Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
GRUPA: mica
EDUCATOARE:
DOMENIU EXPERIMEN IAL: Domeniu stiinta - Activitate matematica
DENUMIREA ACTIVITATII: Joc didactic
TEMA ACTIVITATII: "Asaza-ma langa mamica mea"
TIPUL DE ACTIVITATE: Predare - invatare
FORMA DE REALIZARE: Frontala
OBIECTIVE OPERATIONALE: - sa sorteze obiecte dupa un criteriu dat - culoare;
sa ordoneze un sir de obiecte intr-un spatiu dat;
- sa numere constient - cu gest de incercuire - in limitele 1-3;
- sa numeasca criteriul de formare a unor siruri de obiecte;IECTIVE
- sa verbalizeze actiunile efectuate folosind un limbaj matematic adecvat.O
PERATIONALE:
SARCINA DIDACTICA: perceperea, recunoasterea si formarea de grupuri de obiecte dupa un criteriu prestabilit.
ELEMENTE DE JOC: miscarea, manuirea materialului, aplauzele, elementele surpriza, inchiderea si deschiderea
ochilor, ghicirea elementului nou aparut.
REGULILE JOCULUI: Pe tabla magnetica sunt asezate 5 gaini de culori diferite - alba, galbena, roscata,
maronie, neagra. In urma acestora, copiii chemati trebuie sa aseze puisori care au aceeasi
culoare cu closca, astfel incat sa formeze siruri de obiecte de aceeasi culoare.
Copiii vor primi de la puisorul Ciripel, care este la noi in vizita o saptamana, cate
un jeton cu puisor de o anumita culoare. Cand Ciripel va numi un copil, acesta va aseza
puisorul sau pe tabla magnetica, in urma gainii a carei culoare o are si el. Jocul va continua
in acest fel pana ce toti copiii vor aseza pe tabla puisorii primiti si vor forma 5 siruri de
obiecte triate in functie de culoare.
In complicarea jocului voi cere copiilor sa inchida ochii, iar Ciripel va schimba
locul puilor - acestia vor fi mutati de la o closca la alta, copiii trebuind sa sesizeze
schimbarile facute.
METODE DIDACTICE: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea.
MATERIAL DIDACTIC: tabla magnetica, jetoane cu imaginile unor pui si gaini, o jucarie pui, recompense.
DURATA ACTIVITATII: 15 minute.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: - Neagu, Mihaela, "Activitati matematice in gradinita", Editura AS'S, 1995;
"Programa activitatilor instructiv - educative in gradinita de copii" - Ministerul Educatiei si
Cercetarii, Bucuresti - 2005;
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific al activitatii |
Metode didactice |
Material didactic |
Evaluare instrumente si indicatori |
1.Organizarea activitatii |
Pentru buna desfasurare a activitatii voi avea in vedere urmatoarele: aerisirea salii de grupa; aranjarea scaunelelor in semicerc; pregatirea materialelor necesare. | |||
2.Desfasurarea activitatii Introducerea in activitate Anuntarea temei Explicarea si demonstrarea jocului Jocul de proba Jocul propriu-zis Complicarea jocului |
Se va realiza prin prezentarea - puisorului Ciripel, care este la noi in vizita si care ne-a adus o surpriza. - Ciripel a venit si astazi la noi si ne-a adus un cadou. Oare ce o fi?!! Voi chema un copil sa vada ce e in cosulet. - Ce sunt in cos? (sunt niste jetoane) Ce sunt desenate pe aceste jetoane?(niste gaini si puisori) - Ei, Ciripel ne-a adus aceste jetoane cu gaini si puisori si ne roaga sa ne jucam un joc. Jocul se numeste - "Asaza-ma langa mamica mea!" - Voi vreti sa va jucati cu mine si cu Ciripel acest joc?!! Dar cum sa ne jucam?!! Ciripel ne spui tu, ce trebuie sa facem? Va rog liniste sa-l ascult pe Ciripel. - Voi mina ca ascult ce-mi spune puiul de gaina. - M-am lamurit. Sa va spun cum ne vom juca. - Voi aseza gainile pe tabla magnetica una sub alta. Ce culori au gainile pe care le-am fixat pe tabla magnetica? (galbena, alba, maro, roscata, neagra) - Am asezat gainile, dar in cos mi-au mai ramas puisorii. Ciripel spune sa vi-i dau voua. Il ascult. - Acum ca eu am asezat gainile pe tabla, iar voi ati primit puisorii sa incepem sa ne si jucam. Fiecare dintre voi are in mana, cate un puisor de o anumita culoare. Cand Ciripel va chema un copil, acesta trebuie sa isi aseze puisorul pe tabla magnetica, in urma gainii care are culoarea pe care o are si puiul lui. - Sa vedem cum facem? Cine vrea sa ne arate? Un copil numit de Ciripel se va ridica va spune ce culoare are puiul sau si il va aseza unde considera el ca ii este locul. De exemplu: un copil care are in mana un jeton cu un pui galben, va spune - "Eu am un puisor galben." - si-l va aseza in urma gainii de culoare galbena. In acest fel se va desfasura jocul didactic, pana ce toti copiii isi vor aseza puisorii pe tabla magenetica si se vor forma cinci siruri de elemente grupate dupa culoare. Daca pe parcursul desfasurarii jocului, copiii vor intampina dificultati, vor fi ajutati de colegi sau de Ciripel. Raspunsurile corecte vor fi recompensate cu aplauze. Dupa ce obiectele au fost selectate - au fost formate cele cinci siruri de closti cu puii dupa ele - impreuna cu copiii vom numara puii din urma fiecarei gaini. In acest sens voi accentua gestica referitoare la numarat - numaram obiectele prin incercuire si adaugare cantitativa. Exemplu: Sa vedem cati pui are closca de culoare roscata! Ce vom face ca sa aflam?(numaram puii din urma ei). Sa-i numaram! Cati sunt?(3 puisori) In complicarea jocului Ciripel va cere copiilor sa inchida ochii, iar el va inversa locul puisorilor de gaina pe tabla magnetica - in sensul ca va pune un pui alb la closca de culoare neagra, spre exemplu, iar copiii cand deschid ochii trebuie sa sesizeze si sa numeasca modificarile nou aparute. Acest exercitiu se va repeta de 4-5 ori. |
Conversatia Conversatia Conversatia Explicatia Explicatia Explicatia Demonstratia Exercitiul Conversatia Exercitiul Exercitiul Explicatia Problematizarea Exercitiul |
Puisorul Ciripel din jucarie Gaini din carton cu magnet Tabla magnetica Pui de gaina cu magnet Gaini din carton cu magnet Tabla magnetica Pui de gaina cu magnet Gaini din carton cu magnet Tabla magnetica Pui de gaina cu magnet |
Selectarea - trierea obiectelor dupa un criteriu dat - culoare Evaluare continua Formarea de catre copii a sirurilor de elemente Numararea elementelor dintr-un sir folosind gestica adecvata Evaluarea orala si practic -aplicativa |
3.Incheierea activitatii |
In finalul activitatii, Ciripel va face apreceri asupra felului in care copii s-au comportat la activitate si va imparti recompense. |
Conversatia |
Recompense |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||