Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE ACTIVITATE
DATA : 7. XI.
EDUCATOARE :
GRADINITA : NR. 168
GRUPA : PREGATITOARE II
SECTOR : 5
BUCURESTI
PROIECT DE ACTIVITATE
DENUMIREA ACTIVITATII : Educarea limbajului
SUBIECTUL ACTIVITATII : « Balada unui greier mic » de George Toparceanu
MIJLOC DE REALIZARE : Memorizare
TIPUL DE ACTIVITATE : Comunicare/insusire de noi cunostinte (predare)
SCOPUL ACTIVITATII :
- exersarea functiei memoriei si educarea calitatii ei ;
- dezvoltarea capacitatii de a aprecia frumusetea versurilor;
- imbogatirea si activizarea vocabularului copiilor cu cuvinte si expresii artistice “ tarini zdrentuite”, “zaluda”, “ciumafai”, “tina”, “huma”, “tus”;
OBIECTIVE OPERATIONALE :
a) cognitive: Ol – sa memoreze logic poezia “Balada unui greier mic” ;
O2 – sa recite corect si cat mai expresiv, respectand intonatia, ritmul si pauzele necesare;
O3 – sa formuleze propozitii cu cuvinte si expresii din poezie;
O4 – sa inteleaga mesajul poeziei ;
O5 – sa recunoasca personajul principal al poeziei (greierele);
O6 – sa recunoasca poezia « Zile de toamna » de George Cosbuc ;
b) afective : O7 – sa iubeasca natura si sa ocroteasca micile vietati.
STRATEGII DIDACTICE : - dupa logica invatarii : inductiva ;
- dupa gradul de dirijare : algoritmica ;
TEHNICI DE INSTRUIRE :
Ø de comunicare orala : - expozitive : explicatia ;
- conversative : conversatia, discutia colectiva, problematizarea ;
Ø bazate pe actiune directa : exercitiul .
ORGANIZAREA CONTINUTULUI : secventiala ;
MODUL DE INTERVENTIE AL CADRULUI DIDACTIC : permanent ;
FORME DE ORGANIZARE : frontal si individual ;
MIJLOACE DE INVATAMANT :
a) MATERIAL DIDACTIC :
· demonstrativ : siluete cu personajele din poezie, suportul cadru pe care stau siluetele ;
· distributiv : _
b) MATERIAL BIBLIOGRAFIC :
1. « Programa activitatii instructiv – educative in gradinita de copii », Bucuresti 2000 ;
2. « Metodica activitatilor de educare a limbajului in invatamantul prescolar », editura PRO HUMANITATE, 1999.
DURATA : 30-40 minute.
ETAPELE ACTIVITATII |
TIMP |
OB. |
CONTINUT INSTRUCTIV-EDUCATIV |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
1. |
2. |
3. |
4. |
5. |
6. |
1.Moment organizatoric |
1 min |
Copiii vor fi antrenati in aranjarea scaunelelor in semicerc. Se va aerisi sala de grupa si se va pregati materialul didactic. |
|||
2.Captarea atentiei |
1 min |
|
Se va realiza prin interpretarea unei strofe din cantecul “Toamna” « Toamna, toamna harnica Si de toate darnica Ai venit iar pe la noi Sa ne-aduci vanturi si ploi. » |
|
|
3.Anuntarea temei |
1 min |
|
|
Se va realiza in mod direct prin enuntarea titlului poeziei si autorului : « Astazi vom invata si noi o poezie despre toamna care se numeste ,,Balada unui greier mic,, de George Toparceanu. » |
|
4.Familiarizarea cu continutul |
7 min |
O4
O5 |
Recitarea poeziei model |
Balada unui greier mic de George Toparceanu Peste dealuri zgribulite, Peste tarini zdrentuite, A venit asa, deodata, Toamna cea intunecata Lunga,slaba si zaluda Botezand natura uda C-un manunchi de ciumafai. Cand se scutura de ciuda Imprejurul ei departe Risipeste-n evantai Ploi marunte, Frunze moarte, Stropi de tina, Guturai. .. Doar pe coasta, la urcus, Din casuta lui de huma A iesit un greierus, Negru, mic, muiat in tus Si pe-aripi pudrat cu bruma, _ Cri, cri, cri Toamna gri, Nu credeam c-o sa mai vii
Inainte de Craciun Ca puteam si eu s-adun O graunta cat de mica, Ca sa nu cer imprumut, La vecina mea furnica, Fiindca nu-mi da niciodata, Si-apoi umple lumea toata Ca m-am dus si i-am cerut Dar de-acus, Zise el cu glas sfarsit Ridicand un piciorus, Dar de-acus s-a ispravit _ Cri, cri, cri Toamna gri, Tare-s mic si necajit !
Se va recita inca o data poezia, de aceasta data folosindu-se siluetele. Li se va explica copiilor continutul de idei precum si cuvinte si expresii din text. Se va mai recita 1-2 ori poezia model, de educatoare. Metode folosite : explicatia, conversatia. |
Frontala Obiectiv considerat realizat daca copiii inteleg suferinta greierasului. |
5. Dirijarea invatarii |
10 min
|
O1
|
Memorarea efectiva a poeziei
|
Poezia va fi memorata pe unitati logice. Se va repeta prima strofa, apoi se trece la urmatoarea, care va fi repetata impreuna cu prima pentru fixarea in memorie a fragmentelor logice in succesiunea lor fireasca s.a.m.d. Metode folosite : explicatia, exercitiul. |
Obiectiv considerat realizat daca se memoreaza logic cea mai mare parte a poeziei. Frontala si individuala |
6.Obtinerea performantei |
10 min
4 min |
O2 O7
O3 |
Recitarea corecta a poeziei si fixarea continutului de idei |
Memorarea poeziei se realizeaza pe grupe (greierasii si furnicutele) apoi cu 2-3 copii sau pe roluri.
Pentru verificarea insusirii constiente a poeziei se va cere copiilor sa formuleze propozitii cu cuvinte noi. |
Frontala si individuala Obiectiv realizat daca copiii recita respectand intonatia, ritmul si pauzele necesare, cu cat mai putin ajutor din partea educatoarei. Obiectiv realizat daca formuleaza corect propozitii cu cuvintele si expresiile din poezie. Individuala |
7.Consolidarea invatarii |
5 min |
O6 O7 |
Actualizarea unor poezii invatate anterior |
Se va recita impreuna cu cei mici poezia « Zile de toamna » de George Cosbuc. |
Frontala |
8.Incheierea activitatii |
1 min |
Se fac aprecieri generale si individuale asupra activitatii. Metode : conversatia. |
Observatia
Aprecierea verbala |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||