Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
GRADINITA NR. 16
CLUJ-NAPOCA
Proiect de activitate
PROPUNATOARE:
GRUPA: PREGATITOARE
OBIECTUL: CUNOASTEREA MEDIULUI
SUBIECTUL: LECTURA DUPA IMAGINI - ED SANITARA "ZAMBET FRUMOS, DINTI SANATOSI"
OBIECTIVE: OPERATIONALE
Q1-sa denumeasca si sa recunoasca tipurile de dinti care compun dentitia
Q2-sa descrie functiile dintilor si sa exemplifice folosirea lor corecta
Q3-sa exemplifice comportamente corecte si gresite care mentin sau distrug dintii.
Q4-sa selecteze imagini si sa denumeasca alimentele care favorizeaza dezvoltarea dentitiei sanatoase
Q5-sa cunoasca si sa respecte reguli de igiena orala
Q6-sa exerseze modul de spalare corecta a dintilor si utilizarea altor substante dezinfectante folosite in igiena orala.
TIP DE ACTIVITATE:SISTEMATIZARE-CONSOLIDARE
METODE: - conversatia,observatia,exercitiu,demonstratia.
MIJLOACE DE INVATAMANT
- planse ilustrate
Etapele activitatii |
Obiective |
Strategii de predare-invatare |
Strategii de evaluare |
Momentul organizatoric |
-sa intre ordonat si sa ocupe locuri pe scaunele |
-asigur pregatirea materialelor necesare pentru desfasurarea activitatii |
-observarea copiilor -corectarea tinutei |
Captarea atentiei |
-sa ghiceasca raspunsul |
-le voi spune o ghicitoare: "Toata ziua ea micuta Se da pe dinti uta-huta Uite asa ca intr-o gluma Ii spala pe toti cu spuma Zambetul imi straluceste Sa vedem cine ghiceste? (Periuta de dinti) |
- urmaresc antrenarea copiilor in activitate |
Anuntarea temei si a obiectivelor |
-sa retina tema activitatii |
Astazi vom discuta despre cum putem sa avem "dinti sanatosi si un zambet frumos" si cum ne spalam corect pe dinti. |
- obsevarea comportamentului non-verbal |
Dirijarea invatarii |
-sa stabileasca asemanari si deosebiri intre cei doi dinti -sa descrie dintii -sa recunoasca tipurile de dinti pe baza unui mulaj (cavitate bucala) -sa precizeze cauzele imbolnavirilor dintilor -imita miscarea corecta pentru spalarea dintilor -sa recunoasca si sa selecteze alimentele recomandate pt. sanatatea dintilor -sa si exprime parerea si sa argumenteze comportamentul alimentar corect si incorect. |
PLANSA NR1 DINTE SANATOS-BOLNAV - le adresez intrebari: - care sunt partile dintelui?(radacina coroana) - cum se numeste boala dintilor ?(carie) - ce placa ataca ea? (smaltul) - cum se numesc dinti cu care muscam? (incisivi) rupem ?(canini) mestecam? (molari) De ce facem carii? -nu ne spalam,ne spalam incorect -nu mancam alimente cu calciu -zdrobim cu ei -nu mergem la medic PLANSA NR.2 IGIENA ORALA CORECTA Cum ne spalam corect pe dinti cu periuta?: (de sus in jos pe partile laterale si stg-dreapta pe partea orizontala) De ce ne spalam pe dinti? (curatim resturile,eliminand microbi) Ce mai folosim pt. gura inafara pastei? (ata dentara,apa de gura) PLANSA NR.3 ALIMENTELE SI DINTII Care alimente ne ajuta sa ne intarim dintii ? (fructele,legumele- vitamine,branza,laptele-calciu) Putem sa mancam dulciuri? (daca ne spalam pe dinti) De ce nu este voie sa zdrobim alimentele foarte tari?(nuci,alune,bomboane) Stricam smaltul,dintelele se imbolnaveste. PLANSA NR.4 CONTROL MEDICAL De ce s-a dus fetita la medic?(o doare dintele si plange) Dar baiatul ? (la control) Ce poarta baiatul? (aparat dentar) La ce foloseste ?(sa fie frumos cand zambeste" |
-urmaresc corectitudinea raspunsurilor -evaluare individuala antrenarea prin elemente de joc -observarea interesului pt.activitatea -sa fie atenti si disciplinati. |
Fixarea cunostintelor |
-sa formuleze enunturi concise generalizatoare -sa coopereze in realizarea lucrarii comune |
Cate un copil sintetizeaza aspectele relevante din cele 4 planse ilustrate Copiii modeleaza diferite tipuri de dinti si ii ansambleaza intr-un model de maxilar |
-urmaresc modul de implicare a copiilor -urmaresc deprinderile si tehnicile de munca, cooperarea in realizarea sarcinilor |
Evaluarea si incheierea activitatii |
-sa participe la realizarea aprecierii |
Copiii vor recita pe roluri poezia "Prietenii curateniei" |
-evaluarea comportamentului si participarii la activitate |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||