Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
Data: 19.11.
Grupa: Mare A
Domeniul experiential: Stiinte
Categoria de activitate: Activitate matematica
Tema: Cum/cand si de ce se intampla?
Proiectul: Toamna - Animale salbatice
Subtema: Fascinatia dumbravei
Subiectul: " Saculetul fermecat"
Mijloc de realizare: Joc didactic
Tipul activitatii: fixare si consolidare de cunostinte
Obiective de referinta:
sa-si imbogateasca experienta senzoriala, ca baza a cunostintelor matematice referitoare la recunoasterea, denumirea obiectelor, cantitatea lor, clasificare, constituirea d grupuri/multimi, pe baza unor insusiri comune ( forma, marime, culoare);
sa recunoasca, sa denumeasca, sa construiasca sis a utilizeze forma geometrica cerc, patrat, triunghi dreptunghi in jocuri;
sa efectueze operatii si deductii logice, in cadrul jocurilor cu piesele geometrice;
Obiective operationale:
Cognitiv-operationale:
sa recunoasca si sa denumeasca figurile geometrice;
sa formeze multimi dupa diferite criterii (forma, marime, culoare, grosime);
sa pipaie si sa descrie figura din trusa Logi;
sa rezolve fisa de lucru;
Psiho-motorii:
sa aplaude raspunsurile corecte;
Afectiv-motivationale:
sa manifeste interes pentru activitate;
sa participe activ la activitate;
sa aiba atitudini pozitive fata de joc;
Strategia didactica: algoritmica, semidirijata;
Metode si procedee: conversatia, explicatia, problematizarea, munca independenta, exercitiul;
Material didactic: poezii, rotodiscuri, trusa logi, saculeti, mascote,
esarfa, fisa de lucru;
Forma de organizare: frontal si individual;
Durata: 25-30 minute
Bibliografie:
Laborator prescolar - ed. V&I Integral, Bucuresti, 1998
Evenimentele didactice |
Continutul instructiv-educativ |
Metode si procedee |
Mijloace didactice |
Evaluare ( instrumente si indicatori) |
Moment organizatoric |
Creearea conditiilor optime stabilirii climatului afectiv-educativ al activitatii. Pregatirea materialului didactic necesar desfasurarii activitatii instructiv-educative. | |||
Captarea atentiei |
Se va realiza printr-o surpriza: gasirea unei scrisori din partea Zanei Toamna. Se va citi continutul scrisorii ( poezii cu si despre figurile geometrice) |
Conversatia |
Scrisoarea | |
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Se anunta titlul jocului, "Saculetul magic". Copiii sunt impartiti pe doua echipe, cate un membru al fiecarei echipe va veni , pe rand, sa rezolve una din sarcinile jocului, urmand a primi recompense, echipa care aduna mai multe recompense castiga jocul. |
Conversatia Explicatia |
Saculeti Mascote | |
Dirijarea invatarii Jocul de proba Jocul propriu-zis Varianta I |
Pe masa se rastoarna o galetusa de rotodiscuri, copiii formeaza multimi dupa criteriul formei. Aleg din multimi rotodiscuri dupa criteriul formei si al culorii, in functie de cerinta educatoarei. Se lucreaza cu trusa Logi, formeaza multimi dupa criteriul formei si al marimii, aleg din multimi respectand forma si grosimea. |
Explicatia Exercitiul Problematizarea |
Rotodiscuri Trusa Logi |
Evaluare formativa Evaluare formativa Aplauze |
Obtinerea performantei ( feed-back-ului) Varianta a II-a |
"Saculetul fermecat"- piesele din trusa Logi sunt introduce intr-un saculet, copiii legati la ochi descriu piesele, le denumesc dupa forma si grosime. |
Exercitiul Problematizarea |
Trusa Logi Saculet |
Evaluare formativa Aplauze |
Asigurarea retentiei si a transferului |
Rezolva sub indrumarea educatoarei fisa de munca independenta. |
Munca independenta |
Fisa de munca independenta | |
Evaluarea |
Se fac aprecieri asupra modului cum au participat si au reactionat copiii. Se stabileste castigatorul concursului, se impart recompense. |
Conversatia |
Recompense |
Evaluare sumativa |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||