Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect didactic
Activitate integrata (DS, DEC)
Tema: Tema: CAND/CUM SI DE CE SE INTAMPLA?
Subtema: "Cu papucii ei de frunze,toamna a sosit in zbor . "
Nivel II
grupa mare
Categoria de activitate: Domeniul Stiinta mediu- lectura dupa imagini "Cu papucii ei de frunze, toamna a sosit in zbor"
Domeniul estetic si creativ- pictura "Copacul toamnei" culori principale si secundare (RGAOVVi)
Tipul activitatii: predare
Scopul activitatii:
a. Cognitiv
fixarea unor reprezentari si cunostinte legate de anotimpul toamna;
formarea deprinderii de a descrie imagini referitoare la anotimpul toamna;
formarea deprinderii de a formula intrebari de tipul: CE?, CINE?, UNDE?, CAND?, DE CE? si de a da raspunsuri complete;
formarea capacitatii de a stabili conexiuni intre evenimentele surprinse;
Aprofundarea notiunilor de toamna prin reprezentarea grafica
b. Psiho - motorii
fixarea deprinderii de a manui corect materialele si adoptarea unei pozitii corecte in timpul activitatii;
c. Afectiv - motivational
Manifestarea unei atitudini pozitive, pline de interes, in timpul desfasurarii activitatii;
Manifestarea unei conduite cooperante si stimulative.
Obiective operationale:
Cognitiv
Sa enumere aspecte specifice anotimpului toamna;
Sa analizeze componentele tablourilor prezentate;
Sa formuleze intrebari folosind pronumele interogativ: CE?, CINE?, UNDE?, CAND?, DE CE?
Sa realizeze conexiuni referitoare la evenimentele din fiecare tablou;
Sa redea aspectul copacului toamnei utilizand ca tehnica pictura-.
Psiho - motorii
Sa manuiasca corect, cu atentie materialul;
Sa adopte o pozitie corecta a corpului in timpul activitatii;
Sa execute corect miscarile sugerate de text;
Afectiv - motivational
Sa manifeste interes pentru continutul activitatii;
Sa coopereze in formularea intrebarilor si raspunsurilor;
Sa se bucure de reusita lor;
Sa accepte opiniile colegilor.
Strategii didactice:
Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, munca in grup, braistorming-ul, analiza, sinteza, metoda "explozia stelara", metoda "jurnalul grafic".
Mijloace de realizare: tablouri A3 cu aspecte de toamna; 1 frunza mare lipita de un soare (stea-metoda stelara), 5 frunze mai mici, 5 sageti (toate de culoare galbena), 5 plicuri, 5 jetoane cu intrebarile: "Ce?", "Cine?", "Unde?", "Cand?", "De ce?"; 2 coli de hartie alba de format A4 impartite in 4 parti egale; carioci; ecusoane.
Forma de organizare: frontal 15 copii, pe grupuri -5 copii in grup;
Locul de desfasurare: sala de grupa;
Durata: 40 - 45 min.
Elemente de joc: surpriza, bataie din palme, aplauze.
Material bibliografic:
"Curriculum pentru invatamantul prescolar M.Ed.C.T., 2008
E. Gongea, G. Reiu, S. Breban, "Activitati bazate pe inteligente multiple".
Ghid metodic: "Metode interactive de grup", Ed. Arves
Desfasurarea activitatii
Evenimentul didactic |
Continutul activitatii |
Strategii didactice |
Evaluare |
||||||||||||||||||
Moment organizatoric |
Sala de grupa va fi aerisita si mobilierul aranjat sub forma de semicerc, adecvat modului de desfasurare a activitatii. Materialele didactice vor fi pregatite, unele la vedere altele sub forma de surpriza. Copiii vor intra organizat in sala de grupa si vor ocupa locurile. |
Conversatia |
Observarea comportamentului copiilor |
||||||||||||||||||
Captarea atentiei |
Va sosi in grupa elementul surpriza al activitatii -O mascota din hartie sub forma de vrajitoare de toamna- care aduce copiilor o imagine in care sunt ilustrate aspecte de toamna; "Cu papucii ei de frunze, toamna a venit in zbor Si-auzim pe orice buze Uite, mai pleaca un cocor Asta nu mai e minciuna Mandra vara a plecat! Toamna ca o zana buna se apuca de pictat Frunze moarte, vestejite" Cine a venit la noi? (Vrajitoarea toamnei) |
Surpriza |
Proba orala: Denumirea unor aspecte caracteristice anotimpului toamna. |
||||||||||||||||||
Introducerea in activitate |
Se va realiza printr-o serie de intrebari despre toamna: Ce stiti voi despre anotimpul toamna? ( pasarile calatoare pleaca in stoluri in tarile calde, iarba se vestejeste, este frig si ploua, cad frunzele din copaci, se culeg fructele si legumele, se pregatesc conserve, ne imbracam mai gros, ne jucam mai putin timp afara etc.) Ce simboluri de toamna recunoasteti ? (sorteaza imagini si jetoane le denumesc/enumera) Cum se numesc pasarile care pleaca in tarile calde? (berzele, randunelele, cocorii, prepelitele, ratele salbatice, pelicanii, etc) Cum este vremea in acest anotimp? Cum este noaptea fata de zi? (se raceste, semicsoreaza ziua si noaptea se mareste-se insereaza devreme ) Ce fenomene ale naturii sunt specifice numai anotimpului toamna? ( ploaia mocaneasca, bruma, ceata, vant rece, ingalbenirea frunzelor, soarele nu mai este atat de puternic, insectele, animalele se pregatesc pentru iernat, etc) Care este activitatea oamenilor prin gradini/ parcuri? ( pregatesc conserve, culeg recolte, aduc turmele de la munte curata crengile uscate ale pomilor si frunzele uscate, ,etc.) Ce sarbatori sunt specifice acestui anotimp? (ziua recoltei, sarbatoarea vrajitoarelor, Sf Dumitru, etc) |
Braistorming-ul Conversatia |
Proba orala: Enumerarea unor aspecte caracteristice anotimpului toamna. |
||||||||||||||||||
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Astazi, la activitatea de cunoastere a mediului, vom vorbi despre aspecte specifice anotimpului toamna. Tema activitatii este "Cu papucii ei de frunze, toamna a sosit in zbor" iar voi veti enumera aspecte, veti formula intrebari si raspunsuri, veti desena elemente caracteristice toamnei. |
Explicatia Conversatia |
Proba orala: Cunoasterea temei si a obiectivelor |
||||||||||||||||||
Dirijarea invatarii |
Prezint copiilor modul de lucru; Copiii sunt asezati in semicerc, in jurul celor 5 frunze. In mijloc este asezat soarele cu frunza mare, iar pe ea se aseaza imaginea cu "TOAMNA". Cele 5 frunze se vor aseza in jurul soarelui cu frunza, atentionand copiii ca pe fiecare frunza este scrisa o intrebare. Intrebarile sunt: Ce?, Cine?, Unde?, Cand?, De ce?; Vrajitoarea toamnei alege 5 copii, care-si aleg fiecare cate un plic cu intrebari. Desfac plicurile, le "citesc" intrebarea de pe cartonas si le cer sa se aseze langa frunza care are o intrebare de acelasi fel. Fiecare copil ales de Vrajitoarea toamnei(liderul grupei), isi alege 3 - 4 copii (parteneri) cu care va forma o echipa si impreuna vor formula intrebari. Le explic modul de lucru si dau fiecarei echipe cate o sugestie. Copiii trebuie sa gaseasca impreuna cat mai multe intrebari referitoare la imaginea prezentata, folosind formularea de pe frunza, respectiv cartonasul extras din plic. |
Conversatia Surpriza Explicatia Demonstratia |
Proba orala: Descrierea materialului pregatit si a sarcinilor de lucru |
||||||||||||||||||
Obtinerea performantei |
Toti copiii privesc tablourile de toamna si formuleaza, in grup, cat mai multe intrebari, timp de 5 minute. La bataia din palme, se revine in semicerc si fiecare grup comunica celorlalti copii intrebarile formulate impreuna. Pentru a obtine mai multe conexiuni intre intrebarile descoperite, se stabileste ordinea adresarii intrebarilor: Ce?, Cine? Unde?, Cand?, De ce? (vezi anexa 1) Pe rand, fiecare grup vine langa imagine si adreseaza intrebarile celorlalte grupuri, acestia raspund si astfel se stimuleaza activitatea grupurilor. Intrebarile formulate de grupurile de copii vor fi notate de educatoare in portofoliul "exploziei stelare" (vezi anexa 2) |
Analiza Munca in echipa Exercitiul Problematizarea Explozia stelara |
Proba orala: Formularea de intrebari si realizarea de conexiuni. Realizarea sarcinilor de lucru. |
||||||||||||||||||
Asigurarea retentiei si a transferului de cunostinte |
Se va realiza printr-o serie de intrebari, finalizate prin reprezentare grafica. Copiii vor avea de realizat un "jurnal grafic", care sa cuprinda "Copacul toammei" . Sunt pregatite materialele necesare picturii pe mese, explic copiilor modul de lucru expun modele realizate de alti copii despre acest subiect Si etapele de lucru
Varianta 1, 2, 3
| Conversatia Sinteza Problematizarea Jurnalul grafic Exercitiul |
Proba orala: Recunoasterea anotimpului toamna, a aspectelor caracteristice si motivarea raspunsurilor. Proba practica: Realizarea jurnalului grafic. Realizarea sarcinilor de lucru. |
||||||||||||||||||
Evaluarea activitatii |
Voi face aprecieri individuale asupra modului de lucru si asupra participarii copiilor la intreaga activitate. Copiii vor fi recompensati pentru buna desfasurare a activitatii cu un ecuson specific toamnei. |
Aprecierea |
Analiza produselor grupului. Aprecieri verbale |
||||||||||||||||||
Incheierea activitatii |
Reamintesc copiilor denumirea metodelor de grup: "explozia stelara" si "jurnalul grafic". In incheiere, activitatea va fi completata in continut de un cantecel despre toamna "Galbene si rosii frunze Din copac s-au desfacut Zboara-n aer obosite Pe pamant toate au cazut" R:"toamna, toamna, toamna calatoare toamna, toamna, toamna, toamna, toamna roditoare" |
Observatii asupra comportamentului copiilor. |
grupa mare
anexa 1
"EXPLOZIA STELARA" Ce?, Cine? Unde?, Cand?, De ce?
CE?
CINE? UNDE?
CAND?
DE CE?
educatoare Murgoci Simona
grupa mare
Anexa 2
PORTOFOLIUL "EXPLOZIEI SOLARE"
Ce anotimp este sugerat in imagini?
Ce simboluri si culori specifice anotimpului toamna cunoasteti?
Ce stim despre anotimpul toamna?
Ce activitati specifice toamnei cunoasteti?
Ce poezie, cantecel va amintiti despre toamna?
Cine pleaca in tarile calde in anotimpul toamna?
Cine strange de prin gradini recoltele?
Cine sarbatoreste ziua recoltei, dar Halloween (sarbatoarea vreajitoarelor)?
Cine se pregateste de hibernare?
Cine vesteste venirea anotimpului toamna?
Unde isi adaposteste omul recolta, dar?
Unde ne jucam in anotimpul toamna?
Unde se duc pasarile migratoare, toamna?
Unde dispar insectele si gazele in anotimpul toamna?
Unde merg copiii in amotimpul toamna?
Cand se intorc copiii din vacanta mare la gradinita?
Cand cad frunzele din copaci?
Cand se culeg fructele, legumele, cerealele?
Cand sarbatorim "Ziua recoltei", "Sarbatoarea Vrajitoarelor"?
Cand se intorc turmele de oi in sat de la stana?
De ce ploua marunt, bate vantul, cade bruma numai toamna?
De ce ziua este mai mica si noaptea este mai lunga in anotimpul toamna si iarna?
De ce trebuie sa ne imbracam adecvat in acest anotimp racoros?
De ce ingalbenesc si se ofilesc plantele, frunzele in anotimpul toamna?
De ce conservam legumele, fructele?
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||