Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect de activitate
Gradinita: Gradinita cu Program Normal nr.15
Grupa: Mare-pregatitoare
Denumirea activitatii: Activitate frontala de educare a limbajului
Centrul de interes al saptamanii: "Jocurile copiilor, iarna"
Tema activitatii: Poveste de iarna
Modalitate de realizare: lectura dupa imagini
Tipul activitatii: de predare-invatare
Scopul activitatii:
Trezirea sensibilitatii si afectivitatii copiilor, a dragostei pentru natura si
frumusetile ei, bucuria pentru jocurile copiilor iarna;
Educarea unei exprimari verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical
si sintactic in limba romana;
Obiective operationale:
O1 - sa participe activ la conversatia despre iarna;
O2 - sa alcatuiasca propozitii simple si dezvoltate despre iarna;
O3 - sa recunoasca anotimpul iarna dupa fenomenele sale caracteristice:
zapada, copii cu saniute, copii construind un om de zapada;
O4 - sa fie capabili sa poarte o conversatie pe baza imaginilor de pe planse;
O5 - sa realizeze o expunere cursiva si expresiva cu ajutorul planselor
confectionate de catre propunatoare;
O6 - sa urmareasca firul cronologic al evenimentelor, concomitent cu imaginile
de pe planse;
O7 - sa demonstreze intelegerea textului, prezentand repovestirea ei;
O8 - sa povesteasca corect, fluent si expresiv poveste de iarna;
O9 - sa participe activ si afectiv la activitate;
O10 - sa cante frumos cantecelul "Omul de zapada";
Metode si procedee didactice: conversatia, povestirea, demonstratia, expunerea,
explicatia, jocul didactic;
Mijloace si materiale didactice:
frontala: o padure din carton ( brazi facute din carton ) si 2-3 brazi artificial,
doua saniute pe derdelus, o fetita si un baiat ( papusa ), un om de
zapada, planse, o casuta din carton, 5 planse ilustand iarna;
individuale: recompensa: un omulet de zapada confectionat din polistiren;
Moduri de instruire: frontala
Strategii didactice: inductiva
Sistemul de evaluare:
Tipul de evaluare: formativa
Metode de evaluare: observarea sistematica a comportamentului copiilor;
analiza raspunsurilor copiilor;
Ev Evenimente didactice |
Activitatea propunatoarei |
Activitatea copiilor |
O |
Metode si procedee |
Mijloace didactice |
Modalitati de evaluare |
|
Comportament |
Dialog |
||||||
1.Captarea atentiei |
- orientez atentia copiilor spre omul de zapada din colt |
- Buna ziua, copii! - Ma bucur ca ne intalnim dupa vacanta de iarna, cred ca Mos Craciun a fost pe la voi cu daruri multe si frumoase. - Mosul a fost si la mine si mi-a lasat ceva pentru voi. - Ce vedeti acolo in colti? - Oare cine l-a construit? - Cu ce se joaca copii? - Unde se joaca cu saniuta? - Ce se afla acolo langa derdelus? - Ce vedeti langa padure, in colt? |
- Buna ziua! - In colt este un om de zapada. - Fetita si baietelul a construit omul de za- pada. - Copiii se joaca cu saniuta. - Ele se joaca cu sa- niuta pe derdelus. - Langa derdelus sunt brazi, o padure. - In colt este o casuta frumoasa, parca din povesti. |
O1 O2 |
conversatia demonstratia |
- omul de zapada, Papusi - saniute - brazi din car- ton si brazi ar- tificiali repre- zentand padu- rea -casuta |
- observarea sistematica a comportamentului copiilor |
2. Anuntarea temei, noului continut si obiectivelor |
- In ce anotimp se intampla toate acestea? - Foarte bine! Haideti sa ne asezam pe jos. - Astazi noi vom alcatui o poveste pe baza imaginilor pregatite de mine. |
- Acestea se intampla iarna. - copiii sunt atenti |
O3 |
- analiza raspunsurilor copiilor |
Ev Evenimente didactice |
Activitatea propunatoarei |
Activitatea copiilor |
O |
Metode si procedee |
Mijloace didactice |
Modalitati de evaluare |
|
Comportament |
Dialog |
||||||
3. Dirijarea activitatii de invatare |
- le arat prima plansa - le arat plansa a doua |
- Este iarna. Un baietel cu cei trei prieteni ai sai au iesit sa se dea cu sania, pe derdelus. - Pe cine vedeti aici? - Haideti sa le dam nume copiilor! - Cum sa-i cheme pe baieti? Dar pe fetite? - Unde s-au dus ei? - De ce s-au dus ei la derdelus? - Foarte bine! - Fiti atenti! - Sa vedem mai departe. - Langa derdelus doua fetite con- struiesc un om de zapada. - E vesel omul de zapada? - De ce? - Ce are in mana omul de zapada? - Ce are pe cap? - Din ce este facut nasul? - Dar ochii din ce sunt? - Haideti sa dam nume fetitelor! - Foarte bine! |
- copiii sunt atenti - Aici sunt copii. - copiii dau nume: ex: Martin, Petre, Alexandra, Bianca. - Ei s-au dus la derdelus. - Ei s-au dus la der- delus ca sa se dea cu sania. - copiii sunt atenti - Da! - Copiii sunt in jurul ei. - Omul de zapada are in mana o matura. - Pe cap are o oala veche. - In nas are un mor- cov rosu. - Din carbune. - Claudia si Maria. |
O4 O5 O6 |
demonstratia + povestirea + conversatia |
- plansa I - plansa II |
- observarea sistematica a comportamentului copiilor - analiza raspunsurilor copiilor |
Ev Evenimente didactice |
Activitatea propunatoarei |
Activitatea copiilor |
O |
Metode si procedee |
Mijloace didactice |
Modalitati de evaluare |
|
Comportament |
Dialog |
||||||
- le prezint plansa a treia - le arat plansa a patra - le arat plansa a cincea |
- Oare ce se intampla mai tarziu? - Una dintre sanii se opreste chiar la omul de zapada. Acesta se strica. - Sania cui se opreste? - Unde se opreste sania? - Acum omul de zapada este supa- rat! - Oare ce se intampla? - Baietelul isi cheama toti prietenii la derdelus si impreuna cu cele doua fetite refac omul de zapada. - Ce-a facut baietelul? - A facut bine? - De ce? Ce au facut ei? - Omul de zapada si copii sunt feri- citi! - Foarte bine! - Copiii se dau impreuna cu saniuta pe derdelus. - Cum se incheie povestea? Toate lumea plange? - Haideti sa dam un titlu povestii! - Cum sa se numeasca? |
- copiii sunt atenti - Se opreste sania lui Martin. - Sania se opreste in omul de zapada care se strica. - copiii sunt atenti - Baietelul i-a chemat pe prietenii lui. - Da! - Ei au refacut omul de zapada. - Nu, copiii sunt feri- citi, rad si redeau cu sania pe derdelus. - copiii se gandesc: ex: "Povestea omului de zapada"; "La der-delus"; "O fapta bu- na". |
demonstratia + povestirea + conversatia demonstratia + povestirea + conversatia explicatia |
- plansa - plansa IV - plansa V |
- observarea sistematica a comportamentului copiilor - analiza raspunsurilor copiilor |
Ev Evenimente didactice |
Activitatea propunatoarei |
Activitatea copiilor |
O |
Metode si procedee |
Mijloace didactice |
Modalitati de evaluare |
|
Comportament |
Dialog |
||||||
4. Asigurarea feed-backului |
- intervin in po- vestirea copilu- lui daca au gre- seli de exprima- re daca este ca- zul, sau daca co- pilul nu gaseste o continuare - interventia in aceste ultime ca- zuri va fi sub forma de intrebari: "Unde se opreste sania?" |
- Sa vedem cine stie sa ne spuna singur acum "Povestea omului de zapada"? - Foarte bine! Ati povestit foarte frumos! - Ati avut si voi asemenea intam- plari? |
- "Povestea omului de zapada". - Este iarna. Ninge. Martin, Petre, Alexandra si Bianca s-au dus pe derdelus ca sa se dea cu sania. Claudia si Maria au construit un om de zapada. Ele au pus in mainile omului de zapada matura. Sania lui Martin s-a oprit si au stricat omul de zapada. Martin i-a chemat pe prietenii lui si impreuna au facut din nou omul de zapada. Acum toti sunt fericiti si se dau cu saniuta. - copiii povestesc in- tamplarile lor perso- nale |
O7 O8 O9 |
jocul didactic + povestirea + conversatia conversatia |
- toate plan- sele |
- analiza raspunsurilor copiilor |
Ev Evenimente didactice |
Activitatea propunatoarei |
Activitatea copiilor |
O |
Metode si procedee |
Mijloace didactice |
Modalitati de evaluare |
|
Comportament |
Dialog |
||||||
5. Evaluarea activitatii |
- le impart recompensele |
- Sunt foarte multumita de voi! Ati fost cuminti si atenti. - Veti fi cu siguranta buni scolari anul viitor cand veti merge in clasa I. - De aceea primiti o mica recompen- sa care sa va aminteasca de activita- tea frumoasa de astazi. - Sa cantam impreuna cantecul "Omul de zapada". |
- copiii sunt atenti - copiii canta |
O10 |
explicatia |
- recompensa: omul de za- pada |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||