Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
DATA: 19 NOIEMBRIE
GRUPA: mijlocie
EDUCATOARE:
ACTIVITATEA: cunoasterea mediului
TEMA: Vulpea
TIPUL DE ACTIVITATE: transmitere si insusire de noi cunostinte
FORMA DE REALIZARE: observare
SCOPUL ACTIVITATII: insusirea unor noi cunostinte despre vulpe, legate de partile componente ale corpului acesteia, despre mediul si modul de viata si de hranire; stimularea curiozitatii pentru investigarea mediului inconjurator.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
A) cognitive
B)socio- afective
C) psiho-motorii
METODE SI PROCEDEE: observatia, conversatia euristica, explicatia, exercitiul, problematizarea;
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: mulaj al vulpii, jetoane cu hrana vulpii, puzzle cu imaginea unei vulpi, imagine cu vizuina vulpii si mediul de viata al acesteia, panou, plicuri, medalioane cu imaginea vulpii;
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
DURATA: 20 minute
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategiile didactice |
Evaluare Instrumente si indicatori |
Moment organizatoric |
Pregatirea salii de clasa si a copiilor pentru desfasurarea activitatii in conditii optime. Se va aranja mobilierul in forma de careu, iar in fata copiilor, pe o masuta, se afla, acoperit, mulajul vulpii. | ||
Captarea atentiei |
Captarea atentiei se va face printr-o ghicitoare despre vulpe: Blana roscata, frumoasa, Coada lunga si stufoasa, Vine noaptea prin gradini, Fura rate si gaini. Se va descoperi mulajul si se va identifica vulpea. |
Conversatia Problematizarea -frontal si individual ghicitoarea |
Analiza raspunsurilor. |
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Voi anunta copiii ca vom vorbi despre vulpe si vom afla din ce se compune corpul ei, unde traieste, cu ce se hraneste si multe lucruri interesante despre vulpe. Se repeta tema activitatii de 1-2 copii. |
Conversatia |
Analiza comportamentului copiilor. |
Prezentarea optima a continutului |
Se va cere unui copil sa vina la masuta din fata clasei si sa spuna din ce este compus corpul vulpii-infatisarea vulpii. Se continua cu precizarea fiecarui analizator si a rolului acestora: ochi (de forma rotunda, folositi pentru a vedea, ziua, dar si noaptea), urechi (doua, ascutite, cu auzul foarte fin), bot( ascutit, format din nas si gura: cu nasul respira si miroase, gura cu limba si dinti ascutiti-colti). Se discuta despre gat (lung, mai mic decat trunchiul), trunchi care se sprijina pe 4 picioare (lungi, terminate cu gheare), coada (lunga si stufoasa). Se solicita copiilor sa spuna cu ce este acoperit corpul vulpii (cu blana de culoare roscata). Se prezinta copiilor o imagine cu vizuina vulpii aflata in padure si se consolideaza noul termen introdus. |
Observatia Conversatia euristica -frontal -mulajul, imagine cu mediul de viata al vulpii |
Aprecieri asupra raspunsurilor copiilor. (evaluare orala) |
Obtinerea performantei |
Se discuta cu copiii despre hrana vulpii si se prezinta cateva jetoane pe care sunt desenate: o gaina, un iepure, o gasca, o curca, peste, iarba, mere, urs, lup si li se cere copiilor sa aleaga si sa afiseze la panou doar acele imagini ce reprezinta hrana vulpii. |
Problematizarea -frontal -jetoane, panou |
Analiza modului de realizare a sarcinii. |
Retentia |
Fixarea cunostintelor se va face printr-o scurta poezie pe care o voi spune copiilor si o voi repeta de 2-3 ori. VulpeaCu coada stufoasa Cu bot ascutit La cotetul nostru des a nimerit gaini, pui si rate ia tot ce gaseste hoata asta stiti? Vulpe se numeste! |
Exercitiul -frontal si individual -poezia |
Analiza raspunsurilor copiilor. |
Evaluarea |
Se va imparti fiecarui copil un plic in care este un joc puzzle. Ei vor trebui sa recompuna corpul vulpii din bucatelele gasite in plic. |
Exercitiul -individual -jocul de puzzle |
Analiza produselor activitatii. |
Incheierea activitatii |
La final se va fixa tema activitatii si se vor face aprecieri colective si individuale privind modul de participare la activitate si se vor imparti recompense: medalioane cu imaginea unei vulpi. |
Explicatia -frontal -recompense |
Evaluare finala. |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||