Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect de activitate
Grupa: pregatitoare
Gradinita Pinocchio"
Educatoare
Tema: Natura
Subtema Toamna
Categorķa activitatii: Cunoasterea mediului
Motivatia: Copiii au fost impresionati in urma vizionarii a unei secvente tv care a avut ca subiect "tornada" si au dorit sa stie mai multe despre fenomene ale naturii care au loc in tara noastra si se aseamana cu cel din secventa vizionata. Curiozitatea copiilor este evidentiata de dorinta de a afla cat mai multe aspecte despre fenomene naturale , iar gandirea si limbajul prin intrebarile deschise.
Scopul: Imbogatirea universului de cunoastere al copiilor , conform particularitatilor de varsta , cu informatii din domeniul stiintelor naturii; intelegerea impactului proceselor naturale asupra activitatilor umane.
Obiective operationale
a) Cognitive: Pe parcursul activitatii copiii trebuie:
sa identifice fenomenele naturale specifice : ploaie, bruma, inghet, vijelie, etc
sa analizeze fenomenele naturale in functie de efectele lor in mediu utilizand diverse surse de informare
sa descrie verbal fenomenele dupa anumite criterii pe baza experientelor/experimentelor derulate
sa argumenteze anumite afirmatii referitoare la fenomenele puse in discutie
b) Psiho- motrice . Pe parcursul activitatii copiii trebuie:
Sa execute miscari care imita miscarea ploii, vantului, vijeliei
c) Atitudinale. Pe parcursul activitatii copiii trebuie:
Sa joace diferite roluri (copac, vantul etc)
Conditii prealabile: copiii stiu sa stabileasca asemanari si deosebiri intre diferite elemente ale mediului inconjurator
Resurse materiale: CD, imagini, stropitoare, feon, aspirator, hartie, frunze, text scurt, jetoane etc
Resurse procedurale: trierea asertiunilor, diagrama Venn, ciorchinele lantul ideilor
Evaluare: Ce dovezi exista ca, copiii au inteles continutul activitatii?
a) de continut: raspunsurile la intrebari, completarea diagramei Venn
b) de utilizare a operatiilor gandirii: sintetizarea informatiilor, explicarea fenomenelo
c)
Desfasurarea situatiilor de invatare
Evocare
Lantul ideilor. Spuneti pe rand cate o idee despre fenomenele naturii. Nu repetati o idee de doua ori. Incepem de la prima masuta de langa fereastra.
Realizarea sensului
"Toamna"
"E toamna. Ieri a aparut pe florile din gradina un strat fin de gheata. E prima bruma din acest an. Florile toamnei nu s-au suparat. Inca mai stralucesc in ultimele raze de soare. Cu copacii se intampla insa ceva ciudat. Frunzele verzi de pana acum si-au schimbat culoarea. Castanii au prins pete colorate ici colo, plopii sunt vopsiti intr-o haina galbena. S-au luat la intrecere cu soarele care sa straluceasca mai mult. Nucii au frunze ruginii si deja o parte din ele si-au luat de mult zborul de pe ramuri. Le vedeam de pe fereastra cum la cea mai mica adiere de vant dansau prin aer un vals al despartirii. Deodata linistea este sfartecata de un zgomot asurzitor. Copacii isi misca agitati crengile, frunzele parasesc grabite locul lor, oamenii se indreapta spre cel mai apropiat adapost. Vantul urla necontenit din ce in ce mai puternic. Nimic nu-i sta in cale. Frunzele par sa se fi razgandit. Sunt spulberate de jos in sus catre ramurile copacilor, trec mai sus de varful lor, apoi ca si cum n- ar mai fi gasit locul se intorc intr-o directie opusa, rasucite de vijelia ucigatoare care doboara copacii, spulbera acoperisuri de case. Florile din gradina sunt culcate la pamant. O parte din ele sunt strivite de un copac batran rupt de forta naucitoare a vijeliei, iar altele zac sub niste bucati de tigla smulse de pe cladirea din apropiere. S-a mai domolit vijelia insa picaturi dese de ploaie uda ceea ce a mai ramas din natura. Si vorba proverbului"Dupa furtuna vine vreme buna", cand ploaia s-a oprit au aparut timide cateva raze de soare"
Realizati individual , in perechi, in grupuri de cate 4-5 apoi frontal ciorchinele fenomenelor din natura cu jetoanele puse la dizpozitie
Reflectie
Explorarea sensului
Copiii sunt impartiti pe grupuri de cate 4-6 copii:
a) grupul 1
copiii sunt asezati la masuta cate 2 de o parte si alta a mesei,
pe masa sunt asezate bucati de hartie spre care copiii sufla la inceput usor apoi mai tare
altii 2 sunt observatori si spun ce s-a intamplat cu bucatile de hartie
b) grupul 2
cate un copil asezat de o parte si de alta a mesei folosesc un feon indreptat spre bucatile de hartie si carton iar ceilalti copii din grup -observatorii - spun ce s-a intamplat cu materialul de pe masuta
c) grupul 3
impreuna cu educatoarea utilizeaza aspiratorul pentru a experimentul volumul de aer dislocat de aspirator si puterea de a deplasa obiectele de pe masuta (hartii, caiete, jucarii etc)
Activitate frontala
Diagrama Venn : Precizati asemanari si deosebiri intre o vijelie si o tornada
Incheierea activitatii
Educatoarea face aprecieri asupra implicarii copiilor in
activitate in mod individual, dar si in munca in grup, asupra informatiilor pe care le-au achizitionat anterior, dar si pe cele care le-au dobandit in timpul activitatii si cu care au operat pe parcursul activitatii.
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||