Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect de activitate
PROIECT DIDACTIC
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.
11,
GRUPA: Pregatitoare
EDUCATOARE:
Educarea limbajului
TEMA: "In lumea povestilor"
OBIECTIVE GENERALE:
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1: sa recunoasca povestea si personajele unei povesti
O2:sa denumeasca un personaj bun si rau si sa argumenteze afirmatia cu exemple din povestea respectiva
O3:sa foloseasca vorbirea monologata si dialogata in interpretarea unui rol.
O4:sa-si exprime propriile pareri despre personaje
O5:sa evidentieze morala povestii
STRATEGIE DIDACTICA
RESURSE PROCEDURALE: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, munca in echipa, jocul
RESURSE MATERIALE: cate o palarie divers colorata pentru fiecare grup
-Insemne pentru fiecare membru al grupului
-jetoane in forma de palarie cu intrebari pentru fiecare grup.
-maturi, hartile glasse, lana, aracet, bucati de material textil, foarfece etc.
SARCINA DIDACTICA
REGULILE JOCULUI
ELEMENTE DE JOC
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific Activitatea Activitatea Educatoarei Copiilor |
Strategii didactice |
Evaluare |
|
1. Momentul organizatoric |
-asezarea mobilierului in forma de semicerc - asezarea materialelor pe masa educatoarei - intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa |
Continua observarea tinutei si a comportamentului |
||
2.Introducerea in activitate |
-Copii, voua va plac povestile? -De ce? |
-Da Copii raspund. |
Conversatia | |
3. Anuntarea temei |
Astazi vom desfasura un joc in care vom vorbi despre povesti, personaje din poveste. El se numeste: ,,In lumea povestilor" si ne vom ajuta in acest joc de palariutele ganditoare, cele pe care le aveti pe ecuson |
Copiii asculta |
Explicatia | |
4.Explicarea jocului |
Pe rand, fiecarei palariute ganditoare( echipa) i se va pune o intrebare. Va ganditi toti din grup, va consultati, si numiti un copil care sa dea raspunsul. |
Copiii asculta |
Explicatia | |
5.Desfasurarea jocului a) b) c) d) e) |
Incepem cu palariutele albe: -Ce povesti cunoasteti? Intreb palariutele rosii: Ce personaje pozitive sunt in aceste povesti? Pentru palariutele negre am pregatit urmatoarea intrebare: Oare in povesti avem numai personaje pozitive? Care sunt personajele negative din aceste povesti? Toate aceste personaje se lupta intre ele. Spuneti-mi voi, palariute galbene ce personaje inving in povesti?. Din toate povestile noi invatam cate ceva. Palariute albastre , ce invatam noi din povesti? Palariute albe, cum incep povestile? De ce va plac personajele pozitive, palariute rosii ? Intreb palariutele negre:de ce nu va plac personajele negative? Ce-ar trebui sa faca fata babei ca sa fie buna, palariute galbene? Palariuta albastra, ca cine ai dori sa fii si de ce? Cum se termina o poveste, palariuta alba? Cu cine ai vrea sa semeni, palariuta rosie? De ce? Incearca sa fii acest personaj. Ce s-ar fi intamplat daca fata babei ar fi ingrijit catelusa, palariute galbene? Sa-mi spuneti palariute albastre daca ai fi mama vitrega ce ai face ca sa fii buna? Gasiti palariute albe alt final povestii. Palariute rosii, cum ati vrea sa se termine povestea? Dar voi, palariute galbene, ce final vedeti? Palariute albastre, gasiti un alt final povestii. Toate palariutele va rog sa fiti atente si sa va consultati asa cum ati facut pana acum. |
Copiii raspund: Alba ca Zapada, Capra cu trei iezi, Fata babei si fata mosneagului etc. Copiii enumera personajele pozitive. -Nu! Copiii raspund. Copiii asculta si raspund la intrebare. Copiii asculta si raspund Copiii raspund: A fost odata . Copiii raspund Copiii raspund Copiii raspund Copiii asculta si apoi raspund. Un copil imita un personaj care ii place Copiii raspund Copiii raspund Copiii raspund Copiii raspund Copiii raspund. Copiii raspund. |
Conversatia Conversatia Conversatia Conversatia Conversatia Conversatia Conversatia Conversatia Conversatia Exercitiul Conversatia Conversatia Conversatia Conversatia Conversatia Conversatia |
Aprecieri Aprecieri Aprecieri Aprecieri Aprecieri Aprecieri Aprecieri Aprecieri Aprecieri Permanent sunt aplaudate raspunsurile corecte |
Obtinerea performantei |
Spuneti-mi un proverb care sa se potriveasca acestor povesti ,care sa serveasca drept morala. |
Copiii raspund. |
Conversatia | |
Evaluarea jocului |
Cer copiilor sa observe materialele puse la indemana pe masute si sa faca personaje din poveste. |
Copiii analizeaza materialele si prin creativitate si imaginatie alcatuiesc personaje din povestile cunoscute. |
Exercitiul |
Aprecieri asupra activitatii si asupra personajelor create. |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||