avea ca sarcina sa grupeze personajele dupa povestea din care fac parte, sa le colo- reze. Apoi sa le numere, sa deseneze tot atatea flori de aceeasi culoare cate personaje sunt din poveste si sa incercuiasca cifra corespunzatoare. La alegere au de reconstituit puzzle din povesti. La Nisip si Apa folosind forme din plastic vor realiza prajituri din nisip pe care le vor decora cu materiale din natura(pitricele, scoici, melci, frunze, flori etc.) |
Observatia Conversatia Explicatia |
Copiii numesc centrul de activitate; recunosc si denumesc materialele |
Obtinerea performantei -5- |
Copiii vor lucra sub directa indrumare si supraveghere a educatoarei si a ajutorului de educatoare. La centrul Alfabetizare le prezint copiilor regulile de joc si sarcinile ce trebuie realizate. Zana Povestilor( o eleva cls.aIV-a) va conduce pentru un timp jocul si va F folosi Bagheta Fermecata spunand: "Bagheta Fermacata se invarteste Si acum, la tine se opreste" Copilul in dreptul caruia s-a oprit bagheta va lua un plic din Cutiuta cu surprize cu ochii acoperiti, il va da Zanei sa-l citeasca si apoi va rezolva sarcina primita. In plicuri sunt sarcinile: sa recunoasca povestea dupa imagini, sa numeasca personajele din povesti, sa recu- noasca povestea dupa un fragment citit, sa recunoasca personajele dupa siluete, sa interpretaze un rol din poveste, sa completeze lacunele dintr-un text dat, sa raspunda la ghicitori, sa grupeze personajele dupa povestea din care fac parte, sa clasifice personajele, sa alcatuiasca propozitii cu cuvintele date, sa numere personajele sau povestile, sa identifice greselile dintr-un text dat. La centrul Arta copiii realizeaza postere publicitare cu povestile cunoscute de ei ( momente din povesti, per- sonaje) prin tehnica de lucru colaj. La centrul Stiinta copiii citesc imagini din po- Vesti, isi impartasesc impresiile lasate de acestea si apoi fac o carte cu povesti pentru copiii de la grupa mica. La centrul Joc de rol copiii utilizeaza masti pentru a se juca de-a casuta din oala. La Constructii din cuburi copiii face rafturi pentru carti - o casuta in care sa aseze cartile realizate la Stiinta. La Manipulative copiii rezolva sarcinile de lucru primite in fisele individuale si puzzle din povesti. La Nisip si Apa copiii folosind forme din plastic fac din nisip prajiturele pe care le decoreaza cu materiale din natura. Zana Povestilor merge pe la fiecare copil si-i ofera ajutor daca acesta il solicita. |
Explicatia Conversatia Demonstratia Mana oarba Problemati - zarea Exercitiu Jocul Diagrama Venn Munca in echipa Munca individuala |
Chestionarea Orala Evaluarea globala |
Evaluarea performantei -6- |
Se formeaza trenuletul povestilor si se pleaca in calatorie. Trenuletul se opreste in fiecare statie (centru ) si se fac aprecieri globale si individuale referitoare la felul cum copiii si-au rezolvat sarcinile primite. |
Conversatia Turul galeriei |
Frontal Individual Autoevaluarea Analiza produselor |
Asigurarea retentiei si a transferului -7- |
In finalul activitatii Zana Povestilor le dezvaluie copiilor surpriza pregatita - "Carnavalul Personajelor" Zana Povestilor le ofera pelerine si masti de carnaval. Copiii danseaza in ritmul muzicii. In sala de grupa sunt aruncate baloane colorate cu care Copiii sa danseze. |
Dans | |
Incheierea activitatii -8- |
Se vor face aprecieri generale si individuale de catre educatoare si Zana Povestilor. |
Aprecieri verbale |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||