Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect de activitate
Grupa: mica
Domeniul experiential: Stiinta- matematica
Tema activitatii: "Sortam baloane"
Mijloc de realizare: exercitiu cu material individual
Forma de realizare: frontal si individual
Tipul activitatii: consolidare de cunostinte
Scopul: consolidarea deprinderilor de triere, grupare si ordonare a obiectelor unei grupe dupa criteriile marime si culoare;
Obiective operationale:
Strategia didactica:
Material didactic: "papusa ", flanelograf, cosulete cu baloane de marimi si culori diferite, tabla magnetica, jetoane cu crizanteme de marimi si culori diferite, fise de evaluare;
Metode: explicatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea, conversatia.
Material bibliografic: "Curriculum pentru invatamantul prescolar", "Activitati matematice in gradinita"-Mihaela Neagu,Georgeta Beraru
Etapele activitatii |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
Captarea atentiei |
Se realizeaza prin elementul surpriza: papusa, care aduce materialul demonstrativ si distributiv. Intuirea materialului: voi cere copiilor sa denumeasca ce au primit pe masute. |
Conversatia Frontal Baloane, crizanteme Cosulete cu baloane frontal |
Aprecierea pozitiva a copiilor care raspund corect |
Enuntarea scopului si a obiectivelor |
Le voi spune copiilor ca astazi vor separa baloanele din cosulet dupa marime si culoare. Pt. a lucra corect trebuie sa fie atenti la explicatii, sa separe corect imaginile dupa marime si culoare, sa aseze fiecare balon la locul lui. |
Explicatia Frontal |
Observarea copiilor |
Reactualizarea cunostintelor |
Voi solicita 2-3 copii sa separe obiectele din cosul papusii dupa culoare si marime, verbalizand actiunea efectuata. |
Explicatia Exercitiul Individual crizanteme; |
Aprecierea rezolvarii corecte a sarcinii date |
Prezentarea continutului si dirijarea invatarii |
Voi spune copiilor ca ne vom juca cu materialul din cosulete. Vom separa baloanele intai dupa culoare si dupa marime. Le voi demonstra la flanelograf modul de realizare a sarcinii. Voi sublinia criteriile de realizare corecta a sarcinii. |
Explicatia Exercitiul Demonstratia Frontal Flanelograf Baloane mari si mici. Baloane rosii, galbene si albastre. | |
Obtinerea performantei si asigurarea conexiunii inverse |
Executarea exercitiilor de catre copii cu sprijinul educatoarei. Le voi cere copiilor sa scoata din cosulet grupa de baloane rosii si sa o aseze pe cartonasul primit de jos in sus. Cativa copii verbalizeaza actiunea efectuata. Se procedeaza la fel cu grupa de baloane galbene si cu grupa de baloane albastre. Le voi cere copiilor sa aseze in cosulet grupele de obiecte conform indicatiilor primite. Apoi vom grupa baloanele dupa marime: vom aseza grupa de baloane mici in partea stanga, iar grupa de baloane mari in dreapta. Copii aseaza si verbalizeaza actiunile efectuate. |
Exercitiul Explicatia Problematizarea Frontal Cosulete cu baloane de diferite marimi si culori. |
Aprecierea rezolvarii corect a sarcinii date |
Asigurarea retentiei si a transferului |
Voi aseza la panou cele doua grupe de baloane de marimi diferite . Cand voi batea din palme copiii inchid ochii si voi aseza un balon mic in grupa de baloane mari. Ei trebuie sa gaseasca greseala si sa spuna cine si-a schimbat locul. Apoi voi aseza si 2 grupe de baloane colorate (rosii si galbene). Voi aseza un balon de culoare galbena in grupa de baloane rosii. Cand copiii vor deschide ochii va trebui sa descopere greseala. Voi aseza la panou grupa baloanelor mici si grupa baloanelor mari. Voi solicita un copil pt a ascunde o grupa de baloane. Cand copiii deschid ochii va trebui sa spuna care grupa a plecat. Se va proceda la fel pt grupele de baloane de culori diferite. |
Explicatia Problematizarea Elemente de joc Frontal Baloane de culori si marimi diferite. |
Aprecieri |
Evaluarea performantei |
Voi introduce sarcini de rezolvare individuala, pe baza de fisa de lucru. Se intuieste fisa si se precizeaza sarcina de rezolvat. Dupa executie voi analiza impreuna cu copiii si voi corecta eventualele greseli. In incheiere voi face aprecieri individuale si colective. Copiii parasesc sala cantand . |
Explicatia Conversatia Exercitiul Frontal Individual |
Aprecieri privind modul de participare la activitate. |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||